بهترین رنگ ها در اتاق کودک

بهترین رنگ ها در اتاق کودک

اتاق کودک یکی از تاثیر گذارترین مکان ها بر روی حالات روحی و عاطفی کودکان است پس انتخاب بهترین رنگ ها در اتاق کودک برای طراحی یکی از ضروری ترین و مهم ترین انتخاب ها است. هدف از این مطلب کمک به شما در انتخاب رنگ مناسب اتاق کودکتان است، البته باید دقت کنید که اگر کودکتان به سن قابل ملاحظه ای رسیده است حتما در انتخاب رنگ اتاقش سلیقه و نظر او را هم اعمال کنید، چرا که این اتاق متعلق به او و محل شکل‌گیری شخصیت اوست.
انتخاب دقیق و هوشمندانه رنگ اتاق کودک می‌تواند سبب تحریک حواس فرزند شما شود. رنگ‌های ملایم همچون صورتی و آبی از جمله رنگ‌های رایج استفاده شده در طراحی اتاق خواب کودکان دختر و پسر است، لازم به تذکر است که انتخاب رنگ بر اساس تفکیک جنسی کار درستی نیست و نباید فکر کنید که استفاده از رنگ صورتی در دکوراسیون اتاق پسران و رنگ آبی در اتاق دختران کار درستی نیست. در هر حال پیش از انتخاب رنگ سعی کنید که حتما از یک طراح متخصص در این زمینه کمک بگیرید. طراحان متخصص تیم طرح چید همواره برای یاری رسانی به شما در دسترس هستند.
به طور کلی، باید گفت که انتخاب بهترین رنگ ها در اتاق کودک باید طبق معیارهای خاصی انجام شود. اما استفاده از رنگ های متعدد و تند برای افزایش هیجان و جذابیت بیشتر اتاق کودک مناسب تر است. با این حال حتما از خود کودک کمک بخواهید و نظرش را بپرسید، اما اطمینان حاصل کنید رنگ هایی انتخاب شود که در نهایت جوی سرد و تاریک یا خیلی هیجانی و گرم را برای کودک ایجاد نکند.
البته می‌توان در طراحی اتاق خواب کودک از رنگ‌های موقتی هم استفاده نمود؛ زیرا سلیقه کودک روز به روز در حال تغییر است. این رنگ ها تا حد زیادی طراحی اتاق خواب کودک را منعطف می کند و می توان با تغییر شرایط، رنگ دکوراسیون اتاق را نیز به راحتی تغییر داد.

برای ثبت سفارش و یا دریافت مشاوره تلفنی در حوزه ی طراحی داخلی و دکوراسیون، می توانید در پلتفرم طراحی دکوراسیون و چیدمان داخلی طرح چید از طرح ECO و طرح LUX استفاده کنید، کارشناسان طرح چید با آغوشی باز میزبان شما خواهند بود.

هنگام انتخاب رنگ به جنس آن نیز دقت کنید و رنگی را برای اتاق خواب کودک انتخاب کنید که به راحتی تمیز شود و انواع لک ها به آسانی از روی آن برطرف شود.تا وقتی کودکتان بزرگتر شود و خودش بتواند رنگ دلخواهش را انتخاب کند، بهتر است برای زمینه اتاق از طیف های ملایم رنگ ها استفاده کنید و سپس با استفاده از اشیاء و عناصر دیگر از قبیل اسباب بازی ها، تابلوهای نقاشی و … با رنگ های تندتر و زنده به دکوراسیون اتاق جان دهید و آن را جذاب و پرتحرک کنید.

در ادامه این مطلب نکاتی را در خصوص رنگ‌های مختلف و تاثیر آن‌ها بر کودکان ذکر می‌کنیم:

رنگ اتاق نوزادان

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، نوزادان تا سه ماهگی تنها رنگ‌های سیاه، خاکستری و سفید را تشخیص می‌دهند و توصیه می‌شود که این رنگ‌ها را برای تم اتاق نوزاد سه ماهه خود انتخاب کنید. پس از گذر از این سن، تا شش ماهگی توصیه می‌شود که از رنگ‌های شاد، جذاب و گرم در ترکیب این رنگ‌های خنثی استفاده نمایید تا بینایی نوزادتان تقویت شود.
پس از شش ماهگی، زمانی که بینایی نوزاد شما تقویت یافته است، رنگ‌های اتاق کودکتان را جذاب‌تر نموده و اسباب‌بازی و عروسک‌هایی را به دکوراسیون اتاق کودک اضافه کنید.
به یاد داشته باشید که تنوع رنگ به گونه‌ای نباشد که ارامش و خواب کودک را مختل کند. در سنین یک تا دو سالگی کودک علاوه بر دکوراسیونی با رنگ‌های جذاب، رنگ‌های خنثی را نیز به اتاق اضافه نمایید تا خلاقیت، هوش و استعداد فرزند خود را پرورش دهید.

طراحی اتاق کودک

خصوصیات رنگ‌ها در اتاق کودکان

رنگ‌های گرم

برای انتخاب کردن از بین بهترین رنگ ها در اتاق کودک رنگ‌های گرم انرژی کودکان را افزایش داده و فضایی پر حرارت را به وجود می‌اورند اما در عین حال ممکن است خواب فرزند را مختل کنند. توصیه می‌شود که از رنگ‌های گرم در دکوراسیون اتاق کودکان پر انرژی استفاده نکنید. ویژگی برخی رنگ‌های گرم و تاثیری که بر افراد دارند را در ادامه برای شما شرح داده‌ایم تا در انتخاب رنگ اتاق خواب کودک خود از آن‌ها استفاده نمایید.

رنگ نارنجی

رنگ نارنجی رنگی پرحرارت، گرم و راحت است که استفاده از آن در شدت‌های کم توصیه می‌شود. با این‌که به ندرت از این رنگ در دکوراسیون اتاق استفاده می‌شود باید گفت که نارنجی یکی از رنگ‌های مناسب برای کودکان است. رنگ نارنجی گرم، دوستانه و جوان است و اعتماد به نفس، برونگرایی و استقلال فرزندان شما را افزایش داده و حس ارتباطات و همکاری را در آن‌ها بهبود می‌بخشد.

رنگ زرد

رنگ زرد، رنگی درخشان، انرژی‌زا و خوشایند است که شادی را افزایش می‌دهد. رنگ زرد در شدت‌های مختلف تاثیرات مختلفی دارد، زرد پررنگ تمرکز را افزایش داده و زرد کم رنگ حافظه را تحریک می‌کند.

رنگ قرمز

از آنجایی که رنگ قرمز با خشونت همراه است استفاده از آن در طراحی اتاق خواب کودک توصیه نمی‌شود. در کنار افزایش خشونت رنگ قرمز موجب عدم تمرکز و سردرد نیز می‌شود. البته اگر از رنگ قرمز به اندازه کافی و نه افراطی، در دکوراسیون استفاد کنید شادابی و انرژی را می‌توانید افزایش دهید.

رنگ صورتی

صورتی به عنوان رنگی آرام‌بخش، با احساس و لطیف شناخته می‌شود و به همین علت در اغلب مکان‌ها رنگی دخترانه به حساب می‌آید. لازم به ذکر است بدانید که صورتی با این‌که ارامش‌بخش است اما استفاده بیش از حد آن اشفتگی و اضطراب را افزایش می‌دهد. توصیه می‌شود که در کنار آن از سایر رنگ‌ها نیز استفاده کنید.

رنگ‌های سرد

به طور کلی از منظر روانشناسی در مقابل رنگ‌های گرم، رنگ‌های سرد قرار گرفته‌اند. رنگ‌های گرم اثر آرامش‌بخش بیشتری بر افراد دارند و موجب می‌شوند که اتاق بزرگ‌تر به نظر برسد اگرچه استفاده بیش از حد از آن‌ها فضای اتاق را غم انگیز می‌کند.

رنگ آبی

برای انتخاب کردن از بین بهترین رنگ ها در اتاق کودک رنگ آبی که رنگی آرامش‌بخش شناخته می‌شود فشار خون را کاهش داده و مانع از ایجاد اضطراب و استرس می‌شود. در استفاده از سایه‌های این رنگ نهایت دقت خود را به کار بگیرید تا فضایی غریب و غم‌انگیز برای اتاق خواب کودک ایجاد نشود.

رنگ سبز

رنگ سبز با اثری تسکین‌دهنده بر افراد همراه با طبیعت، خوشی و سلامتی است، تمرکز را افزایش داده و همچنین توانایی خواندن را بالا می‌برد.

رنگ بنفش

بنفش به عنوان رنگی لوکس خرد و معنویت را به همراه دارد. این رنگ همانند رنگ آبی موجب آرامش‌بخشی به افراد می‌شود.

رنگ سفید

رنگ سفید به علت سادگی و افزایش حس ارامش در افراد به عنوان یکی از پرطرفدارترین رنگ‌های استفاده شده در دکوراسیون است. هر چند که توصیه می‌شود در کنار آن از رنگ‌های پرتحرک نیز استفاده نمایید.

رنگ طوسی

رنگ طوسی اگر چه به عنوان رنگی کسل کننده شناخته می‌شود اما دیگر احساسات افراد را تحریک می‌کند، به همین دلیل استفاده از آن در کنار رنگ‌های گرم جهت کاهش تاثیر کسل‌کنندگی آن توصیه می‌شود.

رنگ مشکی

برای انتخاب کردن از بین بهترین رنگ ها در اتاق کودک رنگ مشکی بهتر است در فضاهای بزرگ و پر نور استفاده شود به همین علت استفاده از آن در اتاق‌های کوچک کودکان توصیه نمی‌شود.
شما با توجه به اخلاقیات و روحیات فرزند خود، سلیقه او و همچنین با استفاده از مشاوره متخصصین مجرب طرح چید می‌توانید رنگ دکوراسیون فرزند خود را انتخاب نمایید.

ثبت ديدگاه

در اینجا متوقف نشو ...
برای مطالعه بیشتر