معماری اسکاندیناوی

چند ویژگی اصلی وجود دارد که طراحی داخلی و معماری اسکاندیناوی را به یکی از محبوب­ترین سبک ­ها در جهان تبدیل می کند. توجه به سادگی، کارایی و ارتباط آن با دنیای طبیعی، شادابی و زیبایی زیادی را به فضای خانه ارائه می دهد.
 برای ایجاد تعادل بین عملکرد، مدرنیسم و ​​راحتی، طرح اسکاندیناوی شامل اصول و ویژگی ­های متنوعی است که چند مورد از آن­ ها در زیر بیان شده است.
 

  1. استفاده خلاقانه از مواد طبیعی:

در سبک اسکاندیناوی اغلب از چوب و مواد طبیعی در طراحی فضاها مانند کف پوش ­ها، پل ه­ها، دیوار ها، برای ساخت کمد یا اسباب­ بازی استفاده می­ شود. در راستای رعایت زیبایی و تعادل نور نیز از چوب­ های سبک، مانند راش و کاج به طور معمول استفاده می­ شود. 

 

   2. سادگی و عملکرد (تزئینات حداقلی):

سادگی و عملکرد دو اصل بزرگ در معماری اسکاندیناوی هستند و نگه داشتن فضایی بدون درهم ریختگی، یکی از جنبه ­های مهم از این طراحی است. در خانه­ های اسکاندیناوی اجازه داده نمی ­شود وسایل تزئینی عجیب و غریب و بیش از اندازه قرار بگیرد؛ پس هر جزئیاتی در آن لازم و مفید است و هیچ چیز اضافه نیست. بنابراین، طراحان تمایل دارند از وسایل زینتی یا جزئیات بیش از حد پرهیز کنند و انتخاب وسایل را خردمندانه انجام ­دهند. برای تأکید بر این اصل، دیوارها معمولاً برهنه مانده و فاصله­ ی وسایل تزئینی روی دیوار نسبتاً زیاد است.

 

  3. اسباب بازی­ های ساده:

اسکاندیناوی­ ها دوست دارند همه چیز را ساده و عملی نگه دارند. حتی اسباب بازی ­ها به عنوان اشیاء ساده ­ی چوبی طراحی شده اند و چادرهای ساخته شده از روپوش و پارچه ها اغلب در سالن های بازی اسکاندیناوی یافت می ­شوند. 

 

  4. عدم وجود فرش در معماری اسکاندیناوی:

فرش هرگز در سبک اسکاندیناوی یک چیز محبوب نبوده است. درعوض، اغلب در خانه ­ها کفپوش چوبی استفاده می­ شود و برای به نمایش گذاشتن عناصر طبیعی از  یک قالیچه ­ ی کوچک خز یا پوستین استفاده می ­شود.

 

  5. به حداکثر رساندن نور طبیعی:

طراحی اسکاندیناوی برخی از مشخصه ­های بارز خود را مدیون آب و هوا و موقعیت بی­ نظیرش است. زیرا زمستان­های طولانی و کمبود نور روز سبب می­ شود که مردم بیشتر وقت خود را در داخل خانه بگذرانند. پس نور طبیعی نقش اساسی را در طراحی معماری اسکاندیناوی ایفا می کند.
 پس بخاطر عدم وجود نور در روز، نیاز به عناصر تقویت کننده نور و استفاده از نور طبیعی مانند نورگی رها، پشت بام­ های شیشه ­ای و پنجره ­های بزرگ دارد تا بیشترین میزان نور آفتاب به فضای داخلی خانه هدایت شود.

 

  6. مبلمان و جلوه­ های هنری:

مبلمان استفاده شده در معماری اسکاندیناوی براق، مدرن و مینیمال است با چوب­ هایی با رنگ­ گرم، خطوط ملایم، منحنی ­های ظریف و پایه­ های مخروطی شکل که با اضافه کردن چند کوسن سفید یا خاکستری، که به راحتی و دنج بودن آن کمک می ­شود. صندلی­ های سبک نیز که اغلب از جنس چوب­ هایی با رنگ روشن و پشت­ های خمیده هستند در کنار مبلمان قرار داده می­ شوند.
همچنین اگر می خواهید آثار هنری به خانه اضافه کنید، یک قطعه تک رنگ را انتخاب کنید. عکس­ های سیاه و سفید، نقاشی­ با جوهر یا ذغال روی کاغذ، همه مکمل اصول طراحی اسکاندیناوی هستند.   

 

  7. توجه به راحتی:

همان­طور که در بالا ذکر شد، اسکاندیناوی­ ها بیشتر وقت خود را در داخل خانه می­ گذرانند و به همین دلیل در این سبک “راحتی” را به عنوان هدف اصلی خود و یکی از مهمترین عناصر معماری اسکاندیناوی می­ شناسیم و به همین دلیل است که فضای خانه ­ی اسکاندیناوی دنج و آرامش بخش است.
با اضافه کردن بافت­ های طبیعی­، استفاده نکردن از وسایل با رنگ ­های خشن، ایجاد فضاهای دنج که به راحتی گرم می ­شود، طراحی فضاهای غیر منتظره و استفاده از رنگ ها، شکل ها و مواد مناسب به سطح راحتی پروژه اضافه می ­شود.

 

  8. گرمایش و سرمایش در معماری اسکاندیناوی:

عایق کاری در این سبک طراحی نقش اساسی دارد، زیرا باعث افزایش راحتی حرارتی پروژه می ­شود و کاربر را از تغییرات غیر منتظره دما محافظت می ­کند. تکنیک های گرمایش و سرمایش کارآمد که با عایق کارآمد همراه است، هزینه­ های مصرف انرژی را کاهش داده و به دلیل استفاده­ی کمتر از سوخت با محیط زیست نیز همراه می­ شود. 

برای ثبت سفارش و یا دریافت مشاوره تلفنی در حوزه ی طراحی داخلی و دکوراسیون، می توانید در پلتفرم طراحی دکوراسیون و چیدمان داخلی طرح چید از طرح ECO و طرح LUX استفاده کنید، کارشناسان طرح چید با آغوشی باز میزبان شما خواهند بود.

 

  9. ظاهر و طرح­ ها:

در معماری اسکاندیناوی­ بازی با اشکال بسیار دیده می­ شود و اغلب از استفاده از عناصر زینتی خودداری می­ کنند اما طرح­ ها جالب و چشم­ نواز هستند. استفاده از شکل ­های ساده تا ترکیب ­های پیچیده نیازمند تمیز بودن خطوط و اغلب زاویه دار بودن آنهاست.
حتی در هنگام ایجاد اشکال هندسی، طرح ­ها عاری از هرگونه عناصر منحرف کننده هستند و عملکرد ساختمان در اولویت قرار دارد بدون آنکه ظاهر آن قربانی شود.

 

  10. ارتباط با طبیعت:

معماری اسکاندیناوی با طبیعت ارتباط نزدیکی ایجاد می کند و به دنبال یک روش طبیعی برای زندگی است، روشی که به ما کمک می­کند حتی در محیط شهری نزدیک به طبیعت بمانیم. برای کمک به روشن­تر کردن فضاها و جریان یافتن زندگی، گل­ها و گیاهان زیادی در خانه­ هایی با سبک معماری اسکاندیناوی یافت می­ شوند. این عناصر زنده به ذات طبیعی طراحی اسکاندیناوی می­ افزایند. 

 

  11. رنگ در معماری اسکاندیناوی:

طراحی اسکاندیناوی اغلب دارای یک پالت رنگی خنثی و سنگین است. و در طراحی اغلب از رن گ­های سفید، خاکستری، بژ، قهوه­ای روشن، شیری، خام ه­ای استفاده می­ شود تا یک فضای یکنواخت و درخشان ایجاد شود. همچنین این رنگ ­ها باعث بزرگ­تر به نظر رسیدن فضا می­ شوند و نیز باعث روشن­ تر بنظر رسیدن فضا حتی در تاریک ­ترین ساعات روز می­ شود. معمولا مقدار کمی از رنگ­ های پر رنگ­ تر در گوشه­ هایی از خانه گنجانده می ­شوند.

 

  12. اتاق خواب:

یک اتاق خواب در سبک اسکاندیناوی باید از جنبه­ های آرامش بخش و دنج بودن این سبک نهایت استفاده را ببرد. برای داشتن ظاهری بی­ دردسر و راحت، یک تخت خواب ساده با ملحفه سفید یا خاکستری را انتخاب کنید، از استفاده از رنگ­ ها و الگوهای خشن خود داری کنید.

 

  13. پنجره ­ها و در ها:

پنجره­ های بزرگ نقشی دوگانه در اجرای اهداف معماری اسکاندیناوی دارند؛
ورود نور طبیعی و ایجاد منظره­ای از طبیعت خارج و ارتباط با آن.

 

  14. وسایل نور پردازی:

لامپ ­های آویز یک جایگزین مدرن برای لوسترها هستند و زیبایی اسکاندیناوی را کاملاً تکمیل می کند.

 

  15. پرده در معماری اسکاندیناوی:

در سبک اسکاندیناوی پرده­ های ضخیم چیزهای خوبی نیستند. در عوض پرده ­های سبک ساخته شده از پارچه ­های طبیعی ایده آل هستند، که جنس آن­ها ابریشم شفاف و سبک است.
پرده­ هایی با زرق و برق فراوان را کنار بگذارید و بدانید یک گزینه عالی برای پرده برش ­های طولانی از پارچه­ ی سفید است. اما قانون اصلی این است که پرده ­ها باید ساده باشند و عملکرد اصلی خود را انجام دهند. 

ثبت ديدگاه

در اینجا متوقف نشو ...
برای مطالعه بیشتر