سبک روستیک یا روستایی

سبک روستیک یا روستایی (Rustic Style) با الهام گرفتن از طبیعت راهی عالی برای ارتباط یا اتصال مجدد به آن و بهره­ مندی از قدرت تسکین دهنده او است.
سبک روستایی همیشه زیبایی طبیعی چیزها را مورد توجه ما قرار می دهد. برای کسانی که می خواهند از کارهای روزمره و مدرنیسم فرار کنند، دکوراسیون روستایی انتخاب مناسبی است.
 

1. عناصر طبیعی خام:

احتمالاً مهم ­ترین و بارزترین مؤلفه­ ی سبک روستایی مواد اولیه خام طبیعی است که هم در معماری بیرونی و هم در دکوراسیون داخلی استفاده می­ شود، تا حس­ بیرون خانه را به داخل منتقل کند.
مثلا استفاده از سنگ در ساخت دودکش یا دیوار ها ، استفاده از تنه ­های درخت در ستون ­های ایوان یا قاب تخت خواب و قفسه ­ها، استفاده از شاخه­ ها به عنوان نرده، فرفورژه ­های آهنی و در کل استفاده­ ی زیاد از چوب و سنگ در لوازم جانبی یا سقف و دیوار در این سبک رواج دارد.
هرچه این عناصر طبیعی ­تر باشند، طراحی و حفظ سبک روستایی در کل فضا آسان ­تر خواهد بود.  

 

  2. هرچه قدیمی ­تر، بهتر:

در حالی که برخی از سبک ­ها ظاهری براق و مدرن دارند، سبک روستیک یا روستایی عاشق طراحی قدیمی است و به ارتباط ما با گذشته کمک می ­کند. در این سبک مبلمان و وسایل خانه با ظاهری دوست داشتنی و قدیمی به نمایش گذاشته می­ شوند و فضای خانه را به یک زمان هنری ­تر در تاریخ متصل می­کند. به همین دلیل وسایل قدیمی و عتیقه مانند جعبه ­های خالی، بطری­ های شیشه­ ای و کتاب­ های عتیقه در این سبک به وفور دیده می ­شود.

 

  3. مبلمان در سبک روستیک :

به طور کلی، در سبک روستایی به جای مبلمان ظریف از مبلمان بزرگ ­تر و سنگین­ تر استفاده می ­شود. و مبلمان روستایی برای هماهنگی با طبیعی بودن این سبک، اغلب دست ساز است، و به گونه­ ای طراحی می­ شود که راحتی در آن مهم­ترین نکته است. در ساخت مبلمان این سبک هم از چوب­ های خام استفاده می ­شود.   

 

  4. شومینه یک عنصر مهم:

در کنار تمام عناصر تزئینی این سبک، شومینه جزء امضای سبک روستایی است؛ زیرا در گذشته شومینه در تأمین گرما و نور خانه و همچنین گرمای مورد نیاز برای پخت و پز نقش مهمی داشته است. شومینه اغلب در مرکز اتاق­ قرار می­ گیرد تا تعادل دمایی برقرار شود و مکانی دنج در خانه برای گرد آمدن فراهم شود. همان طور که انتظار می­ رود شومینه در سبک روستیک ساخته شده از عناصر طبیعی­ ای که دارای زیبایی بصری هستند مثل سنگ و آجر است.   

 

  5. چشم انداز بیرونی:

از آنجا که در سبک روستایی سعی در ارتباط برقرار کردن با طبیعت است خانه ­ها دارای چشم انداز به سمت بیرون هستند. پنجره­ های بزرگ یکی از عناصر مهم هستند تا هم نور خورشید وارد خانه شود و هم طبیعت اطراف از داخل خانه قابل مشاهده شود.  

 

  6. استفاده گسترده از انواع چوب:

چوب به دلیل ظاهر ساده و ماندگاری بالا عنصر اصلی بصری مناسبی برای استفاده در خانه­ های روستایی است که ظاهری طبیعی به خانه می ­دهد، و باید با ترکیب رنگ­ های مناسب به تعادل برسد. برای مثال از چوب درخت کاج و توسکا در کف­پوش­ های چوبی کف، تیر های چوبی به کار رفته در سقف یا لوازم جانبی موجود در خانه استفاده می ­شود.  

 

  7. دیوارها در سبک روستیک :

جنس دیوارها در این سبک اغلب سنگ و چوب است. اما اگر بخواهیم آن را رنگ بزنیم سفید یک انتخاب عالی برای رنگ دیوارها در این سبک است؛ زیرا دیوارهای سفید یک “بوم خالی” عالی را برای شما فراهم می­ کنند تا بتوانید عناصری از دکوراسیون روستایی خود را روی آن پیاده کنید. همچنین دیوار های سفید به ایجاد یک احساس تازه، شاد و فوق­ العاده به شما در خانه کمک می­ کنند.  

 

برای ثبت سفارش و یا دریافت مشاوره تلفنی در حوزه ی طراحی داخلی و دکوراسیون، می توانید در پلتفرم طراحی دکوراسیون و چیدمان داخلی طرح چید از طرح ECO و طرح LUX استفاده کنید، کارشناسان طرح چید با آغوشی باز میزبان شما خواهند بود.

 

  8. پالت رنگی خنثی و طبیعی:

در یک خانه روستایی، سطوح بزرگی مانند دیوار ها، کف­ ها و اثاثیه به طور معمول خام و بدون رنگ باقی می ­مانند تا همان حالت طبیعی خود را حفظ کنند و همگام با محیط خانه پیش روند. ولی اگر بخواهیم از رنگ استفاده کنیم در این سبک، پالت رنگ هم طبیعی است و در حالی که طبیعت دارای رنگ­ های پر جنب و جوش نسبتا زیادی است. در سبک روستایی با رنگ­ های گرم و خنثی­ ترِ طبیعت مثل سبز، طلایی، قهوه­ ای و خاکستری سر و کار داریم و مقدار کمی نیز از رنگ ­های تند استفاده می­ شود تا با ترکیب با رنگ ­ های خنثی جذابیت لازم به فضای خانه بخشیده شود و تعادل برقرار شود.  

 

  9. نه به زرق و برق:

در سبک روستیک یا روستایی درخشش و براق بودنی در کار نیست و همه چیز سعی در حفظ سادگی و آرام بودن فضا دارند. و در آن به جای استفاده از فلز های درخشان و براق از فلز های چکش خورده و مات استفاده می ­شود.  

  10. لوازم جانبی الهام گرفته از طبیعت:

لوازم جانبی به سبک روستایی اغلب از طبیعت الهام می گیرند، به عنوان مثال شاخ­های حیوانات، فرش­ های خزدار، منبت و کنده کاری­ های چوبی، پوست حیوانات در تزئین خانه یا روی زمین و حیوانات تاکسیدرمی نمونه ­های کاملی از عناصر تزئینی هستند که در سبک روستایی به کار برده می­ شوند.

  11. منسوجات و پارچه ­ها:

در سبک روستیک (روستایی) از پارچه ­هایی از جنس کتان یا پشم و مواد طبیعی استفاده می ­شود که آنها بدون چاپ و طرح­ های شلوغ هستند. همچنین فرش­ های بافته شده و لحاف­ های وصله ­دار با طرح­ های کلاسیک، فضای روستایی دلخواه را به خانه می­ آورد.  

 

  12. بافت ­های ارگانیک سبک روستیک :

در این سبک استفاده از مواد مصنوعی مثل پلاستیک و پارچه­ های مصنوعی به حداقل می­ رسد. برای مثال به جای استفاده از کاغذ دیواری از چوب و سنگ استفاده می­ شود تا به دیوار ها بافت طبیعی و ارگانیک تزریق شود.    

 

  13. لوازم دست­ ساز:

در سبک روستیک از وسایل دست ساز بسیار استفاده می ­شود. برای مثال سبد های بافته شده از چوب الوار در کنار شومینه، یا در قفسه­ ها و یا روی میز قهوه قرار داده می ­شوند.  

 

  14. الگو های ساده:

اکثر الگو ها در فضای داخلی روستایی ( سبک روستیک ) از سادگی پیروی می­ کنند و در این سبک از شلوغی و درهم و برهمی پرهیز می ­شود. همچنین بیشتر از مد به عملکرد توجه می ­شود.  

  15. آشپزخانه در سبک روستیک :

آشپزخانه­ در خانه­ ای با سبک روستیک یا همان روستایی یکی از نقاط دنج در این خانه است و حس راحت بودن در آن جریان دارد. وسایل آشپزی که اغلب آویزان هستند یا در قفسه­ ها چیده شده و در معرض دید قرار دارند حس خوبی را به ما منتقل می­ کنند.

­

ثبت ديدگاه