اصول چیدمان اتاق – قسمت اول

در مطالب قبلی درباره تاثیر و اهمیت رنگ‌های مختلف در دکوراسیون اتاق صحبت کردیم، در این مقاله می‌خواهیم درباره اصول چیدمان نوزادان، کودکان و نوجوانان نکاتی را به شما ارائه دهیم:

یک) اصول چیدمان اتاق نوزادان

رنگ اتاق نوزاد

پیش از هر گونه تغییر دکوراسیون اتاق نوزاد ابتدا باید رنگی مناسب را برای آن انتخاب کنید.

اگر اتاقی را برای ورود یک فسقلی نو رسیده آماده می کنید خب قضیه کمی فرق می کند و باید از رنگ های ملایم تری استفاده کنید. اتاق نوزادان باید دارای رنگ های ملایم و روشن باشد تا حس آرامش بیشتری به آن ها منتقل شود. دقت داشته باشید که هر چه رنگ اتاق ملایم‌تر باشد حس آرامش بیشتری به مادر و به طبع آن نوزاد القا خواهد شد. بهتر است در اتاق نوزادان از رنگ های خنثی استفاده کنید تا هم نوزاد در آرامش باشد هم زمانی که بزرگتر شد از سلیقه خودش و رنگ مورد علاقه اش کمک بگیریم و اتاقش را رنگ کنیم. به‌ عنوان ‌مثال به‌جای اینکه تمامی لوازم اتاق یک کودک صورتی یا قرمز خریداری شوند، بهتر است تم اتاق خاکستری خیلی روشن و سفید در نظر گرفته شود و قسمتی از لوازم جانبی مانند روتختی، لباس ها لوازم و برخی از خرده‌ریزهای نوزاد با رنگ‌های متنوع‌تری خریداری شوند و یا برای طراحی روی دیوار می‌توان از استیکرها و برچسب‌های شاد و کودکانه استفاده کرد.

رنگ های ملایم اتاق نوزادان می توانند از طیف سفید، طوسی، سبز، یاسی و یا آبی انتخاب شوند.

در زمان انتخاب تخت‌خواب، حتما شرایط سنی کودک خود را در نظر بگیرید. در صورتی که فرزند شما هنوز نوزاد است دقت داشته باشید که فاصله بین نرده‌های محافظ تخت او حداکثر 6 سانتی‌متر باشد و ایمنی کودک حفظ شود. نرده‌های محافظ باید قابلیت بالا آمدن داشته باشند تا از خروج کودک از تخت جلوگیری کنند.

برای ثبت سفارش و یا دریافت مشاوره تلفنی در حوزه ی طراحی داخلی و دکوراسیون، می توانید در پلتفرم طراحی دکوراسیون و چیدمان داخلی طرح چید از طرح ECO و طرح LUX استفاده کنید، کارشناسان طرح چید با آغوشی باز میزبان شما خواهند بود.

زیباتر کردن اتاق کودک

 

علاوه بر این‌که می‌توانید در دکوراسیون اتاق کودک خود از متخصصان ما در طرح چید کمک بگیرید و در جهت تکمیل اتاق فرزند خود با طراحان مجرب ما تماس حاصل فرمایید، می‌توایند برای ایجاد فضایی بهتر برای اتاق کودک از موارد زیر نیز استفاده نمایید.

 

فضایی برای مطالعه

 

اگر مثل اغلب افراد در تلاشید تا فرزندی اهل مطالعه، با سواد و کتابخوان تربیت کنید، می‌توانید فضایی آرامش‌بخش و مناسب برای مطالعه کودک خود فراهم کنید. برای داشتن فضای مطالعه مناسب نیاز نیست که حتما اتاق فرزند شما بزرگ باشد، می‌توان با اندکی خلاقیت و با طراحی مناسب در یک اتاق کوچک هم فضایی ایده‌آل برای مطالعه ایجاد نمود.

 

 

بازسازی وسایل قدیمی

 

اگر به اطراف خود نگاهی بیاندازید یا سری به انباری خانه بزنید متوجه خواهید شد که وسایل زیادی هستند که می توان با انجام یک بازسازی، از آن ها در طراحی اتاق کودک استفاده کرد. بازساری وسایلی مانند یک صندلی قدیمی می تواند در طراحی اتاق کودک، تاثیرگذار باشد. برای انجام این کار می توانید از خلاقیت کودک نیز استفاده کرده و به او اجازه بدهید که از این گونه وسایل، نمونه ای زیبا و قابل استفاده بسازد. استفاده از خلاقیت کودک در طراحی اتاق خودش می تواند از ایده های کاربردی در این زمینه باشد.

 

 

استفاده بهینه از فضای اتاق

 

اگر فضای اتاق به اندازه ای نیست که بتوان از وسایل مختلف در آن استفاده کرد، باید به دنبال راهکارهایی برای استفاده بهینه و صحیح از آن باشید. برای مثال اگر اتاق کودک به اندازه ای نیست که بتوان در آن از یک میز تحریر استفاده کرد، می توانید با نصب یک تخته محکم بر روی یک دیوار که قابلیت جمع شدن و باز شدن دارد و قرار دادن یک صندلی در رو به روی آن وسیله ای مانند میز تحریر برای استفاده کودک ایجاد نمایید.

 

اصول چیدمان اتاق و استفاده از وسایل تزئینی

 

در طراحی اتاق کودک همانند سایر بخش‌های خانه باید از وسیله های تزئینی استفاده نمود. بهتر است برای انتخاب این وسایل از سلیقه و نظر شخصی کودک استفاده نمایید. استفاده از عروسک ها می توانند بهترین گزینه برای تزئین اتاق کودک در نظر گرفته شوند. برای تزئین این اتاق بهتر است روحیات او را در نظر بگیرید. هم چنین به یاد داشته باشید که از شلوغ کردن فضای اتاق کودک خودداری نمایید. زیرا انجام این کار باعث ایجاد هرج و مرج شده و ممکن است باعث آزردگی کودک شود.

چند پیشنهاد و نکته ساده در اصول چیدمان اتاق

نکته ی مهمی که در اصول چیدمان اتاق باید در نظر بگیرید این است که، در کنار سایر وسایل کودک خود قاب عکسی خندان از والدین قرار دهید، این کار موجب افزایش روحیه کودک می‌شود، عشق و محبت را به او القا می‌کند و او را از بساری از مشکلاتی که در آینده ممکن است او را تهدید کند مصون می‌دارد.

تخت کودک بهتر است چسبیده به عریض‌ترین دیوار اتاق و مقابل درب اتاق او باشد. توصیه می‌شود اگر شما دو کودک دارید از تخت دو طبقه استفاده نکنید و فضایی باز و آزاد برای آن‌ها فراهم نمایید.

برای افزایش آرامش کودک خود سعی کنید تا همیشه اتاق او را منظم نموده و از آشفتگی دور کنید، بهم ریختگی و بی‌نظمی موجب کاهش قدرت تخیل و خلاقیت فرزند می‌شود.

اگر می‌خواهید فضای اتاق محیطی شاد باشد از نور، رنگ و آثار هنری مثل نقاشی در آن استفاده نمایید. سعی کنید که به هیچ عنوان از تصاویر حیوانات وحشی و درنده استفاده نمایید و به جای آن از تصاویری آرامش‌دهنده استفاده کنید. رنگ آبی در دیوار اتاق می‌توانید احساس خستگی و افسردگی را در کودک شما افزایش دهد، به جای آن می‌توایند از رنگ لیمویی، سبز کمرنگ و صورتی روشن استفاده نمایید.

نور اتاق کودک باید ملایم باشد و به صورت غیر مستقیم منتشر شود. به همین علت توصله می‌شود از انواع نورهای بازتابی استفاده کنید تا موجب آزار فرزند نشود. در محلی که برای بازی و سرگرمی کودک در نظر گرفته‌اید می‌توانید از سایر نورهای تزئینی نیز استفاده نمایید. در صورتی که از کرکره یا شاتر برای پوشش پنجره اتاق کودک استفاده نمایید می‌توانید جریان هوا و نور را بهبود ببخشید. علاوه بر این‌ها این نوع پرده‌ها دست و پا گیر هم نیستند.

دقت داشته باشید که بهتر است در اصول چیدمان اتاق، فضای اتاق را به قسمت‌های مختلفی تقسیم نمایید، اتاق خواب کودک تنها محل خواب و استراحت او نیست و انواع فعالیت‌های او در همانجا صورت می‌گیرد، بنابراین سعی کنید که برای هر فعالیت محلی خاص را در نظر بگیرید. به عنوان مثال فضایی برای مطالعه، فضایی برای بازی و …

فراموش نکنید که لوازم اتاق کودک را به گونه‌ای انتخاب نمایید که ضد لک بوده شستشوی آن‌ها راحت باشد تا در نظافت و مراقبت از اتاق به مشکل برنخورید.

همچنین در اتاق فرزند خود از موکت و فرش‌هایی که نرم هستند استفاده کنید و کف اتاق را حتما بپوشانید تا فرزند ارتباطی با کف سرامیکی اتاق نداشته باشد.

 

ثبت ديدگاه