سبک مدرن نیمه قرن بیستم

سبک مدرن نیمه قرن بیستم به دنبال پیروی از پویاییِ جهان، توسعه فناوری و ترجیحات مردم در حال پیشرفت است. همچنین سبک ­ها و اصول معماری و طراحی ساختمان­ ها نیز همیشه در حال پیشرفت است. و علاوه بر این، وجود و توسعه فناوری هم باعث پویایی آن می شود. شما اگر بخواهید خانه ­ای با طراحی ساده و به طور طبیعی یکپارچه داشته باشید، بهتر است از Mid Century Modern Style ( سبک مدرن نیمه قرن بیستم ) در منزل خود استفاده کنید. Mid Century Modern Style مخلوطی از معماری، طراحی داخلی و طراحی گرافیکی همراه با مواد و فناوری­ هایی است که پس از پایان جنگ جهانی محبوبیت زیادی پیدا کرده است، که در آن پیشرفت قرن بیستم در یک طراحی مدرن به تصویر کشیده شده ­است.
این معماری دارای دکوراسیونی جذاب، کاربردی و بادوام است و این یک نکته­ ی مهم را باید در نظر داشت که با هر نوع قیمتی قابل طراحی است.
  Mid Century Modern Style یک ایده معماری است که توسط افرادی ایجاد شده است که معتقدند این سبک طراحی که به نظر توسعه یافته و آینده ­نگر است، می­ تواند بستری برای ایجاد تحولات اجتماعی برای یک جامعه بهتر باشد.

به چند مورد از ویژگی­ های این سبک معماری میپردازیم:

  1.طراحی فضاها در سبک مدرن نیمه قرن بیستم :

اگر برهم زدن عادات­ ها و دور انداختن روتین را دوست دارید به سراغ این معماری بیایید و در این خانه ها انتظار تقارن در همه چیز را نداشته باشید؛ چون ممکن است چندین قسمت از خانه نامتقارن باشد. در سبک مدرن نیمه قرن بیستم خانه ­ها دارای سقف­ های تخت و مسطح هستند و این سقف­ ها می توانند به صورت شیروانی باشند، نقشه­ ی خانه­ کشیده و یک­سره است و دیوارهای بلند در خانه دیده نمی­ شود. در عوض پله­ های بین اتاق ­ها و قرار دادن مبلمان،  قفسه ­ها، کتابخانه­ ها و وسایل خانه باعث ایجاد فضا های مختلف خانه می ­شود. همچنین دیوار های جزئی یا کابینت­ هایی با ارتفاع های متفاوت باعث ایجاد عمق ­های مختلفی در فضا می­ شود.

  2. پنجره­ های بزرگ در سبک مدرن نیمه قرن بیستم :

پنجره ­های بزرگ که نقش اساسی در این سبک دارند باعث می­ شوند نور خورشید به خانه شما بیاید که موجب تاثیر گذاری طبیعت بر خانه می ­شود. و سایر صفحات گسترده شیشه ­ای نیز اجازه می ­دهد تا نور از زاویه­ های مختلف وارد اتاق شود.

  3. سبک مدرن نیمه قرن بیستم – ارتباط با طبیعت:  

در حالی­که امروزه پیدا کردن عناصر طبیعی در اطراف محل زندگیمان برایمان دشوار است، این سبک ما را با طبیعت پیوند می ­دهد. معمولاً در این سبک، فضای داخلی با الهام از طبیعت طراحی می ­شود و خانه مستقیماً با عناصر طبیعت مانند درختان، چوب­ ها یا حتی آب در ارتباط است و اتاق ­ها دارای ارتباط با مناظر بیرونی هستند که انسان را به سمت زندگی سالم سوق می دهند.
از آن­جایی که در طراحی به سبک مدرن نیمه قرن بیستم همه چیز در مورد سادگی است، معقول است که این سبک می­ تواند یک ارتباط قوی با طبیعت داشته باشد. این امر به پروژه بستگی دارد اما به­ خاطر داشته باشید که وجود گیاهان در فضا، شخصیت و جذابیت بیشتری را به محیط می­ دهند. همچنین از مواد طبیعی مانند چوب، فلز یا پارچه ­های پنبه ­ای برای طراحی فضا و وسایل خانه استفاده می­ شود. همچنین می توان از چوب­ های با کیفیت مانند چوب بلوط، تخته سه لا و گردو در پوشش خانه یا سقف استفاده کرد.

  4. بازی با رنگ­های پررنگ و جسورانه:

با اینکه در این سبک طیف گسترده ­ای از رنگ، از جمله رنگ ­های خنثی تا جسورانه به کار می­ رود، رنگ اصلی به کار رفته رنگ­ های طبیعی و گرم مانند رنگ چوب است. رنگ ­های دیگری که معمولاً استفاده می­ شود زیتونی، خردلی، نارنجی، زرد یا حتی صورتی، خاکستری، فیروزه ­ای و سیاه است. می­ توان از رنگ ­های کم­رنگ و خنثی برای دیوار ها استفاده کرد تا آن­ها گران­ تر و لوکس­ تر به نظر برسند، و سپس با استفاده از رنگ­ های­ گرم و متضاد با رنگ دیوار ها ترکیب رنگی خوبی ایجاد کرد. فضای بیرونی نیز غالباً دارای نماهایی با آجرهای تک رنگ و رنگ­ های روشن است. این رنگ ­ها با تمامیت طبیعت و ارزش زیبایی­ شناسی سبک مدرن نیمه قرن بیستم مطابقت دارند. 

برای ثبت سفارش و یا دریافت مشاوره تلفنی در حوزه ی طراحی داخلی و دکوراسیون، می توانید در پلتفرم طراحی دکوراسیون و چیدمان داخلی طرح چید از طرح ECO و طرح LUX استفاده کنید، کارشناسان طرح چید با آغوشی باز میزبان شما خواهند بود.

 

  5. سبک مدرن نیمه قرن بیستم – اتاق خواب:

در این سبک معمولاً به جای داشتن اتاق­ خواب ­های بزرگ و بزرگ­تر مانند هتل­ های لوکس، اندازه ­ی اتاق خواب مناسب با کارآیی آن است. داخل اتاق از وسایل کوچک گرفته تا بزرگ­ترین آن­ها مانند تخت خواب، آنتیک هستند. همچنین با استفاده از بعضی رنگ ­ها مانند سفید و قرار دادن آینه ­های بزرگ می توان کاری کرد که اتاق خواب وسیع تر به نظر برسد.

  6. روشنایی و نورپردازی:

اگرچه وسایل نورپردازی شکل منحصر به فرد و ارزش هنری متفاوت دارند، اما باید متناسب با عملکرد نور در خانه قرار بگیرند. لامپ­ های ایستاده، چراغ­ های به کار رفته در کف و روی دیوارها و لامپ­ های آویز شده را می توان در خانه­ هایی در سبک مدرن نیمه قرن بیستم  مشاهده کرد. این­ها ویژگی­ های بی­ انتهای این سبک هستند و کمی خلاقیت را به خانه شما اضافه می­ کنند. 

  7. الگوها و طرح ­های گرافیکی:

سبک مدرن نیمه قرن بیستم که فاقد تشریفات بصری است علاوه بر یک ظاهر کلاسیک دارای منحنی­ های ملایم، اشکال مختلف انتزاعی و خطوط تمیز با حداقل هیاهو نیز است.
برای مثال مخلوط کردن خطوط افقی و عمودی در دیوار ها و سقف و همچنین گاراژ نیز به دنبال تعادل و زیبایی است.

  8. ارتباط درون با بیرون:

استفاده از در های شیشه ­ای کشویی، ساکنان را تشویق به بیرون رفتن و گشت و گذار در محیط اطراف خود می کند. همچنین استفاده از پنجره ­های بزرگ که در بالا نیز بیان شد موجب ارتباط درون خانه با بیرون خانه می ­شود.
تعادل بین راحتی و دید زیاد در خانه نیز با استفاده از دیوار های کشیده و عظیم رعایت می­ شود؛ همچنین این دیوارها حریم خانه و فضای بیرونی را نیز جدا می­ کنند.

  9. مبلمان سبک مدرن نیمه قرن بیستم :

در این سبک باید به دنبال مبلمانی باشید که ساده باشد و قابل استفاده برای مدت زیادی باشد. قسمت خوب ماجرا این است که همه ­­ی مبلمان لازم نیست با یکدیگر مطابقت داشته یا ست باشند. پس می توان تنوع را در انتخاب مبلمان لحاظ کرد. مبلمان و وسایل خانه باید شامل پارچه ­های سنگین و بافت دار با الگو های گرافیکی و خطوط هندسی باشد.
استفاده از چوب، پلاستیک، رزین، کامپوزیت­ های فلزی، ورقه ورقه و فایبرگلاس همه به ایجاد خلاقیت بی حد و حصر در طراحی وسایل خانه مثل مبلمان کمک می کند.
 

  10. توجه به سادگیِ و عملکرد:

وقتی شما به خانه­ هایی که به سبک مدرن نیمه قرن بیستم طراحی شده ­اند نگاه می­ کنید، چیزی که نخواهید دید تزئینات اضافه است. به جای اینکه در خانه نیاز به یک دسته زیورآلات تزئینی داشته باشید، اجازه می ­دهد تا از حداقل وسایل استفاده کنید و اغلب عملکرد آن ­ها مهم است نه جنب ه­ی تزئینی­ شان. نباید در خانه لوازم جانبی فراوانی باشد زیرا این سبک به دنبال درهم و برهم کردن محیط نیست و به جای استفاده از وسایل گران­قیمت بزرگ از وسایل به­ درد­ بخور کوچک­ تر و ارزان­تر استفاده می­ شود.
اما تابلو های دیواری بزرگ و کوچک نقش مهمی در طراحی داخلی این خانه دارد و می تواند مرکز توجه نیز باشد.  
 

  11.طراحی هندسی و نامتقارن:

معماران سبک مدرن نیمه قرن بیستم از اشکال و طرح­ های هندسی و ترکیبات نامتقارن در طراحی ­های خود و ظاهر خانه استفاده کرده اند. وجود سازه­ های زاویه­ ای و گوشه­ دار نیز یکی از ویژگی ­های بارز این سبک است.  

  12. مواد به کار رفته سبک مدرن نیمه قرن بیستم :       

روش های جدید ساخت و ساز مواد جدید مانند پلاستیک به دلیل خصوصیات خاص خود و مخلوط کردن مواد مختلف و گاه متضاد به طرز چشمگیری طراحان سبک مدرن نیمه قرن بیستم را تحت تاثیر قرار داد.
همچنین استفاده از مواد سنتی مانند چوب  و مواد غیر سنتی مانند فلز، شیشه، تخته سه لا و پلکسی گلاس نیز در این نوع معماری رواج یافت.
  

ثبت ديدگاه

در اینجا متوقف نشو ...
برای مطالعه بیشتر