طراحی کابینت آشپزخانه

اگر به تاریخچه طراحی کابینت آشپزخانه در طول سال‌ها نگاه کنید، تغییرات شگفت انگیزی را مشاهده خواهید کرد. اجداد ما چند قفسه ساده، یک صندوق ذخیره سازی یا یک میز داشتند.کابینت در آشپزخانه‌ فضای بسیاری را اشغال می‌کند و همین علت موجب اهمیت نوع طراحی آن می‌شود.در این مطلب نکاتی را برای کمک به شما در انتخاب صحیح کابینت و طراحی آن برای خانه خود ارائه داده‌ایم.

اصول اولیه در طراحی کابینت آشپزخانه

با توجه به انواع مختلف کابینت‌ها و سبک‌های مختلف طراحی آن‌ها، انتخاب یک نوع کابینت می‌تواند برای شما بسیار مشکل باشد. هر چند که هر سبک، ایده و طرحی که یک کابینت داشته باشد کارایی آن یکسان است، کمدی است که روی زمین قرار گرفته یا به دیوار آویزان شده است و محل قرار گیری وسایل آشپزخانه است.

برای ثبت سفارش و یا دریافت مشاوره تلفنی در حوزه ی طراحی داخلی و دکوراسیون، می توانید در پلتفرم طراحی دکوراسیون و چیدمان داخلی طرح چید از طرح ECO و طرح LUX استفاده کنید، کارشناسان طرح چید با آغوشی باز میزبان شما خواهند بود.

طراحی کابینت آشپزخانه به دو دسته کلی تقسیم می شود:

·        کابینت‌های کلاسیک

اصول طراحی کابینت‌ کلاسیک

ارتفاع این نوع کابینت‌ها کم است و برخلاف کابینت‌های مدرن عرض و عمیق بیشتری دارند. درهای این نوع کابینت‌ها کمی از یکدیگر فاصله دارند و شکل طراحی شده بر روی در آن‌ها شبیه به تاج است و ظاهری سنتی دارند. کابینت‌های کلاسیک دارای یک “قاب” اضافی از مواد هستند که در جلوی کابینت قرار گرفته است.

·        کابینت‌های مدرن

اصول طراحی کابینت مدرن

در مبحث طراحی کابینت آشپزخانه مدرن؛ این کابینت‌ها بر خلاف کابینت‌های کلاسیک ارتفاع بیشتری داشته و کشیده‌تر هستند. چارچوب درب این نوع از کابینت‌ها مشخص نیست، نمای بیرونی آن‌ها ساده و تخت است. از جمله مسائلی که موجب مدرن شدن سبک آشپزخانه می‌شود یکپارچی در کابینت‌هاست. به همین علت توجه به مرز‌بندی‌ها جهت حفظ ظاهر آشپزخانه اهمیت بسیار زیادی دارد.
هر دو نوع ذکر شده، شامل جعبه‌ها یا کمدهایی هستند که از انواع مختلف ورقه‌های چوبی ساخته شده‌اند. مانند تخته سه لا، نئوپان،MDF ، ملامین و غیره. هر چند که در نحوه ساخت و جنس ساخت در جلویی یونیتشان تفاوت‌هایی دارند.
شایان ذکر است که اگر صاحب یک آشپزخانه سنتی هستید، می‌توانید با حفظ اصول اساسی طراحی از سبک مدرن نیز در آن استفاده کنید. در واقع در معماری و طراحی آشپزخانه ارتباطی با سبک و نوع دکوراسیون آشپزخانه ندارد.
همچنین کابینت‌های مدرن را می‌توان بنابر نوع و جنس آنها به دسته‌های مختلفی تقسیم نمود:
  • کابینت‌های ام دی اف MDF: ساخت این کابینت‌ها با استفاده از پسماندهای غیرقابل مصرف چوب انجام می‌شود. این کابینت‌ها قابلیت شکل‌پذیری بالایی دارند و می‌توانند هماهنگ با فضا ساخته شوند. مهمترین ضعف این دسته از کابینت‌ها حساسیت‌ بالای آن‌ها در برابر آب است، برای رفع این مشکل می‌توان در نقاطی که در معرض مستقیم آب قرار دارد از PVC استفاده نمود.
  • کابینت‌های گلاس: فریم این کابینت‌ها از جنس MDF سفید و درب‌های آن‌ها از جنس ورق‌های گلس است. این کابینت‌ها براق و متنوع در رنگ و طرح هستند.
  • کابینت‌های ممبران: فریم این کابینت‌ها MDF سفید است که بر روی MDF خام با استفاده از دستگاه CNC طراحی انجام داده، سپس روکش طرحدار را با استفاده از دستگاه مکش بر روی MDF می‌چسبانند.
  • کابینت‌های ملامینه: جنس اصلی این کابینت‌ها ورق‌های ملامینه است، نقط ضعف این کابینت‌ها حساسیت بالا به رطوبت است.
  • کابینت چوبی: این کابینت‌ها در دو نوع تمام چوبی و روکش چوب ساخته می‌شوند. تفاوت این دو نوع در مقدار چوب مصرفی و قیمت نهایی آن‌هاست.
  • کابینت فلزی: استفاده از این نوع کابینت‌ها که اغلب از جنس استیل هستند تقریبا منسوخ شده است. علیرغم زیبایی و جذابیتی که دارند نسبت به آب و رطوبت حساس هستند.

کشو، درب و اتصالات در طراحی کابینت آشپزخانه

پا خورها و درها، جعبه‌های ساده ما را می پوشانند و قابلیت‌‌های مختلفی را به آن‌ها اضافه می‌کنند. در طراحی کابینت‌های آشپزخانه‌های لوکس ممکن است از کشوهای دربی و درب پانل استفاده. انواع اتصالات همچنین می توانند کیفیت کابینت را ارتقا بخشند. امروزه لولاهای پنهان نرم و اسلایدهای پیستون بسته شده نرم در ساخت و تعمییرات آشپزخانه‌ها طرفداران بیشتری دارند.

انتخاب یونیت

انتخاب طراحی کابینت آشپزخانه ها با پالت رنگ اتاق و سبک خانه شما مطابقت دارد. کابینت‌های ساده و سفید و صفحه تخت برای آشپزخانه‌های در سبک مدرن و کوچک مناسب هستند. در عین حال، یک خانه مدرن تر ممکن است در کابینت‌های دیواری دارای کابینت‌های چوبی آلبالویی همراه با درب‌های شیشه ای یخ زده و درر کابینت‌های پایه و قدی دارای درهای ساخته‌ شده از تخته‌های بلند باشند. انتخاب صحیح رنگ کابینت‌ها بر روی زیبایی طراحی و ساخت کابینت‌ها  متناسب با کاشی‌هایی که استفاده می‌شوند بسیار تاثیرگذار است.

اهمیت رنگ کابینت‌ها

رنگ‌ها بر ظاهر آشپزخانه تاثیر بسیار زیادی دارند و کوچکترین، دلگیرترین و تاریک‌ترین آشپزخانه‌ها هم با انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون می‌توانند تغییر یابند.در آشپزخانه‌های کوچک و تاریک بهتر است از رنگ‌های گرم و روشن استفاده کنید چرا که موجب دلبازی آشپزخانه می‌شوند.در آشپزخانه‌های بزرگ و بی روح نیز بهتر است از رنگ‌های تند و جذاب استفاده کنید.
یکی از نکات مهم در انتخاب رنگ نوع نورپردازی در طراحی کابینت آشپزخانه است، نوع نور بر روی رنگ‌ها و شدت آن‌ها موثر است. نور طبیعی موجب شدت بیشتر رنگ شده و نورپردازی مصنوعی و هوشمندانه درجه رنگ را تا میزان دلخواه شما می‌تواند تغییر دهد.
سعی کنید از رنگ‌های شاد و زنده‌ای که با دکوراسیون منزل و آشپزخانه شما هماهنگی دارند، استفاده کنید.رنگ‌های روشن به جهت اینکه بازتاب نور بیشتری دارند جلب توجه بیشتری در دکوراسیون می‌کنند. در سطوحی که می‌خواهید جلوه بیشتری داشته باشند می‌توانید از این خصوصیت استفاده نمایید.
در صورتی که می‌خواهید آشپزخانه‌ای جذاب، پرهیجان، شاد، سرزنده و گرم داشته باشید از رنگ‌های شاد استفاده کنید، رنگ‌های شاد همچنین می‌توانند نواقص احتمالی موجود در محیط آشپزخانه را کاهش دهند.
یکی از موارد پر اهمیت دیگر دستگیره کابینت‌ها است چرا که تاثیر زیادی بر روی گیرایی و جذابیت فضای آشپزخانه دارند، دستگیره‌های ساده، خطی و ظریف موجب مدرن شدن فضای آشپزخانه می‌شوند و دستگیره‌های پیچیده‌ای که نقش و نگارهای زیادی دارند فضای آشپزخانه را کلاسیک می‌کنند.
یکی دیگر از نکات پراهمیت در طراحی کابینت آشپزخانه تعداد کابینت‌هاست، هر چه تعداد کابینت‌ها بیشتر باشد، فضای بیشتری برای قرار دادن وسایل در آن‌ها دارید و آشفتگی و بی‌نظمی در آشپزخانه وجود نخواهد داشت. اگر فضای بزرگی را در اختیار دارید تا جایی که ممکن است هیچ فضایی را خالی نگذارید و در طراحی از آن استفاده نمایید. در آشپزخانه‌های کوچک می‌توان با استفاده از برخی ترفندهای معماری از کمترین فضا نیز برای تعبیه کابینت‌ها استفاده نمود.
اگر علاوه بر انتخاب رنگ در طراحی درب و اتصایات میان کابینت‌ها نیز گیج می‌شوید می‌توانید در نمایشگاه‌های مختلف طرح‌ها و انواع کابینت‌ها را ببینید و بر آن اساس کابینت مورد نظر خود را انتخاب نمایید. به علاوه، می‌توانید در مورد طراحی مورد نظر خود با یک نجار محلی یا پیمانکار بازسازی مشورت نمایید. پیشنهاد ما اینست که با سپردن طراحی کابینت خود به طراحان تخصصی طرح چید از مشاوره‌های ما بهره ببرید تا نتیجه ای مطلوب حاصل کنید.
از آنجا که کابینت‌های آشپزخانه می توانند بیشترین بودجه شما را برای ساخت و طراحی یک آشپزخانه از آن خود کنند، برای انتخاب آن‌ها به مقدار کافی زمان بگذارید و با دقت فراوان طرح مورد نظر خود را انتخاب کنید چرا که این طرح‌ها برای سالیان دراز همراه شما خواهند بود.

ثبت ديدگاه