اصول چیدمان اتاق کودک

در مطالب قبلی درباره تاثیر و اهمیت رنگ‌های مختلف در دکوراسیون اتاق کودک صحبت کردیم، در این مقاله می‌خواهیم درباره اصول چیدمان اتاق نوزادان، کودکان و نوجوانان نکاتی را به شما ارائه دهیم:

اصول چیدمان اتاق کودک

  رنگ اتاق نوزاد:

پیش از هر گونه تغییر دکوراسیون اتاق نوزاد ابتدا باید رنگی مناسب را برای آن انتخاب کنید.
اگر اتاقی را برای ورود یک فسقلی نو رسیده آماده می کنید خب قضیه کمی فرق می کند و باید از رنگ های ملایم تری استفاده کنید. اتاق نوزادان باید دارای رنگ های ملایم و روشن باشد تا حس آرامش بیشتری به آن ها منتقل شود. دقت داشته باشید که هر چه رنگ اتاق ملایم‌تر باشد حس آرامش بیشتری به مادر و به طبع آن نوزاد القا خواهد شد. بهتر است در اتاق نوزادان از رنگ های خنثی استفاده کنید تا هم نوزاد در آرامش باشد هم زمانی که بزرگتر شد از سلیقه خودش و رنگ مورد علاقه اش کمک بگیریم و اتاقش را رنگ کنیم. به‌ عنوان ‌مثال به‌جای اینکه تمامی لوازم اتاق یک کودک صورتی یا قرمز خریداری شوند، بهتر است تم اتاق خاکستری خیلی روشن و سفید در نظر گرفته شود و قسمتی از لوازم جانبی مانند روتختی، لباس ها لوازم و برخی از خرده‌ریزهای نوزاد با رنگ‌های متنوع‌تری خریداری شوند و یا برای طراحی روی دیوار می‌توان از استیکرها و برچسب‌های شاد و کودکانه استفاده کرد.

رنگ های ملایم اتاق نوزادان می توانند از طیف سفید، طوسی، سبز، یاسی و یا آبی انتخاب شوند.
در زمان انتخاب تخت‌خواب، حتما شرایط سنی کودک خود را در نظر بگیرید. در صورتی که فرزند شما هنوز نوزاد است دقت داشته باشید که فاصله بین نرده‌های محافظ تخت او حداکثر 6 سانتی‌متر باشد و ایمنی کودک حفظ شود. نرده‌های محافظ باید قابلیت بالا آمدن داشته باشند تا از خروج کودک از تخت جلوگیری کنند.

برای ثبت سفارش و یا دریافت مشاوره تلفنی در حوزه ی طراحی داخلی و دکوراسیون، می توانید در پلتفرم طراحی دکوراسیون و چیدمان داخلی طرح چید از طرح ECO و طرح LUX استفاده کنید، کارشناسان طرح چید با آغوشی باز میزبان شما خواهند بود.

 

زیباتر کردن اتاق کودک:

علاوه بر این‌که می‌توانید در دکوراسیون و اصول چیدمان اتاق کودک خود از متخصصان ما در طرح چید کمک بگیرید و در جهت تکمیل اتاق فرزند خود با طراحان مجرب ما تماس حاصل فرمایید، می‌توایند برای ایجاد فضایی بهتر برای اتاق کودک از موارد زیر نیز استفاده نمایید:

 

  فضایی برای مطالعه:

اگر مثل اغلب افراد در تلاشید تا فرزندی اهل مطالعه، با سواد و کتابخوان تربیت کنید، می‌توانید فضایی آرامش‌بخش و مناسب برای مطالعه کودک خود فراهم کنید. برای داشتن فضای مطالعه مناسب نیاز نیست که حتما اتاق فرزند شما بزرگ باشد، می‌توان با اندکی خلاقیت و با طراحی مناسب در یک اتاق کوچک هم فضایی ایده‌آل برای مطالعه ایجاد نمود.

 

  بازسازی وسایل قدیمی:

اگر به اطراف خود نگاهی بیاندازید یا سری به انباری خانه بزنید متوجه خواهید شد که وسایل زیادی هستند که می توان با انجام یک بازسازی، از آن ها در طراحی اتاق کودک استفاده کرد. بازساری وسایلی مانند یک صندلی قدیمی می تواند در طراحی اتاق کودک، تاثیرگذار باشد. برای انجام این کار می توانید از خلاقیت کودک نیز استفاده کرده و به او اجازه بدهید که از این گونه وسایل، نمونه ای زیبا و قابل استفاده بسازد. استفاده از خلاقیت کودک در طراحی اتاق خودش می تواند از ایده های کاربردی در این زمینه باشد.

 

  استفاده بهینه از فضای اتاق:

اگر فضای اتاق به اندازه ای نیست که بتوان از وسایل مختلف در آن استفاده کرد، باید به دنبال راهکارهایی برای استفاده بهینه و صحیح از آن باشید. برای مثال اگر اتاق کودک به اندازه ای نیست که بتوان در آن از یک میز تحریر استفاده کرد، می توانید با نصب یک تخته محکم بر روی یک دیوار که قابلیت جمع شدن و باز شدن دارد و قرار دادن یک صندلی در رو به روی آن وسیله ای مانند میز تحریر برای استفاده کودک ایجاد نمایید.

اصول چیدمان اتاق، استفاده بهینه از فضای اتاق

 

  اصول چیدمان اتاق کودک و استفاده از وسایل تزئینی:

در طراحی اتاق کودک همانند سایر بخش‌های خانه باید از وسیله های تزئینی استفاده نمود. بهتر است برای انتخاب این وسایل از سلیقه و نظر شخصی کودک استفاده نمایید. استفاده از عروسک ها می توانند بهترین گزینه برای تزئین اتاق کودک در نظر گرفته شوند. برای تزئین این اتاق بهتر است روحیات او را در نظر بگیرید. هم چنین به یاد داشته باشید که از شلوغ کردن فضای اتاق کودک خودداری نمایید. زیرا انجام این کار باعث ایجاد هرج و مرج شده و ممکن است باعث آزردگی کودک شود.

 

  چند پیشنهاد و نکته ساده در اصول چیدمان اتاق کودک:

نکته ی مهمی که در اصول چیدمان اتاق کودک باید در نظر بگیرید این است که، در کنار سایر وسایل کودک خود قاب عکسی خندان از والدین قرار دهید، این کار موجب افزایش روحیه کودک می‌شود، عشق و محبت را به او القا می‌کند و او را از بساری از مشکلاتی که در آینده ممکن است او را تهدید کند مصون می‌دارد.
تخت کودک بهتر است چسبیده به عریض‌ترین دیوار اتاق و مقابل درب اتاق او باشد. توصیه می‌شود اگر شما دو کودک دارید از تخت دو طبقه استفاده نکنید و فضایی باز و آزاد برای آن‌ها فراهم نمایید.
برای افزایش آرامش کودک خود سعی کنید تا همیشه اتاق او را منظم نموده و از آشفتگی دور کنید، بهم ریختگی و بی‌نظمی موجب کاهش قدرت تخیل و خلاقیت فرزند می‌شود.
اگر می‌خواهید فضای اتاق محیطی شاد باشد از نور، رنگ و آثار هنری مثل نقاشی در آن استفاده نمایید. سعی کنید که به هیچ عنوان از تصاویر حیوانات وحشی و درنده استفاده نمایید و به جای آن از تصاویری آرامش‌دهنده استفاده کنید. رنگ آبی در دیوار اتاق می‌توانید احساس خستگی و افسردگی را در کودک شما افزایش دهد، به جای آن می‌توایند از رنگ لیمویی، سبز کمرنگ و صورتی روشن استفاده نمایید.
نور اتاق کودک باید ملایم باشد و به صورت غیر مستقیم منتشر شود. به همین علت توصله می‌شود از انواع نورهای بازتابی استفاده کنید تا موجب آزار فرزند نشود. در محلی که برای بازی و سرگرمی کودک در نظر گرفته‌اید می‌توانید از سایر نورهای تزئینی نیز استفاده نمایید. در صورتی که از کرکره یا شاتر برای پوشش پنجره اتاق کودک استفاده نمایید می‌توانید جریان هوا و نور را بهبود ببخشید. علاوه بر این‌ها این نوع پرده‌ها دست و پا گیر هم نیستند.
دقت داشته باشید که بهتر است در اصول چیدمان اتاق کودک ، فضای اتاق را به قسمت‌های مختلفی تقسیم نمایید، اتاق خواب کودک تنها محل خواب و استراحت او نیست و انواع فعالیت‌های او در همانجا صورت می‌گیرد، بنابراین سعی کنید که برای هر فعالیت محلی خاص را در نظر بگیرید. به عنوان مثال فضایی برای مطالعه، فضایی برای بازی و …
فراموش نکنید که لوازم اتاق کودک را به گونه‌ای انتخاب نمایید که ضد لک بوده شستشوی آن‌ها راحت باشد تا در نظافت و مراقبت از اتاق به مشکل برنخورید.
همچنین در اتاق فرزند خود از موکت و فرش‌هایی که نرم هستند استفاده کنید و کف اتاق را حتما بپوشانید تا فرزند ارتباطی با کف سرامیکی اتاق نداشته باشد.

 

  استفاده از کاردستی کودک:

استفاده از کاردستی کودکان برای تزئین اتاق آن ها بهترین گزینه ای است که می تواند در طراحی اتاق خواب کودک به کار گرفت. برای انجام این کار می توانید از کودک بخواهید که با انواع پارچه ها، کاغذهای رنگی و غیره نسبت به ساخت یک کاردستی زیبا اقدام کرده و سپس از آن در طراحی اتاق کودک استفاده نمایید. این کار نه تنها مقرون به صرفه است، بلکه به کودک اجازه می دهد، تا توانایی خود را محک زده و این کار باعث افزایش اعتماد به نفس در آن ها نیز می شود.

طراحی اتاق کودک

  استفاده از نقاشی دیواری:

شاید این ایده در نظر  بسیاری از پدران و مادران ایده خوبی نباشد، اما نقاشی بر روی دیوار با استفاده از ماژیک هایی که به راحتی از روی سطوح شسته می شوند، از ایده هایی است که باعث ایجاد نمای کاملا متفاوت در اتاق می شود. این کار در جهت طراحی دیوار اتاق کودک صورت می گیرد. بنابراین این امکان برای شما وجود دارد که به جای خرید انواع کاغذ دیواری گران قیمت، به فکر خرید ماژیک هایی با این  قابلیت بوده و از کودک بخواهید با استفاده از خلاقیت خود تصویری زیبا بر روی دیوار نقاشی کند. این کار نه تنها هزینه زیادی در بر ندارد، بلکه در جهت افزایش خلاقیت کودک نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. پاک کردن اثر این گونه ماژیک ها از روی دیوار بسیار آسان می باشد.

 

  استفاده از شلف های دیواری:

استفاده از شلف های دیواری از ایده های کاربردی در جهت تزئین کلیه قسمت های خانه می باشد. بنابراین می توان از آن ها در اتاق کودک نیز استفاده کرد. این شلف ها می توانند در شکل ها و رنگ های مختلف مورد استفاده قرار گیرند و از آن ها برای قرار دادن وسایلی مانند عروسک و کتاب استفاده کرد. حتی می توان این شلف ها را براساس کمک و خلاقیت خود کودک توسط مقوا، چوب های دور ریز، شیشه ها و قوطی های کنسرو و… ساخت.
اصول چیدمان اتاق و استفاده از شلف های دیواری شلف های دیواری

 

  استفاده از سبد ها و باکس ها:

هر قدر هم که شما آدم منضبط و خانه داری باشید و گوشه گوشه ی خانه یتان را زیر نظر داشته باشید، اتاق کودک همان فضایی است که قطعا از حوزه ی استحفاظی شما به دور است. دنیای پر جنب و جوش کودکانتان را نمی توانید محدود کنید. کودکان دوست دارند بازی کنند و این بازی کردن یعنی پخش کردن تمام اسباب بازی ها در گوشه و کنار خودشان. شما هم نمی توانید هر روز به دنبالشان بروید و اتاقشان را مرتب کنید، پس بهترین گزینه برای شما استفاده از سبدها و باکس های اسباب بازی است تا اصول چیدمان اتاق کودک دلبندتان رعایت شود .

 

  نکاتی بیشتر برای اصول چیدمان اتاق کودک:

_ یک میز بازی می تواند سال های بعد به یک میز تحریر برای کودک تبدیل شود. از این رو همواره با نگاهی به آینده و هوشمندانه به خرید وسایل اتاق کودک بپردازید تا هم از لحاظ اقتصادی و هم لحاظ زمانی بتوانید صرفه جویی کنید. تعویض رنگ دیوارها و تغییر در طراحی نورپردازی خانه در به روز کردن دکوراسیون اتاق کودک بسیار موثر است.
_ یکی از بهترین سرگرمی‌های اتاق نوزاد یا کودک می‌تواند آویزان کردن اکسسوری های مختلف بالای تخت نوزاد باشد. این اکسسوری ها تا مدت زیادی می‌تواند کودک را سرگرم کرده و از بهانه‌گیری او جلوگیری کند.
یا شب‌ها قبل از خواب برای کودک موسیقی ملایمی پخش کند تا کودک راحت‌تر به خواب رود.
_ اگر می خواهید دکوراسیون اتاق وروجک کوچک تان را تغییر دهید و بر طبق اصول چیدمان اتاق کودک آن را بیارایید؛ حتما نظر خود او را هم بپرسید و او را در طراحی اتاقش دخیل کنید. با این کار هم کودک در اتاقش احساس راحتی و رضایت می کند و هم کار شما راحت تر می شود. سعی کنید با هر فن و هنری که می توانید علایق و سلیقه های کودک عزیزتان را به تصویر بکشید. روی درب کشو ها، کمد ها، تابلو ها و یا حتی فرشی که برای اتاق کودک در نظر می گیرید.
_ دکوراسیون داخلی می تواند به شما کمک کند تا نظم و ترتیب را به کودک عزیزتان بیاموزید. مثلا کشوها را مانند تخته سیاه رنگ آمیزی کنید و سپس با استفاده از گچ های رنگی روی هر کشو بنویسید که هر کشو به چه چیزی مربوط است. با این کار کودک عزیزتان یاد می گیرد که هر چیزی جای مخصوصی دارد. می بینید دکوراسیون داخلی به همین سادگی می تواند هر چیزی را تحت پوشش خود قرار دهد.
_ سعی کنید در دکوراسیون داخلی اتاق کودک تان یک شاخصه منحصر به فرد داشته باشید که کودک تان را به وجد بیاورد. این شاخصه منحصر به فرد می تواند فرش و تابلویی هماهنگ باشد یا حتی می تواند یک لوستر و یا حتی عروسکی متفاوت باشد، این شاخصه های منحصر به فرد باعث می شود تا فرزندتان با شوق و علاقه خاصی دوستانش را به اتاق بیاورد.
_ یک باکس کوچک چوبی چرخ دار همان چیزی است که به خوبی به فضای اتاق کودک شما سر و سامان می دهد، برای داشتن این باکس می توانید به سادگی از جعبه های میوه استفاده کنید، جعبه ها را سمباده بزنید و رنگ کنید و خیالتان از بابت نظم و ترتیب اتاق کودکتان راحت باشد.
_ سبد های پارچه ای گزینه ی مناسب دیگری برای اسباب بازی هاست، نکته ی مثبتی که این سبدهای پارچه ای دارند قابل شست و شو بودن آن هاست، اگر در خیاطی مهارت دارید به سادگی می توانید با پارچه های محکم بلا استفاده یکی از آن ها را خودتان بسازید .
سبدهای حصیری در طرح ها و رنگ ها و اندازه های مختلف وجود دارند که به خوبی برای نظم بخشیدن به فضای اتاق کودک شما طراحی شده اند، می توانید نوع رنگی یا ساده ی آن ها را تهیه کنید و یک سبد طبیعی دوست داشتنی برای اسباب بازی کودکان خود داشته باشید.
اصول چیدمان اتاق و استفاده از سبد های حصیری
_ یکی دیگر از اکسسوری های نظم دهنده برای اصول چیدمان اتاق شما سطل ها هستند، سطل های آهنی و یا حتی پلاستیکی با رنگ های شاد تهیه کنید و اسباب بازی های بچه ها را در آن جای دهید. حتی می توانید  چند سطل با رنگ های مختلف تهیه کنید و لوازم و سایل کودکانتان را تفکیک کنید.
_ سطل های بزرگ پلاستیکی به دلیل دوام بالا برای کسانی که کودکان شیطون دارند بسیار مناسب اند. برای تهیه آن ها کودکان خود را همراه داشته باشید و از او بخواهید رنگ مورد علاقه اش را انتخاب کند و با این کار احترام به عقاید را از کودکی به او بیاموزید.
اصول چیدمان اتاق و استفاده از سطل پلاستیکی
_ یک وسیله ی قدیمی می تواند فضای اتاق کودک شما را دگرگون کند و از طرفی هیجان بیشتری به محیط اتاق کودک شما می دهد. نگاهی به انبارتان بیاندازید و از کودکتان بخواهید وسیله ای که بیشتر با آن ارتباط برقرار می کند را برای این منظور انتخاب کند، با این کار خلاقیت کودک شما دو چندان می شود، شاید او یک دیگ یا قابلمه را انتخاب کند! چه ایرادی دارد آن را بیرون بیاورید و با هم رنگ کنید و بگذارید کنج اتاقش بدرخشد! با این کار تا ابد خاطره ی خوشی از کودکی های خود به یادگار خواهد داشت.
_ ننوهای قدیمی گزینه ی مناسب دیگری برای جای دادن اسباب بازی های کودکان شماست! این ننو می تواند یادگاری از کودکی خودتان یا فرزند اولتان باشد که گوشه ی انباری خاک می خورد، آن را بیرون بیاورید وبا خلاقیت خود تزیین کنید و برای اتاق کودک دلبندتان استفاده کنید .
_ یکی از راه‎های ساده، اما بسیار زیبا برای طراحی اتاق کودک، استفاده از دست ساخته‎ها است. در این روش می‎توان با الهام از طرح‎های موجود یا ایده‎های کودکان و چند وسیله‎ی ساده مانند کاغذهای رنگی، طرح مورد علاقه کودک‎ را درست کرده و روی دیوار اتاق او نصب کرد.
این کار علاوه بر ایجاد زیبایی به کودک می‎آموزد که چطور می‎توان از مواد ساده و یا حتی دور ریختنی کاردستی‎های هنرمندانه درست کرد.
انتخاب طرح های کودکانه برای یک دیوار اتاق اولین فکری است که به ذهن می رسد. اگر نمی خواهید اجازه دهید کودک روی دیوار نقاشی کن؛ به جای آن می توانید یک فوم با ضخامت مناسب تهیه کنید و آن را روی یکی از دیوارهای ساده اتاق نصب کنید تا فرزند شما نقاشی هایش را روی آن بکشد یا نصب کند.
اتاق های پروسیله، ظاهری آشفته دارند. یکی از اتاق هایی که وسایل مختلفی از اسباب بازی گرفته تا لوازم التحریر دارد، اتاق کودک است. پس در انتخاب جزییات نهایت دقت را داشته باشید؛ مثلا تختخوابی تهیه کنید که کشو داشته باشد یا قفسه های مختلفی بخرید که روی دیوار قابل نصب باشد تا بتوانید بعضی از وسایل را داخل آن قرار دهید. با توجه به قد فرزند شما این قفسه ها باید در ارتفاعی قابل دسترس قرار بگیرد. البته نصب روی دیوار از زمانی باید انجام شود که کودکتان بزرگتر شده است.
و در آخر اگر دکوراسیون و اصول چیدمان اتاق  خود را از نوع تم دار (موضوعی) در نظر گرفته اید، اعمال تغییرات بعدی در دکوراسیون آن اتاق کمی دشوار خواهد بود؛ اما اگر هنگام طراحی دکوراسیون اتاق کودک، این موضوع را که در آینده باید آن را تغییر دهید مد نظر داشته باشید و بیشتر از رنگ های خنثی برای زمینه استفاده کنید، تغییرات بعدی برای شما آسان تر خواهد بود.

ثبت ديدگاه