معماری صنعتی

روزگاری سبک طراحی داخلی و معماری صنعتی یک طراحی به حساب نمی­ آمد و صرفاً راهی برای دادن جان تازه به یک انبار یا برخی دیگر از فضاهای غیرقابل سکونت بود. اما در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین سبک­های طراحی داخلی به شمار می ­آید.
نکته­ ی جالب در مورد طراحی صنعتی یا industrial design & industrial architecture این است که برای رسیدن به ظاهری شگفت انگیز، لازم نیست از جزئیات زیادی استفاده کنید، و همه ­ی این­ مواد سخت موجود در سبک صنعتی وقتی با جزئیات نرم و با ظرافت ترکیب می ­شود بهتر هم به نظر می­ رسند.
آنچه را که سبک­ های دیگر سعی در پنهان کردن آن دارند، طراحی داخلی صنعتی جسورانه نمایش می ­دهد. و در این سبک به جای ا­ینکه بودجه­ ی زیادی صرف پوشاندن عناصر ساختمان شود، این عناصر به اجزای نمایشی تبدیل می­ شوند و از نظر بصری نیز مطلوب به نظر می ­رسند. ظاهر این سبک در حالیکه به نظر می­ رسد ناتمام است دارای انسجام و زیبایی است. در واقع طراحی صنعتی در ظاهر خود از مهندسی و نبوغ مکانیکی تجلیل می­ کند و این طرح معمولاً توسط کسانی استفاده می ­شود كه می­ خواهند فضای مسكونی با ظاهری خشن داشته باشند.
طراحی صنعتی فرصتی جالب برای شما فراهم می­کند تا بتوانید مواد خام استفاده شده در ساختمان را با مواد براق و مدرن یا پر زرق و برق و کلاسیک مخلوط کنید.

  1. در معرض دید بودن در سبک معماری صنعتی :

گذاشتن چند عنصر خام در معرض دید از اهدف اصلی این سبک است. و این ویژگی امضای سبک طراحی صنعتی است که همراه با از بین بردن هزینه­ی پوشش این عناصر، تاریخ ساختمان را نیز زنده نگه داشت.پس در ساختمان­هایی با طراحی صنعتی خطوط لوله­ی آب، برق، گرمایشی و تهویه معمولا عمداً در معرض دید قرار می گیرند و حتی می­توان از لوله­های کوچک­تر به­جای چوب لباسی یا آویز کردن وسایل در آشپزخانه استفاده کرد.با این وجود باید به این نکته توجه کرد که همه­ی لوله­ها برای قرار دادن در فضای داخلی خانه مناسب نیستند. ستون­ها یا سازه­های سقف و آجرها نیز اغلب به وضوح قابل مشاهده هستند. پنهان نکردن این اجزا باعث پر رنگ شدن بعد بصری در خانه می­شود و قطعاً خانه­ی سبک صنعتی از ظاهر بسیار خاصی برخوردار است.باید دانست که در معرض دید قرار دادن این عناصر، جسورانه ترین حرکتی است که جهان طراحی به خود دیده است.   

  2. چوب در سبک معماری صنعتی :

عناصر چوبی جلوه ­ای نوستالژی و گرم را به خانه می بخشند. در سبک معماری صنعتی از چوب در کفپوش ­ها، سقف، مبلمان و صندلی­ ها، قفسه ­ها، قاب­ های پنجره­ یا تزیین استفاده می­ شود.

 

  3. مواد و مصالح استفاده شده:

در خانه­ هایی با سبک معماری صنعتی از موادی با جنس بتن، فلز، فولاد، مواد بازیافت شده یا مواد صنعتی مانند شیشه، آهن و آلومینیوم استفاده می ­شود. با قرار دادن وسایل ساخته شده از این مواد در معرض دید، چاشنی طراحی صنعتی به آن افزوده می­ شود. آجر هایی به رنگ­ های روشن نیز یکی از مصالح اصلی به کار رفته در این سبک است. 
 

  4. وسایل نور پردازی:

چراغ­ های مورد استفاده در این سبک معمولاً صنعتی هستند، از نئون گرفته تا لوستر هایی که با روکش آلومینیومی پوشیده شده اند؛ تا لامپ­ های آویز یا ایستاده که بهتر است همگی در معرض دید باشند.

 

برای ثبت سفارش و یا دریافت مشاوره تلفنی در حوزه ی طراحی داخلی و دکوراسیون، می توانید در پلتفرم طراحی دکوراسیون و چیدمان داخلی طرح چید از طرح ECO و طرح LUX استفاده کنید، کارشناسان طرح چید با آغوشی باز میزبان شما خواهند بود.

  5. رنگ در طراحی صنعتی:

برای بهره بردن از سبک معماری صنعتی با یک پالت رنگ خنثی شروع کنید. یکی از اولین مواردی که در طراحی صنعتی به آن برخورد خواهید کرد این است که رنگ­ های پررنگ و تند زیادی در آن وجود ندارد. در عوض، این سبک به ایجاد ترکیبی از رنگ­ های خنثی متکی است تا ظاهری مرتب و تر و تمیز ایجاد کند.
بر خلاف صریح بودن فضاهای مدرن­ تر، در فضای داخلی صنعتی به جای اینکه از رنگ­ های سیاه و سفید برای ایجاد تضاد شدید استفاده شود، رنگ­ های قهوه­ ای و  کرم را باهم ترکیب می کنند و از این رنگ­ ها و رنگ سفید به عنوان رنگ ­های غالب و از سایر رنگ­ های خنثی به مقداری کمی در ترکیب با این­ ها استفاده می ­شود. چنین رنگ هایی به ایجاد گرمای بصری در اتاق­ های سبک معماری صنعتی کمک می ­کنند.     

 

  6. تزئینات در این سبک :

در تزئینات یا الگوهای موجود در طرح ­های صنعتی از خطوط تمیز و عمود بر هم استفاده می شود. این الگوها باعث می­ شود که با وجود اینکه در این طرح­ ها اغلب از مواد طبیعی و قدیمی استفاده می­ شود هنوز هم مدرن به نظر برسند.  

 

  7. مبلمان و لوازم جانبی:

می دانیم که طراحی و معماری صنعتی مستلزم استفاده از فلز و چوب است، و از ترکیب این مواد برای ایجاد تعداد زیادی از اثاثیه به سبک صنعتی استفاده می­ شود. مبلمان و لوازم جانبی ای که معمولاً در خانه ­های سبک صنعتی مورد استفاده قرار می­ گیرند، بیشتر صرف تفکیک فضاها می­ شود و جالب است بدانید که فرم و عملکرد وسایل در طراحی صنعتی به یک اندازه مهم هستند.
تابلوها، کوسن­ ها و فرش­ه ا با منعطف کردن فضا و تقابل با خشن بودنِ طراحی صنعتی تعادل بصری را به ارمغان می ­آورند. همچنین لوازم و لامپ­ های عتیقه نیز در خانه­­ های صنعتی پیدا می ­شوند.

  8. فضای باز در معماری صنعتی:

در سبک معماری صنعتی به جای پر کردن اتاق با بسیاری از وسایل درهم و برهم؛ وسایل به کار رفته کاربردی هستند و به اندازه­ ی کافی فضای باز در اتاق وجود دارد. در هر اتاق تا حد امکان مسیری برای گذر کردن و عبور کردن هست، و از قرار دادن وسایل اضافه که کاربردی ندارند و صرفا زیبا هستند پرهیز می­ شود.    

 

  9. ترکیب چوب و فلز:

در فضاهای صنعتی یکی از مسائل مهم مخلوط کردن انواع مختلف چوب و فلز در طول طراحی است. ترکیب چوب ­های ساده یا بافت ­دار با فلز صاف و براق، یک ترکیب بسیار محبوب در بین خانه­ هایی با طراحی صنعتی است. هنگام انتخاب قطعات چوبی، به دنبال مواردی با ظاهر خاص باشید و به جای جستجوی موارد جدید، روی یافتن مبلمانی که دارای سابقه است، متمرکز شوید. همچنین با انتخاب وسایلی از جنس فلز براق یا کروم حضور فلز را در خانه گسترش دهید.  

 

  10. گیاهان:

اضافه کردن گیاهان نیز باعث گرمی بخشیدن به فضاهایی با سبک معماری صنعتی می­ شود. 

  11. نمای بیرونی:

در سبک طراحی معماری صنعتی روکش فلزی آلومینیوم یا روکش چوبی و شیشه و گچ با هم ادغام می ­شود. پنجره­ های بزرگ در نور روز کافی قرار می­ گیرند و به خانه سبکی ساده و ماندگار در ذهن می­ دهند.  

  12. دیوار و کف در سبک معماری صنعتی :

مصالح به کار رفته در کف، پارکت یا بتن است و در آن از سرامیک یا گرانیت استفاده نمی­ شود. دیوار ها نیز آجری یا بتونی هستند که اغلب در معرض دید قرار داده می­ شوند و این گزینه ­ها از نظر اقتصادی نیز به صرفه هستند. رنگ­ های خنک و خنثی گزینه­ های محبوبی برای رنگ زمین در این فضاها هستند.

جای تردید نیست که بسیاری از مردم عاشق سبک طراحی معماری صنعتی هستند. این آزادی عمل به ما اجازه می­ دهد تا در عین حال که از راحتی­ های مدرن لذت می بریم، از زیبایی­ های اجناس عتیقه نیز بهره مند گردیم.  

ثبت ديدگاه

در اینجا متوقف نشو ...
برای مطالعه بیشتر