لامپ LED در آشپزخانه و چگونگی استفاده از آن

لامپ LED در آشپزخانه

لامپ LED در آشپزخانه از جمله فاکتورهای مهم و قابل اتکایی است که باید به آن توجه ویژه داشته باشید. Led ها محصولاتی هستند که به منظور نورپردازی اتاق مطالعه، نورپردازی سالن عمومی و نورپردازی تاکیدی از آن‌ها استفاده می‌شود. در مطلب چند روش منطقی و کارشناسانه برای گنجاندن آن‌ها در آشپزخانه شما عنوان شده است. led ها باعث روشن شدن قفسه‌ها و شلف ها می‌شوند. خطی بودن و باریک بودن نور آن‌ها باعث می‌شود که این نوع لامپ‌ها برای این کاربرد ایده‌آل باشند و به راحتی توجه افراد را به اجسام جلب کنند.
چراغ‌های سقفی منبع اولیه روشنایی در بسیاری از آشپزخانه‌ها هستند. به طور سنتی، در ساخت چراغ‌های سقفی قدیمی آن‌ها از منابع رشته‌ای یا هالوژن استفاده کرده‌اند. کیت‌های جدید، به شما اجازه می‌دهند این چراغ‌ها را به راحتی و با استفاده از لامپ LED در آشپزخانه جایگزین کنید که دوام طولانی‌مدت دارند. از جمله مزایای لامپ LED در آشپزخانه این است که توانایی دوام تا 20 سال را دارند و نیاز به تغییر و جایگزینی مداوم آن‌ها نیست.
از آن‌جایی که جای گذاری لامپ LED در آشپزخانه می تواند بر روی یک سطح شیشه‌ای انجام شود، در نتیجه فضایی چشمگیرتر را ایجاد می‌‌کند می‌توان با استفاده از آن‌ها میز‌های شیشه‌ای را درخشان‌تر نمود.آن‌ها می‌توانند هم روشنایی روز و هم روشنایی شبانه را فراهم کنند و در اندازه‌ای وسیع استفاده شوند.

برای ثبت سفارش و یا دریافت مشاوره تلفنی در حوزه ی طراحی داخلی و دکوراسیون، می توانید در پلتفرم طراحی دکوراسیون و چیدمان داخلی طرح چید از طرح ECO و طرح LUX استفاده کنید، کارشناسان طرح چید با آغوشی باز میزبان شما خواهند بود.

از دیگر کاربرهای لامپ LED در آشپزخانه این است که برای برجسته کردن ویژگی‌های معماری مانند سقف، وسایل تزئینی و یا شکل دادن در یک آشپزخانه سنتی استفاده می‌شوند.لامپ LED در آشپزخانه بر خلاف لامپ‌های هالوژنی در حین استفاده داغ نشده و سرد می‌مانند به همین علت استفاده از آن‌ها در زیر کابینت‌ها در بسیاری از آشپزخانه‌ها رایج است.
همچنین در صورتی که کابینت‌ شما درب شیشه‌ای دارد و سرویس و کلکسیون ظروف خود را در درون آن قرار می‌دهید، می‌توانید چراغ‌های LED خود را در درون کابینت تعبیه کنید و نورپردازی خود را بسیار زیباتر کنید. با استفاده از این سبک نورپردازی روشنایی آشپزخانه را نیز تامین می‌کنید.
لامپ LED در آشپزخانه
از سیستم LED های نشان داده شده در تصویر زیر، می‌توان به عنوان روشنایی کار برای کشوها، فضاهای عمیق، گوشه‌های تاریک و سایر نواحی که نیازمند روشنایی بیشتری هستند استفاده نمود.
استفاده از چراغ‌های led در پشت یک شیشه شفاف یا فرم غیر شفاف نیز کاربرد دارد.
چراغ های آویز همچنان در آشپزخانه ها خصوصاً جزایر و شبه جزیره ها محبوبیت زیادی دارند. خوشبختانه، انتخاب فزاینده ای از آویز های LED وجود دارد که باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شوند در حالی که به سبک خاصی محدود نیستند.
از آن‌جایی که لوسترها برای اتاق های غذاخوری و سالن های غذاخوری به میزان زیادی انتخاب می شوند، به وسایل محبوب آشپزخانه ها نیز تبدیل شده‌اند. اگر که شما به دنبال آشپزخانه کلاسیک هستید، بهتر است لامپ‌های LED را در خریداری کنید.
اغلب سقف‌ها نمی‌توانند از نور طبیعی روز استفاده کنند، یا به دلیل اینکه سقف بسیار بالا قرار دارد نمی توان از هر لوستر یا لامپی روشنایی کافی را فراهم کرد. در این شرایط، شما احتمالا ً می‌خواهید از منبع نورهای بزرگتری استفاده کنید، همانطور که در اینجا نشان‌داده شده‌است. مدل‌های جدیدی معرفی شده اند که از صرفه‌جویی انرژی و دوام انرژی LED استفاده می‌کنند.
لامپ LED در آشپزخانه

 

لامپ LED مخفی برای روشنایی در آشپزخانه 

 

نورپردازی در طراحی داخلی آشپزخانه و کابینت

  نورپردازی لایه لایه توسط لامپ LED در آشپزخانه:

در نورپردازی به صورت لایه لایه در کنار منبع اصلی نور از چندین منبع روشنایی کوچک‌تر استفاده می‌شود. به عنوان مثال از یک آویز بزرگ یا لوستر به عنوان منبع اصلی استفاده می‌شود و منابع کوچکتر در گوشه و کنار آشپزخانه، مثل بالای اجاق گاز، بالای ظرفشویی و .. استفاده می‌شود. بدین ترتیب تابش زننده‌ای در طراحی داخلی آشپزخانه شما وجود نخواهد داشت.

  نورپردازی با توجه میزان ارتفاع منابع نوری:

پیش از خرید و نصب منبع نوری خود به این نکته توجه داشته باشید که برای داشتن آشپزخانه‌ای بزرگتر، با چیدمانی حرفه‌ای حداقل فاصله‌ای که باید میان کانتر یا میز و منبع نور در آشپزخانه وجود داشته باشد حداقل 75 الی 80 سانتی‌متر است.

  انتخاب منابع نوری با توجه به اندازه‌ها:

در هنگام خرید منابع نوری توجه داشته باشید که اندازه آن‌ها متناسب با اندازه آشپزخانه شما و کانتر موجود در آشپزخانه باشد. برای کانترهای موجود در وسط آشپزخانه خود می‌توانید از تعدادی آویز کوچک استفاده کنید، با بزرگ‌تر شدن مساحت کانتر می‌توانید تعداد آویزهای کوچک را افزایش داده از آویزهای بزرگتر استفاده کنید.

 

بکار گیری لامپ LED در آشپزخانه

  استفاده از فضای دیوارها برای نصب منابع نوری:

در برخی آشپزخانه‌ها دیوارهایی وجود دارد که فضای بزرگی دارند، در این دیوارها می‌توان منابع نوری کوچکی نصب نمود و علاوه بر افزایش زیبایی و شیکی، نحوه پخش نور در آشپزخانه را با لامپ LED در آشپزخانه یک‌پارچه کرد.

  روشن‌تر کردن نقاط مهم با استفاده از لامپ LED در آشپزخانه :

شما می‌توانید برای برجسته‌ کردن برخی نقاط آشپزخانه و یا بخش‌های از دکوراسیون در آن قسمت‌ها نورپردازی را برجسته‌تر کنید. با تمرکز کردن بر روی برخی نقاط زیبای آشپزخانه جذابیت و شیکی آن را افزایش می‌دهید. تمام سعی خود را به کار بگیرید تا به هیچ عنوان بر روی بخش‌هایی چون ظرفشویی نورپردازی را متمرکز نکنید و در عوض بر نقاط زیباتر آشپزخانه تمرکز کنید.
مخفی برای روشنایی

 

تمرکز نور با استفاده از لامپ LED در آشپزخانه

  استفاده از لوسترهای چند شاخه:

در صورتی که فضای آشپزخانه شما تنها ظرفیت آویختن یک منبع نوری را دارید می‌توانید از آویزهای چند شاخه استفاده کنید و به همان‌ اندازه نورپردازی جذابی داشته باشید.

  استفاده از لامپ LED در آشپزخانه و زیر کابینت‌ها:

این نوع از منابع نوری در زمان‌هایی که شما در حال انجام کارهای آشپزخانه یا خواندن دستورالعمل‌های آشپزی و همچنین خرد کردن سبزیجات هستید، بسیار مناسب هسند. در این نورپردازی‌ها استفاده از لامپ‌های نواری که در کنار هم قرار می‌گیرند توصیه می‌شود.

  استفاده از لامپ LED در آشپزخانه –  قابل تنظیم:

در آشپزخانه‌ها چراغ‌هایی می‌توان نصب نمود که جهت آن‌ها قابل تنظیم است و موجب می‌شود که شما مجبور به کار کردن در تاریکی و سایه نباشید. نصب این نوع لامپ‌ها ساده بوده و در مصرف انژی صرفه‌جویی بالایی دارند.
لامپ LED در آشپزخانه - مخفی برای روشنایی

 

جلوگیری از شلوغی آشپزخانه با لامپ LED در آشپزخانه

نحوه نورپردازی آشپزخانه تاثیر زیادی بر روی شلوغی آشپزخانه دارد. سعی کنید که از یک منبع نور بزرگ و دو سه منبع نور کوچک در اطراف استفاده کنید و تمرکز نورپردازی را بر روی قسمت‌هایی که نیاز به توجه بیشتر دارند بگذارید. برای بالا بردن نور کانترها از لامپ‌های تعبیه شده زیر کابینت استفاده کنید.

 

در نظر گرفتن رنگ وسایل آشپزخانه

در صورتی که بیشتر وسایل خانه شما از رنگ‌های نقره‌ای و سفید تشکیل شده‌اند سعی کنید تا از لامپ‌های با قدرت کمتر استفاده کنید، چرا که این رنگ‌ها نور را بازتاب می‌کنند. در صورتی که رنگ وسایل شما تیره‌تر است نیاز به قوی‌تر کردن نورپردازی است.
با توجه به نکات ذکر شده و سلیقه خود و با استفاده از مشاوره متخصصین طرح چید می‌توانید منابع و آویزهای نوری لامپ LED در آشپزخانه خود را انتخاب کرده و سفارش دهید.

ثبت ديدگاه