تاریخچه چیدمان و طراحی داخلی خانه تا به امروز

تاریخچه چیدمان و طراحی داخلی خانه ها اعتبار خود را از دوران مصر داراست، زمانی که خانه های ساخته شده از مکعب سنگی و خاکی را با بهترین و زیباترین متریال ها تزئیین می کردند و مبلمانی کارآمد برای خود تهیه می دیدند. یکی از مهم ترین نیازهای انسان ایجاد فضایی مناسب و مطبوع برای زندگی است، این فضا باید نمود سلیقه، احساسات و باورهای شخصی هر فرد باشد.

طراحی داخلی مصریان باستان

مصریان با پوست حیوانات، نقاشی های دیواری، مجسمه، گلدان های ظریف و … چیدمان خانه ها را شروع کردند، آن ها در طراحی داخلی خانه بسیار دست و دلباز بودند در یافته های مقبره پادشاهان مصری زیورآلاتی از جنس طلا مشاهده شده است که از اهمیت تزئینات در فرهنگ مصری خبر می دهد. تاریخچه طراحی داخلی دارای دو وجه است، اول شیوه و روشی که مصریان و یونانیان برای تزئین فضاها از آن ها استفاده می کردند و دوم نحوه ی بهره بردن از وسایل اختراع شده توسط آن ها که مصریان را از دیگر تمدن ها تمیز می داد . چیدمان داخلی هنری است چند بخشی که به درک رفتار افراد و خلق یک محیط کاربردی می انجامد.
طراحی داخلی مصریان باستان
برای ثبت سفارش و یا دریافت مشاوره تلفنی در حوزه ی طراحی داخلی و دکوراسیون، می توانید در پلتفرم طراحی دکوراسیون و چیدمان داخلی طرح چید از طرح ECO و طرح LUX استفاده کنید، کارشناسان طرح چید با آغوشی باز میزبان شما خواهند بود.

تاریخچه ی هنر طراحی داخلی در روم و یونان

با توسعه یافتن تمدن های روم و یونان که سیر هنری مصریان را پیش گرفته بودند ئزئین خانه ها نیز تحول چشم نوازی پیدا کرد. ساختمان های عمومی که با معماری یونانی ساخته شده بود همراه با چیدمان مبلمان های یونانی که از جنس نقره و عاج بودند، غروری بیش از اندازه را به فضا تزریق می کرد.
تاریخچه ی هنر طراحی داخلی در روم و یونان
با بررسی تاریخ رومیان به جایگاه مهم فضای داخلی خانه پی خواهید برد، ترکیب زیبایی و راحتی که بازتاب ثروت و جایگاه هر کسی بود در نوع طراحی خانه ها دیده می شد. مبلمان رومی از متریال سنگ، چوب و برنز طراحی و ساخته می شد این مبلمان های شکیل توسط کوسن های رنگارنگ و ملیله های دست دوز حال و هوایی صمیمی به خود می گرفت.
تاریخچه طراحی داخلی خانه به طور عمده به استفاده رومیان و یونانیان از کف موزاییک و نقاشی های دیواری و گلدان ها بر می گردد، جایی که در نقاشی های به جا مانده از آن دوران می توان به اهمیت وجود اجزایی مانند گلدان پی برد.

دوره ی Dark age

در تاریخچه طراحی داخلی خانه برهه ای برجسته به عنوان سال های ریاضت اقتصادی وجود دارد، این دوره در اثر جنگ های مداوم اروپا به وجود آمد. در دارک ایج (Dark age) دکوراسیون داخلی خانه ها با کف سنگی و پارچه های ساده و تیره انجام می شد.

سبک گوتیک

بعد از طی شدن این دوران، قرن دوازدهم، دوران طلایی چیدمان داخلی خانه ها فرا رسید، تزئینات رنگارنگ و خلاقی که سبک گوتیک را ایجاد کرد در این قرن اتفاق افتاد. در سبک گوتیک استفاده از نور بسیار پر اهمیت بود. در تاریخچه طراحی داخلی جایگاه گوتیک بسیار پر اهمیت و پر کاربرد است.
تاریخچه طراحی داخلی و چیدمان - گوتیک

سبک رنسانس و باروک

در دو قرن متوالی پانزدهم و شانزدهم میلادی، شاهد تولد دوباره هنر و زیبایی در طراحی داخلی بودیم. دوره ی رنسانس فرانسوی که با تزئینات مرمر، المان های چوبی جذاب، نقاشی و مبلمان شناخته می شود نمونه ی بارز یک سبک خاص است.
طراحی داخلی که امروزه انجام می شود از دوره های قبلی الهام گرفته می شوند، طراحی ها امروزه شامل مناسب سازی اتاق خواب ها، فضای نشیمن، آشپزخانه و … می باشند، در این طراحی دکوراسیون داخلی باید به ارتباط بین افراد خانه و فضاها نیز توجه شود تا با تحلیلی درست فضایی مناسب طراحی شود.
تاریخچه طراحی داخلی از نئوکلاسیک تا امروز - رنسانس و باروک
از رنسانس که بگذریم، به سبک باروک ایتالیایی می رسیم، تاریخچه طراحی داخلی سراسر فراز و نشیب است اما این فراز و فرودها همگی چشم نواز و پر از زیبایی هستند. سبک باروک در چیدمان داخلی با مرمرهای رنگی، شیشه رنگی، سقف های نقاشی شده و ستون های کار شده یاد می شود. تاریخچه چیدمان و طراحی داخلی به همین جا ختم نخواهد شد، در اواسط قرن هجدهم هنرمندان اروپایی سبک روکوکو را ایجاد کردند. در سبک روکوکو گچ بری، مجسمه سازی و .. دیده می شود.
 

تاریخچه طراحی داخلی از نئوکلاسیک تا امروز

در اواخر قرن هجدهم سبک نئوکلاسیک با الهام از طراحی های کلاسیک رومی ایجاد شد، استفاده از برنز، ابریشم، ساتن و مخمل در این دوره بسیار دیده می شود. از اوایل دهه 1800 با وارد شدن به دنیای مدرن تر و استفاده از المان های جدید، سبک هایی مانند آرت دکو و باهواس و نووا به رسمیت شناخته شدند، تاریخچه طراحی داخلی به سوی یکپارچه شدن پیش می رفت تا زمانی که لوازم خانگی راه خود را به خانه ها باز کردند، دکوراسیون داخلی پیش از این و در دهه 1800 هدفش ایجاد بستری برای استفاده ی همگانی از چیدمان داخلی بود.
تاریخچه طراحی داخلی از نئوکلاسیک تا امروز
حضور گسترده ی لوازمی مانند اجاق گاز و ماشین لباسشویی و … باعث شده چالشی جدید برای طراحان داخلی ایجاد شود، آن ها که مجبور بودند نه تنها برای اهداف زیبایی شناختی بلکه برای عملکردها و فضاها را نیز فکری بی اندیشند. تاریخچه طراحی داخلی از گذشته تا به امروز دست خوش تغییرات زیادی شده است. از روزهای گلی و آجری مصریان باستان فاصله زیادی  پیدا کرده ایم، امروزه طراحان با استفاده از دانش و علم خود به دنبال ایجاد فضایی مطلوب تر برای زندگی هستند و طراحان داخلی در عین حال بطور مداوم تلاش می کنند تا سبک جدیدی را نیز به جهان معرفی سازند.

ثبت ديدگاه