معماری گوتیک در طراحی داخلی

معماری گوتیک از روم و معماری قرون وسطی تاثیرگرفته است. دور اولیه این طراحی از سال 1150 تا 1550 بود ولی در قرن نوزدهم توسط مردم عصر ویکتوریا حیاتی دوباره یافت.
طراحی گوتیک اولین نوع طراحی شبیه به سبک‌های کلیسا و نشان‌دهنده پیروزی کلیسای کاتولیک بر بت‌پرستی در اروپا بود. عصر جدید کلیساهای جامع به معنی شروع ساخت نوعی جدید از ساختمان‌ها برای حمایت بار سنگینی که کلیسای جامع بر دوش داشت، بود.

سبک گوتیک

این سبک مملو از نمادهای دینی/مذهبی بود، کلیساها را محوریت دید خود قرار دهید تا متوجه کلیت سبک معماری گوتیک شوید. طاق‌های نوک‌تیز، شیشه‌های رنگ‌آمیزی شده با طرح‌هایی از شبدر سه برگ و گل‌های رز قالبیت نقش‌ها را تشکیل می‌دادند؛ شومینه های بسیار بزرگ چوبی در معرض دید و نورپردازی با شمع‌های بزرگ کلیسا، معماری گوتیک را کامل می‌کرد. تاثیر پذیری از محور عمود به کمک طاق‌های بلند و معماری نوک‌تیز بسیار مشهود بود. نور عامل بسیار مهمی بود، به طوری که پنجره‌هایی که هر روز بزرگتر و وسیع‌تر می‌شدند نور را به درون فضای تاریک و غمناک گذشته کلیساهای دوره رومانسک هدیه سرازیر می‌کردند.

مبلمان در معماری گوتیک

مبلمان در این دوره بسیار بزرگ بود و معمولا از چوب بلوط ساخته می‌شد که با جزییات و نمادهای معماری گوتیک تزیین می‌شد. صندلی ها، تخت‌ها و کابینت‌ها بسیار محکم بودند و طاق‌ها و پایه هایی که به دور خود پیچیده بودند و به رنگ‌های تیره رنگ‌‌آمیزی شده بودند داشتند. مبلمان کلیساهای قدیمی مانند نیمکت‌های متفاوت و سه پایه های کوچک این دکوراسیون را تکمیل می‌کردند. بازسازی‌های معماری گوتیک دوره ویکتوریایی و هنر و صنایع ساختاری مبلمان آن دوره، از جایی که دچارتغییرات منطبق‌کننده با نیاز امروز شده‌اند، می‌تواند به عنوان گزینه‌ای خوب برای این دوره استفاده شود.
برای ثبت سفارش و یا دریافت مشاوره تلفنی در حوزه ی طراحی داخلی و دکوراسیون، می توانید در پلتفرم طراحی دکوراسیون و چیدمان داخلی طرح چید از طرح ECO و طرح LUX استفاده کنید، کارشناسان طرح چید با آغوشی باز میزبان شما خواهند بود.

معماری گوتیک و تاثیر رنگ بر آن

رنگ‌هایی غنی و تیره که از دوره ویکتوریایی الهام گرفته بودند. بنفش، قرمز سیر، مشکی، قهوه ای مایل به زرد، سبز جنگلی و طلایی به طراحی غنی معماری گوتیک کمک کردند. کاغذ دیواری ها طراحی شده و دارای جزییات بسیار زیادی بودند و دارای نقش‌های طبیعی و گل‌های متفاوت بودند؛ همچنین جزییات معماری trompe-l’oeil  و طراحی الهام‌گرفته از کلیسا دارای محبوبیت زیادی بودند. دیوارها به رنگ‌های ساده و یکدست رنگ‌آمیزی می‌شدند تا تلقین کننده سنگ باشند و معمولا با آویزهایی به خصوص نوارهایی  زیبا تزیین شده بودند. همانطور که شاهد هستید شیشه طراحی شده یکی از جزییات مهم بود و تمامی نکات ذکر شده  به همراه فلزهای طراحی شده، شمع‌های معطر و نیمکت‌های طراحی شده کلیسا همراه می‌شد. قرنیزها و برگ‌های کنده‌کاری شده خیلی متداول بودند و نمادهای هرالدیک همه جا دیده می‌شدند.

معماری گوتيک انگليسی

ویژگی‌های معماری گوتیک انگلستان به طرز شگفت انگیزی در کلیسای سالزبری به نمایش در آمده‌اند. این کلیسا که در سال‌های ۱۲۲۰ و ۱۲۶۰ در چمن زارهای دولتی ساخته شده است تفاوتی چشمگیر با کلیساهای واقع در شهر که دور تا دور آن را خانه‌ها محصور کرده‌اند، ایجاد کرده است.

معماری گوتيک فرانسوی

معماری گوتیک شعله‌سان  Flamboyant اصطلاحی است که از حدود سال ۱۳۵۰ میلادی به سَبک درهم پیچیده‌ای از معماری گوتیک در فرانسه اطلاق گردید که تا زمان معماری رُنسانس یعنی اوایل سده ۱۶ ادامه یافت. به طور عمده در توصیف ساختمان‌های فرانسه استفاده می‌گردد که اغلب آنها کلیسا بودند.
از این اصطلاح گاهی اوقات در اوایل دوره معماری گوتیک انگلیسی هم استفاده میشود که همزمان با تزئینات به کار رفته در سبک گوتیک بود. شاخصه بنیادین معماری گوتیک شعله‌سان، آرایش عناصر فنی و تزئینی بود به دلیل اینکه در حقیقت این سبک، نوآوریِ سازه‌ایِ مهمی ارائه نداده بود. درهم پیچیدگی‌های تزئینی فُرم‌ها و آرایه‌های توری شکل، با الگوهای منحنی‌های دوگانه و خطوط پُر پیچ و خم که یادآور شعله هستند از عناصر بارز این سبک به شمار می‌رود.

الهام‌بخش‌های گوتیک

کلیسا و جزییات طراحی قرون وسطی به طور سنگین و عظیمی روی طراحی دقیق و پر از تزیینات جزیی و ریز معماری گوتیک تاثیرگذاشته اند. در مورد معماری این دوره می‌توان گفت که معماری روم باستان و قرون‌وسطی بیشترین تاثیر را داشته اند که از نمونه‌های آن می‌توان به کنده‌کاری های چوبی اشاره کرد.

چندی از معمارهای معروف سبک گوتیک

– AWN Pugin
– William Burges
– George Gilbert Scott
– Abbot Suger
– Herbert Minton
 

ثبت ديدگاه