سبک معماری معاصر

سبک معماری معاصر اساساً با سادگی، ظرافت، استفاده از بافت ­ها و خطوط تمیز تعریف می­ شود. همین طور با تمرکز بر رنگ  ها، فضا ها و شکل ­ها. فضای معماری داخلی امروزی تازه و زنده است. برای دست­یابی به یک خانه با ظاهر معاصر، رعایت برخی از قوانین اساسی مهم است.
  

  1. سادگی:

در سبک معماری معاصر سادگی به یک قاعده و اصل تبدیل شده است که به ایجاد یک فضای آرام و زیبا کمک می ­کند. به همین علت اتاق­ هایی به سبک معاصر را با تعداد زیادی وسیله پر نمی­ کنند؛ حتی از طرح­ های بافت دار و ساده برای کوسن مبلمان یا فرش استفاده می­ شود. لازم است بدانید در این سبک هر قطعه به صورت جداگانه و منحصر به فرد اهمیت دارد، و از قرار دادن وسایلی که کاربرد ندارد در فضای خانه پرهیز می ­شود. در تخت­خواب ها و صندلی­ ها نیز معمولاً از جزئیات بیش از حد، چاپ­ ها یا الگوهای زیاد روی آن­ ها استفاده نمی ­شود. همچنین گیاهان و گل­ ها هم باید در گلدان­ هایی ساده، بزرگ و چشمگیر باشند. 
 

  2. نور پردازی:

در سبک معماری معاصر روشنایی به صورت باریکه­ ی نور یا نور غیرمستقیم در قسمت­ های مختلف خانه قرار می­ گیرد. در وسایل نورپردازی از عناصر رنگی و فلزی نیز استفاده می­ شود. همچنین جلب توجه و متمرکز شدن روی یک نقاشی­، پوستر یا تابلو به کمک نورپردازی روی آن ­ها استفاده می­ شود. اگر فضا اجازه می­ دهد، چراغ­ های ایستاده را در اطراف گیاهان بزرگ روی زمین قرار دهید به طوری­ که نور روی گیاهان متمرکز شود.   
 

  3. مواد به کار رفته:        

معماری معاصر غیر منتظره و مبتکر است. تمایل به شکستن هنجار ها، این سبک را به سمت ویژگی ­های بصری خاصی سوق می­ دهد و یکی از راه­ های خاص بودن که در این سبک خود را نشان می ­دهد، ترکیب مواد منحصر به فرد در ساخت و ساز است.
استفاده فراوان از مواد طبیعی یا آلی مثل فلز، سنگ، بتن، چوب، آهن، فولاد و شیشه مات یا شفاف در اتاقی که به سبک امروزی تزیین شده، مشهود است. از مصالح ساختمانی محلی یا بازیافتی و مواد پایدار و سازگار با محیط زیست نیز در این سبک به وفور استفاده می­ شود. 

 

   4. الگوها و نقش ­ها:

از به کار بردن چاپ­ ها و الگوهای رنگارنگ و شلوغ در این سبک باید اجتناب کرد، زیرا فضای ساده و کلیدی یک خانه به سبک امروزی به هم ریخته نیست. در عوض از اشکال هندسی که به منظم شدن و سادگی کمک می کنند  در این سبک زیاد استفاده می­ شود. با قرار دادن یک فرش یا کف­پوش ساده یا با طرح ­های هندسی نیز می­ توان یک خانه را امروزی دیزاین کرد.
 

  5. رنگ­ ها:

در پالت رنگی سبک معماری معاصر اغلب با رنگ­ های خنثی سروکار داریم که با رنگ های روشن و جسورانه ترکیب می­ شوند. رنگ­ های خنثی، خاکستری، قهوه­ای، سیاه و سفید رنگ­های اصلی فضای داخلی معماری معاصر هستند که در دیوار، کف­پوش، مبلمان، وسایل روشنایی و عناصر دیگر خانه به ­کار می­ روند. وقتی دیوارها با رنگ­ های خنثی رنگ شده ­اند، شما دارای پس زمینه­ های فوق العاده ای برای قرار دادن وسایل رنگی هستید. یا اگر دیوار، رنگی روشن و جسورانه داشته باشد باید از رنگ­ های خنثی در جاهای دیگر خانه استفاده شود.
همچنین می ­توان برای جلب توجه، جزئیات و عناصر داخلی را با رنگ­ های متضاد رنگ کرد، یا برای کاهش اهمیتشان، آن­ها را هم­رنگ دیوار ها کرد. پس این­گونه می­ توان با رنگ ­ها بازی کرد و از آن­ ها برای نشان دادن اهمیت وسایل استفاده کرد.  

 

  6. خط و فضا:

بارز ترین و متمایز ترین عنصر طراحی داخلی سبک معاصر، خط است. خطوط عمودی یا افقی مستقیم یا اشکال خمیده، خطوط قابل رویتِ قوی در هر خانه به سبک معاصر کاملا مشهود است. این خط ­ها در جزئیات معماری خانه، سقف­ های بلند، پنجره ­ها و اشکال هندسیِ خانه یافت می­ شود. همچنین در معماری داخلی امروزی، فضای باز در محیط خانه، فضای خالی بر روی دیوار ها، بین مبلمان و بالای آن­ ها، اغلب به همان اندازه مهم است که نحوه ­ی انتخاب و قرار گرفتن وسایل در فضا مهم است. پس باید فضا را خالی نگه داشت و آنرا با وسایل زیاد پر نکرد.
 

  7. مبلمان در سبک معاصر:

مبلمان در این سبک باید در عین ساده بودن چشمگیر باشد و برای ساده بودن نیز در طراحی آن از اشکال هندسی و خطوط تمیز و صاف استفاده می ­شود. همچنین اغلب از مواد طبیعی مثل پشم، پنبه و ابریشم استفاده شده و رنگ­ های سیاه، سفید یا دیگر رنگ های خنثی را برای جذابیت بخشیدن به آن و هماهنگ شدن با سبک معاصر به کار می­ برند. از یک رنگ اصلی برای مبلمان استفاده شده و می­ توان یک رنگ دلخواه را در یک قسمت از آن مانند کوسن­ ها استفاده کنید تا ترکیب زیبایی  از آن­ها بوجود بیاید.  
 

  8. تزیینات و عناصر داخلی:

در سبک معماری معاصر مجسمه­ های ساده­ ی معاصر را می ­توان روی یک پایه یا قفسه قرار داد و جلوه­ ی زیبایی به سادگی خانه بخشید. قاب­ هایی با رنگ مشکی براق یا مات، چوب طبیعی یا فلز برای قرار دادن روی دیوار های خانه­ ای با سبک معاصر عالی هستند. اگر باید چندین قطعه کنار هم قرار گیرند، آن ها را نزدیک به هم بگذارید تا مانند یک قطعه­ ی بزرگ به نظر برسند. و در نهایت جالب است بدانید می­ توان لوله ­ها را طوری در خانه قرار داد که در معرض دید باشند.
 

  9. کف­پوش:

کف در خانه ­ای با سبک معاصر باید با استفاده از چوب یا کاشی  و سرامیک پوشیده شود. بعضی اوقات نیز برای کنترل صدا یا گرما باید از فرش استفاده شده و الگوی فرش­ ها نیز ساده یا هندسی هستند.    
 

  10. نقشه خانه:

در این سبک طرح خانه انعطاف ­پذیر است و متناسب با نیاز های خانواده می­ توان در آن تغییراتی بوجود آورد. بسیاری از خانه ­های معاصر به گونه ­ای طراحی شده ­اند که می­ت وانند در صورت نیاز با خواسته­ ی خانواده مطابق شوند.  به همین دلیل پارتیشن­ های متحرک و دیوار های بدون بار به کار برده می­ شوند که در صورت دلخواه به راحتی جابجا یا برداشته ­شوند.     
 

برای ثبت سفارش و یا دریافت مشاوره تلفنی در حوزه ی طراحی داخلی و دکوراسیون، می توانید در پلتفرم طراحی دکوراسیون و چیدمان داخلی طرح چید از طرح ECO و طرح LUX استفاده کنید، کارشناسان طرح چید با آغوشی باز میزبان شما خواهند بود.

 

  11.پنجره­ ها و در ها:

تقریباً تمام خانه­ ها در سبک معماری معاصر دارای عناصر طراحی مشترکی مانند پنجره ها و دیوار های بلند و بزرگ هستند که غیر متقارن و نامنظم قرار می ­گیرند، و این پنجره­ ها باعث استفاده ­ی گسترده از نور طبیعی می­ شوند. جالب است بدانید در این سبک از معماری از حداقل تعداد در استفاده می­ شود.  
 

  12. خانه­ ی سبز:

خانه ­ها در این سبک بیشتر با مواد و ویژگی­ های سازگار با محیط زیست طراحی می­ شوند. برای مثال از بامبو اغلب برای کفپوش­ ها استفاده می­ شود و گرانیت طبیعی برای روی میز، دیوار ها و کف مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم گرمایش، تهویه هوا و لوله کشی به نوعی طراحی شده که در انرژی صرفه جویی می ­شود. همچنین در صورت امکان معماران در طراحی­ های خود از انرژی خورشیدی برای تامین انرژی استفاده می­ کنند.  
 

  13.ارتباط داخل و خارج:

طراحی در سبک معماری معاصر بر ارتباط مستقیم بین داخل و خارج از خانه تأکید می­ کند.
استفاده از دیوار های بزرگ شیشه ­ای و بالکن­ های ساحلی و همچنین محوطه­ سازی بیرون از خانه، ارتباط درون با بیرون خانه را مهیا می ­کند.

 

  14. نور طبیعی:

 به لطف پنجره­ های بزرگ شیشه ­ای و نور وارد شده از آن­ ها، خانه­ های معاصر اغلب به نور طبیعی خود می­ بالند. به همین ترتیب، با استفاده ­ی حداقلی از دیوار های داخلی و ترکیب این دو عنصر باهم می ­توان به خانه ­ای روشن ، راحت و کاملاً آرامش­ بخش رسید. 
 

ثبت ديدگاه