رنگ در طراحی اتاق کودک و الهام بخشی آن

اتاق خواب برای هر فردی وظیفه تامین آرامش و فراغت از دغدغه‌های روزانه را دارد و به همین دلیل نوع طراحی آن اهمیت بسیاری دارد. یکی از مهمترین اتاق‌های هر خانه‌ای، اتاق خواب کودک است. کودک شما از نوزادی تحت تاثیر محیط قرار می‌گیرد و روحیات آن توسط رنگ‌های محیطی شکل می‌پذیرد. محیط اتاق خواب فرزند شما میبایست ایمن و زیبا باشد و این زیبایی بدون تاثیر رنگ‌ها و طراحی داخلی درست امکان‌پذیر نخواهد بود.
رنگ در طراحی اتاق کودک توانایی الهام بخشی، هیجان، تسکین، التیام و حتی تحریک کردن را دارد. این مخصوصاً برای کودکانی که می توانند نسبت به تأثیر رنگ بسیار حساس باشند نیز صادق است. بنابراین نباید اهمیت انتخاب رنگ مناسب اتاق کودک را دست کم گرفت.
همانطور که اشاره شد، رنگ‌‌ها تاثیرات متفاوت و ویژه‌ای بر روی روحیات و رفتارهای هر کودکی دارند و انتخاب آن‌ها یکی از مهمترین گام‌ها در طراحی داخلی هر اتاق خواب است. انتخاب یک رنگ مناسب برای اتاق خواب کودک یکی از سخت‌ترین تصمیمات در طراحی داخلی اتاق خواب است. یکی از بهترین انواع رنگ در طراحی داخلی اتاق کودک، رنگ های پاستیلی هستند، این رنگ‌ها ملایم بود، آرامش به کودک شما منتقل می‌کنند و همچنین زیبایی و جذابیت اتاق را تضمین می‌کنند.
فراموش نکنید که اتاق جذاب و دوست داشتنی برای فرزند شما، آن اتاقی است که در آن خیلی از رنگ‌های خنثی استفاده نشده باشد. روانشناسان معتقدند که رنگ بر روی رشد ذهنی و جسمی کودکان تاثیر فراوانی دارند. به طور کلی، رنگ‌ها به دو نوع گرم و سرد تقسیم می‌شود. می‌توان گفت که رنگ‌های گرم با خود هیجان، شادی و صمیمت آورده و ذهن را تحریک می‌کنند. اما استفاده بیش از حد از آن‌ها تاثیر منفی داشته و ممکن است به جای تاثیرات مثبت، جنبه‌های منفی خود را نشان دهند. از آن‌جایی که رنگ‌های گرم انرژی‌‌زا هستند بهتر است در کنار آن‌ها از رنگ‌های ملایم‌تری استفاده شود تا به ریلکس شدن و آرامش فرزند شما کمک کنند.

برای ثبت سفارش و یا دریافت مشاوره تلفنی در حوزه ی طراحی داخلی و دکوراسیون، می توانید در پلتفرم طراحی دکوراسیون و چیدمان داخلی طرح چید از طرح ECO و طرح LUX استفاده کنید، کارشناسان طرح چید با آغوشی باز میزبان شما خواهند بود.

رنگ در طراحی اتاق کودک

نقطه مقابل رنگ‌های گرم، رنگ‌های سرد هستند. این رنگ‌ها ظاهر اتاق را عریض‌تر نشان می‌دهند و موجب آرامش بخشی محیط می‌شوند. همچنین استفاده از رنگ‌های سرد در طیف‌های ملایم، در اتاق خواب کودک موجب تحریک ذهن و جسم آن‌ها می‌شود. فراموش نکنید که تند و شدید بودن این رنگ‌ها نه تنها موجب آرامش نمی‌شوند بلکه حس سردی و افسردگی را افزایش می‌دهند.
استفاده بیش از حد از این رنگ‌ها نیز موجب خستگی ذهن می‌شود. به طور کلی، از آن‌جایی که هر رنگی می‌تواند تاثیرات منفی مختص خود را داشته باشد، توصیه می‌شود که از ترکیب رنگ‌های سرد و گرم در دکوراسیون اتاق کودک خود استفاده کنید تا فرزندتان از تاثیرات منفی آن‌ها در امان بماند. همچنین به یاد داشته باشید که بهتر است در طراحی اتاق خواب کودک از رنگ‌های خنثی هم استفاده نمایید.
در حالی که دانشمندان چیزهای زیادی در مورد چگونگی تأثیر رنگ در ذهن و بدن به ما می آموزند، باید به خاطر داشته باشید که هر کودک متفاوت است. این کلیات برای همه صدق نمی کند. اما اگر در مورد چگونگی وارد کردن رنگ بعنوان یک عنصر مهم دکوراسیون به اتاق کودک خود کنجکاو هستید؛ این اطلاعات از کتاب کامل رنگ از سوزی چیازاراری می تواند در شروع کار به شما کمک کند.
تزئین خانه های ما بعنوان یک فرایند مهم، این امکان را به ما می دهد تا بیان کنیم که چه کسی هستیم؟ چه چیزی را دوست داریم؟ و یا چه چیزهایی ما را خوشحال می کند و برای ما الهام بخش هستند. این چیزهایی است که ما در خانه خود قرار می دهیم و آن را به “خانه امن” ما تبدیل می کند. با این حال ، آیا می دانید این موضوع نه تنها برای ما بزرگسالان بلکه برای فرزندان ما نیز صادق است؟ تزئین اتاق خواب کودک شما با استفاه از رنگ ها می تواند عاملی مهم در افزایش عزت نفس ، اعتماد به نفس کلی و حس ارتباط و تعلق او باشد.
در واقع با ایجاد یک اتاق در اطراف شخصیت خاص کودک و توجه ویژه به علاقه ها و چیزهایی که آنها دوست دارند، به آنها می گویید: “شما مهم هستید. صدای شما مهم است و یا حتی شما چه کسی هستید. ” به عنوان مثال ، اگر دختر شما واقعاً عاشق رنگ صورتی است، و مثلا به طور اتفاقی وارد هنر نقاشی شده است (حتی اگر در این مرحله هنوز هم فقط نقاشی کاملا آماتور باشد)، اتاقی را برای او ایجاد کنید که دارای زیبایی هایی به رنگ صورتی مانند بالش یا لحاف صورتی زیبا باشد. رنگ دیوار و همچنین به نمایش گذاشتن هنر وی با آویزان کردن قاب هایی بر روی دیوارهایش، در نهایت به حس افتخار و مهم بودن او کمک می کند.
شما در حال کمک به فرزند خود برای شروع به جمع آوری بلوک های ساختمانی هستید که هویت وی را تشکیل می دهد. شما به او یادآوری می کنید که آنچه دوست دارد مهم و ارزشمند است – آنچه او بخشی از خودش می داند – ویژه و ارزش جشن گرفتن دارد و این امر با بهره گیری از رنگ در طراحی اتاق کودک میسر می شود.
علاوه بر این ، تزئین اتاق خواب فرزند شما برای نگه داشتن انواع رویدادهای ویژه زندگیشان(مانند دست سازه هاشون، اولین حیوان خانگی، عکس های خانوادگی و غیره) به آنها کمک می کند تا ببینند نه تنها آنها از چه کسانی امروز پشتیبانی می کنند، بلکه برای کسانی که بوده اند پشتیبانی می شوند؛ از زمانی که آنها وارد زندگی شما شدند.
همچنین، افزودن دکوراسیون دیواری با نام آنها نشان داده است که تأثیرات بسیار خوبی بر کودکان نیز خواهد گذاشت. با قرار دادن نام آنها در فضای خود، به فرزند خود نشان می دهید که فضایی است که واقعاً به آنها اختصاص داده شده است. مکانی که به عنوان محل رشد آنها کنار گذاشته شده است. بنابراین کودک شما نه تنها احساس حمایت می کند بلکه این نیز آغاز می شود که حس واقعی تعلق به آنها نیز تقویت شود.

رنگ در طراحی اتاق کودک

اتاق های کودکانه فضایی ویژه برای تکریم در یک خانه است!

مهم است که فرزندتان را تا حد ممکن در روند تزئینات واقعی قرار دهید. اگر فرزند خردسالی دارید، به آنها فرصت دهید بین آنچه در اتاقشان است، بین چند بالش تزئینی انتخابی داشته باشند. و یا به آنها اجازه دهید که در قفسه های دیواری یا قفسه کتاب خود چه چیزی را انتخاب کنند. همچنین به آنها اجازه دهید تعدادی از اسباب بازی های مورد علاقه خود را برای ورود به این فضا انتخاب کنند.
از طرف دیگر، اگر فرزندی کمی بزرگتر دارید از آنها بخواهید که اتاق چه رنگی داشته باشد. و یا به شما کمک کند تا هنر خودشان را روی دیوار آویزان کنند. از آنها بخواهید که فکر می کنند مبلمان چگونه باشد و از اهمیت رنگ در طراحی اتاقشان به آن ها بگویید و غیره.
نکته اصلی این است که به کودک خود کمک کنید تا احساس کند فضای ویژه ای که شما با آنها ایجاد می کنید، برای خودشان است. بدیهی است که رنگ در طراحی اتاق و دکوراسیون اتاق خواب کودک می تواند تأثیر مثبتی بر زندگی آنها داشته باشد.

طراحی اتاق کودک

اتاق کودک اشتراکی و استفاده از رنگ در طراحی اتاق کودک

با این حال ، اگر فضای زیادی برای فرزندتان ندارید و از اتاق اشتراکی استفده می کنید ، نگران نباشید. این مفهوم با توجه به فضای کوچک بسیار اهمیت دارد. به عنوان مثال اگر کودک شما در حال به اشتراک گذاشتن یک اتاق خواب است، سعی کنید چند تختخوابی را که انتخاب کرده اید نام خودشان را با حروف چوبی زیبا در رنگ های مورد علاقه شان بالای تخت خوابشان آویزان کنید.
نکته این نیست که هر چه بیشتر فضای لازم را با چیزهایی که کودک شما دوست دارد پر کنید، بلکه فضای خالی را که می توان برای آنها اختصاص داد به طور خاص با مواردی که آنها را ترغیب می کند تا به کشف خود ادامه دهند و در عین حال احساس عشق و احساس عمیقی نیز می کنند ایجاد کنید؛ با ایجاد حس اعتماد به نفس و تعلق.
تزئین اتاق کودک شما در رشد و پیشرفت آنها تأثیر دارد و هرچه رشد می کنند خاطرات دلنشین فضای خود را به خاطر می آورند و این اطمینان را دارند که بدانند از آنجا پشتیبانی می شوند که بیشتر در مورد خود، علایق و شخصیت خود آموخته اند.

ثبت ديدگاه