رنگ اتاق کودک

یکی از چالش‌های بزرگ والدین انتخاب رنگ اتاق کودک است. با اینکه رنگ‌های مختلف طرفداران خاص خود را دارند اما باید توجه داشت که هر رنگ تاثیرات خاص خود را داشته و به همین علت رنگ اتاق کودک باید با دقت، توجه و تامل بالا انتخاب شود. از آن‌جایی که کودک سال‌های اولیه و مهم خود را در اتاق خواب می‌گذارند رنگ اتاق خواب اهمیت بسیار بالا و ویژه‌ای دارد.
هر کدام از رنگ‌های گرم و سرد تاثیرات خاص خود را بر روی رنگ اتاق کودک دارند، به طور کلی رنگ‌های گرم هیجان و انرژی لازم را به فرزند منتقل می‌کند در صورتی که رنگ‌های سرد آرامش فرزند را بیشتر می‌کنند. آن‌چه اهمیت دارد و ما در این پست به آن خواهیم پرداخت این است که هر رنگ چه نیازهایی از کودک را برطرف می‌کند؟

برای ثبت سفارش و یا دریافت مشاوره تلفنی در حوزه ی طراحی داخلی و دکوراسیون، می توانید در پلتفرم طراحی دکوراسیون و چیدمان داخلی طرح چید از طرح ECO و طرح LUX استفاده کنید، کارشناسان طرح چید با آغوشی باز میزبان شما خواهند بود.

 

طراحی اتاق کودک

 

انتخاب رنگ اتاق کودک

رنگ صورتی در اتاق کودک

رنگ اتاق کودک - رنگ صورتی
از جمله رنگ‌های متداول برای اتاق دختر بچه‌ها، رنگ صورتی است، رنگ صورتی عموماً برای افراد تداعی کننده دختر بچه‌های کوچک با عروسک و دامن‌های چین چین و گل‌دار است. همین موجب شده است تا بتوان اتاقی با هاله‌ای صورتی در تمامی دکوراسیون آن طراحی شود. صورتی به عنوان رنگی آرامش بخش  به خوبی دربردارنده احساسات لطیف دخترانه است. دیوارها، درب کمد ها، شلف‌ ها، کف پوش اتاق، میز تحریر و حتی پرده ها می‌‌تواند تنها در تناژ صورتی خریداری شده باشد. این دکوراسیون اتاق می‌تواند انتخاب کودک شما باشید و در نهایت موجب رضایت شما از هماهنگی و ست بودن اتاق شود. تصویر زیر نمونه‌ای از یک اتاق صورتی رنگ است.
فراموش نکنید که نباید فرزند خود را دچار یکنواختی کنید، تمام وسایل اتاق نباید از یک رنگ خاص باشند، پس سعی کنید هارمونی جالبی را با در نظر گرفتن سلیقه فرزند خود ایجاد کنید و فراموش نکنید اگر فرزندان صورتی را دوست دارد، حتما یکی از انواع رنگ صورتی را در آن به کار ببرید.
البته بهتر است فراموش نکنید که یکی از مشکلات این رنگ در انتخابش بعنوان رنگ اتاق کودک این است که اگر در استفاده آن زیاده روی کنید می‌تواند موجب آشفتگی و اضطراب فرزند شود؛ به همین علت توصیه می‌شود که در طراحی اتاق خواب کودک خود از اجزایی به رنگ‌های دیگر نیز استفاده کنید.

رنگ صورتی

 

رنگ قرمز در اتاق کودک

قرمز رنگی سرشار از هیجان و سرزندگی است. این رنگ انرژی، قدرت و هیجان بیشتری را به اتاق کودک شما القا می کند و موجب جنب و جوش و سرزندگی فرزند شما می‌شود. اما باید دقت کنید که چه رنگی از طیف قرمز را انتخاب می کنید. قرمز کم رنگ ممکن است فضای اتاق را کسل‌ کننده سازد، می توانید از قرمز های پررنگ‌تر استفاده کنید. رو تختی، دیوار ها و لوازم و سایر وسائل دکوری هم می توانند قرمز باشند. اما مطابق با سایر رنگ‌ها در استفاده از این رنگ هم زیاده روی نکنید.
به طور کلی با تمام نکات ذکر شده، توصیه می‌شود که رنگ قرمز را برای طراحی اتاق خواب کودک خود انتخاب نکنید، این رنگ عموما همراه با خشونت بوده و تمرکز کودک را کاهش می‌دهد و در نهایت نیز موجب سردرد او می‌شود. البته شایان ذکر است که تمام این نتایج زمانی حاصل می‌شوند که شما به صورت افراطی از این رنگ استفاده کرده باشید. بهتر است که شما رنگ قرمز را به صورت جزئی و تنها در قسمت‌های کوچکی از اتاق استفاده کنید تا هم شادابی و انرژی فرزند را از این طریق افزایش دهید و هم کودک خود را از عواقب احتمالی دور سازید.

رنگ اتاق کودک - قرمز

 

رنگ نارنجی در اتاق کودک

نارنجی رنگی خاص است که هم مناسب اتاق دختران و هم مناسب اتاق پسران در نظر گرفته می‌شود و گزینه مناسبی برای انتخاب کردن برای رنگ اتاق کودک است. این رنگ همراه با تاثیرات خاصی است که موجب شده‌اند استفاده از آن در اتاق کودکانی که به زودی وارد دوره نوجوانی می‌شوند توصیه ‌شود. نارنجی رنگی پر حرارت، گرم، صمیمی و راحت است ک البته استفاده از تن پررنگ آن در طراحی اتاق خواب کودک توصیه نمی‌شود. اگر چه اغلب افراد به ندرت از این رنگ استفاده می‌کنند اما این رنگ تاثیرات مثبت زیادی در روحیه کودک خواهند داشت، نارنجیِ ملایم، اعتماد به نفس، استقلال و برونگرایی را در کودکان افزایش می‌دهد و موجب تقویت حس همکاری در آن‌ها می‌شود.

استفاده از رنگ نارنجی برای طراحی اتاق کودک

 

رنگ زرد

زرد، رنگی انرژی‌زاست که به همراه خود شادی و هیجان می‌آورد. از جمله تاثیرات مثبت این رنگ میتوان به افزایش تمرکز توسط زرد پررنگ و تحریک حافظه توسط سایه‌های کم رنگ زرد اشاره نمود. زرد رنگی ویژه است که بر خلاف اعتقاد بسیاری از افراد یکی از مناسب‌ترین رنگ‌هایی است که والدین می‌توانند به عنوان رنگ غالب اتاق فرزند خود انتخاب کنند. دقت داشته باشید اگر از زرد بیش از اندازه استفاده کنید به جای افزایش نشاط، هیجان و شادی فرزند موجب القای احساسات منفی خواهد شد.

رنگ اتاق کودک - زرد

 

رنگ آبی

می‌توان رنگ آبی را نقطه مقابل رنگ قرمز دانست، رنگی سرشار از احساس آرامش. محققان معتقدند که رنگ آبی از ایجاد استرس، فشار و اضطراب ممانعت نموده و فشار خون و پرخاشگری را کاهش می‌دهد. با توجه به این مسئله که فرزندان پسر اغلب پر جنش و جوش هستند توصیه می‌شود که در طراحی اتاق خواب آن‌ها از رنگ آبی استفاده شود تا هیجانات اضافی آن‌ها کاهش کنترل شود.
استفاده بیش از حد از رنگ آبی فضای سردی به اتاق القا میکند پس توصیه می‌شود که در کنار آن از رنگ‌هایی که شادی بخش هستند استفاده نمایید. همچنین فراموش نکنید که سایه‌های طوسی – آبی فضای اتاق را سرد، غریب و افسرده می‌سازد. پس در انتخاب و استفاده سایه‌های آبی نهایت دقت را به کار بگیرید.

طیف رنگ آبی

 

رنگ سبز در اتاق کودک:

رنگ بنفش سبز برای اتاق خواب یکی از طبیعی ترین رنگ ها به شمار می رود که دارای اثرات آرام بخش به خصوص روی کودکان است. تحقیقات نشان داده است رنگ سبز می تواند سرعت خواندن و درک مطلب در کودکان را افزایش دهد. از آن جایی که این رنگ اضطراب را کاهش می دهد, یکی از بهترین رنگ ها برای رنگ اتاق کودک محسوب می شود.
استفاده از رنگ سبز برای طراحی اتاق کودک

 

 بنفش:

اصولا کودکان عاشق رنگ بنفش هستند و این یک مزیت بسیار بزرگ برای والدین است. بعضی از تحقیقات نشان دهنده این هستند که رنگ بنفش فعالیت مغز را تحریک می‌کند، که این می‌تواند برای مطالعه مفید باشد پس می‌توانید از این رنگ در قسمت مطالعه و میز تحریر استفاده کرد.
رنگ اتاق کودک - رنگ بنفش

 

سفید:

خیلی از مادر پدر ها فکر می کنند که انتخاب  سفید برای رنگ اتاق کودک بدترین انتخاب است. چرا که خیلی زود کثیف می شود و ظاهری بد پیدا می کند. اما ما می خواهیم به شما بگوییم که رنگ سفید بستری مناسب را برای جلوه گری دیگر رنگ ها در اتاق خواب کودکان پدید می آورد پس با خیال راحت از آن ها استفاده کنید.
استفاده از رنگ سفید

 

 سیاه:

رنگ سیاه هم یکی دیگر از آن رنگ هایی است که پدر مادر ها سعی می کنند تا کمتر از آن استفاده کنند و البته حق دارند، چرا که معتقد هستند که این رنگ بسیار دلگیر است، اما ما می خواهیم ایده ای را به شما نشان دهیم. اگر نوجوان شما به این رنگ تمایل نشان داد به راحتی از این رنگ در اتاق خواب کودک یا نوجوانتان استفاده کنید. وقتی رنگ اتاق کودک خود را سیاه در نظر می گیرید و این رنگ را برای دیوار ها به کار می برید می توانید از استیکرهایی مانند سیاره های منظومه شمسی روی آن استفاده کنید و به کودک عزیزتان دقیقا همان چیزی را نشان دهید که به آن علاقه دارد. رنگ‌های تیره فضای اتاق کودک را دلگیر می‌کنند و شاید آرامش را از او بگیرند و منجر به نا آرامی کودک شود اگر از آن استفاده می کنید، ترکیبش کنید. به طور کل رنگ‌هایی مثل مشکی و سورمه‌ای بهتر است در طراحی اتاق کودک به تنهایی استفاده نشود.
رنگ اتاق کودک مشکی رنگ اتاق کودک - سیاه

 

استفاده از ترکیب های رنگی مختلف در اتاق کودک:

با استفاده از ترکیب چند رنگ که هر یک تعریف، سبک و خصوصیات خاص و متفاوتی دارند هم می توانید به عنوان یک پیشنهاد دیگر در نظر بگیرید. به طور مثال عکس پایین را ببینید، مطمئن هستم وقتی کودک تان با چنین اتاقی روبرو شود چشمانش از خوشحالی برق خواهد زد. هر کدام از عناصر می توانند رنگی خاص داشته باشند که با دیگری متفاوت باشند. هر یک از در های کمد ها می توانند رنگی متفاوت داشته باشند و یا هر کدام از کشو های میز تحریر. شاید بهتر باشد در این رابطه با کودکتان مشورت کنید.
ترکیب های رنگی
اغلب رنگ‌های گرم موجب تحریک ذهن کودک می‌شوند و استفاده از آن‌ها برای کودکانی که هیجانات زیادی دارند توصیه نمی‌شود. اما استفاده نکردن از این رنگ‌ها نیز می‌تواند مشکل ساز باشد، بنابراین می‌توانید در قسمت‌هایی از اتاق فرزند و در محلی که برای سرگرمی و بازی فرزند خود در نظر گرفته‌اید از این رنگ‌ها استفاده نمایید.
شما می‌توانید اتاق ایده‌آل و نرمال کودک خود را با ترکیب رنگ‌های سرد و گرم طراحی کنید. در این طرح اغلب افراد رنگ سرد را به صورت رنگ اصلی زمینه انتخاب کرده و از رنگ‌های گرم برای سایر قسمت‌های اتاق خواب کودک خود استفاده می‌کنند و به این صورت همزمان آرامش و انرژی لازم کودک را تامین می‌کنند. این‌که شما چه رنگی را برای زمینه و  طراحی اتاق خواب کودک انتخاب کنید به سلیقه و علاقه‌مندی شما و فرزندتان بستگی دارد. فراموش نکنید که در سنین کمتر از 3 سال می‌توانید با استفاده از نمودار رشد کودک و با مشورت با متخصصین طراحی و دکوراسیون ما در طرح چید رنگ اتاق کودک مناسبی را برای فرزند خود انتخاب کنید.

ثبت ديدگاه