پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی

آیا می دانستید پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی در ساخت و ساز پذوژه های عمرانی نقش بسیار مهمی را ایفا می کند؟ بدون شک هنگامی که تصمیم می گیرید برای ساخت یک ساختمان اقدام کنید اولین چیزی که در مورد آن فکر می کنید پیمانکار است.

برخی از افراد بر این باور هستند که با شرایط و مسئولیت هایی که پیمانکار نسبت به اجرای ساختمان مسکونی به عهده می گیرد آشنایی کامل دارند. در حالی که این مسئله به اندازه ای حائز اهمیت می باشد که تمام مردم از آن مطلع نیستند.

برای اینکه با پیمانکار و چگونگی به اجرا درآمدن ساختمان مسکونی بیشتر آشنا شوید در ادامه مقاله قصد داریم مطالب جامع و مفیدی را در اختیار شما قرار داده و به پاسخ پرسش های زیر بپردازیم.

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

 1. منظور از پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی چه کسی است؟
 2. پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی چه وظایفی را به عهده دارد؟
 3. یک پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی از چه ویژگی هایی باید برخوردار باشد؟
 4. نحوه همکاری با پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی چگونه است؟
 5. صاحب کار هنگام انتخاب نوع قرارداد با پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی چه نکاتی را باید مورد توجه قرار دهد؟
 6. انواع قراردادهای پیمانکاری ساختمان کدامند؟
 7. به چه کسی پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی دست دوم گفته می شود؟
 8. پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی برای ساخت و ساز باید چه مراحلی را انجام دهد؟
 9. پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی هنگام ساخت و ساز آرماتورها را چگونه قرار می دهد؟
 10. پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی چه نوع قالب هایی را در فرآیند کار مورد استفاده قرار می دهد؟
 11. چه روش هایی برای کاهش هزینه های اجرای ساختمان مسکونی وجود دارد؟
 12. در مدیریت پروژه اجرای ساختمان مسکونی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

 

منظور از پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی چه کسی است؟

منظور از پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی چه کسی است؟

منظور از پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی چه کسی است؟

پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی شخص یا در بیشتر موارد شرکتی می باشد که با توجه به  نظرات کارفرما یا همان صاحب پروژه و موافقت با او مسئول عملیات ساخت و ساز خواهد شد.

پیمانکار براساس قراردادی که با کارفرما می بندد عملیات های یک پروژه ساختمانی را به عهده می گیرد. به طوری که امکان دارد کل یک پروزه عمرانی از جمله ساخت یک ساختمان مسکونی پنج طبقه به پیمانکار تحویل داده شود در بعضی از مواقع نیز ممکن است صاحب پروژه از پیمانکار درخواست کند تا تنها قسمتی از عملیات ساخت و ساز مانند نمای بیرونی ساختمان را به اجرا درآورد. به همین جهت باید گفته شود که مسئولیت های پیمانکار ساختمان کاملا متفاوت است.

پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی چه وظایفی را به عهده دارد؟

پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی چه وظایفی را به عهده دارد؟

پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی چه وظایفی را به عهده دارد؟

تمام وظایف و مسئولیت هایی که پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی به عهده می گیرد با توجه به عوامل مختلفی از جمله نوع عملیات و پروژه تعیین می شوند. با این وجود از مهمترین مسئولیت های او می توان موارد زیر را نام برد:

پیمانکار ابتدا باید نقشه ها، مشخصات فنی و عملیاتی را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده و هزینه های اولیه عملیاتی پروژه را تخمین بزند و پس از اینکه توسط کارفرما تایید شدند عملیات را آغاز کند.

پیمانکار با صاحب پروژه صادق بوده و مسئولیت تمام کارهایی که به او واگذار می شوند را به عهده خواهد گرفت.

پیمانکار اصول و قوانینی که صاحب کار تعیین کرده را در تمام مراحل اجرای ساختمان مسکونی مورد توجه قرار داده و آنها را رعایت می کند.

مسئولیت عملیات اجرای ساختمان به طور کامل بر عهده پیمانکار است. از طرفی دیگر پیمانکار ساختمانی برای هر یک از بخش های ساختمان پیمانکار مشخص کرده و با آنها قرارداد می بندد.

پیمانکار به هزینه صاحب پروژه تمام مصالح را فراهم می کند

پیمانکار به هزینه صاحب پروژه تمام مصالح را فراهم کرده و لوازم و ماشین آلاتی که در طول کار به آنها نیاز می باشد را خریداری یا اجاره خواهد کرد.

پیمانکار به هزینه صاحب پروژه اقدامات لازم را برای دریافت تنشعاب آب، برق، گاز و غیره انجام می دهد.

هر چند وقت یک بار از تمام هزینه هایی که صرف شده با تایید مهندس ناظر لیستی را تهیه کرده و آن را به صاحب پروژه تحویل می دهد.

برای اینکه ساختمان به درستی و به موقع اجرا شود بر تمام کارها به طور دقیق و کامل نظارت کرده و همچنین هماهنگی های لازم را ایجاد می کند.

لیستی که پیمانکار از هزینه های انجام گرفته تنظیم کرده باید با توجه به هریک از موارد سرفصل جداگانه شامل مصالح، حقوق و هزینه های دیگر را داشته باشد. علاوه براین لازم است که لیست پرداخت حقوق کارگران روزمزدی و پیمانکاران دست دوم یا جزء نیز به صورت جداگانه توسط پیمانکار تنظیم شود.

پیشنهاد می کنیم از پست پیمانکاری ساختمان دیدن کنید.

یکی دیگر از وظایف مهم و اصلی پیمانکار

یکی دیگر از وظایف مهم و اصلی پیمانکار این است که نسخه ای از قراردادهایی که با پیمانکاران و پیمانکاران دست دوم بسته شده را در اختیار صاحب پروژه قرار دهد.

پیمانکار موظف است به پیمانکاران و پیمانکاران دست دوم کلیه پرداخت ها را با توجه به میزان درصدهای پیشرفت کار انجام دهد.

پیمانکار به هیچ عنوان نباید موضوع قرارداد را به فرد دیگر واگذار کند.

یکی از وظایف مهم پیمانکار ساختمان این است که بیمه ماهانه و بیمه حوادث کارگران و کل پیامدها و حقوق دولتی منطقه را با توجه به اصول و قوانین مربوطه و پس از اینکه صاحب پروژه آن را تایید کرد پرداخت کند. در پایان کار پیمانکار باید مدارک حساب بیمه و پرداختی های دیگر را در اختیار کارفرما قرار دهد.

یک پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی از چه ویژگی هایی باید برخوردار باشد؟

یک پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی از چه ویژگی هایی باید برخوردار باشد؟

یک پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی از چه ویژگی هایی باید برخوردار باشد؟

قدرت تصمیم گیری بالایی داشته باشد:

یکی از اولین و مهمترین ویژگی هایی که پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی باید از آن برخوردار باشد این است که با قاطعیت و قدرت بالایی برای انجام کلیه کارهای مربوط به پروژه تصمیم گیری کند.

به اندازه کافی تجربه داشته باشد:

از دیگر ویژگی های مهم پیمانکار ساختمانی مجرب بودن آن است. در صورتی که میزان تجربه پیمانکار به اندازه کافی باشد بدون شک بر روی پروژه تسلط بهتر و بیشتری خواهد داشت و در نتیجه باعث می شود تا پروژه با کیفیت و سرعت بالایی انجام گیرد.

برای مثال می توان گفت یک شرکت پیمانکاری که در زمینه ساخت واحدهای مسکونی تجربه او بسیار بالا می باشد در مقایسه با پیمانکاری که تجربه او تنها بر روی سازه های تجاری بوده پروژه را با کیفیت بیشتر و خیلی سریع تر انجام خواهد داد.

توانایی مدیریت کردن را داشته باشد:

یکی دیگر از ویژگی های بسیار مهم یک پیمانکار خوب این است که بتواند پروژه را به خوبی مدیریت کند. در صورتی که پیمانکار از توانایی رهبری برخوردار باشد باعث می شود تا بتواند تعداد زیادی از کسانی که ارتباط آنها با پیمانکاری ساختمان به صورت مستقیم یا غیر مستقیم می باشند را به سمت درست ترین راه راهنمایی کند.

پیمانکار باید خلاق باشد:

در کارهای پروژه های عمرانی پیمانکاری ساختمان و یا انواع پیمانکاری های مختلف که در ضوابط راهبردی ریاست جمهوری ذکر شده است مشکلات بسیار زیادی به وجود می آید و این به عنوان اصلی ترین هویت شرکت های پیمانکاری محسوب می شود

و در صورتی که یکی از بخش های پروژه با تاخیر مواجه شوند کل پروژه آسیب خواهد دید و در نتیجه باعث از بین رفتن تناسب و هماهنگی هایی خواهد شد که در میان بخش ها وجود دارد.

برای اینکه اختلالات و مشکلات یا موانع پیش آمده برطرف شوند خلاق بودن پیمانکار ساختمانی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

نحوه همکاری با پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی چگونه است؟

نحوه همکاری با پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی چگونه است؟

نحوه همکاری با پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی چگونه است؟

در صورتی که قصد داریم با پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی همکاری کنید لازم است که ابتدا میان شما به عنوان صاحب پروژه و پیمانکار یک قرارداد تنظیم شود. مواردی که در این قرارداد نوشته می شوند به طور دقیق مشخص خواهد شد که کارفرما و پیمانکار چگونه باید با یکدیگر همکاری داشته باشند.

برای مثال می توان گفت در این قرارداد تنظیم شده موضوعاتی از جمله چگونگی تهیه و خرید مصالح مورد نیاز و هزینه هایی که صاحب پروژه پرداخت می کند ذکر خواهد شد.

صاحب کار هنگام انتخاب نوع قرارداد با پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی چه نکاتی را باید مورد توجه قرار دهد؟

هر یک از پروژه های ساختمانی با توجه به مقیاس و حیطه فعالیت از لحاظ ویژگی متفاوت می باشد. در واقع باید گفته شود هر پروژه ای ویژگی های خاص خود را دارد.

شرایط و اصول و قوانین کلیه پروژه های ساختمانی یکسان نیست و به همین جهت تنظیم و تدوین قرارداد با پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود. قرارداد انتخابی حتما باید با پروژه تناسب داشته باشد. صاحب کار وظیفه دارد به منظور همکاری با پیمانکار ساختمانی قرارداد مناسبی را انتخاب کند.

مهمترین عواملی که بر نوع قرارداد موثر بوده و صاحب کار باید آنها را مورد توجه قرار دهد شامل موارد زیر می شود:

اهدافی که از پروژه ساختمانی مدنظر می باشد:

قراردادی که با پیمانکار ساختمان تنظیم می گردد باید به گونه ای باشد که بدون هیچ گونه عذر و بهانه ای تمام اهداف مورد نظر پروژه ساختمانی از طریق آن حاصل شوند.

تمام محدودیت هایی که در پروژه های ساختمانی وجود دارد باید مورد توجه قرار گیرند:

تمام پروژه های ساختمانی از یک سری محدودیت هایی با توجه به مقیاس و زمینه ای که دارند برخوردار هستند. هیچ پروژه ای بدون محدودیت نیست. به همین جهت مدنظر قرار دادن محدودیت ها در فرآیند انتخاب نوع قرارداد پیمانکاری ساختمان بسیار ضروری خواهد بود.

نحوه انجام و زمان تحویل پروژه باید مشخص شود:
نحوه انجام و زمان تحویل پروژه باید مشخص شود:

نحوه انجام و زمان تحویل پروژه باید مشخص شود:

قرارداد انتخابی باید شیوه و نحوه ارائه و پایان پروژه و به طور کلی رابطه ای که صاحب کار و پیمانکار در طول یک پروژه با یکدیگر داشته و همچنین تعامل میان آنها را از آغاز شروع کار تا پایان پروژه به طور دقیق مشخص کند.

ویژگی هایی که پروژه مورد نظر دارد:

درست مانند قراردادهای پیمانکاری، پروژه های ساختمانی نیز از انوا گوناگونی برخوردار هستند که هر کدام از آنها مشخصات و شرایط خاص خود را دارند که در نتیجه منجر به این خواهند شد تا با بعضی از قراردادهای مختلف پیمانکار ساختمانی دارای هماهنگی باشند.

انواع قراردهای پیمانکاری ساختمان کدامند؟

انواع قراردهای پیمانکاری ساختمان کدامند؟

انواع قراردهای پیمانکاری ساختمان کدامند؟

قرارداد پیمانکاری ساختمان قراردادی می باشد که در آن صاحب کار یا پروژه یک فرد یا شرکت ساختمانی را انتخاب می کند تا مسئولیت ها و مدیریت اجرای ساختمانی را به او بسپارد.

یکی از مسائلی که در قراردادهای پیمانکاری ساختمان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد این است که پیمانکار حس مسئولیت پذیری داشته و همچنین به کلیه مفاد قرارداد متعهد باشد.

در قرارداد پیمانکاری صاحب کار تمام اهداف مورد نظر خود را به پیمانکار سپرده و انتظار او از پیمانکار این می باشد که بودجه مالی را مدیریت و برای انجام دادن کلیه کارها قادر باشد پروژه را در مدت زمات تعیین شده به طور دقیق برنامه ریزی کند.

در صورتی که قراردادهای پیمانکاری بر طبق قانون باشند به چند شکل مختلف میان پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی و صاحب کار تنظیم خواهند شد که در ادامه این بخش مقاله به آنها اشاره می کنیم.

قرارداد درصدی یا مدیریت پیمان:

منظور از مدیریت پیمان این است که یک شخص حقیقی یا حقوقی برای به اجرا درآوردن صفر تا صد یک پروژه ساختمانی استخدام می شود که میزان دستمزد پیمانکار با توجه به درصدی از هزینه ساخت مصالح و دستمزدها انجام می شود. بنابراین پیمانکار وظیفه دارد تمام شیوه های پروژه را به اجرا درآورده و نیروها را استخدام کند.

در چنین شیوه ای درصدی از قیمت نهایی که دربردارنده هزینه اجرا و تهیه مصالح و دستمزد می باشد بابت نظارت بر پروژه و تخصص به فرد یا شرکت پیمانکار پرداخت می شود.

اما قبل از آن لازم است که طرفین قرارداد با یکدیگر توافق کنند. در قرارداد پیمانکاری درصدی ساختمان هم پیمانکار و هم صاحب کار از سود و مزایایی بهره مند خواهند شد و هنگام شروع کار هیچ هزینه اضافی توسط صاحب پروژه به پیمانکار پرداخت نمی شود.

استفاده از پیش فاکتورهای تایید شده

صاحب کار با استفاده از پیش فاکتورهای تایید شده تنها بابت نیروی انسانی و ماشینی و هزینه مصالح مبلغی را می پردازد. از مزیت های قرارداد مدیریت پیمان یا درصدی می توان به این موضوع اشاره کرد که تمام هزینه ها تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا خواهند کرد و صاحب کار نیز هزینه را مدیریت می کند.

از طرفی دیگر شرکت ساختمانی در قبال اجرای پروژه هیچ گونه هزینه ای را نمی پردازد و تعهدات بر عهده آن نخواهند بود و تنها برای تخصصی که در مدیریت نیروهای کارآمد دارد مبلغی را به صورت درصدی از کلیه هزینه های اجرای پروژه دریافت خواهد کرد.

قرارداد پیمانکاری ساختمان امانی:

این نوع قرارداد زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که پروژه کوچک بوده و لازم است که با سرعت بسیار بالایی تمام شود. در این شیوه صاحب کار شخص یا اشخاصی را انتخاب می کند که قابل اعتماد هستند و مسئولیت و مدیریت پروژه را به آنها می سپارد.

در شیوه پیمانکاری امانی هیچ نوع قراردادی با پیمانکاران خارجی تنظیم نشده و صاحب کار کلیه مسئولیت های پروژه را به عهده خواهد داشت. به طوری که تامین کردن تمام مصالح و ماشین آلات و همچنین مدیریت اجرا نیز وظیفه او می باشد.

به طور کلی باید گفته شود که هیچ سود و منعتی از هزینه های کارگاه نصیب واحد امانی نخواهد شد و به دلیل به استخدام درآمدن کارفرما تنها حقوق آن را پرداخت می کند. یکی از مزیت های مهم چنین روشی باطل شدن سود شرکت پیمانکار عمومی می باشد.

قرارداد پیمانکاری ساختمان دستمزدی:

قرارداد پیمانکاری ساختمان دستمزدی:

قرارداد پیمانکاری ساختمان دستمزدی:

قراردادهایی که در آن صاحب کار مصالح مورد نیاز برای به اجرا درآوردن پروژه را تهیه کرده و شرکت پیمانکاری مسئولیت اجرای عملیات را به عهده دارد به عنوان پیمان های دستمزدی به شمار می آیند.

به همین جهت در این نوع قراردادها بابت اجرای عملیات به شرکت پیمانکار تنها دستمزد اجرا پرداخت خواهد شد. در قرارداد پیمانکاری ساختمان دستمزدی شرکت پیمانکار وظیفه دارد وسایل و ابزارآلات را تهیه کند. این نوع قرارداد برای هر یک از طرفین یعنی صاحب کار و پیمانکار بیشترین منفعت را به دنبال خواهد داشت.

چرا که صاحب پروژه مصالح مورد نیاز را براساس نظر و تشخیص خود از نظر نوع، جنس و تعداد تهیه کرده و آنها را با توجه به بودجه ای که دارد مشخص می کند و در مواقعی که با مشکل مالی مواجه می شود تعطیل کردن کار توسط او امکان پذیر می باشد.

به دلیل اینکه تنها دستمزد نیروی انسانی از سوی شرکت پیمانکار پرداخت می گردد. در صورتی که کار به علت مشکلات مالی پیش آمده تعطیل شود باعث به وجود آمدن مسئله جدی نمی شود.

قرارداد پیمانکاری ساختمان مقطوع:

قرارداد پیمانکاری ساختمان مقطوع:

قرارداد پیمانکاری ساختمان مقطوع:

عمل کردن پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی در این نوع قرارداد به دو صورت می باشد. در اولین روش پیمانکار موافقت خواهد کرد که به ازای هزینه ای که دریافت می کند کلیه عملیات موضوع پیمان را به پایان برساند. در حالی که پیمانکار در روش دوم موافقت می کند تا در مقابل هزینه مشخصی که برای انجام هر یک از واحدهای کاری دریافت می کند موضوع عملیات قرارداد را به انجام برساند.

قرارداد پیمانکاری ساختمانی بدون مصالح:

در این نوع قرارداد پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی وظایفی از جمله تهیه وسایل مورد نیاز اجرای عملیات ساختمانی به منظور اجرای کامل تمام عملیات ساختمانی مانند بنای ساختمان، تاسیسات برقی، تاسیسات سرمایشی و گرمایشی، تاسیسات مکانیکی، محوطه سازی، حصارکشی، راه اندازی و ارائه قسمت های مربوط به تاسیسات را به عهده نخواهد داشت.

ویژگی های تخصصی و شیوه پروژه با توجه به نقشه ها و دستورالعمل های صادر شده از طرف صاحب پروژه می باشد که مسئولیت دریافت کنترل و کیفیت مصالح مورد تایید و پیشرفت آن از نظر فیزیکی براساس برنامه زمانی انجام می گیرد.

قرارداد پیمانکاری ساختمانی با مصالح:

قرارداد پیمانکاری ساختمانی با مصالح:

قرارداد پیمانکاری ساختمانی با مصالح:

در این نوع قرارداد پیمانکار کلیه عملیات ساختمانی از جمله تاسیسات گرمایشی و سرمایشی، تاسیسات مکانیکی، محوطه سازی، حصارکشی، راه اندازی و ارائه قسمت های مربوط به تاسیسات و تمام مصالح لازم در طول انجام موضوع قرارداد را در زمان مشخص شده به مرحله اجرا درمی آورد.

به چه کسی پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی دست دوم گفته می شود؟

به چه کسی پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی دست دوم گفته می شود؟

به چه کسی پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی دست دوم گفته می شود؟

به شخص حقیقی یا حقوق که در انجام کارهای عملیاتی از تجربه و تخصص لازم برخوردار می باشد و همچنین صاحب پروژه او را با توجه به نظر خود به عنوان مجری قسمتی از عملیات های پروژه عمرانی بر طبق قرارداد انتخاب می کند پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی دست دوم یا جزء گفته می شود.

در بسیاری از موارد پیمانکارهای دست دوم را پیمانکارهای اصلی به کار می گیرند. به دلیل اینکه پروژه های ساختمانی دارای عملیات تخصصی بسیار زیادی هستند که برای هر یک از آنها دانش تخصصی و تجربه بالا ضروری خواهد بود تا از این طریق امکان تحویل دادن پروژه به بهترین شکل ممکن و در زمان تعیین شده به صاحب کار وجود داشته باشد.

با این حال پیمانکار اصلی ساختمان با هر میزان آگاهی و تجربه در بعضی از مواقع سپردن بخشی از پروژه ساختمانی از جمله اجرای داربست، اجرای ایزوگام و یا عملیات دیگر به پیمانکار دست دوم را ضروری می داند.

قرارداد میان پیمانکار اصلی و صاحب پروژه

گاهی اوقات در مورد این موضوع در قراردادی که میان پیمانکار اصلی و صاحب پروژه تنظیم می شود برای به کار گرفتن پیمانکارهای دست دوم و شرایطی که باید داشته باشد موافقت هایی صورت خواهد گرفت.

از طرفی دیگر در صورتی که میان پیمانکار اصلی ساختمان مسکونی و پیمانکارهای دست دوم در مورد اجرای عملیات ها یا مسائل مربوط به پرداخت هزینه های تعیین شده در قرارداد میان آنها اختلاف به وجود آید صاحب پروژه قادر خواهد بود در شرایط خاصی مداخله های مربوطه را ارائه دهد.

لازم نیست که قرارداد میان پیمانکار اصلی ساختمان یا پیمانکاران جزء حتما به صورت کتبی و مدرک تنظیم شود. به دلیل اینکه تدوین قرارداد شفاهی نیز اکتفا خواد کرد.

بنابراین هزینه ها در یک چهارچوب خاصی پرداخت نمی شوند و ممکن است پرداخت آن با استفاده از شیوه هایی از جمله پرداخت وجه نقد، کارت به کارت، چک و غیره انجام گیرد.

پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی برای ساخت و ساز چه مراحلی را باید انجام دهد؟

پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی برای ساخت و ساز چه مراحلی را باید انجام دهد؟

پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی برای ساخت و ساز چه مراحلی را باید انجام دهد؟

برای اینکه یک ساختمان ساخته شود باید مراحل بسیار زیادی را طی کرد که در بعضی از مواقع به ترتیب انجام دادن آنها از اهمیت قابل توجهی برخوردار می باشد.

در صورتی که از تمام مراحلی که برای ساختن ساختمان نیاز است یک لیست تهیه کنید باعث می شود تا تمام کارها به راحتی و آسانی پیش روند.

پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی به منظور ساخت و ساز یک ساختمان یک سری از مراحل را به صورت مرحله به مرحله انجام خواهد داد که در ادامه این بخش مقاله هر یک از آنها را با جزئیات دقیق مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهیم.

دریافت مجوزهای لازم:

دریافت مجوزهای لازم:

دریافت مجوزهای لازم:

پس از اینکه در مورد اجرای سازه ساختمان مسکونی تصمیم گرفته می شود باید برای دریافت مجوزهای لازم از جمله پروانه ساخت اقدامات مربوطه انجام گیرد. این مجوز شرایطی را به وجود می آورد تا در محیط شهری ساخت و ساز صورت گیرد و بعضی از امکانات آن مورد استفاده قرار گیرد.

از مواردی که برای گرفتن پروانه ساخت ضروری می باشد می توان به مدارک مالکیت، سند زمین، مشخصات هویتی و همچنین مشخص کردن یک مهندس ناظر اشاره کرد.

 

برای ثبت سفارش و یا دریافت مشاوره تلفنی در حوزه ی طراحی داخلی و دکوراسیون، می توانید در پلتفرم طراحی دکوراسیون و چیدمان داخلی طرح چید از طرح ECO و طرح LUX استفاده کنید، کارشناسان طرح چید با آغوشی باز میزبان شما خواهند بود.

 

خاکبرداری و گودبرداری:

قبل از اینکه پروژه ساختمان آغاز شود مهندسی شدن مکان اجرای پروژه از نظر جغرافیایی ضرورت خواهد داشت و پس از آن لازم است که مهندس ناظر خاک را آزمایش کند.

به دلیل اینکه باید میزان سستی خاکی که محل ساخت و ساز می باشد مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته و پس از آن خاکبرداری انجام گیرد.

در طول مراحل خاکبرداری باید مصالحی از جمله سست ریزشی و لغزشی مانند سنگ ریزه، قلوه سنگ، شن و ماسه و غیره از محل پروژه مورد نظر جمع آوری شود. پس از انجام خاکبرداری و اطمینان حاصل کردن از وضعیت مساعد بستر خاک باید برای گودبرداری اقدام کرد.

گودبرداری دربردارنده حفر زمین با عمقی بیشتر از 2 متر است

گودبرداری دربردارنده حفر زمین با عمقی بیشتر از 2 متر بوده که با استفاده از لودر، بیل مکانیکی و لوازمی مشابه این موارد انجام می گیرد.

سپر پشت بلند و حایل های نگهدارنده را باید با توجه به جنس خاک، عمق گودبرداری، وجود یا عدم وجود آب های زیرزمینی مورد استفاده قرار داد.

به طور اصولی مراحل گودبرداری و پی کنی تا زمانی که به بستر مناسب برسد ادامه خواهد داشت. در صورتی که قسمتی از زمین محل پروژه از سنگ یا خاک برخوردار باشد به منظور به وجود آمدن یک بستر مساعد صاف و یکدست کردن زمین ضروری خواهد بود. هنگام اجرای ساختمان مسکونی گودبرداری هم در زمین های محدود و هم در زمین های نا محدود انجام می گیرد:

زمین های محدود:

فضاها و محوطه هایی که محل قرارگیری آنها در مجاورت با ساختمان های دیگر می باشد جزء آن دسته از زمین های محدود به شمار می آیند. برای به اجرا درآوردن گودبرداری این نوع زمین ها باید حساسیت بسیار زیادی به خرج داده شود.

به طوری که هیچ گونه صدمه ای به سازه های مجاور آن وارد نشود. برای اینکه دیواره های گود ریزش پیدا نکنند امکان مورد استفاده قرار دادن سازه نگهبان موقت وجود دارد.

زمین های نامحدود:

زمین های نامحدود:

زمین های نامحدود:

زمین های بسیار وسیع که توسط هیچ ساختمان دیگری محاصره نشده اند به عنوان زمین های نامحدود محسوب می شوند. برای گودبرداری این نوع ساختمان ها رعایت و مورد توجه قرار دادن یک سری از نکات ضروری خواهد بود.

به دلیل اینکه باعث می شود تا خطراتی از جمله ریزش دیواره گود رخ ندهد. از استاندارد گودبرداری در زمین های نامحدود می توان به گودبرداری با شیب ملایم اشاره کرد که مشخص کردن زاویه شیب توسط نوع خاک محل پروژه انجام می گیرد. به طوری که اگر خاک خیلی سست باشد زاویه شیب آن بیشتر می باشد.

مقاوم سازی:

مقاوم سازی:

مقاوم سازی:

پس از اینکه پیمانکار گودبرداری زمین را به پایان رساند لازم است که از نظر استحکام وضعیت آن را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد. این کار توسط مهندس ناظر انجام می گیرد تا در صورت نیاز به پیمانکار اطلاع دهد که چه نوع سبکی از مقاوم سازی باید به کار گرفته شود.

گاهی اوقات ممکن است با توجه به شرایطی که زمین دارد ایجاد کردن یک یا دو ردیف دیوار سنگی ضرورت پیدا کند. این موضوع اطمینان حاصل کردن از میزان استحکام زمین را به دنبال خواهد داشت.

اجرا کردن پی های ساختمان:

به محض اینکه مرحله گودبرداری به پایان رسید برای مقاوم سازی و همچنین یکسان کردن سطح داخلی پی لازم است پیمانکار یک بتن با محتوای سیمان پایین را مورد استفاده قرار دهد که به عنوان بتن مگر محسوب می شود. بتن مگر به منظور افزایش یافتن میزان کیفیت اجرای فونداسیون و سهولت در آرماتوربندی ساختمان اهمیت خواهد داشت.

آرماتوربندی فونداسیون ساختمان:

در این مرحله مهندس سازه و مهندس ناظر از صاحب پروژه انجام دادن فرآیند آرماتوربندی فونداسیون را درخواست خواهد کرد. و به او اطلاع می دهد که چه حجمی از میلگردها و با چه قطری باید مورد استفاده قرار گیرد.

در صورتی که تعداد طبقات ساختمان زیاد باشد به همان نسبت میزان تراکم و قطر میلگردها در آرماتوربندی فونداسیون نیز افزایش پیدا می کند. پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی به خوبی از عهده انجام این کار برمی آید.

اجرای قالب بندی فونداسیون:

قالب بندی فونداسیون به این صورت اجرا می شود که پیمانکار ملات خمیری بتن را در داخل قالب های ستون ریخته و این کار تا زمانی که تمام حجم قالب پر شود ادامه خواهد داد.

لازم است این نکته را ذکر کنیم که در هر یک از پروژه های اجرای ساختمان مسکونی حدود 35 تا 65 درصد هزینه ها برای انجام این مرحله صرف می شود.

به همین جهت قالب بندی یکی از مراحل دشوار و بسیار پر هزینه در ساخت و ساز به شمار می آید. به دلیل اینکه قیمت میلگرد به روز، قیمت هر کیلو قالب فلزی، قیمت بتن ریزی، پاداش کار و هزینه های جانبی به عنوان هزینه قالب بندی محسوب می شود.

ساختمان بتنی

ساختمان بتنی به گونه ای ساخته می شود که پس از اینکه بسته شدن آرماتورهای ستون به صورت استاندار انجام گرفت قالب های فونداسیون به اطراف آرماتورها سرهم می شوند.

قالب ها انواع گوناگونی از جمله قالب دیوار، قالب فونداسیون، قالب تیر و دال، قالب ستون و قالب پله دارند. پس از نصب کردن قالب فلزی باید درون آن را با استفاده از ملات بتن پر کرد و به مدت زمان معینی اجازه داده شود تا به طور کامل خشک شود.

اگرچه این مدت زمان در هر یک از بخش های ساختمان یکسان نیست اما به طور کلی هنگامی که اطمینان حاصل شد بتن توانایی تحمل کردن تنش های وارد شده بر آن را دارد باید قالب را جدا کرد.

البته عوامل محیطی از جمله آب و هوا، وضعیت محیطی محل اجرای پروژه، میزان رطوبت یا خشکی محیط نیز تاثیرگذار هستند. هنگامی که پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی می خواهد قالب ها را باز کند لازم است این کار را به گونه ای انجام دهد که هیچ گونه آسیبی بر ستون وارد نشود.

پس از اینکه قالب های فلزی باز شدند به مدت چند روز نباید هیچ جسم یا وسیله ای به سازه های بتنی برخورد کند تا سازه خم نشده و همچنین از به وجود آمدن مشکلات دیگر جلوگیری شود.

آرماتوربندی اسکلت بتنی:

پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی هنگام اعمال میلگرد در بخش های گوناگون ساختمان باید استانداردهای مربوط به آن را مورد توجه قرار دهد. این اصول در مورد نوع سازه نیز صدق می کند. برای مثال نحوه آرماتوربندی یک خانه از اصول و قواعد خاص خود برخوردار می باشد. برای آرماتوربندی اسکلت بتنی به همین صورت آرماتورها در داخل قالب هایی که فلزی هستند قرار گرفته و سپس پیمانکار بتن ریزی را به اجرا درمی آورد.

اجرای سقف:

اجرای سقف:

اجرای سقف:

مراحل اجرای سقف از نظر فرآیندها و وسایلی که به کار گرفته می شوند به اجرای کف ساختمان شباهت بسیار زیادی دارد. تفاوت آنها در این است که هنگام اجرای سقف برای پوشش دادن فاصله میان آرماتورها تیرچه یا وسایل دیگر سقف از جمله سقف تیرچه و بلوک، سقف یوبوت، سقف کوبیاکس، سقف تیرآهن و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

دیوار چینی داخلی و خارجی:

این مرحله به عنوان آخرین مرحله اجرای ساختمان به شمار می آید. در پروژه هایی که برای بدنه اصلی آنها از اسکلت فلزی یا بتنی استفاده شده است به راحتی و آسانی می توان سفال را به کار گرفت و همچنین چیدمان دیوارها را انجام داد و لازم نیست که برای تنظیم کردن بلوک یا آجر دقت زیادی به خرج داده شود. برای به اجرا درآوردن مراحل دیوارها امکان استفاده کردن از سفال، بلوک های با وزن کم، دیوارهای پیش ساخته و یا آجر وجود دارد.

توجه داشته باشید که در این بخش مقاله به طور مفصل تنها به مراحلی اشاره کردیم که هنگام اجرای ساختمان مسکونی به عنوان مراحل فاز اول انجام می شوند و در واقع باید گفته شود که با اعمال کردن آنها بخش اصلی اجرای ساختمان به پایان خواهد رسید.

پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی هنگام ساخت و ساز آرماتورها را چگونه قرار می دهد؟

پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی هنگام ساخت و ساز آرماتورها را چگونه قرار می دهد؟

پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی هنگام ساخت و ساز آرماتورها را چگونه قرار می دهد؟

همانطور که در قسمت قبلی مقاله به این موضوع اشاره کردیم یکی از مراحلی که پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی هنگام ساخت و ساز انجام می دهد آرماتوربندی اسکلت بتنی می باشد. پیمانکار آرماتورها را به روش های گوناگونی انجام می دهد که شامل موارد زیر می شود.

 • میلگرد راستا یا آرماتورهای طولی و عرضی برای اینکه میزان مقاومت کششی بتن افزایش پیدا کنند مورد استفاده قرار می گیرد.
 • میلگرد ادکا به منظور تحمل کردن نیروی برشی و همچنین تحمل لنگرهای مثبت و منفی دو تکیه گاه تیر به کار گرفته می شود.
 • از میلگرد خاموت برای تحمل نیروهای برشی و گسترش یافتن ترک در بتن و جلوگیری از بیرون زدگی میلگردهای طولی به علت کمانش استفاده خواهد شد.
 • یکی دیگر از شیوه های که پیمانکار از آن برای قرار دادن آرماتورها استفاه می کند رکابی می باشد که در دیوارهای بتنی به کار می رود تا مقاطع طولی و عمودی در بتن ریزی دیوارهای بتنی حفظ شوند.
 • برای اینکه فاصله میان دو شبکه میلگرد در بتن ریزی کف ساختمان حفظ شود خرک به کار گرفته خواهد شد.
 • به منظور متصل کردن مقاطع فولادی طولی و خاموت به یکدیگر به طور کامل و همچنین بالا رفتن مقاومت برشی خاموت از سنجاقک استفاده می شود.

پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی چه نوع قالب هایی را در فرآیند کار مورد استفاده قرار می دهد؟

پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی چه نوع قالب هایی را در فرآیند کار مورد استفاده قرار می دهد؟

پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی چه نوع قالب هایی را در فرآیند کار مورد استفاده قرار می دهد؟

پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی در فرآیند کار چهار جنس قالب را مورد استفاده قرار خواهد داد که عبارتنداز:

قالب آجری:

پیمانکار قالب آجری را برای ساختمان هایی به کار می گیرد که چوب هستند. در بعضی از مواقع پیمانکار پس از بتن ریزی قالب را برمی دارد و در بعضی از موارد نیز آن را به عنوان یک قالب همیشگی نگه می دارد.

قالب چوبی:

قالب چوبی:

قالب چوبی:

یکی از شیوه های بسیار قدیمی در قالب بندی بتن استفاده از قالب های چوبی می باشد. چوبی که برای قالب بندی مورد استفاده قرار می گیرند نباید هیچ گونه گره پیچ، تاب و کجی یا ناصافی داشته باشد. این نوع قالب ها از وزن بسیار کمی برخوردار هستند و در بتن ریزی تیرها و سقف به کار گرفته می شوند.

قالب فایبرگلاس:

یکی دیگر از انواع قالب ها فایبرگلاس و پلی اتیلن می باشد که به صورت قطعه قطعه بوده و از قبل ساخته شده اند و پیمانکار آنها را تنها در محل به یکدیگر نصب می کند.

این نوع قالب ها علاوه بر در قالب بتن بلکه گاهی اوقات به عنوان نگه دارنده و پشت بند نیز مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگی های مهم قالب های فایبرگلاس می توان به وزن پایین و نفوذپذیری بسیار بالای آنها اشاره کرد.

قالب فلزی:

در حال حاضر قالب فلزی به عنوان یکی از روش های بسیار رایج قالب بندی بتن به شمار می آید. اگرچه این نوع قالب ها در مقایسه با قالب های دیگر قیمت بیشتری دارند و تنها تفاوتی که دارد این است که از ایرادات قالب های چوبی و آجری برخوردار نیستند. از طرفی دیگر امکان به کار گرفتن آنها برای اجرای چند قالب بندی وجود دارد.

بعضی از قالب های فلزی به گونه ای می باشند که بدون اینکه میزان کارایی شان کاهش پیدا کند می توان آنها را بیش از ده هزار بار مورد استفاده قرار داد.

چه روش هایی برای کاهش هزینه های اجرای ساختمان مسکونی وجود دارد؟

چه روش هایی برای کاهش هزینه های اجرای ساختمان مسکونی وجود دارد؟

چه روش هایی برای کاهش هزینه های اجرای ساختمان مسکونی وجود دارد؟

بدون شک همیشه برای تعداد زیادی از ما این سوال پیش می آید که آیا امکان کاهش دادن میزان هزینه های ساخت و ساز و یا اجرای ساختمان مسکونی وجود دارد یا خیر؟ برای اینکه به چنین سوالی پاسخ دهیم به مهمترین شیوه هایی که در کاهش هزینه ها بسیار موثر می باشند اشاره خواهیم کرد.

در ساخت و یا خرید واحدهای مسکونی شریک شوید:

یکی از مهمترین و اصلی ترین شیوه ها برای کاهش دادن هزینه های اجرای ساختمان مسکونی و یا افزایش توانایی برای خریداری واحدهای مسکونی این است که برای شرکت کردن در ساخت و یا خرید ملک مورد نظرتان با دوستان و یا نزدیکان خود مشورت کرده و از آنها کمک بگیرید.

به دلیل اینکه ممکن است یک خانه را از تمام جهت بپسندید اما بودجه شما به اندازه کافی نباشد. با استفاده از این روش برای شما شرایطی فراهم خواهد شد که یک ملک را خریداری کرده و سپس با توجه به موافقت هایی که صورت گرفته تقسیم بندی آن به دو بخش جداگانه را انجام دهید.

لازم است این نکته را ذکر کنیم که شریک باید با دقت بسیار بالایی انتخاب شود و از لحاظ فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و مذهبی با شما هیچ گونه اختلافی نداشته باشد.

مصالح با کیفیت پایین را مورد استفاده قرار دهید:

مصالح با کیفیت پایین را مورد استفاده قرار دهید:

مصالح با کیفیت پایین را مورد استفاده قرار دهید:

ممکن است ویژگی های بعضی از مصالح از جمله کالیبره نبودن از جهت ابعاد و ایجاد تغییر در مقیاس ها به گونه ای باشند که مورد پذیرش سازندگان دیگر واقع نشوند.

به همین دلیل شما قادر هستید چنین مصالحی را با هزینه بسیار پایین و به آسانی و بدون اتلاف زمان و سفارش قبلی با صرف زمان خیلی اندکی خریداری کنید. این مصالح به کمک هنر و سلیقه معمار مجرب و حرفه ای به قسمت نمای ساختمان را به طور چشمگیری زینت خواهد داد.

انتظارات را با امکانات فعلی سازگار کنید:

در صورتی که قصد دارید یک ساختمان مسکونی را بسازید و یا آن را خریداری کنید لازم است که موقعیت ساختمان مورد نظرتان را مورد توجه قرار دهید تا نه تنها هزینه های اجرا و یا ساخت تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کند بلکه ساختمان در مقابل عوامل نامساعد محیطی مقاومت بالایی از خود نشان دهد.

توصیه می شد به اطراف خود به طور دقیق و عمیق نگاه کنید و انتظارات را با میزان بودجه و امکانات فعلی هماهنگ کنید. بدون شک ساختمان مسکونی با توان مالی شما و به بهترین شکل ممکن به اجرا درآورده می شود.

از مصالحی که با هزینه کم تعمیر می شوند استفاده کنید:

مورد استفاده قرار دادن مصالحی از جمله صفحات سیمانی نما، مصالح فلزی سقف و مصالح دیگری که از بازده بسیار زیادی برخوردار بوده و هزینه تعمیر و نگهداری آنها کم می باشد برای اجرا ساختمان مسکونی به عنوان بهترین گزینه به شمار می آید.

اگرچه این مصالح برای تهیه و نصب به هزینه اولیه بشتری دارند اما در مدت زمان طولانی هزینه های آن جبران خواهند شد. به لیل اینکه لازم نیست که آنها جایگزین، تعمیر و یا نگهداری شوند.

به همین جهت مورد توجه قرار دادن تعمیر و نگهداری تجهیزات و ماشین آلات اهمیت بسیار زیادی دارد و بیشترمصالحی که قیمت اولیه آنها بالا بوده و هزینه تعمیر و نگهداری زیادی ندارند با گذشت مدت زمان طولانی در مقایسه با مصالح دارای قیمت اولیه پایین تر قیمت نهایی کمتر و برای نگهداری و تعمیر به صرف هزینه های بالا نیاز نخواهند داشت.

مصالح بازیافتی را به کار بگیرید:

در صورتی که مصالح قابل بازیافت ساختمان های تخریب شده از جمله آهن آلات، آجرها، درب ها و پنجره های چوبی و زیبا را مورد استفاده قرار دهید باعث می شود تا بدون صرف هیچ هزینه ای مصالح مورد نیاز ساختمان مسکونی خود را تهیه و تامین کنید.

از این مصالح می توان تا زمانی استفاده کرد که از قابلیت استفاده برخوردار می باشند و شما تمایل دارید آنها را به کار گیرید. البته لازم است که پیش از به کار گرفتن مصالح قابل بازیافت از هماهنگ کردن با مالک ساختمان اطمینان حاصل کنید.

به طور کلی مصالح قابل استفاده که زیبایی اولیه خود را ندارند را می توان تعمیر و بازسازی کرده و آنها بیشتر برای مواردی به کار برد که به نمای ساختمان مربوط نیستند. به خاطر داشته باشید که این مصالح باید با توجه به استانداردها و اصول و ضوابط مورد استفاده قرار گیرند.

اجرای ساختمان مسکونی را به یک پیمانکار حرفه ای بسپارید:

میزان تخصص و تجربه یک پیمانکار صلاحیت دار و با تجربه برای اجرای ساختمان مسکونی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. به دلیل اینکه پیمانکاران نه تنها مدیریت را به طور دقیق انجام می دهند بلکه با تامین کنندگان، مجریان و سازندگان به صورت وسیع و گسترده در ارتباط می باشد در حالی که همه ما تا زمانی که تجربه زیادی نداشته باشیم نمی توانیم به شناخت جامع و کاملی نسبت به این سازندگان دست پیدا کنیم.

عمق پی کنی یا خاکبرداری نباید بیشتر از یک متر انتخاب شود:

عمق پی کنی یا خاکبرداری نباید بیشتر از یک متر انتخاب شود:

عمق پی کنی یا خاکبرداری نباید بیشتر از یک متر انتخاب شود:

در صورتی که عمق خاکبرداری بیشتر از یک متر باشد بدون شک مورد استفاده قرار دادن سازه نگهبان، طراحی ویژه و مواردی مانند این ضرورت پیدا خواهد کرد و باعث می شود علاوه بر هزینه اجرای ساختمان مسکونی هزینه های اضافی دیگری نیز صرف شود.

به همین جهت اگر تمایل به داشتن یک خانه بزرگ را دارید و زمین شما به اندازه کافی می باشد میزان طول و عرض بنا را افزایش دهید از افزودن پی کنی و تعداد طبقات خودداری کنید.

پس از آغاز عملیات اجرایی سفارشات را تغییر ندهید:

در صورتی که در قسمت اصلی اجرای ساختمان مسکونی از جمله مصالح تغییری ایجاد شود باعث می شود هزینه ها تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا کرده و از طرفی دیگر به منظور اعمال تغییرات زمان زیادی هدر رود و به طور کلی حس نا امیدی در شما به وجود آید. به همین جهت توصیه می شود قبل از اینکه عملیات را آغاز کنید در مورد آن چیزی که مدنظرتان می باشد به طور دقیق برنامه ریزی های لازم را انجام دهید.

از ایجاد محوطه های غیرکاربردی خودداری کنید:

ممکن است احداث یک پارکینگ با ظرفیت چهار اتوموبیل واقعا برای شما ضرورت نداشته باشد. برای مثال برخی از ساکنین تنها دو وسیله نقلیه دارند و سومین پارکینگ را برای کاربری انباری مورد استفاده قرار می دهند.

در صورتی که به منظور برطرف کردن این نیاز بهتر است از فضای زیر شیروانی، فضای زیر پله و یا اتاق خواب کوچکی که قابلیت استفاده ندارد استفاده کنید. به همین جهت توصیه می شود تا آنجایی که امکان دارد از صرف هزینه های اضافی و بیهوده خودداری کنید.

در مدیریت پروژه اجرای ساختمان مسکونی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

در مدیریت پروژه اجرای ساختمان مسکونی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

در مدیریت پروژه اجرای ساختمان مسکونی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

مدیریت پروژه ساخت و ساز شامل فعالیت هایی می باشد که به منظور بهتر انجام شدن پروژه های ساختمانی صورت می گیرد. همه ما می دانیم که اجرا تمام مراحل یک پروژه ساختمانی با همکاری کردن یک تیم بزرگ حرفه ای و مجرب امکان پذیر خواهد بود. برای اینکه پروژه ها به بهترین شکل ممکن اجرا شوند هر یک از اعضای تیم مسئولیت های بسیار زیادی را به عهده خواهند داشت.

مدیریت پروژه ساخت و ساز نه تنها به پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی یا شرکت های پیمانکاری ساختمانی کمک کرده بلکه برای صاحب کار نیز نتایج مثبت و سودمندی را به همراه دارد و پایان پروژه اجرا ساختمان به بهترین شکل ممکن و با کیفیت بسیار بالا و استانداردها به عنوان نتیجه نهایی این مراحل به شمار می آید.

با توجه به اینکه مدیریت پروژه ساخت و ساز در پیش رفتن این گونه پروژه ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد باید در مورد مدیریت پروژه توضیحات مختصر و مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

در صورتی که به عنوان یک صاحب کار تصمیم گرفته اید پروژه اجرای ساختمان مسکونی را به یک پیمانکار یا شرکت بسپارید و یا به عنوان شرکت مجری پروژه های ساختمانی مشغول به کار شوید بدون شک لازم است که به یک سری از نکات مهم و شیوه های کاربردی به منظور مدیریت پروژه اجرا ساختمان مسکونی توجه داشته باشید.

تعهدهای زیاد پروژه های ساختمانی و تاسیساتی

پروژه های ساختمانی و تاسیساتی تعهدادات بسیار زیادی را بر دوش پیمانکار یا شرکت پیمانکاری می اندازند. به همین جهت به عنوان یک پیمانکار برخوردار بودن شما از مهارت ها و تخصص های مورد نیاز در صنعت ساختمانی ضروری خواهد بود. فراموش نکنید که فقط در این صورت قادر هستید یک پروژه را با موفقیت انجام دهید.

در مدیریت پروژه اجرای ساختمان مسکونی تمام مهندسان تلاش می کنند تا مراحل ساختمان سازی با تناسب و هماهنگی بسیار زیادی انجام شوند و به همین جهت مورد توجه قرار دادن کلیه اهداف اعم از جزئی و کلی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. ممکن است چنین اهدافی در بخش های اجرایی، زمان به انجام رسیدن پروژه، میزان کیفیت، استانداردسازی و هزینه ها برعکس عمل کند.

مدیریت پروژه ساخت و ساز تنها به پروژه های ساختمانی ختم نخواهد شد. پروژه سازه ها، پروژه های عمرانی اجرای ساختمان واحدهای مسکونی به عنوان این قبیل موارد محسوب می شوند.

پیمانکاری که مسئولیت به اجرا درآوردن کلیه مراحل پروژه های ساختمان مسکونی را تقبل می کند

پیمانکاری که مسئولیت به اجرا درآوردن کلیه مراحل پروژه های ساختمان مسکونی را تقبل می کند لازم است که از قدرت اجرایی بسیار بالایی برخوردار باشد و توانایی پیش بینی کردن چشم اندازهای پروژه در طول ماه های آتی را داشته باشد.

از طرفی دیگر با همه سازمان های مشابه به طور موثر ارتباط برقرار کند و علاوه براین میزان آگاهی از عملکرد و همچنین تجربه او به اندازه کافی باشد. این پیمانکار بدون شک باید بتواند مشکلات و موانع را برطرف کرده و به بهترین شکل ممکن بحران را مدیریت کند.

تمام کسانی که مدیریت اجرا ساختمان مسکونی بر عهده آنها می باشد در واقع حوزه های زیر شاخه را نیز مدیریت خواهند کرد. از زیرشاخه های مهم مدیریت اجرا ساختمان مسکونی می توان به مواردی از جمله مدیریت هزینه، مدیریت زمان، مدیریت ایمنی و غیره اشاره کرد.

یک شرکت پیمانکاری دربردارنده مهندسان مجرب و متخصص می باشد. به همین جهت توانایی این را دارد تا تمام مراحل پروژه اجرا ساختمان مسکونی را پیش بینی کند. از طرفی دیگر می تواند نحوه عملکرد هر یک از اعضای تیم را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده و باعث ارتقاء و پیشرفت پروژه شود.

برای اجرای پروژه های ساختمان مسکونی که بسیار گسترده و وسیع می باشند به کار گرفتن مدیریت پروژه ساخت و ساز بسیار دقیق و طولانی ضروری خواهد بود. در زمینه اجرا ساختمان مسکونی لازم است که برای فرآیند ارزیابی اولیه حساسیت بسیار زیادی به خرج داده شود.

تمام کسانی که در حوزه پیمانکاری فعالیت می کنند

تمام کسانی که در حوزه پیمانکاری فعالیت می کنند باید نسبت به اصول مدیریت پروژه ساخت و ساز آگاهی داشته باشند.

شخصی که وظیفه دارد یک پروژه را مدیریت کند از اولین مرحله قرارداد و تا پایان پروژه تمام مسئولیت ها بر عهده او خواهند بود. وظیفه مدیر پروژه این است که برای هر یک از اهداف مورد نظر خود یک تیم با تجربه و با قدرت بالا را تشکیل دهد.

کسی که مسئولیت مدیریت پروژه را به عهده دارد لازم است که گزارش های مربوط را تهیه کرده و آنها را در اختیار صاحب پروژه قرار دهد.

داشتن قدرت تصمیم گیری و مدیریت کردن بحران در طول مدیریت پروژه اجرای ساختمان مسکونی اهمیت بسیار زیادی دارد. این مهارت هنگامی کاربرد خواهد داشت که در فرآیند پروژه مشکلات مربوط به مدیریت هزینه ها رخ دهد و یا به دلیل تامین شدن مصالح اولیه مورد نیاز پیمانکار با موانعی روبرو شود. همچنین به وجود آمدن حوادث غیر قابل پیش بینی یا صدمات جانی برای گارگران جزء این نوع موارد به شمار می آید.

در صورتی که میان گروه های کاری در پروژه های اجرای ساختمان مسکونی و یا نظارت نکردن پیمانکار بر فعالیت های تیم خود ممکن است باعث وارد شدن آسیب های جبران ناپذیر به کل پروژه شده و مشکلات جبران ناپذیری به وجود آیند.

کنترل تمام مراحل به صورت دوره ای به عنوان یکی از بخش هایی محسوب می شود که در مدیریت پروژه ساخت و ساز به آن توجه خاصی می شود. به همین جهت در این زمینه شرکت یک سری از دستورالعمل های خاص را تعیین خواهد کرد.

نتیجه گیری:

نتیجه گیری:

نتیجه گیری:

پروژه های پیمانکاری ساختمان در گروه ساختمان های نوساز و پروژه های بازسازی ساختمان به عنوان موضوع بسیار مهمی به شمار می آیند.

در صورتی که صاحب یک پروژه هستید به عنوان صاحب کار باید در انتخاب پیمانکار اجرای ساختمان مسکونی دقت بسیار زیادی به خرج دهید. میزان اعتبار و شهرت پیمانکار را مهارت، تجربه، تخصص، نمونه کارهای خلاقانه و نوآورانه مشخص خواهد کرد.

شرکت یا شخصی که فعالیت او در زمینه پیمانکار می باشد در صورتی که به صورت خیلی منظم و دقیق پروژه را مدیری کند باعث می شود تا توجه تعداد زیادی از صاحبان کار را به خود جلب کرده و همچنین پروژه های بسیار زیادی به او سپرده شوند که این مسئله در افزایش درآمد و افزایش اعتبار پیمانکار بی تاثیر نخواهد بود.

ثبت ديدگاه