پیمانکاری ساختمان

در این مقاله در تلاشیم در رابطه با موضوع پیمانکاری ساختمان اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم تا به واسطه مطالعه این مطالب آگاهی کامل در رابطه با پیمانکاری ساختمان داشته باشید.

استفاده از واژه پیمانکاری ساختمان امروزه در بازار کسب و کار بسیار به گوش افراد و مردم می ‌رسند. تمامی کسانی که در حوزه مهندسی فعالیت انجام می دهند، اغلب از واژه پیمانکاری ساختمان استفاده می‌کنند.

به دلیل این‌که در نظر گرفتن پیمانکاری ساختمان بسیار کاربردی است و در راستای فعالیت تمامی شرکت ‌های پیمانکاری ضوابط و مقررات بسیاری وجود دارد که لازم است تمامی این ضوابط در قرارداد های پیمانکاری ساختمان حتماً در نظر گرفته شود.

پیمانکاری ساختمان به واسطه چه شرکت‌ هایی اتفاق می افتد

پیمانکاری ساختمان به واسطه شرکت‌ هایی اتفاق می افتد که در این زمینه می ‌توانند برای یک پروژه فعالیت ‌های متعددی انجام دهند. حال برای در نظر گرفتن این پیمانکاری، قراردادهای پیمانکاری متعددی منعقد می‌ شود که با در نظر گرفتن شرایط پروژه و اهداف کارفرما و شرکت پیمانکاری نوع قرارداد در نظر گرفته می شود.

در تلاشیم در ادامه این مطلب بیشتر در رابطه با پیمانکاری ساختمان برای شما بگوییم و وظایف یک پیمانکار را عنوان کنیم. همین طور در تلاشیم به موضوع مهمی که مربوط به انواع قراردادهای پیمانکاری ساختمان می باشد، بپردازیم.

اگر شما نیز از دسته افرادی هستید که نیاز به پیمانکاری ساختمان دارید و نیازمند کسب اطلاعات در این زمینه هستید، می‌ توانید در ادامه این مطلب ما را همراهی بفرمایید.

در ادامه این مطلب در رابطه با عنوان ‌های زیر اطلاعات بیشتری را مطالعه می‌کنید:

 1. پیمانکاری ساختمان چیست و یک پیمانکار چه وظایفی بر عهده دارد؟
 2. پیمانکاری ساختمان با چه هدفی اجرا می شود؟
 3. به چه کسی پیمانکار ساختمان می گویند؟
 4. ویژگی های یک پیمانکار ساختمان خوب چیست؟
 5. موارد مورد نظر در رابطه با ساخت ساختمان چیست؟
 6. قرارداد پیمانکاری ساختمان چیست؟
 7. ارکان قرارداد پیمانکاری چیست؟
 8. انواع قرارداد پیمانکاری ساختمان به چه صورت است؟
 9. اسناد و مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت پیمانکاری ساختمان چیست؟
 10. سخن پایانی

 

پیمانکاری ساختمان چیست و یک پیمانکار چه وظایفی بر عهده دارد؟

پیمانکاری ساختمان چیست و یک پیمانکار چه وظایفی بر عهده دارد؟

پیمانکاری ساختمان چیست و یک پیمانکار چه وظایفی بر عهده دارد؟

اغلب به واسطه پروژه‌ های ساخت‌ و ساز واژه پیمانکاری ساختمان بسیار به گوششان بسیار آشنا می باشد.حتماً شما نیز مشاهده کرده اید، پروژه ‌های متعددی که مربوط به ساخت و ساز می باشند، در شهر شما یا اطراف محل سکونت شما وجود دارند که این پروژه ‌ها به واسطه جمعی از مهندسان اقدام به فعالیت می‌کنند.

در حالت کلی هنگامی که عملیات ساخت و ساز قرار است شکل بگیرد، در نظر گرفتن هماهنگی ‌های لازم آن به واسطه یک شرکت پیمانکاری ساختمان انجام می‌گیرد و می ‌تواند به مرحله اجرا برسد.

اغلب شرکت ‌های پیمانکاری فعالیت هایی در حیطه پیمانکاری ساختمان دارند و می ‌توانند پروژه ‌های متعددی را در دست داشته باشند. افرادی که در حیطه فعالیت پیمانکاری و پروژه های ساختمانی عملکرد دارند، روابط بسیار نزدیکی با صاحب ملک و پروژه دارند و می ‌توانند برای در نظر گرفتن پیمانکاری ساختمان آن پیشنهادات متعددی داشته باشد.

حال موضوع مهمی که می‌ تواند برای پیمانکاری ساختمان مهم شمرده شود، قرارداد های پیمانکاری می باشد و در نظر گرفتن آن ها فقط به خانه‌ های مسکونی محدود نمی‌ شود.

به عنوان نمونه یک پیمانکاری ساختمان می ‌تواند برای پروژه ‌های متعددی همانند یک مرکز تجاری، بازار خرید، پروژه های تاسیس واحد های فرهنگی و تفریحی، پروژه های عمرانی، تونل ‌ها، بزرگ ‌راه‌ها و دیگر موارد کاربرد دارند.

مهم‌ترین دلایلی که نیاز است از پیمانکاری ساختمان استفاده شود

به طور کلی مهم‌ترین دلایلی که نیاز است از پیمانکاری ساختمان استفاده شود، در نظر گرفتن پروژه ‌هایی که در قبل‌تر برای شما ذکر گردید، می باشد. حال تمامی افراد و شرکت ‌هایی که در حیطه پیمانکاری فعالیت می کنند، حوزه تخصصی‌تری دارند و با در نظر گرفتن موارد متعدد می‌ توانند برای پیمانکاری یک ساختمان مفید واقع شوند.

به عنوان نمونه ممکن است یک شرکت پیمانکاری ساختمان مسئولیت پروژه‌ های مسکونی را متقبل شود و شرکت ‌های دیگر فقط در راستای پروژه‌ های عمرانی فعالیت داشته باشند.

علت این تفکیک بسیار واضح می باشد. به دلیل این‌که هنگامی‌که یک شرکت در یک حوزه کاری فعالیت می‌کند، از این طریق کیفیت کار و راندمان کاری آن مجموعه در همان زمینه بالاتر می‌ رود. به همین سبب هر یک از شرکت ‌های پیمانکاری ممکن است در یک حوزه فعالیت داشته باشند.

حال با در نظر گرفتن و مهم شمردن پیمانکاری ساختمان در نظر داریم، بگوییم یک تعریف کلی برای پیمانکاری ساختمان وجود دارد. در تلاشیم از وظایف متعدد یک پیمانکار ساختمان شما را آگاه بسازیم. حال در ادامه این مطلب طبقه‌بندی ‌های متعددی در راستای این موضوع وجود دارد که بیشتر به این مسائل می ‌پردازیم.

نکته مهم و اصلی که در راستای پیمانکاری ساختمان در نظر گرفته می شود

بهتر است بدانید نکته مهم و اصلی که در راستای پیمانکاری ساختمان در نظر گرفته می شود قرارداد های پیمانکاری می باشند که بسیار مهم شمرده می شود. وظیفه اصلی یک پیمانکار در این است هنگامی که پروژه را از کارفرما قبول می کند، بتواند با در نظر گرفتن تمامی تعهدات خود آن را به ‌صورت کامل و جامع تحویل کارفرما دهد.

در نظر گرفتن شغل پیمانکاری می ‌تواند بسیار پر درآمد باشد، اما در این راستا مزایا و معایب بسیاری نیز وجود دارد که ممکن است سبب به وجود آمدن مشکلاتی در این زمینه شود. حال در تلاشیم که به ‌صورت تخصصی به مزایا و معایب پیمانکاری ساختمان نیز بپردازیم. شما با مطالعه این مقاله می ‌توانید آگاهی کاملی در این زمینه کسب کنید.

شرایط عمومی مدیریت پیمان

شرایط عمومی مدیریت پیمان

شرایط عمومی مدیریت پیمان

به‌ طورکلی برای شرایط عمومی مدیریت پیمان می ‌توان عنوان کرد مجموع تعهدات غیر قابل تغییری که لازم است در پیمانکاری ساختمان برقرار باشد، شرایط عمومی مدیریت پیمان است.

با در نظر گرفتن این تعهدات و درج کردن آن ‌ها در بخش قرارداد های پیمانکاری ساختمان می ‌توان بخش ‌هایی که شرایط عمومی و جنبه عام دارند، رعایت کرد و نباید هیچ‌ گونه تغییری در آن ‌ها رخ دهد. به طورکلی شرایط عمومی شرایط اصلی حاکم بر قرارداد پیمانکاری ساختمان می باشد و دیگر شرایط موجود می ‌توانند پیرو شرایط عمومی مدیریت پیمان باشد.

شرایط خصوصی مدیریت پیمان بین کارفرما و پیمانکار ساختمان

شرایط خصوصی مدیریت پیمان بین کارفرما و پیمانکار ساختمان

شرایط خصوصی مدیریت پیمان بین کارفرما و پیمانکار ساختمان

نوع دیگری از شرایط خصوصی برای مدیریت پیمان وجود دارد که ما بین کارفرما و پیمانکار در نظر گرفته می شود. شرایط خصوصی تکمیل‌کننده شرایط عمومی هستند و با در نظر گرفتن توافقی که بین کارفرما و پیمانکار ساختمانی صورت می‌گیرند، انجام می‌ شوند و تنظیم می‌گردد.

بارها و بارها در این مطلب ذکر کردیم که شرایط خصوصی هرگز نباید به گونه‌ای صورت بگیرند که هیچ‌گونه تعارضی با شرایط عمومی موجود در پیمانکاری ساختمان وجود داشته باشد.

به دلیل این‌که در نظر گرفتن شرایط خصوصی مدیریت پیمان هنگامی‌که بین کارفرما و پیمانکار ساختمان تنظیم می‌گردد به عنوان شرایط تکمیلی می باشد و شرایط تغییری ندارد.

جدول زمانی اجرای کار

جدول زمانی اجرای کار

جدول زمانی اجرای کار

در نظر گرفتن جدول زمانی اجرای کار در پیمانکاری ساختمان مهم می باشد. به طور کلی جدول مدیریت زمانی با در نظر گرفتن پیشنهادات شرکت پیمانکاری ساختمان و تائیدیه کارفرما لازم است که در قرارداد مدیریت جای داده شود. در نظر گرفتن جدول زمانی اجرای کار می ‌تواند برنامه‌ریزی درست و زمان‌بندی های مناسبی را برای بخش ‌های متعدد پروژه اعم از بخش‌های کلی و جزئی به همراه داشته باشد.

ضمانت‌نامه اجرایی در قرارداد مدیریت پیمان

همان ‌طور که ذکر کردیم قرارداد مدیریت ما بین کارفرما و پیمانکار صورت می گیرد. همین طور ممکن است که دیگر قرارداد های مدیریت در بین اشخاص حقیقی و حقوقی صورت بگیرد و لازمه ضمانت نامه اجرایی می باشد.

هنگامی‌که قرارداد پیمانکاری ساختمان بین کارفرما و پیمانکار تنظیم می شود، ممکن است ضمانت نامه‌های اجرایی به دلیل این‌که افراد بتوانند به تعهدات خود عمل کنند در شرایط عمومی و خصوصی درج ‌شود.

در نظر گرفتن ضمانت نامه‌ های اجرایی می ‌تواند در صورت نقص داشتن و مشکلات متعدد و این‌که یکی از ۲ طرفین به تعهدات خود عمل نکند از طریق اقدامات قضایی و کیفری ضمانت کند.

پیمانکاری ساختمان با چه هدفی اجرا می شود؟

پیمانکاری ساختمان با چه هدفی اجرا می شود؟

پیمانکاری ساختمان با چه هدفی اجرا می شود؟

برای معرفی کردن پیمانکاری ساختمان یک تعریف مختصر وجود دارد. به ‌طور کلی تمامی فعالیت ‌هایی که در زمینه ساخت ساز یک ساختمان مسکونی، تجاری یا صنعتی در نظر گرفته می شود، را پیمانکاری ساختمان می‌گویند.

به واسطه انجام این فعالیت ‌ها یک شرکت یا یک شخص حقیقی در نظر دارد، تا بتواند تمامی مسئولیت‌ های تهیه مصالح اولیه حمل ‌و نقل در بخش ‌های متعدد پروژه، مراحل ساخت و اجرای کامل پروژه را با در نظر گرفتن یک قرارداد رسمی و معتبر که بین کارفرما و پیمانکار صورت می گیرد، عهده‌دار شود و در این راستا موظف است که تمامی وظایف خود را به نحو احسنت به پایان برساند.

مهم‌ترین چیزی که در قرارداد های پیمانکاری وجود دارد

مهم‌ترین چیزی که در قرارداد های پیمانکاری وجود دارد، این است که پیمانکار ساختمان بتواند احساس مسئولیت ‌پذیری و تعهد داشته باشد و تمامی مفادی که در قرارداد پیمانکاری ذکر شده است را اجرا کند تا بتواند رضایت کارفرما را کسب کند.

هنگامی که یک قرارداد پیمانکاری ساختمان ما بین کارفرما و پیمانکار منعقد می شود، کارفرما با خیالی آسوده تمامی موارد ممکن را به دست پیمانکار می‌ سپارد و انتظاراتی در زمینه این پروژه از او دارد.

کارفرما قصد دارد با مسئولیت‌پذیری پیمانکار بتواند مدیریت بودجه مالی و برنامه‌ ریزی دقیقی را برای تمامی کارها داشته باشد و در مدت ذکر شده بتواند پروژه مدنظر را به اتمام برساند.

تمامی شرکت ‌هایی که در زمینه پیمانکاری ساختمان فعالیت ‌هایی انجام می ‌دهند، یک گروه بسیار با مهارت و تخصصی دارند. مهندسانی که در این زمینه فعالیت دارند، دارای تجربه و تجهیزات مرتبطی هستند که می ‌توانند در راستای پیمانکاری ساختمان موفق باشند.

بهترین بهره‌وری

هنگامی پیمانکاری ساختمان به بهترین نحوه ممکن می ‌تواند بهره‌وری را داشته باشد که شرکت مربوطه هر یک از بخش ‌های کار و فعالیت را در پروژه به یک گروه بسپارد.

به عنوان نمونه لازم است بدانید که برای تامین کردن مصالح اولیه لازم است که یک گروه این مسئولیت را برعهده بگیرند. همین طور وظیفه تأمین ماشین‌آلات ساختمانی و تجهیزات دیگر برای فعالیت ‌های پروژه بر عهده تیم دیگری می باشد.

در نظر گرفتن این موارد می ‌تواند کیفیت کاری پروژه های پیمانکاری ساختمان را با بالاترین حد ممکن به پایان برساند. گروه‌ های متعددی در یک شرکت پیمانکاری با یکدیگر فعالیت دارند و در این زمینه همکاری می کند.

حال نیاز است که تمامی این گروه‌ ها به وظیفه ‌های خود پای‌بند باشند و بتوانند آن را به بهترین نحو ممکن به پایان برسند. همین طور لازم است که تمامی گروه‌ها که از شرایط قرارداد پیمانکاری بعد تمامی مفاد هایی که بین کارفرما و پیمانکار وجود دارد آگاهی کامل را داشته باشند.

به چه کسی پیمانکار ساختمان می گویند؟

به چه کسی پیمانکار ساختمان می گویند؟

به چه کسی پیمانکار ساختمان می گویند؟

به طور کلی اگر بخواهیم در رابطه با شخصی که با آن پیمانکار ساختمان می‌گویند، توضیحی برای شما داشته باشیم می ‌توان گفت شخصی که می ‌تواند در هنگام عقد قرارداد تمامی وظایف متعدد در راستای پیمانکاری ساختمان اعم از فروش ساخت‌ و ساز و دیگر شرایط را قبول کند و در قبال آن مدت تعیین‌ شده، بها و مزدی دریافت کند، پیمانکار ساختمان نام دارد.

به طور کلی پیمانکار ساختمان شخصی حقیقی یا حقوقی که می‌ تواند برای در نظر گرفتن و اجرای پروژه‌ های متعدد ساختمانی فعالیت داشته باشد و با در نظر گرفتن قرارداد مربوطه با مبلغ مشخص شده لازم است که پروژه را در زمان تعیین شده ای به پایان برساند و با بهترین کیفیت آن را برای کارفرما ارائه دهد. پیمانکاران تخصص ‌های متعددی دارند و با در نظر گرفتن تخصص‌ های خود می‌ توانند در زمینه پیمانکاری ساختمان فعالیت داشته باشند.

به‌ طورکلی پیمانکار ساختمان شخصی است که می ‌تواند برنامه‌ریزی ‌ها، توسعه دادن‌ها، هماهنگ‌سازی فعالیت‌ ها را در هنگام انجام پروژه ساختمانی به همراه داشته باشد.

یک پیمانکار موظف است که بر تمامی فعالیت ‌هایی که در ساخت ‌و ساز پروژه انجام می ‌گیرد، نظارت کامل داشته باشد و اطمینان حاصل کند که تمامی فعالیت ‌هایی که در زمینه پیمانکاری ساختمان و تکمیل پروژه وجود دارد به بهترین نحو ممکن به پایان برسند.

۱۰ وظیفه مهم یک پیمانکار ساختمان

۱۰ وظیفه مهم یک پیمانکار ساختمان

۱۰ وظیفه مهم یک پیمانکار ساختمان

همان‌ طور که ذکر کردیم قرارداد های ساختمانی می‌ توانند انواع متفاوتی داشته باشند. اما در حالت کلی پیمانکار ساختمان در هرکدام از انواع قراردادهای پیمانکاری ساختمان موظف است که تمامی وظایف خود را به درستی انجام دهد. از مهم ‌ترین وظایف یک پیمانکار می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

برنامه‌ ریزی لازم برای پیش بردن پروژه ساخت ‌و ساز بر عهده پیمانکار می باشد.

برنامه ‌ریزی در هنگام استخدام کارکنان تا در نظر گرفتن یک جدول زمانی مؤثر برای تمامی فعالیت های پروژه از دیگر وظایف پیمانکار است.

پیمانکار موظف است که در هنگام اجرای پروژه ‌های ساختمانی به نقشه‌ های فنی و اجرایی تهیه‌ شده پایبند باشد.

پیمانکار لازم است بعد از این‌که بررسی ‌های لازم را بر روی نقشه ‌های اجرایی صورت داد، اگر مشکلاتی در آن وجود داشت آن را با مشاور یا کارفرما مطرح کند.

پیمانکار ساختمان لازم است که به تمامی قوانین و ضوابط آگاه باشد

پیمانکار ساختمان لازم است که به تمامی قوانین و ضوابط آگاه باشد و بداند که ممکن است با در نظر گرفتن از زمان ساخت و ساز و مکان آن، قوانین و ضوابط متفاوت در نظر گرفته شوند.

از دیگر وظایف یک پیمانکار این است که همه اقدامات را در راستای ساخت‌ و ساز به سبک قانون‌مندی انجام دهند.

پیمانکار موظف است در هنگام انجام پروژه مسئولیت بازبینی و نظارت را بر روی پیشرفت ‌ها و تغییرات ساختمان به همراه داشته باشد.

پیمانکار موظف است پروژه را از نزدیک مدیریت کند و در مواقع لازم تغییرات را در آن پیاده‌سازی کند.

از دیگر وظایف پیمانکار این است که تمامی مقررات ایمنی را در برابر بروز هر گونه حادثه انجام دهد.

پیمانکار موظف است برای حفظ امنیت کارگاه و تهیه وسایل خدماتی و حفاظتی برای کارگران عهده‌دار باشد و مسئولیت آن را قبول کند.

پیمانکار ساختمان در تهران

پیمانکار ساختمان در تهران

پیمانکار ساختمان در تهران

به دلیل این‌که تهران پایتخت کشور و یک کلان‌شهر بسیار بزرگ می ‌باشد، هر روز برای اجرای عملیات ‌های ساختمانی و ساخت‌ و ساز های متعدد نیازمند پیمانکاری ساختمان می باشد.

به همین دلیل مجموعه‌ های پیمانکاری بسیاری در شهر تهران فعالیت دارند و می‌ توانند با تخصص ‌های کافی که در این امر دارند، نیاز های کارفرما را برطرف کنند. اگرچه لازم است که حتماً پیمانکاری ساختمان خود را به افرادی که قابل ‌اعتماد هستند و تجربه بسیاری در این امر دارد بسپارید و همکاری خوبی را با این شرکت ‌ها داشته باشید.

حال تمامی شرکت ‌های پیمانکاری که در شهر تهران فعالیت انجام می ‌دهند، ۲ دسته می باشد. دسته اول از پیمانکاری ساختمان در تهران افراد و اشخاصی می باشند که کاملاً بر روی پروژه تسلط دارند و به تجزیه و تحلیل پروژه پردازند و با در نظر گرفتن بررسی ‌های دقیق و موشکافانه‌ای می ‌توانند قیمت ‌های واقعی را برای کارفرمایان ذکر کنند.

اما گروه دیگری که برای پیمانکاری ساختمان در تهران وجود دارد، در مناقصات پایین ‌ترین قیمت را اعلام می‌کنند. از این ‌رو به دلیل این‌که تعداد شرکت های متعدد پیمانکاری ساختمان بسیار زیاد است لازم است که انتخاب دقیق و درستی از آن ‌ها داشته باشیم تا بتوان به نتایج دلخواه رسید.

ویژگی های یک پیمانکار ساختمان خوب چیست؟

ویژگی های یک پیمانکار ساختمان خوب چیست؟

ویژگی های یک پیمانکار ساختمان خوب چیست؟

بهتر است بدانید در حقیقت یک پیمانکار ساختمان انسان می ‌باشد و ربات نیست. به همین جهت ممکن است که تفاوت‌ های متعددی ما بین پیمانکاران وجود داشته باشد.

اما تمامی آن ‌ها دارای ویژگی‌ های منحصر به ‌فردی هستند و می ‌توانند پیمانکاری ساختمان را مهم بشمارند. مهم ‌ترین ویژگی‌ای که برای یک پیمانکار ساختمان خوب در نظر گرفته می شود، قدرت تصمیم‌گیری بالا و قاطعیت در انجام امور کارها می باشد.

همین طور از دیگر ویژگی‌ هایی که می ‌تواند در راستای پیمانکاری ساختمان مؤثر واقع شود، این است که یک پیمانکار ساختمان خوب تجربه، تخصص و مهارت کافی را در حوزه پروژه داشته باشد.

همین طور تجربیاتی که یک پیمانکار ساختمان خوب دارد، می ‌تواند کمک کند تا در هنگام انجام پروژه تسلط کافی را بر روی امور داشته باشد و همین امر سبب می ‌شود که پروژه با کیفیت بیشتر و راندمان کاری بالاتری به پیش برود و بتواند به اهداف خود برسد.

به ‌عنوان نمونه ممکن است که یک شرکت پیمانکاری در حوزه ساخت واحد های مسکونی فعالیت داشته باشد و در این زمینه بتواند باکیفیت‌تر و سریع ‌تر به نسبت دیگر پیمانکاران جلو برود و پیمانکارانی که در حیطه ساخت واحدهای مسکونی تجربه کافی دارند نیز می‌توانند از این طریق فید واقع شوند.

مدیریت و رهبری درست

در نظر گرفتن یک پروژه پیمانکاری ساختمان با استفاده از نیروهای انسانی زیاد چه از جانب پیمانکار چه از جانب کارفرما وجود دارد و یکی از ویژگی ‌های مهم یک پیمانکار خوب این است که بتواند مدیریت و رهبری درستی برای نیرو های انسانی داشته باشد تا بتواند به اهداف خود در راستای پیمان کاری ساختمان برسد.

همین طور در نظر داشته باشید یکی دیگر از ویژگی ‌های پیمانکار ساختمان خوب خلاقیت می ‌باشد. یک پیمانکار خوب باید بتواند در راستای پروژه‌ های عمرانی پیمانکاری ساختمان یا هر نوع پیمانکاری دیگری خلاقیت داشته باشد و بتواند موانع و مشکلات بسیاری که سد راه او می شوند را کنار بزند. شرکت ‌های پیمانکاری لازم است که اگر تأخیری در هنگام پروژه به وجود بیاید را برطرف کنند.

به دلیل این‌که این تاخیر ممکن است به صورت زنجیر وار در روند پروژه تأثیرگذار باشد و آن را با مشکلاتی مواجهه کند. حال اگر پیمانکار ساختمان شما خلاقیت داشته باشد، در کمترین زمان ممکن می‌ تواند اختلالات و مشکلاتی که به وجود آمده‌اند را حل کند و پروژه را به بهترین نحو ممکن به پایان برساند.

پیمانکاری ساختمان جزء یا پیمانکاری دست دوم

پیمانکاری ساختمان جزء یا پیمانکاری دست دوم

پیمانکاری ساختمان جزء یا پیمانکاری دست دوم

به طور کلی تعریف اصلی پیمانکاری ساختمان جز به این صورت است که شخصی حقیقی یا حقوقی به ‌عنوان پیمانکار جز شناخته می ‌شود که تخصص هایی در راستای انجام کارهای اجرایی دارد و می ‌تواند برای بخشی از عملیات ‌های موضوعی متعدد با پیمانکار قرارداد ببندد.

اگر شما برای هر پیمانکاری ساختمان دست دو نیازمند کسب اطلاعات بیشتری هستید، به عنوان مثال می ‌توانیم برای شما ذکر کنیم هنگامی که از طرف کارفرما یک پروژه به شرکت پیمانکاری ارائه داده می شود، پیمانکار موظف است که با کیفیت تمام در به پایان رساندن پروژه مدنظر در موعد مقرر شده تلاش کند.

مهم ‌ترین نکته‌ای که در این راستا وجود دارد

اما مهم ‌ترین نکته‌ای که در این راستا وجود دارد، این است که اگر یک پروژه بسیار بزرگ‌تر باشد و وسیع باشد، باز هم پیمانکار می ‌تواند به قول خود پای‌بند باشد و بتواند پروژه را در زمان مذکور به اتمام برساند؟ حتماً می ‌دانید که یک پیمانکار به تنهائی نمی ‌تواند از پس تمامی فعالیت های موجود برای یک پروژه بر بیاید.

از همین طریق پیمانکار اصلی برای این‌که بتواند به قول خود پای‌بند باشد و در زمان مذکور پروژه را به دست کارفرما برساند، لازم است که پروژه را به بخش ‌های متعددی تقسیم ‌بندی کند و هرکدام از این بخش ‌ها را به پیمانکاری که در این حیطه تخصص کافی دارد، بسپارد.

حال به‌ طور کلی پیمانکار جز شخصی است که به واسطه پیمانکار اصلی یا پیمانکار دیگری منصوب می شود تا بتواند فعالیت‌ های مورد نظر در راستای پروژه را انجام دهد. پیمانکار جز به واسطه کارفرما انتخاب نمی ‌شود.

به همین دلیل به آن‌ ها پیمانکار ساختمان جزء یا پیمانکار دست‌ دوم می‌گوید و علت نام‌گذاری این عنوان برای آن ‌ها این است که این افراد با کارفرما به صورت مستقیم قرارداد نبسته‌اند.

نکاتی مرتبط با پیمانکاری ساختمان جز یا دست دوم

حال برای درک بهتر پیمانکاری جز و دسته دوم بهتر است که نکات زیر را بدانید:

پیمانکاری ساختمان جزء نیز می ‌تواند یک شخص حقوقی یا حقیقی باشد. به‌ عنوان نمونه این شخص می ‌تواند نقاش، برق‌کار، بنا و یا دیگر موارد باشد و با در نظر گرفتن تخصص خود در پروژه اقدام به فعالیت می کند.

قراردادی بین پیمانکاری ساختمان اصلی با پیمانکاران جزء و دسته دوم به صورت مکتوب نوشته نمی ‌شود و می ‌تواند به صورت شفاهی نیز در نظر گرفته شود.

به همین جهت پرداخت‌ ها برای این افراد در یک قالب مشخص شده نمی ‌باشند. در برخی موارد ممکن است پرداخت ‌ها به‌ صورت وجه نقد، کارت به کارت و چک یا دیگر روش ‌های مطمئن انجام بگیرد.

پیمانکاران دست‌ دوم در محیط کارگاهی فعالیت ندارند

پیمانکاران دست‌ دوم در محیط کارگاهی فعالیت ندارند. به عنوان نمونه پیمانکار جزئی که فعالیتی در راستای نصب آسانسور در پروژه دارد، در کارگاه خود تمامی ساخت آسانسور را به اتمام می ‌رساند و فقط برای نصب کردن آن به پروژه مراجعه می کند.

با در نظر گرفتن ماده ۲۴ شرایط عمومی پیمان و قراردادی که مابین پیمانکاری ساختمان و کارفرما قرار گرفته است، نیز باید مورد تأیید پیمانکاران دست‌دوم باشد و پیمانکار اصلی باید تأییدیه ای از پیمانکاران جزء نیز داشته باشد.

به دلیل این‌که کارفرما با پیمانکار اصلی قراردادی تعیین کرده است، به همین جهت تمامی مسئولیت های موجود پروژه بر عهده پیمانکار اصلی پروژه می باشد و هیچ گونه مسئولیتی بر عهده پیمانکاران دست ‌دوم نمی ‌باشد.

ارتباط پیمانکاری ساختمان دست ‌دوم با کارفرما

همان‌طور که ذکر کردیم پیمانکار دست ‌دوم ارتباط بسیار مستقیم با کارفرما ندارد، اما بهتر است نکات زیر را در این رابطه بدانید.

اگر ما بین پیمانکار دوم و پیمانکار اصلی اختلافاتی به وجود بیاید، در مواقع لازم کارفرما می ‌تواند میانجی‌گری کند و در راستای حل اختلافات به وجود آمده مداخله کند.

در دیگر موارد اگر پیمانکار دست دوم به فعالیت ‌های خود را بر اساس قراردادی که با پیمانکار اصلی بسته است صورت ندهد و در این میان خلل ایجاد شود، به واسطه تأییدیه ای از طریق مهندسین مشاور وجود داشته دارد، پیمانکار اصلی می ‌تواند از پرداخت هزینه‌ های موجود پیمانکار دوم امتناع کند.

همین طور کارفرما می ‌تواند با در نظر گرفتن پیمانکار ساختمان اصلی اقدامات مورد نیاز در این راستا را انجام دهد و شکایت ‌های موردنظر را از پیمانکار ساختمانی دست دوم داشته باشد. کارفرما با در نظر گرفتن تأییدیه مهندس مشاور می تواند از پیمانکار ساختمانی دست دوم مطالبات خود را دریافت کند.

موارد مورد نظر در رابطه با ساخت ساختمان چیست؟

موارد مورد نظر در رابطه با ساخت ساختمان چیست؟

موارد مورد نظر در رابطه با ساخت ساختمان چیست؟

برای این‌که بتوان یک ساختمان را تکمیل کرد لازم است که مراحل متعددی طی شود و ممکن است که در برخی موارد ترتیب طی کردن این مراحل از اهمیت بالایی برخوردار باشند. حال بهتر است برای این‌که بتوان این مراحل را به بهترین نحو ممکن به پایان رسانید، یک چک لیست از تمامی مراحل مورد نیاز برای ساختن ساختمان و پیمانکاری ساختمان در نظر گرفت تا از این طریق کار شما راحت‌ تر شود.

حال در تلاشیم در ادامه در رابطه با سوالات متعدد برای شرکت‌ های پیمانکاری ساختمان و در رابطه با ساخت ساختمان بیشتر بگوییم.

برای این‌که بتوان عملیات ساخت ‌و ساز ساختمانی را آغاز کرد، لازم است که مکان مورد نظر به واسطه پیمانکاران ساختمان مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد.

همین طور لازم است که فاصله تا خیابان، پل، منابع آب و دیگر موارد اندازه‌گیری شود و خاک زمین مورد بررسی قرار بگیرد. در نظر گرفتن خاک زمین به این دلیل است که مطمئن شوید محل گودبرداری می تواند توانایی بار ساختمان بزرگ و چندین طبقه را داشته باشد یا خیر.

به همین دلیل پیمانکاری ساختمان با در نظر گرفتن این موارد می ‌تواند منطقه را از لحاظ دسترسی به نواحی متعدد آزمایش کند و از این طریق امکان عبور و مرور ماشین‌آلات را نیز بسنجد.

پیاده کردن نقشه

گام بعدی که نیاز است برای ساخت ‌و ساز ساختمان و پیمانکاری ساختمان برداشته شود پیاده کردن نقشه و نقشه‌برداری آن می باشد. اگر محیط مدنظر سازه کوچک باشد، می توان به صورت دستی با استفاده از مترو سیمان و گچ نقشه‌برداری صورت بگیرد. اما اگر محل پروژه بسیار بزرگ باشد، به واسطه دوربین‌ های نقشه برداری انجام می شود.

یکی از مهم‌ترین مراحل در ساخت سازه و شرکت ‌های پیمانکاری این مرحله می باشد و اگر به روش درستی انجام نشود، ممکن است که ساختمان تخریب گردد.

در نظر گرفتن این مرحله به واسطه این نقشه‌ ها بر روی زمین پیاده ‌سازی می ‌شود و باید با استفاده از روش های متعدد محل ستون‌ ها، پی‌ها و دیگر موارد مشخص شوند.

سپس مراحل بعدی که لازم است در ساخت سازه مهم شمرده شوند، اجرای سازه ساختمان، اجرای تاسیسات ساختمان، ظریف‌کاری و طراحی دکوراسیون داخلی می ‌باشد که تمامی این مراحل به صورت فازهای مجزایی در ادامه این مطلب برای شما ذکر می شود.

شرکت پیمانکاری ساختمان در راستای تمامی این موارد می‌ تواند اقدامات کلی برای کارفرما به همراه داشته باشند تا بتوان ساخت ساختمان آن به بهترین نحو احسن امکان‌پذیر باشد.

فاز اول اجرای سازه ساختمان

فاز اول اجرای سازه ساختمان

فاز اول اجرای سازه ساختمان

مراحل و روند به اجرا درآوردن فاز اول ساخت و ساز ساختمان به واسطه پیمانکاری ساختمان به شرح زیر می‌باشد:

 1. گرفتن پروانه ساخت

بعد از این‌که کارفرما تصمیم موردنظر خود را برای اجرای سازه گرفت و توانست تشخیص دهد که زمین موردنظر برای ساختمان مسکونی یا تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد، لازم است که مجوزهایی را دریافت کند.

مهم‌ترین مجوز ها گرفتن پروانه ساخت می باشد. در نظر گرفتن پروانه ساخت می تواند این اجازه را به افراد دهد که در محیط شهری سازه خود را به همراه داشته باشند و به ساخت ‌و ساز بپردازند و از امکانات منحصر به فردی که در این امر وجود دارد استفاده کنند.

مدارک مالکیت و مواردی همانند مشخصات هویتی، سند زمین و دیگر موارد لازم است که برای گرفتن پروانه ساخت و به همراه کارفرما باشد تا بتواند با در دست داشتن این مدارک اقدام به گرفتن پروانه ساخت کند.

 1. گودبرداری

بعد از این‌که مرحله گرفتن پروانه ساخت انجام شد سپس لازم است که روند ساخت ‌و ساز آغاز شود حال برای اولین مرحله لازم است که گودبرداری و پی زمین صورت بگیرد.

 1. مقاوم‌ سازی

مقاوم‌ سازی

مقاوم‌ سازی

هنگامی‌که عملیات گودبرداری به انتها رسید لازم است که ساختمان مدنظر از لحاظ استحکام مورد بررسی و تایید قرار بگیرد. این امر به واسطه مهندس سازه صورت می‌گیرد و سپس به کارفرما اعلام می‌گردد که لازم است چه نوع مقاوم ‌سازی در ساختمان صورت بگیرد.

با در نظر گرفتن شرایط زمین ممکن است که برای مقاوم سازی ۱ یا ۲ ردیف دیوار سنگی به وجود بیاید تا بتواند استحکام زمین را به‌ مراه داشته باشد.

 1. پیاده کردن پی‌های ساختمان

بعد از به اتمام رساندن گودبرداری لازم است که همراه با مقاوم‌ سازی تراز کردن سطح داخلی پی ‌ها را با استفاده از محتوای سیمان در نظر داشته باشید. در انجام این کار برای بالا بردن کیفیت بتن و اجرای فونداسیون و راحتی در آرماتوربندی ساختمان می باشد.

 1. آماتور بندی فونداسیون ساختمان

تا به این‌جای این مطلب در نظر گرفتید که پی ساختمانی لازم است که قبل از تمامی اتفاقات موردنظر، انجام بگیرد و نکات اصولی و مهندسی بر روی آن پیاده‌ سازی شود. حال در این محل ممکن است که مهندس ناظر درخواست کند تا آماتور بندی فونداسیون را نیز انجام دهید. در این مرحله در نظر گرفته می شود که استفاده از میلگرد با چه قطری باشد.

بهتر است بدانید هرچه تعداد طبقات ساختمان ‌ها در پیمانکاری ساختمان بیشتر باشد، همین امر می ‌تواند تراکم و قطر میلگردها را فونداسیون ساختمان بیشتر کند.

اگر شما از دسته افرادی هستید که در این زمینه آشنایی کامل ندارید، بهتر است که اجرای این کار را حتماً به دست شرکت پیمانکاری ساختمان واگذار کنید تا و در نظر داشتن صلاح دید بتوانند اقدامات مورد نیاز در آرماتوربندی فونداسیون ساختمان را انجام دهند.

 1. قالب‌بندی فونداسیون ساختمان

بعد از آرماتور بندی فونداسیون ساختمان لازم است که قالب‌بندی فونداسیون ساختمان صورت بگیرد. بهتر است بدانید در تماس بودن مستقیم خاک و بتن سبب می ‌شود که رطوبت ‌های موجود سریع ‌تر خروج پیدا کنند و کیفیت بتن بیشتر شود.

در همین راستا مهندسین سازه از قالب‌ های فلزی و قالب ‌های چوبی استفاده می‌کنند تا بتوانند این روند را به بهترین نحوه ممکن به پایان برساند. استفاده از قالب ‌های چوبی می تواند از خروج بتن آب سیمان را جلوگیری کند و شکل اولیه فونداسیون را حفظ کنند.

 1. بتن‌ ریزی ساختمان

مرحله نهایی بتن ریزی ساختمان می باشد، در این مرحله بعد از این‌که قالب ‌های متعدد در فضای موردنظر وجود داشت با استفاده از بتن پوشش داده می‌شوند و لازم است که از آن‌ ها برای بتن آماده استفاده شود. کیفیت ها و انواع متعددی از بتن ها وجود دارد که از قبل تعیین شده اند.

 1. ساخت و اجرای اسکلت فلزی

در زمان اجرای فونداسیون و آرماتوربندی لازم است این نکته را در نظر بگیرید که اسکلت فلزی ساختمان به چه حالتی در نظر گرفته شده است. لازم است که اسکلت فلزی ساختمان مورد استفاده قرار بگیرد و ستون‌ها و پایه هایی در بدن فونداسیون وجود داشته باشد تا در این هنگام فرایند تنظیم کردن آن‌ ها با بتن ریزی هماهنگ باشد.

در مرحله بعدی لازم است که با استفاده از جرثقیل فرایند جوشکاری را به ‌راحتی انجام داد و اجرای اسکلت فلزی را در ساختمان در نظر گرفت. در نظر گرفتن تمامی این بخش‌ های متعدد اسکلت به واسطه نظارت مهندسان ناظر با تحت کنترل مهندسی ساز لازم است صورت بگیرد.

 1. ساخت و اجرای اسکلت بتنی

ساخت و اجرای اسکلت بتنی

ساخت و اجرای اسکلت بتنی

اگر برای ساختمان از بتن و آرماتور بندی استفاده کردید، لازم است با استفاده از میل‌گرد ها و بتن آماده ترتیب قالب گذاری و بتن‌ریزی ستون ‌ها را نیز برای هرکدام از طبقات پروژه به صورت جداگانه در نظر بگیرید. در نظر گرفتن این امر از لحاظ هزینه و اسکلت‌بندی بتنی می‌ تواند یک گزینه مؤثر باشد.

 1. اجرای سقف ساختمان

با در نظر گرفتن ابزارهای متعدد لازم است که اجرای ساخت ساختمان سقف ساختمان برای پیمانکاری ساختمان در نظر گرفته شود و مشابه با کف ساختمان باشد.

با این تفاوت که حدفاصل بین آماتورها و تیرچه ها لازم است به واسطه سقف پوشش داده شود و برای این‌که سقف موردنظر اجرا شود لازم است از مواردی همچنان مثل سقف تیرچه و بلوک، سقف تام، سقف یوبوت، سقف کوبیاکس و سقف تیرآهن و دیگر موارد استفاده کرد.

 1. دیوارچینی بیرونی و داخلی ساختمان

بخش نهایی در اجرای ساختمان و پیمانکاری ساختمان دیوارچینی داخلی و بیرونی می باشد. اغلب پروژه‌هایی که دارای اسکلت های فلزی یا بتنی هستند لازم است که دیوارچینی آن‌ ها نیز صورت بگیرد و با استفاده از سفال بسیار راحت دیوارچینی بیرونی و داخلی ساختمان در نظر گرفته می شود. برای اجرای آن می توانید از سفال سبک و دیوارهای پیش‌ساخته نیز استفاده کنید.

قرارداد پیمانکاری ساختمان چیست؟

قرارداد پیمانکاری ساختمان چیست؟

قرارداد پیمانکاری ساختمان چیست؟

در نظر گرفتن قرارداد ما بین دو رکن اصلی پروژه یعنی کارفرما و پیمانکار منعقد می‌ شود. در نظر گرفتن قرارداد پیمانکاری به واسطه مجموعه اسناد و مدارکی می باشد که توافقات لازم را مابین کارفرما و پیمانکار شرح دهد.

به ‌طور کلی قرارداد پیمانکاری سندی است که با در نظر گرفتن مشخصات اصلی هر دو طرف قرارداد پیمانکاری همانند موضوع پیمانکاری، مبلغ پیمانکاری و مدت زمان پروژه در آن ذکر می‌ شود و چهارچوب کلی از شرایط و ضوابط تمامی پروژه را در آن گنجانده می شود.

در همین راستا به واسطه قرارداد پیمانکاری ساختمان می‌ توان از بسیاری از تکلیف‌ ها و مسئولیت های کارفرما و پیمانکار در این زمینه باخبر شد.

هنگامی‌که قرارداد پیمانکاری بسته می شود، هیچ‌گونه تغییری در آن نباید ایجاد شود. در نظر گرفتن شرایط خصوصی پیمان نیز ممکن است در این قرارداد پیمانکاری ضمیمه شود.

 

برای ثبت سفارش و یا دریافت مشاوره تلفنی در حوزه ی طراحی داخلی و دکوراسیون، می توانید در پلتفرم طراحی دکوراسیون و چیدمان داخلی طرح چید از طرح ECO و طرح LUX استفاده کنید، کارشناسان طرح چید با آغوشی باز میزبان شما خواهند بود.

 

با در نظر گرفتن قرارداد پیمانکاری کارفرما به‌ عنوان نماینده خود پیمانکار را معرفی می‌کند

با در نظر گرفتن قرارداد پیمانکاری کارفرما به‌ عنوان نماینده خود پیمانکار را معرفی می‌کند و مدیریت و اجرای پروژه را به دست او می‌سپارد. در این راستا تمامی وظایف و مسئولیت ‌های متعدد اعم از تهیه نقشه‌ ها، دریافت مجوزها، تهیه مصالح و ماشین آلات، استخدام پیمانکاران دسته دو، محوطه‌سازی، حذف فضاهای کارگاهی، امنیت پرسنل، مسائل محیط‌زیستی از وظایف مهم پیمانکاری ساختمان می باشد و در نظر گرفتن این تعهدات ما بین کارفرما و پیمانکار به واسطه یک قالب یعنی قرارداد پیمانکاری صورت می گیرد.

ارکان قرارداد پیمانکاری چیست؟

ارکان قرارداد پیمانکاری چیست؟

ارکان قرارداد پیمانکاری چیست؟

برای این‌که بتوان یک قرارداد پیمانکاری ساختمان را تنظیم کرد، لازم است که طرفین قرارداد به صورت واضح و دقیق انتظاراتی که یکدیگر دارند را، عنوان کنند. در وهله دوم لازم است که ماهیت خدمات‌ رسانی را در قرارداد پیمانکاری ساختمان عنوان کنیم.

یعنی به صورت مفصل شرح دهید چه توقعاتی کارفرما از پیمانکار دارد و خواستار ارائه چه خدماتی می باشد. در این بخش لازم است که بدون در نظر گرفتن ضمانت ‌های اجرایی مؤثر همانند جبران خسارت و کنترل‌ های لازم را برای فعالیت ‌های موردنظر پیمانکار تامین کرد.

در برخی موارد ممکن است که عدم افشای اطلاعات و یا محرمانگی پیوست قرارداد پیمانکاری شود. به دلیل این‌که برخی از پروژه‌ ها ممکن است ایده ‌ها و نوآوری‌ های کارفرما باشند و تا قبل از اجرای آن در تلاش است که ایده ‌های او به شخص دیگری بازگو نشود.

پیمانکار ساختمان نیز موظف است که در این راستا در قرارداد پیمانکاری تضمین دهد که به حفظ این اطلاعات حقوقی پایبند می باشد. سپس با شرایط پرداخت و می ‌توان جمع ‌بندی قرارداد پیمانکاری را به همراه داشت.

انواع قرارداد پیمانکاری ساختمان به چه صورت است؟

انواع قرارداد پیمانکاری ساختمان به چه صورت است؟

انواع قرارداد پیمانکاری ساختمان به چه صورت است؟

همان‌ طور که در مطالب بالا ذکر کردیم به واسطه قرارداد پیمانکاری کارفرما و مالک می توانند مسئولیت و مدیریت اجرای ساختمان را بر عهده پیمانکار بگذارند. حال اگر قرارداد پیمانکاری صریح نباشد، ممکن است مشکلات متعددی بین پیمانکار و کارفرما رخ بگیرد. در ادامه انواع قرارداد های پیمانکاری برای شما ذکر می‌کنیم.

پیشنهاد می کنیم از پست هزینه طراحی نقشه ساختمان در سال 99 دیدن کنید.

 1. قرارداد پیمان مدیریت به صورت درصدی

قرارداد پیمان مدیریت به صورت درصدی

قرارداد پیمان مدیریت به صورت درصدی

به ‌طورکلی هنگامی‌که کارفرما یک شخص حقیقی یا حقوقی را برای در نظر گرفتن و اجرای کار از صفر تا صد استخدام می‌کند به آن مدیریت پیمان می گویند و از این تاریخ به واسطه این امر شخص حقیقی یا حقوقی می ‌تواند با در نظر گرفتن دستمزد و درصدی از هزینه‌ های کل مصالح و دستمزد ها پروژه‌ای ساختمانی را به اتمام برساند.

به همین دلیل در نظر گرفتن و به اتمام رساندن یک کار حرفه ای نیازمند استخدام نیروهای متعدد می باشد که این امر بر عهده پیمانکار پروژه است.

به ‌طور کلی در این قرارداد شرکت پیمانکاری ساختمانی با در نظر گرفتن مدیریت پروژه می‌ تواند درصدی از کل هزینه ‌هایی که شامل اجرا و تهیه مصالح و دستمزد می ‌شود را برای مدیریت پروژه دریافت کند.

اما قبل از این‌که تمامی هزینه‌ های انجام‌ شده پرداخت شود، لازم است که توافقی بین دو طرفین صورت بگیرد. عموماً به واسطه کارفرما مدیر مالی پروژه معرفی می ‌شود تا بتواند بر روی کلیه هزینه‌ های ساخت پروژه نظارت دقیقی داشته باشد و آن ‌ها را ارزیابی کند.

در قرارداد پیمانکاری ساختمان به صورت درصدی مزایا و سود برای هر دو طرف در نظر گرفته می شود

در قرارداد پیمانکاری ساختمان به صورت درصدی مزایا و سود برای هر دو طرف در نظر گرفته می شود. در بخش اول کارفرما به پیمانکار هیچ گونه هزینه بیشتری را پرداخت نمی‌کند و فقط هزینه ‌هایی که بابت نیروهای انسانی، هزینه مصالح و نیروهای ماشینی در نظر گرفته می‌ شود، به واسطه کارفرما و پیش‌ فاکتور های تایید شده از طرف او پرداخت می‌گردد.

مزایای قرارداد پیمانکاری ساختمان به صورت درصدی به این صورت است که هزینه‌ های موجود می ‌تواند کاهش چشمگیری داشته باشد و از این طریق کارفرما خودش می تواند مدیریت هزینه‌ ها را برعهده داشته باشد.

از سویی دیگر شرکت پیمانکاری ساختمان هیچ‌گونه هزینه‌ ای را برای اجرای پروژه در نظر گرفته نمی‌گیرد و در این زمینه هیچ گونه تعهداتی ندارد. فقط شرکت پیمانکاری ساختمان موظف است که با در نظر گرفتن تخصص نیروهای کارآمد سودی از کلیه درصد هزینه ‌های موجود پروژه را دریافت کند.

 1. قرارداد پیمانکاری ساختمان امانی

یکی دیگر از روش ‌های قرارداد پیمانکاری ساختمان به صورت امانی می باشد. در نظر گرفتن این نوع قرارداد عموماً برای پروژه‌ هایی است که وسعت کمتری دارند و سرعت به اتمام رسیدن پروژه بالا می باشد.

در این نوع قرارداد پیمانکاری ساختمان دستگاه‌ های اجرایی یا کارفرما می ‌توانند یک فرد مورد اعتماد خود را انتخاب کنند و تمامی مسئولیت های مورد نظر در اجرای پروژه و به اتمام رسیدن آن را بر دوش او بگذارند.

قرارداد پیمانکاری ساختمان امانی به این صورت است که هیچ‌گونه قراردادی با پیمانکاران خارجی در نظر گرفته نمی‌شود و از این دلیل تمام مدیریت و مسئولیت‌های مختلف در هنگام پروژه بر عهده خود کارفرما می باشد کارفرما در نظر دارد تا بتواند تمامی مصالح و ماشین‌آلات و دیگر موارد را تهیه و تامین کند و مسئولیت کلی پروژه را بر عهده بگیرد

به طور کلی در راستای قرارداد پیمانکاری ساختمان امانی لازم است بگوییم که ان در راستای هزینه های کارگاه هیچ نفع و سودی وجود ندارد به دلیل این‌که فقط استخدام شده است از کارفرما حقوق دریافت می کند

مزایایی که برای این نوع قرارداد پیمانکاری ساختمان در نظر گرفته شده است این است که سود شرکت پیمانکار عمومی در این میان حذف گردیده است و تمامی کلیه هزینه‌هایی که واحد و شخص پیمانکار در نظر می‌گیرد به عهده کارفرما یا دستگاه اجرایی می‌باشد

 1. قرارداد پیمانکاری ساختمان دستمزدی

قرارداد پیمانکاری ساختمان دستمزدی

قرارداد پیمانکاری ساختمان دستمزدی

یکی دیگر از انواع قرارداد های پیمانکاری ساختمان به صورت دستمزدی می باشد. برای در نظر گرفتن این‌گونه از قراردادها تهیه مصالح مورد نیاز در اجرای پروژه بر وظیفه کار فرما می باشد و شرکت پیمانکاری ساختمان می تواند اجرای عملیات را برعهده داشته باشد. به همین سبب در نظر گرفتن این‌گونه از قرارداد پیمانکاری ساختمان به صورت درصدی دستمزدی فقط شرکت پیمانکاری بابت اجرای کار دستمزد خود را دریافت می‌کند.

در نظر گرفتن این نوع قرارداد به این‌گونه است که تهیه وسایل و ابزار آلات موجود برعهده شرکت پیمانکار می باشد. به طور کلی یکی از قرارداد هایی که می‌ تواند منفعت هر دو طرف یعنی کارفرما و پیمانکار را داشته باشد، قرارداد پیمانکاری ساختمان دستمزدی می باشد.

به این دلیل که کارفرما می ‌تواند با توجه به بودجه و سلیقه شخصی خود از لحاظ جنس، تعداد، نوع و دیگر موارد مصالح را انتخاب کند و با در نظر گرفتن میزان بودجه خود آن ‌ها را مدیریت کند و اگر در مواقعی با مشکلات مالی رو به رو شد، ادامه روند پروژه را تعطیل می‌کند.

به دلیل این‌که شرکت پیمانکاری فقط در راستای اجرای فعالیت خود دستمزد می‌گیرند و برای نیرو های انسانی او هزینه پرداخت می‌شود و همین امر باعث می ‌شود که در مواقعی که ممکن است پروژه تعطیل شود، مالی مشکلاتی برای کارفرما رخ ندهد.

 1. قرارداد پیمانکاری ساختمان مقطوع

در نظر گرفتن این نوع قرارداد پیمانکاری ساختمان نیز به ۲ روش فعالیت دارد که در ادامه برای شما ذکر می کنیم.

 • در این روش پیمانکار در نظر دارد تا با دریافت مبلغی بتواند تمامی عملیات موضوع پیمان را به نحو احسن و با بهترین حالت ممکن به پایان برساند.
 • در این روش نیز پیمانکار می ‌تواند در نظر داشته باشد در ازای دریافت مبلغ تعیین ‌شده برای هر بخش کاری که انجام می ‌دهد، موضوع عملیات قرارداد را صورت بدهد.
 1. قرارداد پیمانکاری ساختمانی بدون مصالح

قرارداد پیمانکاری ساختمانی بدون مصالح

قرارداد پیمانکاری ساختمانی بدون مصالح

در راستای قرارداد پیمانکاری ساختمانی بدون مصالح بهتر است بدانید که در نظر گرفتن و تهیه کردن تمامی مصالح مورد نیاز برای اجرای عملیات ساختمانی و همین طور در نظر گرفتن کلیه موارد عملیات ساختمانی همانند بنای ساختمان، تاسیسات سرمایشی، تاسیسات برق، تاسیسات گرمایشی، محوطه‌سازی، حصارکشی، تأسیسات مکانیکی، راه‌اندازی، تحویل بخش‌های مربوطه و دیگر موارد از وظایف پیمانکار و شرکت پیمانکاری ساختمان به حساب نمی‌ آید.

در نظر گرفتن قرارداد پیمانکاری ساختمانی بدون مصالح به این‌گونه است که تمامی نقشه ‌ها و دستورالعمل ‌های صادر شده برای مواردی که ذکر گردید بر عهده کارفرمای پروژه می باشد و وظیفه دارد تا با در نظر گرفتن این وارد و تأیید کیفیت مصالح بتواند پیشرفت فیزیکی پروژه مدنظر را با در نظر گرفتن برنامه زمان‌بندی مناسب انجام بگیرد.

 1. قرارداد پیمانکاری ساختمانی با مصالح

در نظر گرفتن این گونه است قرارداد پیمانکاری ساختمان به این معناست که در اجرای کامل و جامع تمامی عملیات ساختمانی همانند تاسیسات برقی، تاسیسات سرمایشی و گرمایشی، بنای ساختمان، محوطه‌سازی، حصارکشی، تأسیسات مکانیکی، راه‌اندازی و تحویل بخش‌ های مربوط به تاسیسات و دیگر موارد مورد نیاز همین طور مصالح موجود در هنگام عقد قرارداد پیمانکاری ساختمان تعیین شده‌اند و به واسطه پیمانکار لازم است تأمین گردند.

نکات مهم در قرارداد پیمانکاری ساختمان صفر تا صد

نکات مهم در قرارداد پیمانکاری ساختمان صفر تا صد

نکات مهم در قرارداد پیمانکاری ساختمان صفر تا صد

در حالت کلی بهتر است بدانید که قرارداد پیمانکاری ساختمان دارای ۳ مرحله می ‌باشد:

 • عقد قرارداد پیمانکاری
 • آغاز پروژه و مراحل انجام کار
 • پایان پروژه و تحویل پروژه به کارفرمای مدنظر

در نظر گرفتن هر یک از مراحل بالا برای قرارداد پیمانکاری ساختمان با جزئیات بسیاری همراه است. حال در تلاشیم که در این قسمت مهم‌ترین نکاتی که برای قرارداد پیمانکاری ساختمان در نظر گرفته می شود را ارائه دهیم تا از این طریق اطلاعاتی برای شما داشته باشیم تا بتواند به شما کمک کند و به بهترین نحو ممکن پروژه ساختمانی خود را به پیمانکاران ساختمان برجسته واگذار کنید.

لازم است که قرارداد پیمانکاری ما بین کارفرما و پیمانکار منعقد شود. همان‌طور که ذکر کردیم کارفرما شخصی است که پروژه به او تعلق دارد.

لازم است که در متن قرارداد توافق‌نامه هایی را بنویسید که این توافق‌ نامه به تأیید هر دو طرفین رسیده باشد.

در نظر گرفتن مدت زمان انجام پروژه پیمانکاری، مبلغ مورد نیاز و . . .

در قرارداد پیمانکاری ساختمان لازم است که مدت زمان انجام پروژه پیمانکاری، مبلغ مورد نیاز برای انجام پروژه، تامین مصالح و هزینه ‌های جانبی نیز در نظر گرفته شوند.

پیمانکار ساختمان وظیفه دارد با در نظر گرفتن تمامی پیشنهادات و گزینه‌ های موجود یک جدول زمان ‌بندی‌شده و برنامه ‌ریزی دقیقی را برای کارفرما ارائه دهد.

در قرارداد های پیمانکاری ساختمان لازم است که یک ضمانت‌نامه برای دو طرفین وجود داشته باشد تا بتوانند به تعهدات خود پای‌بند باشد. این ضمانت نامه می تواند هزینه نقد یا چک ضمانت باشد.

برای این‌که برای پروژه مدنظر خود از پیمانکار ساختمان خوب استفاده کنید، حتماً پروژه های قبلی او را تحت نظر داشته باشید.

همان‌طور که ذکر کردیم پیمانکار ساختمان تخصص و تجربه کافی در این حیطه دارد.

برای پروژه مدنظر خود از شرکت ‌های پیمانکاری ساختمانی استفاده کنید که دارای یک تیم تخصصی در این زمینه می ‌باشد.

اگر برای بستن قرارداد های پیمانکاری اطلاعاتی ندارید، حتماً از یک وکیل حقوقی یا یک فرد مشاور راهنمایی بگیرید.

هزینه پیمانکاری ساختمان با در نظر گرفتن پروژه‌ های متعدد متفاوت می باشد. به‌ عنوان نمونه پیمانکاری برای یک ساختمان مسکونی با در نظر گرفتن هر مترمربع ساختمان تعیین می شود. در نظر گرفتن هزینه‌ ها شامل تامین کردن دستمزد کارگران، وسیله‌ های حمل و نقل، ابزارها مصالح و دیگر موارد می ‌باشد.

اسناد و مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت پیمانکاری ساختمان چیست؟

اسناد و مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت پیمانکاری ساختمان چیست؟

اسناد و مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت پیمانکاری ساختمان چیست؟

برای این‌که بتوان قرارداد پیمانکاری ساختمان را در نظر گرفت لازم است که هر دو طرفین اسناد و مدارک مورد نیازی را برای ثبت شرکت پیمانکاری ساختمان داشته باشند. همین طور شرکت پیمانکاری ساختمان لازم است که مدارک مورد نیاز خود را ارائه دهند. این مدارک عبارت اند از:

 • ارائه فرم تعیین نام شرکت
 • ارائه فرم مشخصات اعضا
 • ارائه اساس‌نامه شرکت
 • امروز اظهارنامه حسابداری ثبتی
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی سهام‌داران و بازرسان از اداره تشخیص هویت

اقرارنامه محضری که در این امر صورت می‌گیرد لازم است که شرایط زیر را دارا باشد:

 • مدیرعامل شرکت پیمانکاری فقط باید مدیر عاملیت یک شرکت را برعهده داشته باشد و در شرکت دیگری مدیرعامل نباشد.
 • مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره شرکت پیمانکاری نباید در دستگاه ‌های دولتی شغل دیگری داشته باشند.
 • مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره شرکت پیمانکاری به جهت عضویت در شرکت نباید ممنوعیت قانونی داشته باشند.
 • طبق ماده‌ های متفاوت قانون تجارت هیچکدام از بازرسان شرکت ‌ها نباید رابطه فامیلی و نسبی اعضای هیئت‌مدیره و مدیر عاملان داشته باشند.
 • ارائه دادن گواهی بانکی معتبر و پرداخت کردن حداقل ۳۵ درصد سرمایه اولیه شرکت بر عهده آن‌ها می باشد
 • ارائه سایر مجوزها در هنگام لزوم

سخن پایانی

سخن پایانی

سخن پایانی

در این مطالب در تلاش بودیم در رابطه با پیمانکاری ساختمان صحبت کنیم. گروه های ساختمانی نوساز و پروژه های بازسازی ساختمان دارای اهمیت بسیار زیادی می باشند. به همین سبب کارفرما لازم است که یک شرکت با بهترین روند را برای پیمانکاری ساختمان خود در نظر بگیرد.

مهم‌ترین نکته در این راستا اعتبار و شهرت یک شرکت پیمانکاری ساختمان می باشد. همین طور در نظر گرفتن تجربه و نمونه کارها و خلاقیت های متعدد شرکت ‌های پیمانکاری مهم شمرده می شود.

کارفرما لازم است به هنگام انتخاب شرکت یا فرد تحقیقی که در عنوان پیمانکار اقدام به فعالیت می‌کند، این نکته را در نظر بگیرد که فرد نیاز است منظم و دقیق باشد تا بتواند توانایی انجام پروژه را داشته باشد و از این طریق کارفرمایان بیشتری را به خود جذب می‌کند.

اگر شما نیز در نظر دارید تا پیمانکاری ساختمان خود را به دست افرادی بسپارید، می ‌توانید با استفاده از مطالب بالا از وظایف پیمانکاری ساختمان مطلع شوید. امیدواریم که در نظر گرفتن این مقاله برای بالا بردن سطح اطلاعات شما مفید بوده باشد.

ثبت ديدگاه