همراه ما باشید تا بیشتر با موضوع هزینه آرشیتکت آشنا شوید.

معماری همواره یکی از مهم ترین  رکن های دنیای هنر بوده و آن را در زمره ی هفت هنر اصلی به شمار آورده اند. فردی که کارهایی در ارتباط با معماری به انجام می رساند و آثاری در این زمینه طراحی کرده و به عرصه ی ظهور می رساند، معمار یا آرشیتکت نامیده می شود.

نام آرشیتکت از واژه ی لاتین Architect به معنای معمار گرفته شده و امروزه بیشتر این واژه به جای واژه ی معمار مورد استفاده ی عموم قرار می گیرد.

اثرهای هنری

معمولا اثرهایی که به وسیله ی افراد فعال در حوزه ی معماری یعنی آرشیتکت ها خلق می شود را به نوعی در شمار اثرهای هنری به حساب آورده و در دسته ی آن ها مورد نظارت و بررسی قرار می گیرند.

فرد آرشیتکت می بایست دارای مشخصه هایی باشد تا موفق شود، طرحی خوب ارائه کرده و به نوعی باشد که مشتری طرح را بپسندد و آن را برای اجرا آماده کند.

برخی از این مشخصه ها عبارت هستند از: بهره مندی از قوه ی تخیل و مهارت های تجسمی بسیار بالا، برخوردار بودن از ذوق و قریحه در زمینه ی هنر، بهره مند بودن از خلاقیت  بالا برای طرح آثار خود، آشنایی کامل با کلیه ی عنصرها و المان های مربوط به زیبایی شناسی دیداری و سایر مشخصه هایی از این دست.

در زندگی آرشیتکت ها با وظیفه های مهم و حیاتی روبرو هستند

در دوره ی حاضر که در آن مشغول به زندگی هستیم، آرشیتکت ها با وظیفه های مهم و حیاتی روبرو هستند. برای نمونه یکی از مهم ترین وظیفه های این افراد این است که باید در طراحی های خود به گونه ای عمل کنند که استفاده از انواع سوخت های فسیلی و تجدید ناپذیر در خانه ها، اداره ها و به طور کلی کلیه ی ساختمان ها را به صفر رسانده و به جای آن ها سوخت ها و نیروهای طبیعی و در عین حال قابل تجدید از جمله انرژی های طبیعی باد، آفتاب و سایر مواردی از این دست را جایگزین این منابع کنند و قادر باشند تا کم کم فرهنگ استفاده از این انرژی ها را در میان مردم جای بیندازند.

در نهایت معمار باید طراحی را به گونه ای انجام دهد که برای به وجود آوردن آرامش و راحتی در زندگی افراد، عامل های مختلف از جمله همین انرژی های تجدید پذیر و طبیعی را به کار بگیرند.

در این مطلب تصمیم داریم تا به طور مفصل در مورد آرشیتکت ها، هزینه آرشیتکت و نیز عامل های موثر بر آن و کلیه ی موارد مربوطه، به صحبت بپردازیم. اگر به دنبال مرجعی خوب برای انجام کارهای معماری و طراح خود هستید، پیشنهاد ما به شما سایت طرح چید است.

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

آرشیتکت به چه کسی گفته می شود؟

آرشیتکت ها در چه زمینه هایی با هم متفاوت هستند؟

یک آرشیتکت به غیر از طراحی نقشه چه کار دیگری می بایست انجام دهد؟

آرشیتکت ها چه آموزش های تخصصی را باید پشت سر بگذرانند؟

پیشینه ی معماری و آرشیتکت ها به چه صورت بوده است؟

هدف از معماری چه چیزی می تواند باشد؟

تعریف آرشیتکت چیست؟ آرشیتکت کیست؟

آیا در کشور ما ایران آرشیتکت ها در دسته بندی خاصی قرار می گیرند؟

نوع نخست آرشیتکت ها: آرشیتکت های دارای تحصیلات آکادمیک

نوع دوم آرشیتکت ها: آرشیتکت های تجربی و فاقد تحصیلات آکادمیک

چه عامل هایی برای معماران تجربی حائز اهمیت است و می بایست به آن ها توجه ویژه ای داشته باشند؟

معمارهای تجربی در زمان های قدیم فاز طراحی را چگونه پیش می بردند؟

معماران تجربی در زمان های قدیم فاز خاکبرداری را چگونه پیش می برند؟

وظیفه هایی که یک آرشیتکت بر عهده دارند، کدام است؟

مسئولیت های اجرایی که یک طراح معمار یا آرشیتکت بر عهده دارد، کدام هستند؟

هزینه آرشیتکت چگونه می بایست محاسبه شود؟

تعیین دستمزد طراح معمار بر اساس نرخ ثابت چگونه است؟

تعیین دستمزد طراح معمار بر اساس زمان چگونه انجام می شود؟

تعیین دستمزد آرشیتکت بر اساس درصد چگونه صورت می پذیرد؟

چه عامل هایی بر تعیین هزینه آرشیتکت و دستمزد او موثر هستند؟

یک معمار یا آرشیتکت موفق دارای چه ویژگی ها و مشخصه هایی است؟

هوش مناسب در کنار دانش بالا

بهره مندی از پشتکار بالا

توانایی حل مشکل ها و داشتن کارایی مناسب

بهره مندی از توانایی های ارتباطی خوب

علاقه مند بودن به یادگیری و تشنه بودن برای آموزش دیدن

بهره مندی از خلاقیت

توانایی درک و فهم مطالب ریاضی

بهره مندی از استعداد طراحی

نتیجه گیری

آرشیتکت به چه کسی گفته می شود؟

آرشیتکت به چه کسی گفته می شود؟

آرشیتکت به چه کسی گفته می شود؟

یکی از انواع شغل های پرطرفدار و محبوب که امروزه جوان های بسیاری تمایل به مشغول شدن در آن را دارند، آرشیتکت یا همان معمار است. اما این سوال پیش می آید که اصولا به چه کسی آرشیتکت گفته می شود؟ آرشیتکت فردی است که کارهای مربوط به معماری را انجام داده و بر کلیه ی زمینه های معماری کاملا مسلط می باشد.

از جمله زمینه ها و جنبه های معماری می توان به هنر معماری، علم و دانش آن و نیز مهارت های تجربی و تجربه ی کافی و وافی در این حوزه اشاره کرد.

هر معمار یا آرشیتکت می بایست دارای برخی مشخصه ها و ویژگی هایی باشد تا به کمک آن ها بتواند موفق شود و شاید بتوان گفت که مهم ترین این مشخصه ها بهره مندی فرد معمار از ذوق هنری و خلاق بودن وی است.

چرا که معماری را به نوعی می توان هنر خلق چیزهای جدید بدون هیچ گونه حد و مرزی دانست و لازمه ی این امر هم تخیلی قوی و خلاقیتی مثال زدنی است.

آرشیتکت ها یا همان معمارها به صورت آکادمیک آموزش می بینند

آرشیتکت ها یا همان معمارها به صورت آکادمیک آموزش می بینند

آرشیتکت ها یا همان معمارها به صورت آکادمیک آموزش می بینند

عموما آرشیتکت ها یا همان معمارها به صورت آکادمیک آموزش می بینند که این آموزش می تواند به وسیله ی دانگشاه باشد یا به وسیله ی دوره های معتبر در آموزشگاه های طراحی و معماری.

در این دوره ها یا در دانشگاه به فرد معمار آموزش های لازم داده می شود و وی قادر است تا به خوبی و با برنامه ریزی در کارهای ساختمان مورد نظر در کنار طراحی آن و در ادامه هم با حضور در نقش نظارتی برای ساختمان مورد نظر که طراحی آن را بر عهده داشته است، از پس کارهای آن برآمده و طرح را به سرانجام برساند.

اگر نیاز به یک گروه معتبر و حرفه ای برای طراحی و معماری فضای خود دارید، پیشنهاد ما به شما سایت طرح چید است. برای اطلاع از هزینه های طراحی، هزینه آرشیتکت و سایر مواردی از این دست می توانید به سایت طرح چید مراجعه کنید.

آرشیتکت ها در چه زمینه هایی با هم متفاوت هستند؟

آرشیتکت ها در چه زمینه هایی با هم متفاوت هستند؟

آرشیتکت ها در چه زمینه هایی با هم متفاوت هستند؟

گفتیم که معمار یا آرشیتکت کسی است که بر همه ی حوزه های معماری اعم از هنر، دانش و نیز تجربه ی آن تسلط کافی داشته باشد. حال این سوال پیش می آید که اصولا تفاوت معمارها یا آرشیتکت های مختلف در چه عامل ها و مواردی است؟

نخست این که به طور کلی می توان گفت، آرشیتکت ها در خلاقیت هایی که به خرج می دهند و نیز قوه ی تخیلی که دارند، با یکدیگر متفاوت هستند و همین امر سبب به وجود آمدن طرح های مختلف معماری می شود و کمک می کند تا ما به عنوان بیننده شاهد آثار معماری مختلف و هنرمندانه ای باشیم.

یکی از تفاوت های هر آرشیتکت یا معمار با معمار دیگر

علاوه بر این، یکی از تفاوت های هر آرشیتکت یا معمار با معمار دیگر در قدرت و توانایی است که در محقق کردن طراحی های خود از خود نشان می دهد. فرد معمار یا همان آرشیتکت باید قادر باشد تا طرحی را ارائه دهد که در پیاده سازی آن با مشکل مواجه نشده و افراد مشغول به کار در حوزه ی عملی و اجرایی کردن طرح ها را با سختی مواجه نسازد.

با توجه به این موارد گفته شده، هر آرشیتکت می بایست در کلیه ی حوزه های علمی و نیز هنری کاملا زبده و کاربلد باشد تا این قدرت را داشته باشد که طرحی کاملا تاثیرگذار و خاص و منحصر به فرد را ارائه کند.

اگر به دنبال مرجعی مناسب برای انجام کارهای طراحی و معماری هستید و می خواهید بهترین گروه موجود در بازار برای انجام کارهای طراحی و معماری خود را در اختیار داشته باشید، پیشنهاد ما به شما گروه حرفه ای طرح چید است.

در صورت وجود هر گونه سوال اعم از هزینه آرشیتکت، هزینه های طراحی و سایر مواردی از این دست می توانید به سایت این گروه مراجعه کنید.

پیشنهاد می کنیم از پست نمونه قرارداد مشاور معماری دیدن کنید.

یک آرشیتکت به غیر از طراحی نقشه چه کار دیگری می بایست انجام دهد؟

پیش از این که بخواهیم در مورد هزینه آرشیتکت به بحث بپردازیم، لازم است بدانیم که یک معمار یا آرشیتکت به جز طراحی نقشه های ساختمانی، دیگر چه نوع کارهایی را می تواند و می بایست انجام دهد؟

همان طور که گفتیم، آرشیتکت یا همان معمار فردی است که طراحی نقشه ها یا پلان های معماری را بر عهده داشته و می بایست صفر تا صد این پلان را انجام دهد.

پس از این که نقشه ی ساختمان مورد نظر نیز آماده شد و برای ساخت آن اقدام کردند، فرد طراحی معماری می بایست در پروسه ی ساخت و ساز نیز فعال بوده و کاملا بر روند اجرای طرحی که کشیده و آن را ارائه کرده است، واقف بوده و نقش نظارتی خود را به خوبی ایفا کند.

فراهم آوردن خدماتی در زمینه طراحی و ساختن بنا

به طور کلی وقتی صحبت از معماری می شود، منظورمان فراهم آوردن خدماتی در زمینه ی، هم طراحی و هم ساختن بنای مورد نظر می باشد که هم فضای درونی و هم فضای بیرونی سازه ی مورد نظر را در بر می گیرد و آرمان اصلی هر طراح معماری این است که از این فضاهای موجود به خوبی بهره گرفته و آن ها را تحت مالکیت خود درآورد و بهترین استفاده ای را که امکان دارد، از فضاهای موجود ببرد.

این معمار یا آرشیتکت است که وظیفه ی اصلی یعنی طراحی سازه ی مورد نظر را بر عهده داشته و در عین حال هم می بایست بر کلیه ی فعالیت هایی که به وسیله ی سایر افراد دخیل در پروژه اعم از مهندس عمران پروژه ی مورد نظر، مسئول اجرای تاسیسات اعم از تاسیسات الکتریکی یا مکانیکی و غیره صورت می گیرد، نظارت کامل داشته باشد تا پروژه در مسیر درست خود به حرکت ادامه دهد.

آرشیتکت ها چه آموزش های تخصصی را باید پشت سر بگذرانند؟

آرشیتکت ها چه آموزش های تخصصی را باید پشت سر بگذرانند؟

آرشیتکت ها چه آموزش های تخصصی را باید پشت سر بگذرانند؟

در ادامه ی مطلب هزینه آرشیتکت به موضوع آموزش هایی که فرد معمار یا همان آرشیتکت می بایست از آن ها بهره مند شود می پردازیم.

به طور کلی می توان گفت که آرشیتکت وظیفه دارد تا به عنوان نظارت کننده ی اصلی و نیز نهایی همه ی پلان های موجود برای یک سازه را اعم از پلان های معماری و نیز طراحی سازه ی مورد نظر، پلان های محاسباتی برای بنای مورد نظر و نیز پلان های جایگیری تاسیسات، همه و همه را با هم همسان سازی و هماهنگ کند.

تصمیم های آرشیتکت

شاید از نظر وظیفه ی حرفه ای بتوان گفت که کلیه ی تصمیم هایی که یک آرشیتکت برای بنای مورد نظر اتخاذ می کند، بر ایمنی سازه در سطح عمومی کاملا اثرگذار می باشد و می تواند آن را دستخوش تغییر کند.

به همین دلیل است که اعتقادها بر این است که آرشیتکت ها و کلیه ی افرادی که در زمینه ی معماری مشغول به کار هستند، می بایست آموزش هایی را ببینند که کاملا تخصصی و متناسب با حرفه ی آن ها باشد.این نوع از آموزش ها می بایست از سطح ابتدایی و بیسیک شروع شده و به آموزش های پیشرفته برسند.

سپس در انتها نیز این آموزش های پیشرفته می بایست همگام با آموزش های عملی شوند که ما آن ها را تحت عنوان کارآموزی می شناسیم.

مخاطب گرامی مشا در حال مشاهده پست هزینه آرشیتکت هستید.

کسب تجربه

این کارآموزی و انجام کارها به صورت عملی سبب کسب تجربه ی بسیار خوبی برای فرد آرشیتکت خواهد شد و وی را در موفقیتی که در آینده می خواهد کسب کند یا در پروسه ی اخذ مجوز معماری و سایر مواردی از این دست بسیار کمک خواهد کرد.

علاوه بر طراحی سازه ها و بناها، واژه ی معمار یا آرشیتکت و نیز معماری به طراحی و معماری منظره ها، طراحی و معماری در حوزه ی تاسیسات دریایی و حتی طراحی و معماری در زمینه ی شبکه یا نرم افزارها که در حیطه ی کامپیوتر و فناوری اطلاعات یا آی تی (IT)  هم اطلاق شده و در این موارد نیز از آن استفاده می شود.

در حال حاضر همه ی طراح های معمار در سراسر دنیا که مشغول به امر معماری هستند و در این زمینه برای خود صاحب شهرت و آوازه بوده و به نوعی برند محسوب می شوند، به وسیله ی علم معماری و طراحی و با تاسی از این علم کارهای خود را به انجام می رسانند و حتی به این درجه از توانمندی رسیده اند.

شما در حال خواندن پست هزینه آرشیتکت هستید.

پیشینه ی معماری و آرشیتکت ها به چه صورت بوده است؟

پیشینه ی معماری و آرشیتکت ها به چه صورت بوده است؟

پیشینه ی معماری و آرشیتکت ها به چه صورت بوده است؟

در ادامه ی صحبت درباره ی معماری و پیش از آن که در مورد هزینه آرشیتکت که بحث اصلی ما در این مطلب است بپردازیم، می خواهیم مختصری شما را با گذشته ی معماری در کشورمان آشنا کنیم و ببینیم که این رشته از گذشته تا به حال چگونه تغییر کرده است.

اگر به گذشته ی هنر معماری در ایران گریزی بزنیم، می بینیم که معماری ایران در گذشته بر سه پایه ی اصلی بنا شده بود که عبارت بودند از مستحکم بودن سازه، بهره مندی افراد استفاده کننده از آن از آرامش و آسایش و نیز انبساط طراحی ها.

به طور کلی در گذشته ی دور، ایرانیان بسیار فعال در زمینه ی معماری بودند و یکی از شرق شناسان معروف به نام آرتور پوپ این طور بیان می کند که ایرانی ها افرادی با اصالت هستند که این اصالت در معماری آن ها هم به چشم خورده و کلیه ی بناهای آن ها به دور از هر گونه خودنمایی و نمایش و در عالی ترین سطح خود بوده است.

بنای با شکوه تخت جمشید

یکی از جلوه های معماری ایرانی را می توان بنای با شکوه تخت جمشید به شمار آورد که می توان آن را یک شاهکار معماری به شمار آورد که چشم ها را مورد نوازش قرار می دهد. به طور کلی می توانیم بگوییم که پهنه ی ایران انباشته از شاهکارهای هنر معماری می باشد.

از ایوان مدائن یا همان طاق کسری گرفته تا طاق بستان و مقبره ی خیام و عطار و چهل ستون و مسجد جامع اصفهان و صدها اثر تاریخی و معماری دیگر که همه و همه در نوع خود بی نظیر بوده و نمونه ی آن ها وجود ندارد.

مهراز

در زمان های قدیم، به جای لفظ معمار یا آرشیتکت از واژه ی مهراز بهره می برند و یکی از معروف ترین این افراد در دوران حکومت صفوی را می توان شیخ بهایی به شمار آورد.

اگر به دنبال یک گروه طراحی و معماری حرفه ای و با تجربه برای انجام کارهای خود می گردید، پیشنهاد ما به شما گروه معماری طرح چید است.

این گروه با بهره گیری از معماران با تجربه و خلاق قادر است تا کلیه ی خواسته های شما را در زمینه ی طراحی و معماری به انجام رسانده و پاسخگوی کلیه ی سوال های شما در مواردی مانند هزینه آرشیتکت هزینه های طراحی پلان و سایر مواردی از این دست خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وب سایت این گروه که به همین نام می باشد، مراجعه کنید.

هدف از معماری چه چیزی می تواند باشد؟

هدف از معماری چه چیزی می تواند باشد؟

هدف از معماری چه چیزی می تواند باشد؟

همان طور که در قسمت های پیشین نوشتار هزینه آرشیتکت نیز گفته شد، آرشیتکت یا معمار شخصی است که کلیه ی فکرها و ایده های خود را که کاملا جدید، خاص و منحصر به فرد و در عین حال با چاشنی خلاقیت هستند را بر روی کاغذ پیاده سازی کرده و از آن مهم تر که این شخص این کارها را بر پایه ی تعریف های مختلفی که برای انواع نمونه ها و روش های معماری، قانون های حاکم بر منطقه ی مورد نظر، اقلیمی که سازه قرار است در آنجا بنا شود،

زاویه ی دید و منظره ی صحیح و مورد نیاز و سایر مواردی از این دست وجود دارند، به انجام رسانده و در این راه در کنار همه ی این ها فرهنگ آن منطقه را هم مد نظر قرار داده و کار خود را به پایان می رساند.

هدف معماری چه چیزی است؟

حال ادامه ی بحث هزینه آرشیتکت و پیش از پرداختن به این موضوع، این سوال پیش می آید که در اصل هدف معماری چه چیزی است؟ اگر بخواهیم به صورت کلی این امر را بیان کنیم، می توانیم این گونه ذکر کنیم که هدف از رشته ی طراحی معماری و وظیفه ی اصلی که بر دوش آن قرار دارد، این است که سازه هایی زیبا طراحی کن که در عین حال مفید فایده بوده و در طراحی شان فاکتور اصالت هم به چشم خورده و خود را نشان دهد.

نظم بخشیدن به فضای ساخته شده به دست بشر

نظم بخشیدن به فضای ساخته شده به دست بشر

نظم بخشیدن به فضای ساخته شده به دست بشر

این سازه ها و طراحی آن ها می بایست به گونه ای باشند که به فضای ساخته شده موجود به دست بشر کاملا نظم بخشیده و آن را تحت سامان درآورد و در عین حال هم به محیطی که قرار است تا ما به عنوان نوع بشر در آن به زندگی مشغول شویم، شکلی زیبا و دوست داشتنی و پویا ببخشد.

این سازه ها می بایست به نوعی طراحی شوند که توازن محیط اطراف و طبیعت موجود را حفظ کرده و همچنین با ارزش های آن جامعه و نیز  تمامی شرایط آن از جمله شرایط اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و حتی فنی کاملا هماهنگ و در تناسب باشد.

به طور کلی شاید بهتر باشد، این گونه بگوییم که یک آرشیتکت در عین این که در یک رشته ی فنی و مهندسی به تحصیل پرداخته و در آن مشغول به کار می شود، در رشته ای فعالیت می کند که به شدت در ارتباط تنگاتنگی با وضعیت اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی یک جامعه است.

پرداختن به سایر جنبه های موجود

برای همین هم هست که در آموزش های آکادمیک رشته ی معماری، علاوه بر پرداختن به جنبه های فنی و محاسباتی و علمی آن، به سایر جنبه های موجود از جمله پرورش ذهنی خلاق برای آرشیتکت، بارور کردن ذوق و قریحه ی هنری فرد معمار، آشنا کردن وی با پایه های شناخت زیبایی ها، توانایی های حرفه ای و تجربی نیز پرداخته و معماران را با مبحث هایی مانند علوم اجتماعی، علم اقتصاد و حتی روانشناسی هم آشنا می سازد.

اگر به دنبال یک گروه طراحی و معماری حرفه ای، خوشنام و با تجربه می گردید، از گروه سایت طرح چید بهتر قادر نیستید پیدا کنید. برای پیدا کردن جواب سوال های احتمالی نظیر هزینه های طراحی، هزینه آرشیتکت پروژه و سایر سوال ها می توانید به وب سایت این گروه مراجعه کنید و سوال های خود را با مشاوران طرح چید مطرح نمایید.

تعریف آرشیتکت چیست؟ آرشیتکت کیست؟

تعریف آرشیتکت چیست؟ آرشیتکت کیست؟

تعریف آرشیتکت چیست؟ آرشیتکت کیست؟

همان طور که در قسمت های قبل از این بخش هم توضیح دادیم، آرشیتکت یا همان مهندس معماری فردی نیست که تصمیم به ساختن و اجرایی کردن پلان های یک سازه می کند. چرا که این وظیفه ی صاحب زمین و یا ملک مورد صحبت است که در مورد ساخت آن تصمیم گیری کنند.

اما در پروسه ی ساخت این سازه، معمار یا آرشیتکت هم دخیل بوده و حتی با طراحی نقشه ی بنا به نوعی سرآغاز پروسه ی ساخت و ساز محسوب می شود.

کلیه ی موارد لازم برای یک سازه را طراحی نموده و پلان قابل اجرایی به گروه اجرایی ساخت و ساز ارائه دهد

این وظیفه ی آرشیتکت است که کلیه ی موارد لازم برای یک سازه را طراحی نموده و پلان قابل اجرایی به گروه اجرایی ساخت و ساز ارائه دهد و علاوه بر این برای بقیه ی عامل های اجرایی این امر را معین می کنند که چگونه می بایست هر یک از جزئیات و نیز اجزای سازه ی مورد نظر در جای خود واقع شوند تا در نهایت پروژه به اتمام رسیده  و آماده ی بهره برداری شود.

به طور کلی افرادی که در یک جامعه مشغول به زندگی هستند، نیازمند بناهایی مانند منزل های مسکونی، بیمارستان، مسجد، انواع مختلف فروشگاه ها از مواد غذایی گرفته تا پوشاک و لوازم خانگی و سایر مواردی از این دست، مراکز خرید، دانشگاه، مدرسه، کارخانه، واحدهای صنعتی و غیره و غیره می باشند.

دقت و ظرافت

دقت و ظرافت

دقت و ظرافت

هر کدام از سازه های نامبرده شده، نیازمند طراحی منحصر به فرد و متناسب با نوع کاربری خود بوده و می بایست در طراحی آن ها دو عامل دقت و ظرافت به خوبی مد نظر قرار بگیرند.

این امر کاملا بر دوش آرشیتکت ها یا همان مهندس های معمار قرار داشته و آن ها هستند که می بایست به کمک قوه ی تخیل و نیز چاشنی کردن آموزش هایی که دیده اند و خلاقیت خود، طراحی هر یک از این مکان ها را بر عهده گرفته و طراحی متناسب با نوع کاربری آن ها ارائه دهند.

به طور کلی طراحی مکان های مختلف و متنوع نیازمند زمان زیادی بوده و لازمه ی آن برخورداری از دانش، تجربه ی کافی و نیز خلاقیت بالا است.

پس همان طور که می بینید، کار یک آرشیتکت اصلا آسان نیست و به همین دلیل هم عموما هزینه آرشیتکت ها بالا هستند.

گروه حرفه ای معماری و طراحی طرح چید

اگر به دنبال یک تیم خوب و حرفه ای می گردید که طراحی سازه ی خود را به آن ها بسپارید و از هر نظر خیال خود را از پروسه ای که قرار است انجام شود، راحت کنید و با فکری باز و با آرامش به دنبال سایر کارهای خود بروید، پیشنهاد ما به شما گروه حرفه ای معماری و طراحی طرح چید است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با نحوه ی کار و قرارداد و سایر مواردی از این دست می توانید به سایت طرح چید مراجعه کنید و از آن کمک بگیرید.

آیا در کشور ما ایران آرشیتکت ها در دسته بندی خاصی قرار می گیرند؟

آیا در کشور ما ایران آرشیتکت ها در دسته بندی خاصی قرار می گیرند؟

آیا در کشور ما ایران آرشیتکت ها در دسته بندی خاصی قرار می گیرند؟

همان طور که در بخش های قبلی مطلب هزینه آرشیتکت هم ذکر کردیم، معمار یا آرشیتکت کسی است که در طراحی دستی بر آتش داشته و قادر است تا به کمک دید جامعی که به موضوع ها دارد و نیز دقت عمل و آشنایی خوبی که از مصالح و مقاومت آن ها و کاربردشان دارد، در عین هنر طراحی که از آن بهره مند است، نسبت به طراحی نقشه ی ساختمان ها و سازه ها اقدام کند.

در کشور ما دو نوع آرشیتکت یا معمار وجود دارد.

بر خلاف سایر کشورهای دیگر که معمارها و آرشیتکت ها تنها پس از تحصیلات آکادمیک می توانند اقدام به کار کرده و حتی دوره های کارآموزی و عملی را بگذرانند، در کشور ما دو نوع آرشیتکت یا معمار وجود دارد.

نوع نخست معمارانی هستند که از تحصیلات آکادمیک بهره مند بوده و در دانشگاه ها یا مراکز آموزشی دوره دیده اند و موفق به اخذ مدرک معماری گشته اند.

دسته ی دوم هم معمارانی هستند که فاقد تحصیلات آکادمیک می باشند و معروف به معماران تجربی هستند. در ادامه مقاله هزینه آرشیتکت به معرفی هر دو نوع این آرشیتکت ها می پردازیم. با ما همراه باشید.

نوع نخست آرشیتکت ها: آرشیتکت های دارای تحصیلات آکادمیک

همان طور که از نام این دسته از معمارها بر می آید، آن ها پس از قبولی در دانشگاه در رشته ی معماری به صورت تخصصی مشغول به تحصیل شده و پس از گذراندن واحدهای معین شده به اخذ مدرک معماری نائل آمده اند و حتی در این زمینه ادامه ی تحصیل داده و به مدارج بالای علمی رسیده اند.

حتی برخی از آن ها گاها در موسسه های علمی و یا آموزشی آزاد، دوره های معماری را طی کرده اند و پس از گرفتن مدرک، جذب بازار کار شده و مشغول به طراحی شده اند.

عموما این دسته از معماران برای خود یک تخصص خاص را انتخاب کرده و کار خود را در زمینه ی آن به انجام می رسانند. برخی از آن ها در زمینه ی معماری داخلی و تزئینات بسیار حرفه ای بوده و مشغول به فعالیت هستند و برخی دیگر نیز در زمینه ی انجام طراحی برای فضاهای بیرونی و نیز انجام محاسبه های فنی برای بنا و مواردی از این دست تجربه کسب کرده و مشغول به کار شده اند.

مدرکی که این دسته از آرشیتکت ها در اختیار دارند، با یک ضمیمه ی مهندسی همراه است و این امر به علت توانایی آن ها بر انجام کارهای فنی و محاسباتی لازم است. معمولا هزینه ی آرشیتکت پرداختی برای این دسته از مهندسان بالا بوده و این به علت تخصصی است که این دسته از افراد در اختیار دارند.

نوع دوم آرشیتکت ها: آرشیتکت های تجربی و فاقد تحصیلات آکادمیک

دسته ی دیگر آرشیتکت ها یا در این مورد بهتر است بگوییم، معمارها؛ دارای تحصیلات عالیه در این رشته نیستند، بلکه از دوران نوجوانی و حتی گاها کودکی اقدام به کسب تجربه در این زمینه کرده اند و بعد از این که در کلیه ی کارهای مربوط به بنایی تجربه کسب کرده و پله پله آن ها را از سر گذرانده اند و پس از کسب تجربه و پیدا کردن مهارت در زمینه های مختلف ساخت و ساز، می توانند به لقب استادکار که چیزی معادل همان معمار یا آرشیتکت است دست پیدا کنند.

با توجه به این که کارهایی که برای یک سازه و ساختن آن بسیار گسترده است، این فرد می بایست کم کم در همه ی آن ها مشغول به کار شده و تجربه و مهارت لازم را در همه ی زمینه ها به دست بیاورد.

این فرد در صورت بهره مندی از پشتکار لازم و ذوق و شوق کافی می تواند گام به گام مسیر را در راستای تبدیل شدن به یک معمار ماهر و استادکاری زبردست طی کرده و برای خود شهرتی به پا کرده و مطرح و معروف گردد. در صورتی می توان به یک فرد، استادکار یا استاد معمار گفت که در کلیه ی زمینه های بنایی یک ساختمان و انجام کارهای مختلف برای آن کاملا وارد بوده و بتواند کارها را به خوبی به انجام برساند.

در زمان های گذشته ی خیلی دور دانشگاهی وجود نداشت

در زمان های گذشته ی خیلی دور که دانشگاهی وجود نداشت، در کشور خودمان و نیز کشورهایی نظیر مصر، ترکیه و سایر کشورهایی در این زمینه، کلیه ی کارهای ساخت بناها و ساختمان ها به وسیله ی همین نوع از معمارها و استادکاران صورت می پذیرفت و از جمله ی بناهای معروفی که به وسیله ی این دست از معمارها طراحی و ساخته شده اند، می توان به بناهای فوق العاده ی عالی قاپو، مسجد امام، مسجد جامع، مسجد شیخ لطف الله و هزاران هزار بنای تاریخی دیگر اشاره کرد.

اگر به دنبال یک گروه حرفه ای و زبده که تمامی طراحان و آرشیتکت های آن علاوه بر تحصیلات آکادمیک، از تجربه ی بالایی نیز در زمینه ی طراحی و معماری نیز برخوردار هستند، می گردید؛ پیشنهاد ما به شما گروه حرفه ای و خلاق طرح چید است.

برای دریافت پاسخ کلیه ی پرسش های خود در زمینه ی طراحی و معماری و هزینه آرشیتکت و کلیه ی مواردی در این زمینه می توانید به سایت این گروه مراجعه کنید. مشاوران طرح چید آماده ی پاسخگویی به همه ی پرسش های شما در هر زمینه ای هستند.

برای یک معمار که از تحصیلات آکادمیک برخوردار نیست، عامل ها و فاکتورهایی مهم است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

چه عامل هایی برای معماران تجربی حائز اهمیت است و می بایست به آنها توجه ویژه ای داشته باشند؟

با توجه به این که معمارهای تجربی از تحصیلات آکادمیک برخوردار نیستند، طراحی آن ها و نحوه ی آن از اهمیت بالایی برخوردار است. در زمان های گذشته، واحدهای اندازه گیری متفاوت بودند و استادکارها به جای استفاده از متر، اینچ و سایر مواردی در این رده از واحدهایی مانند وجب دست، اندازه گیری با گام های پا و حتی گاها یک طناب که اندازه ی آن مشخص بود، بهره می بردند.

در حال حاضر اما یک سیستم یکای استاندارد وجود دارد که به صورت جهانی موجود بوده و افراد می توانند از آن بهره ببرند که برخی از آن ها عبارت هستند از: متر، اینچ، لیتر، کیلوگرم و غیره.

دو عامل مهم که در پروسه ی ساخت یک ساختمان در زمان های قدیم وجود داشتند و معماران تجربی می بایست به آن ها توجه ویژه ای می کردند و روال های کاری خاص خود را در بر داشتند، عبارت بودند از طراحی و خاکبرداری که در ادامه به طور کامل و جامع به آن ها می پردازیم.

اگر به دنبال گروهی حرفه ای و زبردست برای انجام طراحی های ساختمانی خود هستید، می توانید از طرح چید کمک بگیرید. برای اطلاع از انواع هزینه ها اعم از هزینه آرشیتکت هزینه های طراحی و غیره می توانید از سایت این گروه که به همین نام نیز هست، کمک بگیرید.

معمارهای تجربی در زمان های قدیم فاز طراحی را چگونه پیش می بردند؟

معمارهای تجربی در زمان های قدیم فاز طراحی را چگونه پیش می بردند؟

معمارهای تجربی در زمان های قدیم فاز طراحی را چگونه پیش می بردند؟

در زمان های قدیم، یکی از مرحله هایی که در ساخت و ساز می بایست به انجام می رسید، مرحله ی طراحی زمین مورد نظر برای شروع پروسه ی ساخت و ساز بود. این مرحله به شرح زیر انجام می شد:

برای این که اقدام به ساخت و ساز کنند، در گام نخست زمین مورد نظر را به وسیله ی ابزار موجود اندازه گیری می کردند و پس از این کار، ضلع های زمین و حول و حوش آن، کاملا تعیین می گشت.

سپس معمار از میخ هایی استفاده می کرد که از جنس چوب بوده و اندازه ی آن ها دو وجب دست تعیین می شد. این میخ ها به کمک چکش به دو طرف هر ضلع زمین فرو می رفت  و به وسیله ی طنابی، دو سر آن به هم وصل می شد و این پروسه برای کلیه ی ضلع های زمین مورد نظر انجام می گرفت و به این گونه اطراف زمین مورد نظر کاملا تعیین می شد.

سپس در مسیر این طناب ها به کمک موادی مانند خاکستر، گچ، آهک و سایر مواردی از این قبیل که دارای رنگ باشند، حدود زمین را به کمک آن ها تعیین می کردند.

استادکار یا معمار، طرحی که در نظر دارد را به وسیله ی جابجایی این ضلع ها پدید می آورد

سپس استادکار یا معمار، طرحی که در نظر داشت را به وسیله ی جابجایی این ضلع ها پدید می آورد. اگر معمار به این نتیجه می رسید که اندازه ها نیاز دارند تا تغییر پیدا کنند، محل میخ ها را و به دنبال آن طناب ها را عوض می کرد.

سپس به کمک یک طناب که اندازه ی آن ثابت و معین بود، همه ی اضلاع تعیین شده را اندازه گیری می کردند که هیچ مشکلی در اندازه ها وجود نداشته باشد.

طرح نهایی که اطراف آن مشخص شده بود، کاملا درست بوده و اطراف آن می بایست با هم مساوی و موازی باشند. پس از تمام شدن این پروسه، طناب ها و میخ ها را از زمین درآورده و تنها محل هایی که با مواد رنگی تعیین شده بود، باقی می ماندند.

معماران تجربی در زمان های قدیم فاز خاکبرداری را چگونه پیش می برند؟

معماران تجربی در زمان های قدیم فاز خاکبرداری را چگونه پیش می برند؟

معماران تجربی در زمان های قدیم فاز خاکبرداری را چگونه پیش می برند؟

مرحله ی دیگری که یکی از چالش های معماران تجربی در گذشته به شمار می آمد، انجام فاز خاکبرداری بود.

در این مرحله از کار می بایست زمین مورد نظر را برای اجرای تاسیسات آن مانند طبقه هایی که می بایست به زیر زمین حفر شود، منبع هایی که برای بنای مورد نظر به آن نیاز بود، مانند خزانه ها یا انبارهای مواد غذایی و سایر مواردی از این دست آماده می کردند و به اندازه ی لازم خاکبرداری را انجام می دهند.

علاوه بر این، برای قسمت هایی که لازم است پی کنی انجام گیرد، مانند برخی دیوارها این کار انجام می شد. سپس عملیات خاکبرداری انجام می گرفت و زمین مورد نظر را تا اندازه ای می کندند که به یک ناحیه ی یک دست رسیده و احیانا اگر در این عمق از زمین متوجه حضور لجن و حالت باتلاقی یا سنگ هایی می شدند که جنس آن ها از آهک بود، آن ها را از عمق پی مورد نظر بیرون می آورند.

سپس ادامه ی کار را انجام می دادند تا به یک قسمت از زمین که دارای دوام و استحکام خوبی در برابر فشار بود می رسیدند و آنجا را برای پی ریزی انتخاب کرده و کارهای لازم در این زمینه صورت می پذیرفت. جالب است بدانید که پی ریزی به این سبک قدیمی، همچنان مرسوم بوده و در حال حاضر نیز گاها مورد استفاده قرار می گیرد.

وظیفه هایی که یک آرشیتکت بر عهده دارند کدام است؟

وظیفه هایی که یک آرشیتکت بر عهده دارند کدام است؟

وظیفه هایی که یک آرشیتکت بر عهده دارند کدام است؟

همان طور که گفتیم آرشیتکت کسی است که ضمن داشتن مدرک تحصیلی در زمینه ی معماری، قادر باشد تا با روش های کاملا علمی و بر اساس قاعده ها و قانون های موجود برای فضاهای گوناگون نقشه و پلان ارائه دهد و نسبت به طراحی آن ها اقدام کند.

به همین علت است که فردی که در زمینه ی معماری مشغول به کار است، می بایست در زمینه های کامپیوتر، ریاضی و فیزیک هم علاوه بر معماری و طراحی، دستی بر آتش داشته باشد. خوب است بدانید که عموما طراحی بناهای مسکونی به صورت شخصی و توسط یک آرشیتکت انجام می شود.

اما پروژه های بزرگتر مانند مجتمع ها عموما از یک گروه طراحی با حضور یک سرگروه بهره می گیرند. حال پیش از این که به هزینه آرشیتکت بپردازیم، می خواهیم ببینیم تا این فرد چه وظیفه هایی را بر عهده دارد.

یک آرشیتکت فقط طراحی نمی کند

به طور کلی می توانیم بگوییم که یک آرشیتکت فقط طراحی نمی کند، بلکه این شخص می بایست قادر باشد تا وضعیت محل مورد نظر را از رویکرد اقلیم و نیز فرهنگ آن منطقه هم مورد بررسی قرار داده و به خوبی آن را آنالیز کند.

طی این آنالیز، آرشیتکت باید به نکته هایی دست پیدا کند. مثلا نقطه های قوت و نیز ضعف آن منطقه را شناسایی کرده و در طراحی خود، آن ها را به کار گرفته یا از آن ها اجتناب کند.

علاوه بر این، یکی از وظیفه های یک آرشیتکت این است که با کمک فکر خلاقی که در اختیار دارد و نیز قدرتی که در زمینه ی تجسم کردن به دست آورده و از آن بهره مند است، طرحی را  ارائه کند که از همه نظر خاص و چشم نواز و دلپسند باشد.

چرا که عموما اثرهای معماری که بسیار محبوب و در عین حال مانا شده اند، یک علت اصلی شان حرکت خلاقانه و نیز فکر خاصی بوده که در پشت این طرح وجود داشته و در سر طراح معمار آن گذشته است.

طراحی کردن نقشه های یک سازه

طراحی کردن نقشه های یک سازه

طراحی کردن نقشه های یک سازه

یکی از وظیفه هایی که یک آرشیتکت بر عهده دارد، طراحی کردن نقشه های یک سازه یا بنا در صفحه های گوناگون معماری که به آن شیت گفته می شود، می باشد.

علاوه بر این، یک آرشیتکت می بایست قادر باشد تا طراحی مورد نظر خود را به صورت تری دی ( D3) هم به مشتری طرح ارائه دهد تا آن ها بتوانند دید بهتری از طرح مورد نظر داشته باشند.

همچنین یک آرشیتکت می بایست بتواند در مورد هزینه ها نظر داده و آن ها را برآورد کرده و در جاهایی که لازم است و یا بنا به خواست مشتری، آن ها را کمتر و یا زیادتر کند.

ارائه ی یک برنامه ی منظم و درست

وظیفه های دیگری از جمله ارائه ی یک برنامه ی منظم و درست برای سامانه های تاسیساتی مانند تاسیسات الکتریکی یا سامانه های مکانیکی مانند تاسیسات لوله کشی، گرمایش و سرمایش و حتی سامانه های تهویه ی مطبوع سازه ی مورد نظر و نیز سیستم های هشدار دهنده مانند زنگ هشدار آتش نشانی و سایر مواردی از این دست هم در زمره ی وظیفه هایی که یک آرشیتکت بر عهده دارد، محسوب می شوند.

در زمان های قدیم که کامپیوترها وجود نداشته و حتی بعدتر از آن، زمانی که آن ها تا این حد پیشرفته نشده بودند، تمامی پلان ها و نقشه های لازم برای سازه های مختلف به صورت دستی کشیده می شدند.

ولی در دنیای امروزه یک آرشیتکت به غیر از تسلط بر طراحی نقشه های یک ساختمان به صورت دستی می بایست به نرم افزارهایی هم که در این زمینه وجود داشته و عموما مورد استفاده قرار می گیرند هم آشنایی و تسلط کامل داشته باشد و حتی بعضا برای برخی از پروژه ها، وارد بودن به ماکت سازی هم از جمله لازمه هایی است که یک آرشیتکت می بایست از آن بهره مند باشد.

مسئولیت های اجرایی که یک طراح معمار یا آرشیتکت بر عهده دارد، کدام هستند؟

مسئولیت های اجرایی که یک طراح معمار یا آرشیتکت بر عهده دارد، کدام هستند؟

مسئولیت های اجرایی که یک طراح معمار یا آرشیتکت بر عهده دارد، کدام هستند؟

پیش از این که بخواهیم به ادامه مبحث هزینه آرشیتکت بپردازیم، می خواهیم مختصری مسئولیت های اجرایی که بر عهده ی یک معمار یا همان آرشیتکت است را بررسی کنیم. این موارد عبارت است از:

اقدام به طراحی و نیز فراهم آوردن کلیه ی پروژه هایی که در حیطه ی ساختمان سازی هستند و ساده محسوب می شوند؛ از جمله منازل مسکونی، ساختمان های اداری و غیره

اقدام به طراحی و فراهم آوردن پروژه هایی که در زمینه هایی تخصصی تر قرار دارد و نیاز به شرایط و وضعیت خاصی دارند؛ از جمله بیمارستان ها و مرکزهای درمانی، کارخانه های مختلف و سایر مواردی از این دست

مشخص کردن ویژگی های فنی یک سازه و همچنین موارد زینتی آن در عین حالی که بر پروسه ی اجرایی شدن ساخت و ساز پروژه ی مورد نظر هم می بایست ناظر باشند.

انجام مطالعه هایی در مورد رشته ی خودش و تحت بررسی قرار دادن شیوه ها و سبک های موجود از گذشته تا به اکنون

به دست آوردن اطلاعات لازم برای شروع کردن طراحی پلان ها و نقشه های مورد نیاز

رفتن حضوری به زمینی که سازه ی مورد نظر قرار است تا در آنجا اجرایی شود و به دست آوردن اطلاعات لازم برای شروع کردن طراحی پلان ها و نقشه های مورد نیاز برای این پروژه

انجام تحقیقات در مورد اندازه هایی که فضاهای مختلف در ساختمان های مسکونی در کشورمان از آن برخوردار هستند.

انجام مطالعاتی در حوزه ی عامل ها و نیز ضابطه هایی که برای ساختمان ها وجود دارند و سپس رسیدن به جمع بندی در این مورد و استفاده از آن ها و نیز ارائه ی آن ها به سایرین

حضور در نقش یک ناظر برای پروژه ای که طراحی آن را بر عهده داشته است.

حضور پیدا کردن در انجمن ها و مجمع های تخصصی در مورد رشته ی خود

هزینه ی آرشیتکت چگونه می بایست محاسبه شود؟

هزینه ی آرشیتکت چگونه می بایست محاسبه شود؟

هزینه ی آرشیتکت چگونه می بایست محاسبه شود؟

یکی از سوال هایی که همیشه پیش از شروع یک پروژه و سپردن آن به مهندس معمار مطرح می شود، قطعا بحث هزینه آرشیتکت برای پروژه ی مورد نظر است. قطعا که این دستمزد با توجه به نوع پروژه کاملا متفاوت بوده و می تواند محدوده های مختلفی را در بر بگیرد.

برای این که بتوان حقوق یک طراح معمار را محاسبه نمود، روش های مختلفی وجود دارد

برای این که بتوان حقوق یک طراح معمار را محاسبه نمود، روش های مختلفی وجود دارد که از جمله ی آن ها می توان به تعیین دستمزد به صورت نرخ ثابت، تعیین دستمزد بر مبنای زمان و نیز تعیین دستمزد بر مبنای درصد اشاره داشت.

البته خوب است بدانید که همیشه یکی از این روش ها برای تعیین دستمزد طراح معمار مورد نظر استفاده نمی شود و گاها کارفرماها یا مشتری ها و به طور کلی صاحبان پروژه یا مالکان زمین مورد نظر از نرخی استفاده می کنند که ترکیبی از دو یا همه ی این شیوه ها باشد.

حتی بعضا برای یک مرحله ی پروژه که به اتمام می رسد، از یک نوع از این روش ها بهره گرفته شده و برای شروع مرحله ی بعد، روش دیگری را برای محاسبه ی دستمزد و پرداخت آن در نظر می گیرند. در ادامه به توضیح مختصری راجع به هر یک از این روش های محاسبه ی هزینه آرشیتکت می پردازیم.

تعیین دستمزد طراح معمار براساس نرخ ثابت چگونه است؟

تعیین دستمزد طراح معمار براساس نرخ ثابت چگونه است؟

تعیین دستمزد طراح معمار براساس نرخ ثابت چگونه است؟

نرخ ثابت که آن را به نام مجموع دربست هم می شناسند، یکی از روش هایی است که برای محاسبه ی حقوق معمار از آن بهره می برند. این مبلغ در ابتدا و پیش از شروع پروژه تعیین شده و به نوعی با توافق هر دو طرف معین خواهد شد.

عموما از این روش برای پرداخت هزینه ی طرح خروجی پروژه بهره گرفته می شود و برای تاییدیه ها و مجوزها و طرح تکمیل شده می باشد. معمولا این مبلغ را با در نظر گرفتن ساعت های کار صرف شده، هزینه های انجام شده و مواردی این چنینی مشخص می کنند.

تعیین دستمزد طراح معمار بر اساس زمان چگونه انجام می شود؟

تعیین دستمزد طراح معمار بر اساس زمان چگونه انجام می شود؟

تعیین دستمزد طراح معمار بر اساس زمان چگونه انجام می شود؟

این نوع از هزینه ها معمولا به این صورت هستند که دو طرف قرارداد بر روی یک نرخ معین برای پرداخت به صورت ساعتی و یا گاها روزانه به توافق می رسند. عموما این نوع محاسبه ی حقوق برای وقت هایی کاربرد دارد که مشخص کردن نوع کاری که طراح می بایست آن را ارائه دهد، کمی مشکل باشد و یا در مقابل کاری که قرار است صورت پذیرد، به صورت موقت بوده و در مدت زمان کوتاهی به انجام می رسد.

معمولا این نوع تعیین دستمزد و هزینه ها برای مواردی از قبیل خدمات نامشخص و غیر قابل تعیین به راحتی، خدماتی که پیشتر طراحی آن ها صورت گرفته است، خدماتی که عمده نبوده و ریزه کاری ها را در بر می گیرد،

خدماتی که در قرارداد اصلی نیستند و به عنوان کارهای اضافی به شمار می آیند، خدماتی که برای یک پروسه ی خاص و معین از پروژه ی کلی هستند؛ برای نمونه بازدید از طرح یا تصحیح و بازبینی آن و مواردی از این دست مورد استفاده قرار می گیرند. تعیین نرخ مورد نظر هم بسته به آرشیتکت پروژه، تجربه و مهارت وی و غیره معین خواهد شد.

تعیین دستمزد آرشیتکت براساس درصد چگونه صورت می پذیرد؟

تعیین دستمزد آرشیتکت براساس درصد چگونه صورت می پذیرد؟

تعیین دستمزد آرشیتکت براساس درصد چگونه صورت می پذیرد؟

در این روش از تعیین هزینه های مهندس معمار یک پروژه، حقوق وی را به صورت درصدی از کل هزینه های پروژه ی مورد نظر در نظر می گیرند.

عموما این درصد مشخص شده به عامل های مختلفی وابسته بوده که از جمله ی آن ها می توان به نوع سازه ی مورد نظر، ارزش تمام شده ی پروژه ی مورد نظر، نحوه ی قراردادی که برای ساخت و ساز این پروژه عقد شده است و کلیه ی مواردی از این قبیل اشاره کرد.

معمولا این درصد تعیین شده در هر مرحله از اجرایی شدن پروژه متفاوت بوده و کمتر و بیشتر خواهد شد. در گام های موجود برای یک پروژه عبارت هستند از: فاز طراحی شماتیک پروژه، فاز گسترش طراحی مورد نظر، فاز فراهم آوردن مدارک و مستندات مربوط به ساخت سازه، فاز به مزایده گذاشتن و انجام مذاکرات لازم و در نهایت فاز ساخت.

در میان این فازها، فاز جمع آوری مدارک و مستندات از درصد بالاتری برخوردار بوده و در مقابل، فاز به مزایده گذاشتن و انجام مذاکرات لازم، از کمترین درصد ممکن برخوردار است.

چه عامل هایی بر تعیین هزینه ها و دستمزد آرشیتکت موثر هستند؟

چه عامل هایی بر تعیین هزینه ها و دستمزد آرشیتکت موثر هستند؟

چه عامل هایی بر تعیین هزینه ها و دستمزد آرشیتکت موثر هستند؟

یکی از سوال هایی که عموما در مورد هزینه آرشیتکت و دستمزد آن ها به میان می آید و بسیار پرتکرار است، این است که چه عامل هایی برای مشخص کردن دستمزد یک طراح معمار یا همان آرشیتکت وجود دارد و سبب این امر می شود که برخی از طراح های معماری، دستمزدی بالا داشته باشند و برخی دیگر دستمزد متوسطی دریافت کنند؟ در پاسخ می توان از عامل های متعددی نام برد که در ادامه به ذکر برخی از آن ها خواهیم پرداخت. این عامل ها به شرح زیر هستند:

نخستین عاملی که بر تعیین دستمزد یک آرشیتکت تاثیر می گذارد

نخستین عاملی که بر تعیین دستمزد یک آرشیتکت تاثیر می گذارد، پروژه ای است که قبول به انجام آن کرده است. هر قدر این پروژه بزرگتر باشد، قطعا کار و زمان صرف شده برای آن بیشتر بوده و در نتیجه هزینه ها و دستمزد درخواستی هم بالاتر است.

مورد دوم را می توان تجربه ی فرد طراح معمار بیان کرد. قطعا هر قدر این آرشیتکت با تجربه تر بوده و ذکر نام و آوازه ی او و شهرتش بیشتر باشد، مبلغ درخواستی برای دستمزد افزایش خواهد داشت. لازم به ذکر است که منظور از این قسمت، این است که طراح های بی نام و نشان خوب نیستند یا طرح های خوبی ارائه نمی دهند، بلکه صرفا قصدمان پرداختن به عامل ها است.

بهره مندی فرد معمار از پروانه ی اشتغال به کار

بهره مندی فرد معمار از پروانه ی اشتغال به کار

بهره مندی فرد معمار از پروانه ی اشتغال به کار

مورد بعدی بهره مندی فرد معمار از پروانه ی اشتغال به کار که از سوی سازمان مهندسی قابل دریافت است، می باشد. در اختیار داشتن یا نداشتن این گواهی می تواند روی حقوق و دستمزد آرشیتکت تاثیرگذار باشد.

موقعیت مکانی پروژه هم گاها می تواند یکی از عامل هایی باشد که بر بیشتر یا کمتر شدن دستمزد دریافتی از سوی آرشیتکت تاثیر بسزایی می گذارد.

خدماتی که برای پروژه ی مورد بحث لازم است ارائه شوند و بر روی آن ها توافق شده است هم می توانند بر روی دستمزد دریافتی اثر گذاشته و آن را بیشتر کنند و حتی گاها سبب کاهش آن شوند.

نرم افزارهایی که در طی انجام پروژه از آن ها استفاده می شود هم بر روی هزینه ی نهایی تاثیر می گذارند. به خصوص که اگر مشتری روی استفاده از نرم افزاری خاص تاکید داشته باشد.

و سایر مواردی از این قبیل

اگر در حال شروع یک پروژه ی ساختمانی هستید

اگر در حال شروع یک پروژه ی ساختمانی هستید

اگر در حال شروع یک پروژه ی ساختمانی هستید

اگر در حال شروع یک پروژه ی ساختمانی هستید و به شدت برای پیدا کردن یک گروه معماری و طراحی حرفه ای و با تجربه به مشکل برخورده اید، ما به شما پیشنهاد می کنیم که برای یک بار هم که شده از خدمات ارائه شده به وسیله ی گروه معماری طرح چید بهره ببرید.

این گروه به کمک آرشیتکت های حرفه ای و خلاق خود که در عین حال تجربه ی زیادی در امر طراحی دارند، قادر است تا به خوبی از پس انجام هر پروژه ای برآمده و رضایت مشتری را جلب کند.

برای برقراری ارتباط با این گروه و نیز پیدا کردن پاسخ سوال های خود می توانید به وب سایت گروه حرفه ای طرح چید مراجعه کرده و پاسخ پرسش های خود را در آن پیدا کنید.

یک معمار یا آرشیتکت موفق دارای چه ویژگی ها و مشخصه هایی است؟

یک معمار یا آرشیتکت موفق دارای چه ویژگی ها و مشخصه هایی است؟

یک معمار یا آرشیتکت موفق دارای چه ویژگی ها و مشخصه هایی است؟

آرشیتکت یا طراح معمار یک پروژه بودن چیزی بیشتر از طراحی ساختمان به طور کلی است. یک معمار باید علاوه بر بهره مند بودن از دانش کافی و به روز، خلاقیت نیز داشته باشد و از قوه ی تخیل و تجسم بالایی هم بهره مند باشد.

علاوه بر این می بایست درک خوبی از ویژگی های محیطی و اقلیمی داشته باشد و تمامی این اوامر را در طراحی خود دخیل کند.

برای این که بتوانید معمار خوب و موفقی باشید، لازم است تا این ویژگی ها را در اختیار داشته باشید:

  1. هوش مناسب
  2. بهره مندی از پشتکار بالا
  3. توانایی حل مشکل ها و داشتن کارایی مناسب
  4. بهره مندی از توانایی های ارتباطی خوب
  5. علاقه مند بودن به یادگیری و تشنه بودن برای آموزش دیدن
  6. بهره مندی از خلاقیت
  7. توانایی درک و فهم مطالب ریاضی
  8. بهره مندی از استعداد طراحی

در ادامه به توضیح مختصری در مورد هر یک از این عامل ها می پردازیم.

هوش مناسب در کنار دانش بالا

یکی از عامل هایی که به فرد کمک می کند تا معمار خوبی باشد، بهره مندی از هوش بالا می باشد. البته بهتر است بگوییم که هوش تنها شرط کافی برای تبدیل شدن به یک معمار موفق نیست.

اما حضور آن بی تاثیر هم نمی تواند باشد. چرا که در این رشته می بایست علم و دانش زیادی کسب کنید و در زمینه های بسیاری اطلاعات داشته باشید. علاوه بر این، دانش نیز یکی از شروط اساسی برای این کار بوده و می بایست حتما از علم و دانش کافی برخوردار باشید.

بهره مندی از پشتکار بالا

یکی از عامل هایی که می تواند به موفقیت فرد در هر رشته ای منجر شود، بهره مندی از پشتکار بالا و انجام تلاش و کوشش در راه رسیدن به هدف است. به نوعی در معماری گاها لازم است خود را وقف کار کنید و وقت زیادی را برای انجام پروژه ها اختصاص دهید تا در نهایت بتوانید به موفقیت دست پیدا کنید.

توانایی حل مشکل ها و داشتن کارایی مناسب

یک آرشیتکت خوب می بایست بتواند عملکرد خوبی از خود نشان داده و در مواقع لزوم قادر باشد تا مشکل هایی را که برای پروژه به وجود می آیند، رفع کند. علاوه بر این باید در هر شرایطی کارآمد باشد و از روحیه ی کار تیمی هم برخوردار باشد.

بهره مندی از توانایی های ارتباطی خوب

به طور کلی داشتن مهارت های اجتماعی و برقراری ارتباط بالا یکی از مشخصه های مهم برای هر معمار است. این فرد می بایست قادر باشد تا با کارفرما، مشتری و غیره مذاکره کرده و ایده های خود را ارائه داده و در مواقع لزوم به توضیح آن ها و دفاع از آن ها بپردازد.

علاقه مند بودن به یادگیری و تشنه بودن برای آموزش دیدن

پس از اتمام دوره ی تحصیلات آکادمیک، کار شما تازه شروع می شود. علاوه بر کسب تجربه های عملی می بایست در هر فرصتی برای آموزش و یافتن و خواندن مطالب جدید اقدام کرده و به نوعی همیشه عطش یادگیری را در خود حفظ کنید.

بهره مندی از خلاقیت

یکی از مهم ترین مشخصه های هر معمار موفق، خلاق بودن وی می باشد. طراحی هر آرشیتکت در عین رعایت قاعده و قانون ها می بایست خلاقانه بوده و چیز جدیدی برای ارائه داشته باشد.

توانایی درک و فهم مطالب ریاضی

اگر در ریاضیات ضعیف هستید، بهتر است کمی در مورد رشته ی معماری و آرشیتکت شدن بیشتر فکر کنید. ریاضیات لازمه  معماری بوده و در طراحی ها از آن بسیار استفاده می شود.

بهره مندی از استعداد طراحی

بهره مندی از استعداد طراحی

بهره مندی از استعداد طراحی

اگر از دوران کودکی عاشق خانه سازی با بلوک های لگو بودید و می توانستید اثرهای جالبی با لگو خلق کنید، قطعا در این زمینه استعداد دارید و می توانید نسبت به طراحی اقدام کنید. چرا که استعداد هم یکی از مهم ترین عامل ها برای بدل شدن به یک معمار طراز اول است.

نتیجه گیری

طراح معمار یا آرشیتکت فردی است که نسبت به طراحی پلان ها و نقشه های یک پروژه ی ساختمانی از هر نوعی که می خواهد باشد، از مسکونی گرفته تا تجاری یا اداری اقدام می کند.

در این مطلب، به طور مفصل در مورد وظیفه های یک معمار، مشخصه های یک معمار خوب و موفق و پروسه طراحی و معماری صحبت کردیم و همچنین در مورد هزینه آرشیتکت و عامل های موثر بر تغییر و تعیین این هزینه ها نیز مطالبی را بیان کردیم که با مطالعه ی کامل و دقیق این مطلب می توانید کاملا از آن ها مطلع شوید.

همچنین برای پیدا کردن یک گروه حرفه ای در این زمینه می توانید به سایت طرح چید مراجعه کنید.