این نوع از آشپزخانه مجهز به دو قسمت موازی از کابینت و راهروی مرکزی است. این چیدمان برای همه ی سبک‌ ها و سلیقه ها خوب عمل می‌کند؛ همچنین طراحی ارجح بسیاری از آشپزهای حرفه‌ای است، مانند آشپزخانه رستوران ها. چون ایمنی و کارایی در طی پخت‌وپز را افزایش می‌دهد. درست مانند کشتی فشرده، این چیدمان درست با الهام از آن طراحی شده‌است، مهمترین ویژگی این نوع طرح این است که فضا را بهینه طراحی می‌کند. و آن‌ را برای آشپزخانه‌های کوچک ایده‌آل می‌سازد.

فضای خود را برای اینگونه طراحی ارزیابی کنید. هر چند که این طرح برای آشپزخانه در فضاهای کوچک بهترین کاربرد را دارد، اما می‌توانند برای آشپزخانه‌های با سایز متوسط نیز خوب عمل کنند. با این حال، آگاه باشید که اگر فضای راهرو بیش از حد از هم فاصله داشته باشد، آشپزخانه کارآیی خود را از دست خواهد داد و به جای کمک به شما به یک مانع تبدیل خواهد شد.

بهترین حالت را برای آشپزخانه خود انتخاب کنید:

متقارن. در آشپزخانه, افراد دارای دو اولویت چیدمان هستند. اولی نسبتا ً متقارن, همانطور که در اینجا نشان‌داده شده‌است. این معمولا ً به این معنی است که طول اجراها و آرایش کابینت‌ها در هر طرف و هر کدام تا حد ممکن و تا جایی که می‌خواهید, همانند هم و در مقابل هم قرار می‌گیرند.

نامتقارن. در عوض می‌توانید با استفاده از روش‌های مختلف یک چیدمان نامتقارن را انتخاب کنید. برای مثال، اگر یک فضای باز دارید، همانطور که در اینجا نشان‌داده شده‌است، شما می‌توانید به دنبال ترکیبی از کابینت بلند در یک طرف و در طرف دیگر به دنبال طرحی کوتاه و کانتری شکل و… باشید. یا می‌توانید در یک طرف اتاق, قفسه‌های بلند و در طرف دیگر آشپزخانه کابینت قرار دهید.

اگر شما یک آشپزخانه مانند این گونه از طراحی دوست دارید، کابینت های بلند را روی یک دیوار قرار دهید، بهتر است که حداقل یک فضای 3 متری داشته باشید و راهرو ها از هم باید حداقل نیم متر فاصله داشته باشند، اما از آنجا که این کار هیچ فضای مناسبی برای کار ایجاد نمی کند، ما همیشه سعی می‌کنیم که آن‌ را بیش از نود سانتیمتر یا معادل یک متر ایجاد کنیم. به این ترتیب، فضایی در حدود بین 3 تا 4 متر به شما این اجازه را می دهد که برای کار کردن با سینک فضای کافی داشته باشید، در اینصورت دسترسی به کمد یا کشوها راحت خواهد بود. در نهایت، چیزی حدود 3 متر به شما اجازه می‌دهد که ماشین ها (یخچال، فر و…) روبروی هم قرار بگیرند: برای مثال این آرایش فضای ذخیره‌سازی کافی را فراهم می‌کند و به تمیز نگه داشتن آشپزخانه و تمیز کردن اشیا کمک می‌کند.

شما می‌توانید ایمنی چیدمان خود را افزایش دهید البته در جایی که راهرو بسیار باریک است با برنامه‌ریزی کردن آشپزخانه تان و قرار دادن سینک و اجاق گاز در یک مسیر. این آرایش در حالی که کارایی کمتری نسبت به یکدیگر دارد، اما وسائل شما را در یک منطقه متمرکز می‌کند، به همین دلیل شما مجبور نیستید با لوازم آشپزخانه خطرناک دائم برخورد کنید.

یک دیوار آشپزخانه بسته را خلاقانه دکور کنید. یک آشپزخانه که در یک طرف بسته شده می‌تواند یک چیدمان امن‌تر باشد چون فقط آشپزخانه یک ورودی وجود دارد و به آشپز آگاهی بیشتری از دیگران می‌دهد. اما چگونه می‌توان از این فضای دیوار به خوبی استفاده کرد؟ شاید وجود یک پنجره در اینجا وجود لازم باشد، زیرا مهم است که منبع نور طبیعی آشپزخانه را مسدود نکنید. اما اگر امکان آن به هر دلیلی وجود نداشته باشد با اضافه کردن پاره ای از عناصر مانند یک چهارپایه که به شما این امکان را می‌دهد که برای نوشتن لیست خرید یا نشستن در هنگام صحبت کردن روی تلفن بنشینید. و یا ممکن است جایی برای قفسه بندی داشته باشید، یک نقاشی خوب یا شاید یک دیوار پوشیده شده از تخته سیاه دوستانه خانوادگی وجود داشته باشد، که در اینجا نشان‌داده شده‌است، که می‌تواند برای طرح‌ها و یادداشت‌های بازیگوشانه استفاده شود، یا برای خرید یا تهیه لیست استفاده شود.
استفاده هوشمندانه از آینه در سمت راست این آشپزخانه نیز شایان‌ذکر است که؛ این کار تاثیر فضای بزرگ‌تری را ایجاد می‌کند.

یک راهرو یا یک جزیره بسازید. در جایی که فضا اجازه می‌دهد، یک سازگاری محبوب با آشپزخانه گنجاندن یک جزیره است. در این نمونه، جزیره جانشین یکی از اجراها می‌شود که بخشی از طرح و عملکرد آشپزخانه می‌شود. این جزیره موازی با کابینت است و معمولا ً در اکثر خانه‌ها سینک روی جزیره قرار می گیرد. هر وسیله ایی که روی جزیره قرار نداشته باشد، در مسیر مخالف, قرار می‌گیرد. این کار در حین پخت و پز ایمن‌تر و کارآمدتر است زیرا فاصله مورد نیاز برای کاربر را افزایش می‌دهد تا بین سینک و اجاق گاز بچرخد.

برخی از صاحبان خانه‌ها می‌خواهند یک جزیره را به این نوع طراحی اضافه کنند را تمیز نگه دارند . این اغلب مورد است که دوست دارند از فضا برای کردن شیرینی استفاده کنند . این بخشی از هدف آشپزخانه بود که در اینجا دیده شد، که برای یک طراح دستورالعمل حرفه‌ای طراحی شده‌بود که از خانه کار می‌کرد . آشپزخانه او نیز باید نیازهای شوهرش و دو فرزند جوان را برآورده کند ، و صندلی‌های دورتر از جزیره به این امر کمک می‌کند و بچه‌ها را به سلامت از محیط پخت‌وپز دور نگه می‌دارد اما نظم اجتماعی ‌تری را نسبت به یک کشتی استاندارد تضمین می‌کند.

اضافه کردن صندلی گاهی برای یک شبه‌جزیره کوچک یا بار صبحانه در یک آشپزخانه که فضای اضافی و همچنین فضای غذاخوری فراهم می‌کند. یک راه کاربردیست. در اینجا, شبه‌جزیره در انتهای آشپزخانه ست و نزدیک به منطقه آشپزی قرار گرفته‌است. ( همچنین به عنوان یک فضای میز کار هم می تواند استفاده شود) اگر فضایی برای اضافه کردن یک میز بین دو طرف آشپزخانه شما وجود داشته باشد, این کار گاهی اوقات می‌تواند کارساز باشد. با این حال, زمانی که فضا را برنامه‌ریزی می‌کنید, باید مراقب باشید چون اگر میز کار شما خیلی دور قرار بگیرد, آن‌ها خیلی کم‌تر کارآمد خواهند بود. حتی اضافه کردن یک میز چرخ دار کوچک به عنوان یک سطح کار اضافی می‌تواند یک جایگزین موثر برای جزیره باشد, اگر چه در اغلب موارد, فضای کافی برای ایجاد این نیاز وجود دارد.

حس فضا را افزایش دهید. هنگام در نظر گرفتن چیدمان آشپزخانه, صاحب ‌خانه‌ها تمایل دارند که از “راهرو ” اجتناب کنند که در آن آشپزخانه کوچک و بسته نشود. اما از این طراحی حتی در فضاهای کوچک می‌توان استفاده کرد. از بین رفتن پیوستگی کابینت‌ها به نفع کابینت‌ها و قفسه‌های بالایی ودر نهایت آشپزخانه است و به باز کردن فضا کمک می‌کند. انتخاب صندلی نیز کمک می‌کند: روکش‌های مرغوب و رنگ‌های روشن برای انعکاس نور و افزایش حس فضا گزینه عالی هستند. در نهایت نورپردازی اهمیت دارد. نورپردازی مناسب و روشن باعث نرم شدن ظاهر آشپزخانه و ایجاد حس فضای بیشتر می‌شود.

به ما بگویید: آشپزخانه شما چطور است؟ و شما چه طرحی را دوست دارید یا درباره چیدمان خود چه چیزی را تغییر می‌دهید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.