روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی

امروز با موضوع روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی در خدمت شما هستیم.

ساختمان هایی که در ساخت آن ها از سازه های فولادی استفاده شده است، در صورتی که به صورت دقیق و با طراحی مناسبی اجرا شده باشد، دارای مقاومت و شکل پذیری خاصی می باشند.

برخی اوقات به دلیل عدم استفاده از نیروی متخصص و اجرای اشتباه کار، ساختمان های دارای سازه های فولادی ممکن است که دچار مشکلات و معایبی شوند که در این صورت این ساختمان ها به مقاوم سازی نیاز دارند.

مجموعه ی سایت طرح چید با داشتن نیروهای متخصص، یکی از بهترین پیمانکارها و طراح های ساختمان می باشد که به شما در جهت مقاوم سازی ساختمان هایتان کمک می کند.

همچنین شما را با روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی آشنا می سازند. ما نیز در این مطلب روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی را به شما معرفی می کنیم.

در ادامه به مطالب زیر خواهیم پرداخت:

مقاوم سازی ساختمان

مقاوم سازی ساختمان ها چه اهمیتی دارد؟

روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی کدامند؟

استفاده از کامپوزیت های با الیاف FRP چه مزیت هایی دارد؟

سازه فولادی چیست؟

استفاده از سازه های فولادی در ساختمان ها چه اهمیتی دارد؟

سازه های فولادی دارای چه ویژگی های ساختاری می باشند؟

مقاوم سازی سازه های فولادی چه ضرورتی دارند؟

چه ساختمان هایی نیاز به مقاوم سازی دارند؟

مقاوم سازی ساختمان ها به چند دسته تقسیم می شوند؟

بر اساس آیین نامه های ساختمان چه مواردی تخلف محسوب می شود؟

 

مقاوم سازی ساختمان

مقاوم سازی ساختمان

مقاوم سازی ساختمان

همان طور که می دانیم امروزه به تدریج و با افزایش مستمر جمعیت، نیاز جامعه به داشتن مسکن و سر پناه افزایش یافته است. همچنین به دلیل پیشرفت علم ساختمان سازی و مهندسی ساختمان، مهندسان به سبک سازی، مقاوم سازی، افزایش عمر ساختمان و … می پردازند.

به دلیل اهمیت مسئله ی مقاوم سازی ساختمان، پیمانکاران زیادی در سراسر کشور به این کار می پردازند. سایت طرح چید یکی از بهترین پیمانکاران و طراحان ساختمان می باشد که در زمینه ی مقاوم سازی ساختمان ها به کمک شما می آید.

کشور ایران یکی از کشورهای لرزه خیز می باشد که هر چند سال یک بار باعث اتفاق زلزله های کوچک و بزرگ می شود. در سال های اخیر وقوع زلزله های مختلف باعث وارد آمدن خسارات جانی و مالی زیادی به برخی از هموطنان شده است.

همان طور که می دانیم، وقوع زلزله قابل پیش بینی نمی باشد اما با روش های مختلفی می توان از وارد آمدن خسارات جانی و مالی جلو گیری کرد. با افزایش سطح اطلاعات و مطالعات در باره ی پدیده ی زلزله و راه های مقابله با آن و همچنین مقاوم سازی ساختمان ها می توان با زلزله مقابله کرد و خسارات جانی و مالی را کاهش داد.

به طور کلی مقاوم سازی به معنای افزایش استحکام و مقاومت ساختمان ها در برابر نیروهای وارد شده و افزایش عمر ساختمان می باشد.

پدیده ی مقاوم سازی برای ساختمان هایی به کار می رود که با متد و روش های قدیمی تر ساخته شده اند و مدتی از ساخت آن ها گذشه است و همچنین احتمال مقاومت آن ها در برابر فشارها کاهش یافته است.

ساختمان هایی که در حال ساخت هستند، باید استانداردهای زیادی را رعایت کنند

به طور کلی ساختمان هایی که در حال ساخت هستند، باید استانداردهای زیادی را رعایت کنند که افزایش مقاومت و استحکام ساختمان نیز جزو این استانداردها می باشد.

به عبارت دیگر مقاوم سازی ساختمان به مجموعه عملیات و کارهایی گفته می شود که باعث افزایش مقاومت و استحکام ساختمان در برابر زلزله، سیل، فرسایش و …. می شود.

به طور کلی اقداماتی که به منظور جلوگیری از خرابی ساختمان و مقاومت آن ها در برابر بلایا و حوادث طبیعی انجام می شود، مقاوم سازی ساختمان می گویند که در این نوشتار، روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی مورد بحث ما می باشد.

ترمیم، تقویت و مقاوم سازی ساختمان ها نیازمند دانش و تخصص خاصی می باشد. دانش مقاوم سازی ساختمان همگام با ساختمان سازی پیشرفت کرده است. از جمله دلیل خرابی ساختمان ها می توان به کیفیت پایین مصالح ساختمان، تأثیرات منفی عوامل محیطی مانند فرسایش و یا بلایای طبیعی و همچنین عدم کاربرد دانش و مهندسی کافی در ساخت ساختمان ها اشاره کرد.

مقاوم سازی ساختمان ها چه اهمیتی دارد؟

مقاوم سازی ساختمان ها چه اهمیتی دارد؟

مقاوم سازی ساختمان ها چه اهمیتی دارد؟

باید دقت داشته باشید که ساختمان های قدیمی هر چقدر هم که مستحکم ساخته شوند، با گذشت زمان فرسوده می شوند و نیاز به مقاوم سازی خواهند داشت. به عبارت دیگر هر سازه ای دارای یک عمر مفید می باشد و پس از آن رفته رفته استحکام ساختمان کاهش یافته و نیاز به ترمیم و مقاوم سازی خواهد داشت. البته باید توجه داشته باشید که نحوه ی ساخت ساختمان ها در اندازه ی عمر مفید ساختمان بسیار موثر می باشد.

مقاوم سازی و ترمیم یک ساختمان می تواند بسیار سخت تر و پیچیده تر از ساختن یک ساختمان جدید از ابتدا باشد. از جمله روش های قدیمی و مرسوم مقاوم سازی ساختمان می توان به شاتکریت، ژاکت فولادی، ژاکت بتنی و … اشاره کرد.

این روش های قدیمی معمولا نیاز به فضای زیادی برای اجرا دارند و این روش ها ممکن است که مدت زمان زیادی را به عمر ساختمان اضافه نکنند.

پیشرفت در علم مقاوم سازی ساختمان

پیشرفت در علم مقاوم سازی ساختمان و استفاده از روش ها و مصالح جدید باعث شده است تا عمر مفید ساختمان ها تا حدود زیادی افزایش یابد.

مجموعه ی سایت طرح چید با داشتن نیروهای متخصص یکی از بهترین پیمانکارها و طراح های ساختمان می باشد که به شما در جهت مقاوم سازی ساختمان هایتان کمک می کند.

بعضی از ساختمان ها بر اساس استانداردها و آیین نامه های جدید ساخته نشده اند. این ساختمان ها به دلیل مقاومت کم خود و نبود حداقل استانداردها در آن ها نسبت به ساختمان های جدید، ضعیف تر و آسیب پذیر تر هستند.

از جمله ضعف های ساختمان های قدیمی می توان به آسیب پذیری این ساختمان ها در برابر زلزله ، فرسایش و سایر حوادث طبیعی اشاره کرد. همچنین ساختمان هایی که بر اساس استانداردهای قدیمی ساخته شده اند، در مقابل بارهای جانبی تحمل زیادی ندارند. به این ترتیب ساختمان های قدیمی در مقابل زلزله ها و لرزش ها بسیار تخریب پذیر می باشد.

باید توجه داشته باشید که رفع نقاط ضعف و تقویت ساختمان بسیار اقتصادی تر از بازسازی آن است. در بعضی از موارد لازم است که ستون ها و دیوارهایی را که بار زیادی را تحمل می کنند، تقویت شوند. اما در بعضی از موارد نیز خاصیت ارتعاشی ساختمان ها را تقویت می کنند.

روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی کدامند؟

روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی کدامند؟

روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی کدامند؟

برای انجام مقاوم سازی ساختمان هایی با سازه های فولادی  روش های بسیار زیادی وجود دارد. مجموعه ی سایت طرح چید با استفاده از مهندسان و متخصصان خود با استفاده از بهترین و نوین ترین روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی به شما کمک می کند تا ساختمان های قدیمی خود را مستحکم و مقاوم کنید. در ادامه مقاله، برخی از روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی را به شما معرفی می کنیم.

افزودن بادبند

افزودن بادبند فلزی به دیوارها، از روش های مناسب مقاوم سازی ساختمان در برابر نیروها و وزن طبقات بالا می باشد. این باربند های فولادی را می توان به روش های متفاوتی در دیوار ها نصب کرد.

اما استفاده از شکل های K و  X مناسب ترین شکل ها می باشند. ممکن است که اتصال این بادبندها به اعضا و مصالح قبلی مقداری مشکل باشد. برای افزایش باربری افقی بادبندها می توانید دهانه ی قاب ها را با مصالح مقاوم پر کنید.

در ساختمان های با طبقات زیاد، این بادبندهای فلزی می توانند نیروی زیادی را در هنگام وقوع زلزله ها جذب کنند. این روش در ساختمان های با تعداد طبقات کم بسیار مناسب می باشد.

امروزه در بسیاری از نقاط جهان از روش بادبندهای فلزی به عنوان یکی از روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی استفاده می کنند. بر روی نتیجه ی این روش، تحقیقات بسیاری انجام شده است که در بیشتر مواقع نیز نتیجه ی مثبت کسب شده است.

برای اجرای این بادبندهای مقاوم در ساختمان ها، روش های متفاوتی وجود دارد.

از جمله روش های اجرای بادبندها در روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • استفاده از یک قاب فلزی مستحکم و قابل فیکس با مصالح مختلف
 • اتصال مستقیم بادبند با جوش کردن آن با اسکلت ساختمان
 • اتصال غیر مستقیم بادبند به وسیله ی بتن یا ملات و همچنین میلگرد به ساختمان

استفاده از بادبندها مزیت های زیادی را به همراه دارد. اما می توان گفت که بهترین ویژگی این بادبندها سبک وزن بودن این بادبندها می باشد. با استفاده از این بادبندها وزن زیادی به مجموع وزن ساختمان اضافه نمی شود.

خاصیت شکل پذیری و دادن شکل های متفاوت به بادبندها، آن ها را از هر نظر متمایز ساخته است. در دهانه های بادبند می توان از پنجره و هواکش استفاده کرد. به همین دلیل این روش باعث اشغال فضای زیادی از داخل ساختمان نمی شود.

همان طور که گفتیم، یکی از روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی استفاده از بادبند فلزی است. البته باید توجه داشته باشید که در این روش باید از زنگ زدگی این بادبندها جلوگیری کرد و همچنین باید توجه داشته باشید که در بعضی از شرایط برای نصب بادبندهای فلزی، باید دیوار ساختمان تخریب شده و سپس بادبند فلزی کار گذاشته شود.

استفاده از دیوارهای برشی

معمولا استفاده از دیوار برشی جزو اولین راه حل ها و روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی می باشد. در اجرای این روش ممکن است که به دلیل وجود مشکلاتی، استفاده از دیوارهای برشی غیر ممکن به نظر برسد. معمولا این روش در ساختمان هایی استفاده می شود که دارای ضعف زیادی هستند و این روش ممکن است تا مخارج زیادی را برای افراد به همراه داشته باشد.

وظیفه اصلی یک سیستم دیوار برشی فولادی، مقاومت در برابر وزن ها و نیروهای طبقات و لنگر واژگونی حاصل از نیروهای جانبی می باشد. به طور کلی یک سیستم دیوار برشی فولادی شامل یک دیوار ورق فولادی، دو ستون مرزی و تعدادی تیرهای افقی می باشد.

این مجموعه با یکدیگر به مانند یک تیر ورق عمودی عمل می نماید. بدین ترتیب که ستون ها نقش بال ها و دیوار ورق فولادی نقش جان را ایفا می نمایند. در این میان تیهای افقی طبقات نقش سخت کننده های عرضی را دارند.

ایجاد سختی در طبقات دارای پتانسیل طبقه نرم

اگر ضعف و عدم استحکام ساختمان به دلیل کمبود سختی جانبی ساختمان و به دلیل تغییر مکان های زیاد باشد، می توان با ایجاد سختی در طبقات دارای پتانسیل نرم سختی جانبی لازم را برای ساختمان فراهم آورد.

در این هنگام نوبت به بررسی میزان مقاومت دیوارهای باربر جانبی و سیستم باربر جانبی می رسد. همچنین در این هنگام مهندسان باید به خوبی اندرکنش سازه های فلزی با هم را بررسی کنند.

در صورتی که قاب مهاربندی شده ی جدید و یا دیوار برشی جدید سختی زیادی داشته باشد، امکان دارد که بخش زیاد و قابل توجهی از نیروها و بارهای جانبی را جذب خود کند.

همان طور که می دانیم، قاب خمشی نرم بوده و در صورت افزایش ظرفیت و مقاوم سازی با قاب خمشی، قاب خمشی و اندرکنش سازه موجب توزيع بار بين هر دو سيستم می شود. در این مرحله باید بررسی کرد که رفتار اعضای سخت و شکننده ی سازه در اثر این تغییر شکل های جدید به چه صورت می باشد.

اضافه کردن مهاربند به قاب های فولادی

یکی دیگر از روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی اضافه کردن مهاربند به قاب های فولادی است که برای ساختمان هایی که سختی کمی دارند و همچنین از جوشکاری و اتصالات ضعیفی نیز برخوردار هستند، بسیار مناسب می باشد. باید به این نکته توجه کرد که اگر در ساختمان برای افزایش مقاومت از مهاربند استفاده شود، بهتر است که برای افزایش اطمینان خاطر ستون ها را از نظر مقاومت در برابر تغییرات جدید بررسی نمود.

امروزه برای افزایش مقاومت و همچنین بهسازی ساختمان های قدیمی، کم تر از مهاربندهای واگرا استفاده می شود. دلیل این استفاده ی  کمتر این است که تیرهایی که فقط برای بار ثقلی طراحی شده اند، دارای ضعف مقاومتی بیشتری می باشند و بهسازی و افزایش مقاومت با استفاده از مهاربندهای واگرا پر هزینه تر خواهد بود.

از جمله نکاتی که در رابطه با مهاربندهای فولادی هم محور وجود دارد، این است که این مهاربندهای هم محور باعث ایجاد تغییراتی در ساختمان می شوند.

از جمله این تغییرات می توان به افزایش سختی، محدود کردن چرخش در محل اتصال ستون ها و … می توان اشاره کرد. در این روش به دلیل کاهش زمان تناوب سازه های فولادی ساختمان باید برای مقادیر بزرگتری از نیروی زلزله کنترل شود.

ژاکت بتنی

ژاکت بتنی

ژاکت بتنی

از جمله روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی می توان به روش کاربردی و مناسب ژاکت بتنی اشاره کرد. بیشتر به منظور افزایش شکل پذیری و افزایش مقاومت و استحکام المان در ساختمان ها از ژاکت بتنی استفاده می شود.

از مزایای ژاکت بتنی این است که می توان ژاکت بتنی را در ستون های فلزی ساختمان استفاده کرد که به این ترتیب سختی، استحکام و مقاومت این ستون ها در اندازه های زیادی افزایش می یابد.

همچنین یکی دیگر از مزایای استفاده از ژاکت بتنی در ستون های فولادی، افزایش مقاومت المان در برابر لرزش ها و کمانش ها می باشد. با استفاده از ژاکت بتنی در تیرها ظرفیت خمشی و برشی این تیر ها به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

کارگذاری میان قاب

یکی دیگر از روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی و افزایش سختی جانبی ساختمان، کار گذاشتن میان قاب می باشد. کار گذاشتن دیوارهای میان قاب به میزان قابل توجهی زمان تناوب سازه را کاهش می دهند و باعث افزایش سختی سازه های فولادی می شوند.

به این ترتیب سازه های فولادی که در آن ها میان قاب به کار رفته است، دارای مقاومت بیش تری در برابر زلزله و .. می باشند. نکته ی قابل توجه در کار گذاشتن میان قاب این است که باید میزان اندرکنش های المان های قبلی سازه را با میان قاب بررسی کرد.

میان قاب ها را می توان با استفاده از مصالح مختلفی ساخت. البته باید میان قاب ها را به توجه به مصالحی که قبلا در ساختمان به کار رفته است، انتخاب کرد.

میان قاب های بنایی به دلیل این که در هنگام زلزله و .. فقط در برابر تکان ها و نیروهای اولیه مقاومت می کنند و همچنین وزن سازه های فولادی را تا حدود زیادی افزایش می دهند، استفاده از آن ها به مقدار زیاد در سازه های فولادی توصیه نمی شود.

استفاده از ورق های مناسب

استفاده از ورق های مناسب

استفاده از ورق های مناسب

همان طور که می دانیم بسیاری از ضعف های سازه ها و همچنین بسیاری از آسیب های وارد شده به این سازه ها، ممکن است که به دلیل عدم دانش کافی از سازه های فولادی و واکنش آن ها در کنار یکدیگر و همچنین عدم شناخت کافی از رفتار اتصالات ساختمانی باشد. به این ترتیب توجه به محل اتصالات سازه های فولادی در ساختمان بسیار حائز اهمیت می باشد.

توجه به آسیب هایی که زلزله های قبلی بر سازه های فولادی وارد کرده است، به ما نشان داده است که زلزله ها بیشر در اتصالات تیر، ستون، جوش و .. آسیب ها و خرابی ها را به بار آورده اند. بنابراین زلزله های قبلی به ما هشدار می دهند تا در این اتصالات دقت بیشتری را به خرج دهیم.

در هنگام طراحی سازه های فولادی باید در بخش اتصالات به این نکته توجه کرد که اتصالات باید توانایی تحمل ماکزیمم نیروی وارد شده توسط سایر المان های سازه را داشته باشند. اگر در هنگام ساخت به این نکات توجه نشده باشد، باید محل اتصالات توسط ورق های مناسب مقاوم سازی شود تا از خرابی های احتمالی جلوگیری شود.

مقاوم سازی سازه های فولادی با کمانش پیچشی- جانبی با کامپوزیت‌های FRP

مقاوم سازی سازه های فولادی با کمانش پیچشی- جانبی با کامپوزیت‌های FRP

مقاوم سازی سازه های فولادی با کمانش پیچشی- جانبی با کامپوزیت‌های FRP

یکی از بهترین روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی کمانش پیچشی – جانبی با کامپوزیت های  FRP می باشد. در ساختمان ها و سازه های فولادی، یکی از اعضای خمشی سازه تیرها می باشند. همان طور که می دانیم، در اعضای خمشی ساختمان با تحت فشار قرار گرفتن اعضا، امکان کمانش در این نقاط وجود دارد.

این کمانش احتمالی ممکن است که دو حالت داشته باشد. در حالت اول امکان دارد تا این بخش به صورت موضعی کمانش یابد اما در حالت دوم ممکن است که در کل مقطع کمانش صورت گیرد. برای جلوگیری از این کمانش ها باید به مشخصات هندسی و فواصل تکیه گاه ها بسیار توجه کرد.

قبل از ساختن سازه های فولادی باید در طراحی اعضای خمشی بسیار دقت کرد. طراحی اعضای خمشی باید به گونه ای باشد که در شرایط فشردگی و نا پایداری باید از کمانش های احتمالی جلوگیری شود. همچنین یکی دیگر از نکات حائز اهمیت رعایت فاصله ی طول تیر در بین دو تکیه گاه جانبی است.

این فاصله باید از مشخصی بیشتر و یا کمتر نباشد. در غیر این صورت در هنگام ناپایداری و فشردگی، تیر نا پایدار شده و به احتمال زیاد تخریب می گردد.

دلیل تخریب ناگهانی

این تخریب ناگهانی بیشتر به دلیل افزایش لرزه ها و فشارهای وارد شده در اثر این لرزه ها به تیرهای آهنی ساختمان و خم شدن تیرهای آهن در زیر این فشارها می باشد.

در این هنگام بعد از خم شدن تیر آهن، بارهای روی آن تخلیه می گردند و زیر آن ها خالی می گردد. به این ترتیب به صورت ناگهانی این قسمت های ساختمان تخریب می گردند.

در هنگام طراحی سازه های فولادی، مهندسان باید بر طبق قوانین و آیین نامه های خاصی عمل کنند تا احتمال وقوع کمانش پیچشی- جانبی تیر به حداقل میزان ممکن برسد. با وجود همه ی این ها باز در مواردی ممکن است که در طول مدت استفاده از سازه ی فولادی به وجود آید و باعث وارد شدن آسیب به سازه گردد.

از جمله مواردی که باعث آسیب به سازه می شود را می توان به ضعف و اشکال در اجرای عضو، تغییر در کاربری سازه، خسارت‌ دیدگی سازه فولادی در اثر زلزله و سایر بلایای طبیعی و همچنین تحمل بارها و نیروهای بیشتر توسط سازه اشاره کرد. در این هنگام مهندسان از روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی برای تقویت اعضای مورد استفاده در سازه استفاده می کنند.

روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی بسیار زیاد و متنوعی وجود دارد

همان طور که پیش تر گفتیم، روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی بسیار زیاد و متنوعی وجود دارد. به عنوان مثال در سال های گذشته بیشتر برای تقویت سازه های فولادی از اتصال ورقه های فولادی با پیچ و جوش به مقاطع دارای ضعف استفاده می کردند. این روش که در گذشته بیشتر استفاده می شد، به دلیل سنگین بودن این ورقه های فولادی و همچنین انعطاف پذیر نبودن آن دارای مشکلاتی نیز می باشد.

به دلیل وجود این مشکلاتی که برای روش مقاوم سازی با روش ورق فولادی وجود دارد، مهندسان ساختمانی راهکارها و روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی جدیدی را برای رفع کردن این مشکلات و معایب ارائه داده اند.

این راهکارها و روش های جدید علاوه بر جبران ضعف عضو فولادی، از سایر جنبه‌ های دیگر نظیر وزن، مقاومت، راحتی کاربرد و طول عمر بیشتری را باعث می شوند. یکی از جدید ترین و بهترین روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی روش مقاوم ‌سازی با کامپوزیت‌ های پلیمری تقویت ‌شده با الیاف FRP  می‌ باشد.

کامپوزیت های FRP دارای ویژگی های فیزیکی و مشخصات مکانیکی منحصر به فرد می باشند

این کامپوزیت های FRP دارای ویژگی های فیزیکی و مشخصات مکانیکی منحصر به فردی می باشند که برای بهسازی و مقاوم سازی سازه های فولادی به کار می رود. یکی از مهم ترین ویژگی های الیاف FRP رفتار الاستیک خطی آن ها می باشد. این رفتار باعث می شود تا در هنگام فشار و نا پایداری خاصیت ارتجاعی داشته باشند.

از جمله سایر ویژگی های این کامپوزیت های FRP می توان به مقاومت بالا در برابر بارهای سنگین، مقاومت و پایدارای زیاد در برابر اثرات محیطی، دسترسی نا محدود به اندازه، عایق بودن و … اشاره کرد.

همان طور که گفتیم، استفاده از کامپوزیت های FRP یکی از بهترین روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی می باشد که در این روش، کامپوزیت های FRP را بر روی سطوح سازه های فولادی قرار می دهند و به این ترتیب از کمانش های موضعی جلوگیری می کنند.

توجه به این نکته ضروری است که برای قرار دادن این کامپوزیت های FRP به نوع سطح مقطع، وضعیت تکیه گاه و همچنین مشخصات ابعادی آن باید بسیار توجه کرد.

برای قرار دادن این کامپوزیت های FRP روش های متفاوتی وجود دارد

برای قرار دادن این کامپوزیت های FRP روش های متفاوتی وجود دارد. همچنین توجه به این نکته مهم است که این کامپوزیت ها را می توان بر روی قسمتی یا کل سطح مقطع قرار داد.

قرار دادن این کامپوزیت ها با الیاف FRP باعث بهبود ظرفیت کمانش پیچشی – جانبی و همچنین توانایی تحمل بار تیرها و سایر سازه های فولادی را افزایش می دهند. به این ترتیب مقاومت سازه های فولادی در برابر عوامل محیطی و همچنین تحمل بارهای اضافی توسط سازه های فولادی افزایش می یابد.

مقاوم سازی سازه های فولادی با این روش مقاومت کششی سازه های فولادی را تا 3 برابر افزایش می دهند. به این دلیل که الیاف FRP مقاومت کششی بسیار بالا تری نسبت به ورقه های فولادی دارند، اتصال این الیاف به ناحیه ی کششی بتن باعث افزایش ظرفیت خمشی سازه خواهد شد.

استفاده از کامپوزیت های با الیاف FRP چه مزیت هایی دارد؟

استفاده از کامپوزیت های با الیاف FRP چه مزیت هایی دارد؟

استفاده از کامپوزیت های با الیاف FRP چه مزیت هایی دارد؟

استفاده از این روش برای مقاوم سازی سازه های فولادی دارای مزایای زیادی می باشد. از جمله مزایای استفاده از این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • افزایش مقاومت در برابر خوردگی
 • آسان بودن اجرای این روش
 • افزایش شکل پذیری تیرها
 • افزایش مقاومت خمشی تیر
 • افزایش مقاومت برشی تیر
 • افزایش عمر مفید سازه های فولادی
 • عدم تغییر قابل توجه در ابعاد و ضخامت تیرها
 • هزینه اقتصادی به نسبت پایین

سازه فولادی چیست؟

سازه فولادی چیست؟

سازه فولادی چیست؟

سازه های فلزی یکی از انواع سازه در ساختمان سازی است که مصالح اصلی آن از فولاد تشکیل شده که این ساختمان ها بسیار مقاوم هستند و می توانند بارها و نیروی زیادی را تحمل کنند.

از مزایای سازه های فولادی می توان به این نکته اشاره کرد که در این سازه ها بخش های مختلف اسکلت ساختمان، مانند تیرها و ستون ها، به وسیله ی پیچ یا جوش به هم متصل می شوند. این اتصالات که بسیار محکم هستند، برخی اوقات توسط پرچ انجام می شوند.

به این ترتیب سازه های فولادی به دلیل مقاومت بیشتر در محل اتصالات بسیار مناسب می باشند. مهندسان ساختمانی پس از تکمیل اسکلت ساختمان، بخش اتصالات را به خوبی بررسی می کنند تا از استحکام آن ها مطمئن شوند.

این سازه های فلزی از قبل ساخته شده اند

این سازه های فلزی از قبل ساخته شده اند و به صورت آماده برای ساخت این سازه های فولادی استفاده می شوند. این سازه های فولادی به دلیل افزایش سرعت تکمیل پروژه و ساخت و ساز و افزایش فضای داخلی ساختمان به دلیل عدم حضور ستون های میانی در ساختمان بسیار قابل توجه مهندسان قرار گرفته است. این سازه های فولادی دارای عملکرد سه بعدی با انعطاف پذیری بالا هستند و به همین دلیل با استفاده از این سازه های فولادی قابلیت ایجاد سازه های گنبدی شکل و قوسی وجود دارد.

همان طور که پیش تر نیز گفتیم، سازه های فولادی دارای استحکام و مقاومت بسیار بالایی می باشند. اما نکته ی قابل توجه این است که این سازه های فولادی بدون اشکال و عیب نیز نمی باشد. به طور مثال این سازه های فولادی ممکن است که در هنگام وارد آمدن نیروهای فشاری از خود ضعف نشان دهند.

البته نکته ی قابل توجه نیز این است که امروزه مهندسان برای حل این معایب و مشکلات راهکارهای مفید و کاربردی را ارائه داده اند. همچنین لازم به ذکر است که مجموعه ی سایت طرح چید با مهندسان و متخصصان خود اطمینان خاطر را برای شما به ارمغان می آورند.

استفاده از سازه های فولادی در ساختمان ها چه اهمیتی دارد؟

استفاده از سازه های فولادی در ساختمان ها چه اهمیتی دارد؟

استفاده از سازه های فولادی در ساختمان ها چه اهمیتی دارد؟

همان طور که می دانیم، امروزه در عصر فناوری قرار داریم و علم و دانش و فناوری بر تمامی حوزه های زندگی بشر تأثیرات گوناگونی را گذاشته است. از دیرباز استفاده از سنگ ها و سازه های سنگی و همچنین چوب و صنایع چوبی برای ساخت خانه ها مرسوم بوده است. اما در سده ی اخیر برای ساخت برج های عظیم از سازه های فولادی استفاده شده است. فولاد ممکن است که در وسایل مورد استفاده ی روزمره ی ما موجود باشد.

اما در سال های اخیر انسان برای ساخت ساختمان ها و برج ها از فولاد و سازه های فولادی استفاده می کنند. یکی از مزایای بسیار مهم فولاد ، قابل بازیافت بودن آن است. از عناصر کلیدی برای ساخت سازه های فولادی می توان به پروفیل ها، تیر آهن ها و ورق های فولادی اشاره کرد که با توجه به ضخامت و مواد اولیه ی به کار رفته در آن ها می توانند قیمت های متفاوتی داشته باشند.

امروزه سازه های فولادی به یک موضوع بسیار مهم برای مهندسان ساختمانی تبدیل شده است

امروزه سازه های فولادی به یک موضوع بسیار مهم برای مهندسان ساختمانی تبدیل شده است. فولاد یک آلیاژ از کربن و آهن می باشد که به دلیل استحکام و سختی آن در ساخت ساختمان ها بسیار مفید هستند. در ساسر جهان بسیاری از برج ها و سازه های مهم ساختمانی از جنس فولاد می باشند.

سازه های فولادی در شکل های بسیار مختلفی در ساختمان ها به کار می رود. از جمله این شکل های مختلف می توان به آهن زاویه ای، کانال ها ، قطعات های W شکل، I شکل ، دایره ای، توخالی و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

همان طور که گفتیم، سازه های فولادی دارای ویژگی های بسیار مناسبی می باشند که باعث می شود این سازه ها در بخش ها و ساختمان های مختلفی به کار برده شوند.

از جمله ساختمان هایی که برای استفاده از سازه های فولادی مناسب می باشند می توان به ساختمان های صنعتی، پل های عابر و یا پل های ماشین رو، برج های بلند، کارخانه های صنعتی، آپارتمان های بزرگ و … اشاره کرد.

سازه های فولادی دارای چه ویژگی های ساختاری می باشند؟

سازه های فولادی دارای چه ویژگی های ساختاری می باشند؟

سازه های فولادی دارای چه ویژگی های ساختاری می باشند؟

در بخش های پیشین به معرفی سازه های فولادی و اهمیت استفاده از آن ها در ساختمان های مختلف پرداختیم. اما اکنون قصد داریم تا به بررسی دقیق تر ویژگی ها و مشخصات این سازه ها بپردازیم.

دسترسی مناسب

به دلیل استقبال بسیار گسترده ی مهندسان و سایر افراد از فولاد در ساختمان ها باعث شده است که دسترسی به فولاد بسیار آسان باشد.

قطعات فولادی که برای ساخت سازه های فولادی به کار می روند، به راحتی قابل دسترس افراد خواهند بود. قطعات فولادی ساخته شده توسط اغلب فروشندگان مصالح ساختمانی به فروش می رسند که در این فروشگاه ها قطعات فولادی به صورت تیرها و سایر سازه های فولادی به فروش می رسند.

وزن مناسب سازه های فولادی

وزن مناسب سازه های فولادی

وزن مناسب سازه های فولادی

سازه های فولادی دارای وزن سبک تری نسبت به سایر سازه های بتنی و .. می باشند. وزن سبک این سازه های فولادی باعث می شود که جابجایی این سازه ها بسیار راحت باشد و این سازه ها توسط جرثقیل به راحتی جابجا شوند.

توجه ابه ین نکته بسیار حائز اهمیت است که تخریب این سازه های فولادی به مراتب آسان تر از سایر سازه ها بوده و تقریبا بیشتر مصالح تخریب شده در سازه های فولادی قابل استفاده ی مجدد می باشند.

استحکام بالای سازه های فولادی

سازه های فولادی نسبت به وزن ها و نیروهای زیاد، توانایی مقاومت و تحمل زیادی را دارد. سازه های فولادی توانایی تحمل و مقاومت زیادی را در برابر نیروهای فیزیکی قوی و همچنین لرزش ها و.. دارد و به این ترتیب با استفاده از سازه های فولادی می توان؛ امنیت سرنشینان را بالا برد. تیرهای فولادی اغلب در ساخت و سازهای مدرن مورد استفاده قرار می گیرند زیرا از هر نوع تیر چوبی سبک تر ، قوی تر و دارای هدر رفت کمتری هستند.

نصب آسان

سازه ها و تیرهای فولادی به گونه ای طراحی شده اند که دارای یک انتهای چرخان می باشند که به راحتی می توان آن ها را در ساخت ساختمان ها به کار برد. نصب سازه های فولادی باعث افزایش سرعت ساخت و ساز می شود. به طوری که می توان در چند هفته سازه ی فولادی را به پایان برساند.

مقاومت در برابر زلزله

مقاومت در برابر زلزله

مقاومت در برابر زلزله

همان طور که می دانیم، زمین لرزه ها قابل پیش بینی نمی باشند. به این ترتیب بهتر است که خسارت های وارد شده پس از زلزله ها را کاهش داد. سازه های فولادی به دلیل انعطاف پذیر بودن نسبی می توانند به جای خرد شدن زیر فشارها، تا حدودی خم شوند و انعطاف پیدا کنند.

به این ترتیب با استفاده از سازه های فولادی می توان بسیاری از خسارات بعد از زلزله را کاهش داد. در سازه های فولادی در اتصالات تیرها و ستون ها طراحی های خاصی به کار برده شده است تا در برابر نیروهای گرانشی به خوبی مقاومت کنند.

 

برای ثبت سفارش و یا دریافت مشاوره تلفنی در حوزه ی طراحی داخلی و دکوراسیون، می توانید در پلتفرم طراحی دکوراسیون و چیدمان داخلی طرح چید از طرح ECO و طرح LUX استفاده کنید، کارشناسان طرح چید با آغوشی باز میزبان شما خواهند بود.

 

مقاومت در برابر آتش

مقاومت در برابر آتش

مقاومت در برابر آتش

سازه های فولادی  در مقابل آتش سوزی بسیار مقاوم هستند و احتما گسترش آتش سوزی ها را کاهش می دهند. در ساختمان های با سازه های فولادی انتشار آتش را کاهش می دهند. همچنین سازه های فولادی با پوشش های ویژه ی مقاوم در برابر شعله و آتش سوزی باعث افزایش مقاومت در برابر آتش می شوند.

سایر روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی

سایر روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی

سایر روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی

همان طور که گفتیم، روش های بسیار زیادی برای مقاوم سازی سازه های فولادی وجود دارد. اما این روش ها به دو بخش سنتی و جدید تقسیم می شوند.

روش های سنتی مقاوم سازی سازه های فولادی شامل افزایش سطح مقطع اعضای ساخته شده با بتن به وسیله ی پاشیدن بتن و اتصال برخی از قطعات به آن ها و همچنین تقویت خارجی برخی از نقاط ساختمان به وسیله ی سازه های فلزی از پیش آماده شده اشاره کرد.

افزایش ابعاد تیر، ستون و فونداسیون

از جمله روش های بسیار کاربردی  مقاوم سازی سازه های فولادی می توان به افزایش ابعاد تیر، ستون و فونداسیون اشاره کرد. از مزایای بسیار مهم این روش افزایش مقاومت فشاری، برشی و تأمین محصور شدگی به منظور شکل پذیری بیشتر  و یا چسبندگی و استحکام بتن می باشد.

همچنین استفاده از این روش باعث افزایش ظرفیت برشی و فشاری می شود و به این ترتیب توانایی تحمل دیوارها در مقابل زلزله و … افزایش می یابد.

پس کشیدگی

به منظور پیش تنیده کردن سازه های فولادی و بتنی از روش پس کشیدگی استفاده می شود. این روش که جزو روش های سنتی مقاوم سازی سازه های فولادی می باشد، نام دیگر آن پیش تنیدگی می باشد. این روش باعث افزایش ظرفیت باربری اعضای سازه های فولادی شده و به این ترتیب باعث تقویت سازه های فولادی می شود.

شات کریت بتنی

از جمله روش های مهم سنتی افزایش مقاومت سازه های فولادی شات کریت بتنی است. در روش شات کریت بتنی بر روی دیوار ضعیف، میلگردهایی قرار می دهند که سپس بر روی این شبکه ی میلگردها بتن پاشیده می شود.

به این ترتیب این پوشش بتنی جدید و شبکه ی میلگردهای زیر آن به افزایش استحکام و مقاومت دیوار کمک می کنند. در این روش شبکه ی میلگردها و بتن های روی آن باعث کاهش خطرات و آسیب های زلزله در این نقاط می شود.

استفاده از دستک برشی

محکم کردن بخش های اتصال تیر به ستون در اسکلت فلزی بسیار حائز اهمیت می باشد. به این ترتیب با استفاده از دستک برشی در این اتصالات از ایجاد تنش های مختلف جلوگیری می شود. در روش استفاده از دستک برشی از موارد زیر استفاده می شود.

 • افزایش بعد ستون
 • افزایش مقطع ستون
 • اتصال دستک های برشی فولادی به ستون ها با استفاده از رزین مخصوص

در روش استفاده از دستک های برشی، محل های اتصال تیر به ستون به وسیله ی تسمه های فلزی مستحکم می شوند. مجموعه ی سایت طرح چید با داشتن نیروهای متخصص یکی از بهترین پیمانکارها و طراح های ساختمان می باشد که به شما در جهت مقاوم سازی ساختمان هایتان کمک می کند.

مقاوم سازی سازه های فولادی چه ضرورتی دارند؟

مقاوم سازی سازه های فولادی چه ضرورتی دارند؟

مقاوم سازی سازه های فولادی چه ضرورتی دارند؟

برای مقاوم سازی سازه های فولادی دلایل زیادی وجود دارد. همان طور که می دانید، تقریبا تمامی ساخته های دست بشر عمر مفیدی دارند و پس از اتمام عمر آن ها دیگر مثل سابق کارایی ندارند. در ادامه دلایل و ضرورت های مقاوم سازی سازه های فولادی را برای شما بیان می کنیم.

حفاظت در برابر زلزله و سایر حوادث طبیعی

امروزه به دلیل توجه به اهمیت مقابله در برابر زلزله مهندسان ساختمانی به راحتی از کنار شرایط و ضوابط ایمنی در برابر زلزله نمی گذرند. البته توجه به این نکته ضروری است که استفاده از راه های مقابله با زلزله باعث جلو گیری صد در صدی از وارد آمدن خسارات به ساختمان نمی شود.

به عبارت دیگر با وجود دانش امروز به صفر رساندن خسارت های پدیده ی زلزله بسیار غیر ممکن به نظر می رسد. اما با مقاوم سازی سازه های فولادی می توان قسمت بسیار زیادی از خسارات احتمالی را جلوگیری کرد.

آیین نامه های مقابله با زلزله از طریق تقویت ساختمان ها

در آیین نامه های مقابله با زلزله از طریق تقویت ساختمان ها آمده است که با رعایت عوامل مشخصی در ساخت و طراحی ساختمان ها و همچنین استفاده از روش های مختلفی برای مقاوم سازی سازه های فولادی می توان تا حدود زیادی از آسیب ها و خسارات پدیده ی زلزله جلو گیری کرد.

یا این که با استفاده از روش هایی در ساخت و طراحی و همچنین مقاوم سازی ساختمان ها در هنگام اتفاق افتادن زلزله ها، سازه های فولادی طوری فرو بریزند که کم ترین خسارات جانی را برای مردم به بار بیاورند. این مقاوم سازی ها باید به گونه ای باشد که هم هزینه ی کمی را در بر داشته باشد و همچنین در مدت زمان مناسبی انجام شوند.

بر اساس این آیین نامه ها ساختمان های جدید باید به گونه ای ساخته شوند که با جذب نیروهای زلزله از خسارات جدی جلوگیری شود. در وقوع زلزله برخی از نقاط ساختمان نقش بسیاری در آسیب های وارده به ساختمان پس از زلزله دارند.

این قسمت ها در ساختمان نیروی زلزله را به خود جذب می کند و این نقاط که توانایی تحمل در برابر لرزه ها را ندارند خراب می شوند. به این ترتیب تقویت این قسمت ها در ساختمان برای کاهش خطرات ساختمان بسیار حائز اهمیت می باشد.

افزایش عمر مفید ساختمان

افزایش عمر مفید ساختمان

افزایش عمر مفید ساختمان

همان طور که پیش تر نیز گفتیم، تمامی ساخته های دست بشر دارای عمر مفیدی  می باشند که پس از طی این زمان مانند روز اول خود کارایی ندارند. به عبارت دیگر هیچ چیزی در این این جهان ابدی نبوده و هر چیزی دارای یک عمر مفید می باشد. سازه های فولادی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و این سازه ها نیز با گذشت زمان دچار فرسودگی شده و نیاز به ترمیم، بهسازی و یا بازسازی دارند.

طول عمر سازه های فولادی به عوامل متفاوتی بستگی دارد. از جمله این عوامل می توان به کیفیت و جنس مصالح به کار رفته، کیفیت اجرا و همچنین طراحی سازه ی فولادی ، شرایط آب و هوایی و … بستگی دارد. اگر طراحی و کیفیت مصالح و همچنین کیفیت اجرای طرح یک سازه ی فولادی بالا باشد، تا حدود زیادی می توان عمر آن سازه را افزایش داد.

اما توجه به این نکته نیز مهم است که بالاخره با رعایت این کیفیت های بالا نیز پس از گذشتن مدتی عمر مفید سازه به پایان می رسد و باز این سازه نیاز به بهسازی و افزایش مقاومت خواهد داشت. به عبارت دیگر با دانش امروز نمی توان یک سازه با عمر بی نهایت تولید کرد.

هر سازه فولادی که ساخته می شود باید حداقل استانداردها و ویژگی هایی را رعایت کرده باشد

با توجه به نکاتی که اشاره کردیم، هر سازه فولادی که ساخته می شود باید حداقل استانداردها و ویژگی هایی را رعایت کرده باشد تا بتواند با خیال راحت و با ایمنی زیاد در آن زندگی نمود. داشتن این سطح از استانداردها برای یک ساختمان سطح زندگی نام دارد.

اکنون که با سطح زندگی آشنا شدیم، بهتر است که با سطح طراحی نیز آشنا شویم. سطح طراحی به این معنی می باشد که برای جلوگیری از وارد شدن خسارات به ساختمان، طراحی ساختمان را در سطح بالا تری نسبت به سطح زندگی انجام می دهند.

همچنین اصطلاح دیگر در این زمینه حاشیه ایمنی است که به فاصله ی بین این دو تلاقی می شود. مجموعه ی سایت طرح چید با داشتن نیروهای متخصص یکی از بهترین پیمانکارها و طراح های ساختمان می باشد که در این زمینه تجربه های ارزشمندی دارد.

حفظ محیط زیست

امروزه یکی از مسائل بسیار مهم در ساختمان سازی توجه به نکاتی برای حفظ هرچه بهتر محیط زیست می باشد. ریختن نخاله های حاصل از تخریب ساختمان ها برای مقاوم سازی سازه های فولادی در محیط زیست باعث آلودگی های زیادی می شود. بنابراین طراحی و ساخت سازه های فولادی به گونه ای که در هنگام ساخت و حتی در هنگام تخریب به محیط زیست کم ترین آسیب را برسانند، بسیار مهم است.

استفاده از مصالح با کیفیت و همچنین قابل بازیافت در ساخت سازه های فولادی بسیار حائز اهمیت می باشد. به این ترتیب با رعایت این نکات می توان کمک بسیار زیادی را به حفظ محیط زیست کرد.

چه ساختمان هایی نیاز به مقاوم سازی دارند؟

چه ساختمان هایی نیاز به مقاوم سازی دارند؟

چه ساختمان هایی نیاز به مقاوم سازی دارند؟

یکی از سوالات متداول افرادی که تصمیم به مقاوم سازی سازه های فولادی خود را دارند، این است که چه ساختمان هایی نیاز به مقاوم سازی دارند. این سوال به گونه ای نمی باشد که برای تک تک ساختمان ها یک جواب خاص را داشته باشد.

مشاوران سایت طرح چید به شما کمک می کنند تا برای مقاوم سازی ساختمان خود بهترین تصمیم را اخذ کنید و همچنین از بهترین روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی استفاده کنید.

به طور کلی تمامی ساختمان هایی که بر اساس آیین نامه های جدید ساخت مسکن و آپارتمان ساخته نشده اند و بندهای زیادی از این آیین نامه در آن ها رعایت نشده است، نیاز به مقاوم سازی دارند.

عدم رعایت این آیین نامه ها در ساخت ساختمان ها می تواند دو دلیل داشته باشد. اول این که در هنگام ساخت این ساختمان ها این آیین نامه های جدید هنوز به تصویب نرسیده بود و اجرا نمی شد. دوم این که به دلیل بی توجهی پیمانکاران و کارفرمایان  و یا عدم دانش کافی آن ها از اصول ساخت و ساز و آیین نامه های جدید، این مسائل فنی در ساخت ساختمان ها رعایت نشده است.

برای همه ی این ساختمان ها می توان فرآیند مقاوم سازی را انجام داد. اما ممکن است که برای هر ساختمان این فرایند هزینه و زمان مختلفی را لازم داشته باشد و برای هر ساختمان روش جدایی برای مقاوم سازی مناسب باشد.

مقاوم سازی ساختمان ها به چند دسته تقسیم می شوند؟

مقاوم سازی ساختمان ها به چند دسته تقسیم می شوند؟

مقاوم سازی ساختمان ها به چند دسته تقسیم می شوند؟

همان طور که گفتیم، برای ساختمان های مختلف باید روش های مقاوم سازی مختلفی را به کار برد. به این ترتیب باید بتوانیم سازه هایی را به دسته های متفاوتی تقسیم کرد تا بهتر بتوانیم این سازه ها را راحت تر مقاوم سازی کنیم. در زیر چند دسته از ساختمان ها را نام می بریم.

 • ساختمان ها و مراکزی که برای جامعه حیاتی بوده و با توجه به تجهیزاتی که در آن ها قرار دارند، امکان انتقال این تجهیزات وجود نداشته باشد. از جمله این ساختمان ها می توان به بیمارستان ها و مراکز درمانی، ساختمان های مخابرات و تلویزیون، سازمان های امنیتی، پالایشگاه ها و … اشاره کرد.
 • ساختمان هایی که حتی در صورت اتفاق افتادن زلزله نیز آسیب های جانی زیادی را در پی نخواهند داشت. از جمله این ساختمان ها می توان به استادیوم ها و .. اشاره کرد.
 • ساختمان هایی که می توانند به عنوان مراکز خدمات رسانی و عام المنفعه استفاده شوند. همچنین ساختمان هایی که نیازهای متفاوت جامعه را بر آورده می کنند. به طور مثال مساجد، مدارس، سوله ها و … از جمله این ساختمان ها می باشند.
 • ساختمان ها و آپارتمان هایی که مردم به طور دائم در آن زندگی می کنند. منازل مسکونی ساختمان های اداری و تجاری در این دسته قرار می گیرند.

مقاوم سازی برخی از این دسته به صورت مستقیم در کاهش تلفات و خسارات نقش ندارند

نکته ی قابل توجه این است که مقاوم سازی برخی از این دسته به صورت مستقیم در کاهش تلفات و خسارات نقش ندارند، بلکه مقاوم سازی آن ها کمک کننده به شرایط بحرانی هستند. معمولا ساختمان هایی که افراد عادی می خواهند به مقاوم سازی آن ها بپردازند، در دسته ی آخر قرار می گیرند که برای مقاوم سازی آن ها می توان از روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی متفاوتی استفاده کنند.

بر اساس آیین نامه های ساختمان چه مواردی تخلف محسوب می شود؟

بر اساس آیین نامه های ساختمان چه مواردی تخلف محسوب می شود؟

بر اساس آیین نامه های ساختمان چه مواردی تخلف محسوب می شود؟

سازندگان ساختمان‌ها و سازه های فولادی باید قوانین و مقررات مربوط به ساخت بنا را به طور کامل و جامع مورد بررسی قرار داده و سر لوحه کار خود قرار دهند.

بهتر است تا پیش از ساخت بنا یک مطالعه کامل در رابطه با قوانین تخلفات ساختمانی درمورد مشخصات و مساحت و کاربری انجام دهید تا با انواع تخلفات ساختمانی در زمینه ی استحکام و … آشنا شوید و سعی بر رعایت این نکات و قوانین داشته باشید.

در صورتی که یک کارفرما یا پیمانکار یکی از قوانین مربوط به ساخت و ساز را رعایت نکند و دارای تخلفات ساختمانی باشد، باید جریمه ی نقدی را پرداخت کند و حتی در صورتی که مورد مهم و حائز اهمیتی باشد، ممکن است به تخریب و لحاظ کردن این قانون در ساختمان نیاز داشته باشد.

تخلفات ساختمانی در زمینه ها و حوزه های بسیار متفاوتی قرار می گیرند. از جمله این حوزه می توان موارد زیر را نام برد.

 • عدم رعایت اصول و قوانین شهرسازی
 • عدم رعایت اصول بهداشتی و همچنین زیست محیطی
 • عدم رعایت قوانین مربوط به ایمنی و استحکام ساختمان
 • عدم رعایت ضوابط و قوانین مربوط به نمای ساختمان

برای این که در ساخت ساختمان های خود دچار اشتباه نشویم و همچنین متحمل جریمه های سنگین نشویم، باید قوانین مربوط را بدانیم. به همین دلیل در ادامه ی بحث به معرفی قوانین مربوط به استحکام سازه ها می پردازیم.

مبنا و مرجع رسیدگی به تخلفات ساختمانی در محدوده قانونی و حریم مصوب شهرها ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ ها و تبصره های ۱۱ گانه آن است.

بر اساس ماده ۲۳ قانون نوسازی و عمران شهری: ((شهرداری‌ ها دارای اختیار نظارت بر طرز استفاده از اراضی داخل محدوده و حریم شهر، از جمله تعیین تعداد طبقات، ارتفاع، نما سازی، کیفیت ساختمان‌ ها بر اساس نقشه جامع شهر و منطقه بندی آن ، با رعایت ضوابط و معیارهایی که از طرف شورای عالی شهرسازی تعیین و به وسیله وزارت کشور ابلاغ خواهد شد، هستند.))

قوانین مربوط به عدم استحکام ساختمان ها

قوانین مربوط به عدم استحکام ساختمان ها

قوانین مربوط به عدم استحکام ساختمان ها

اگر یک ساختمان از لحاظ فنی تحکم و مقاومت مورد نیاز را نداشته باشند، مالک ساختمان موظف است که برای اعمال این قوانین ساختمان خود را تغییر به نحو خاص و قابل قبولی در آورد.

در صورت وجود نقص در ساختمان و مغایرت با قوانین در یک ساختمان کمیسیون ماده 100 برای مالک ساختمان یک مدت زمان خاصی را تعیین می کنند تا افراد تغییرات مورد نیاز را در ساختمان های خود به عمل بیاورند.

در صورتی که مهندس ناظر گزارش شهرداری در ارتباط با عدم استحکام بنا و ساختمان را صادر کرده است را قبول نکند، مراتب به کارشناسان رسمی دادگستری ارجاع داده می شود و دادگستری اقدامات لازم را انجام می دهد.

سازه های فولادی چیست؟

در ساخت سازه های فولادی همان طور که از اسم آن پیداست، از فولاد استفاده می شود. نکته ی بسیار قابل توجه در استفاده از سازه های فولادی استحکام و پایداری زیاد این سازه ها می باشد. در این سازه ها اتصالات از نوع جوش، پرچ و پیچ می باشند. امروزه سازه های فولادی بهترین مصالح برای ساختن ساختمان ها و پل ها و سایر سازه ها می باشند.

در سازه های فولادی، اسکلت به صورت تیرهای افقی و ستون های عمودی هستند که این تیرها و ستون ها وزن طبقات و بار دیوارها را تحمل می کند.

وزن کم تر این سازه ها نسبت به سایر سازه ها

از مزایای بسیار مهم ساختمان های با اسکلت فولادی، وزن کم تر این سازه ها نسبت به سایر سازه ها می باشد و در این سازه ها معمولا دیوارهای برشی فلزی دارند. در این ساختمان برای ساختن ستون ‌ها و تیر از پروفیل فولادی استفاده می ‌شود.

همچنین از نبشی تسمه و برای زیرستون‌ ها از صفحات فولادی استفاده می‌ نمایند و بیشتر با استفاده از جوش و پیچ و مهره این بخش ها را به هم متصل می کنند. در ساخت سقف ساختمان های با اسکلت فولادی می توان از تیر آهن یا تیرچه و بلوک استفاده کرد. همچنین در این ساختمان ها می توان از سقف های طاق و ضربی نیز استفاده کرد.

در ساختمان های با اسکلت فلزی برای ساخت بخش های جدا کننده ی داخل ساختمان می توان از آجر، سفال، قطعات از پیش ساخته شده و … استفاده کرد.

برای ساخت جدا کننده ها باید به سبک وزن بودن مصالح مصرفی دقت کنید. در بیشتر کشورهایی که در ساخت ساختمان ها از سازه های فولادی استفاده می کنند، برای اتصال قطعات مختلف اسکلت فلزی از جوش و یا پرچ استفاده می کنند. در ساختمان های با اسکلت فلزی، دو نوع ستون وجود دارد.

ستون های اصلی و ستون های فرعی. در ساخت ستون های فرعی می توان از پروفیل های مختلفی استفاده کرد. وظیفه ی اصلی ستون های اصلی انتقال نیرو و بار ساختمان به زمین است.

سازه های فولادی چه ویژگی های مناسبی دارند؟

سازه های فولادی چه ویژگی های مناسبی دارند؟

سازه های فولادی چه ویژگی های مناسبی دارند؟

استفاده از فولاد در ساخت ساختمان ها بسیار شایع شده است. این فراگیری می تواند به علت ویژگی های خاص و منحصر به فرد فولاد و سازه های فولادی باشد. از جمله ویژگی ها و مشخصات مناسب فولاد می توان به موارد زیر اشاره کنیم.

 • خاصیت چکش خواری
 • قابلیت شکل پذیری
 • وجود خاصیت الاستیک و پلاستیک در فولاد
 • خاصیت خمش پذیری
 • جوش پذیری بالا
 • امکان تقویت مقاطع مختلف سازه در صورت نیاز
 • دارای مقاومت نسبی بالا نسبت به سایر سازه ها

سازه های فولادی بهتر هستند یا اسکلت بتنی ؟

سازه های فولادی بهتر هستند یا اسکلت بتنی ؟

سازه های فولادی بهتر هستند یا اسکلت بتنی ؟

برای این که بدانیم از بین سازه های فولادی و سازه های بتنی، کدام بهتر است؛ مزایای هر کدام را جداگانه بیان می کنیم.

مزایای اسکلت بتنی

مزایای اسکلت بتنی

مزایای اسکلت بتنی

 • سازه های بتنی از لحاظ هزینه و شرایط اقتصادی نسبت به سازه های فولادی به صرفه تر می باشند.
 • اسکلت بتنی از لحاظ مقاومت در شرایط محیطی سخت تر ، مقاومت بیشتری دارند.
 • اسکلت بتنی دارای قابلیت شکل پذیری خاصی می باشند که می توان از آن ها در ساخت پروژه های مختلف استفاده کرد.
 • اسکلت بتنی در برابر حوادثی مانند آتش سوزی بسیار مقاوم هستند و زمان زیادی لازم است تا اسکلت بتنی در مقابل حرارت آسیب ببیند.
 • اسکلت بتنی دارای عمر مفید بالایی می باشند.
 • زمان بر بودن اجرای اسکلت بتنی ازمعایب مهم استفاده از سازه های بتنی است.
 • برای ساخت یک ساختمان با اسکلت بتنی به دلیل قدیمی تر بودن این سازه ها، دانش و تخصص کم تری لازم است.
 • به دلیل قدمت ساخت اسکلت های بتنی مهندسان در این روش تبحر و تجربه ی بیشتری دارند.

پیشنهاد می کنیم از پست هزینه مقاوم سازی ساختمان دیدن کنید.

مزایای سازه های فولادی

 • سبک وزن بودن اسکلت فولادی نسبت به سایر سازه ها
 • خاصیت ارتجاعی بالای سازه های فولادی
 • مقاومت بالای سازه های فولادی در برابر نیروها و بارهای اضافی
 • سازه های فولادی معمولا دوام و پایداری بالایی دارند. به این ترتیب عمر مفید بیشتری دارند.
 • قابلیت انجام مقاوم سازی در سازه های فولادی
 • سرعت نصب و ساخت بالای پروژه ها با سازه های فولادی
 • ساختمان های با اسکلت فولادی دارای فضای بیشتری نسبت به سازه های بتنی می باشند.

جمع بندی

جمع بندی

جمع بندی

در این مطلب در باره ی روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی مطالبی را به شما ارائه دادیم. در ابتدای مطلب در باره ی مقاوم سازی و اهمیت مقاوم سازی سازه های فولادی مطالبی را به شما معرفی کردیم. همان طور که در ابتدای مقاله گفتیم، وقوع زلزله قابل پیش بینی نمی باشد.

اما با روش های مختلفی می توان از وارد آمدن خسارات جانی و مالی جلوگیری کرد. با افزایش سطح اطلاعات و مطالعات در باره ی پدیده ی زلزله و راه های مقابله با آن و همچنین مقاوم سازی ساختمان ها می توان با زلزله مقابله کرد و خسارات جانی و مالی را کاهش داد.

به طور کلی مقاوم سازی به معنای افزایش استحکام و مقاومت ساختمان ها در برابر نیروهای وارد شده و افزایش عمر ساختمان می باشد.

همچنین در این مطلب روش های مختلف مقاوم سازی سازه های فولادی را نام بردیم.

در زیر به طور خلاصه برخی از روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی را نام می بریم.

 • مقاوم سازی سازه های فولادی با کمانش پیچشی- جانبی با کامپوزیت‌های FRP
 • استفاده از ورق های مناسب
 • کارگذاری میان قاب
 • ژاکت بتنی
 • ایجاد سختی در طبقات دارای پتانسیل طبقه نرم
 • استفاده از دیوارهای برشی
 • افزودن بادبند
 • و …

همچنین در ادامه به تعریف انواع سازه های فولادی پرداختیم و اهمیت و ضرورت مقاوم سازی این سازه ها را بررسی کردیم. شما می توانید برای انجام مقاوم سازی سازه های فولادی خود با مشاوران و مهندسان سایت طرح چید مشاوره کنید.

مجموعه ی سایت طرح چید با مهندسان و متخصصان خود بهترین روشهای مقاوم سازی سازه های فولادی را با پایین ترین و مناسب ترین قیمت برای شما فراهم می کنند. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و با استفاده از اطلاعات موجود در این مقاله بهترین تصمیم را برای انجام مقاوم سازی ساختمان خود اخذ کنید.

ثبت ديدگاه