اگر انتخاب بین جزیره و شبه جزیره را به عهده صاحب خانه ها باشد، اغلب صاحب خانه ها تمایل دارند که جزیره را بهتر از هر جای دیگر قرار دهند. اگر شما فضای کمی دارید، و با توجه به اینکه عموما جزایر خیلی بزرگ هستند و فضای زیادی را به خود اختصاص می دهند. اما به همان اندازه آن ‌ها فضای اضافی برای کار، ذخیره‌سازی و مکانی برای خانواده و دوستانتان ایجاد می‌کنند.
اما گاهی اوقات یک شبه‌جزیره انتخاب بهتری است. این نوع از جزیره ها از سه طرف باز است و از یک طرف معمولا ً به یک دیوار متصل می شود. معمولا ًاین شبه‌جزیره ها  بیشتر در آشپزخانه U شکل دیده می شود:

 

 برای آشپزخانه‌های کوچک‌تر, شبه جزیره یک راه‌ حل عالی است.زیرا برای جزیره ها باید در هر مسیر چند سانتی را به جهت سهولت در رفت آمد به خرج دهید. اگر به دنبال مسیر رفت‌وآمد وسیع ‌تری هستید, جزیره انتخاب بهتری  است.
نکته: برای به دست آوردن جایی که یک شبه‌جزیره بیشتر شبیه یک جزیره است, در مقابل تمایلتان به قرار دادن کابینت‌ها در دو طرف دیوار عمود بر شبه جزیره یا حتی بالای پیشخوان, مقاومت کنید.

 

یک طرح جایگزین برای این آشپزخانه میتوانست  یک طرح ال شکل با یک جزیره باشد، که نقطه مقابل این طرح با شبه‌جزیره را نشان می‌دهد.

برای انجام این کار، باید ارتفاع پنجره را تغییر دهیم و پنجره را به منظور مناسب کردن قفسه‌های اصلی در پایین تغییر دهید. اگر می‌خواهید از انجام کارهای مانند این اجتناب کنید، پس یک شبه‌جزیره مانند این یک راه‌حل عالی است.

به دلیل فضای اضافی رفت و آمد که با انجام یک شبه‌جزیره ایجاد می‌شود، شما اغلب می‌توانید یک صندلی دیگر را به انتهای پیشخوان اضافه کنید.

توصیه: در ضمن همیشه لازم نیست که زیر جزیره  یا پشت جزیره را کابینت کنید یا از عمق زیاد برخوردار شوید، کمی منفاوت عمل کنید و به جای آن صندلی قرار دهید و فضا را برای داخل تر قرار دادن صندلی در نظر بگیرید.

در اینجا شما می‌توانید ببینید که چقدر فضای بیشتری با اتصال این شبه‌جزیره به دیوار بدست می‌آید. اگر این جزیره با گردش در هر دو طرف آزاد بود، کابینت پایین سمت راست در عکس باید حذف میشد. و سینک بدون هیچ فضای در سمت راست خود، به منظور فضای کاری راحت تر تنها در سمت چپ قرار میگرفت و  بسیار کوچکتر میشد.

 

در این آشپزخانه، تصمیم برای انجام یک شبه‌ جزیره بجای جزیره بسیاری از مشکلات ال بودن را حل کرده ‌است. فضای بیشتری را ایجاد کرده است، و حس بهتری از جدایی بین آشپزخانه و اتاق نشیمن ایجاد کرده است.

این همان آشپزخانه از نمای مقابل است. این شبه‌جزیره به آشپزخانه به عنوان یک فضای جداگانه برای اتاق نشیمن کمک می‌کند.

اینجا رویکردی متفاوت است. این آشپزخانه برای یک جزیره بسیار کوچک بود, و حتی آشپزخانه را به یک فضای غیر قابل عبور تبدیل می کرد. راه ‌حل این بود که یک شبه‌جزیره کوچک را از ظرف‌شویی اصلی بیرون بیاوریم و به آشپز که نیاز زیادی به آن داشت اضافه کنیم. این شبه‌جزیره به صاحب‌خانه اجازه می‌دهد تا هم در موارد آشپزی از آن استفاده کند هم صندلی کنار آن قرار دهد و میز ایجاد کند.

طراح روی یک فضای مشابه اما در یک آشپزخانه بزرگ‌تر، این شبه‌جزیره را اضافه می کند تا به جدا کردن اتاق و اضافه کردن فضا کمک ‌کند. این یک مثال کامل از یک آشپزخانه ای است که کمی بیش از حد باریک و برای یک جزیره با اندازه کامل مناسب نیست.

حتی کوچک‌ترین شبه‌جزیره هم می‌تواند ارزش این تلاش را داشته باشد. این آشپزخانه هم می‌تواند جای نشستن داشته باشد پس اگر طراحی هوشمندانه ای داشته باشیم می توانیم از هر فضایی به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم.

 

 

این آشپزخانه L  شکل دقیقا  به یک نقطه برای چند چهارپایه دارد نیاز دارد .

آشپزخانه کلاسیک U شکل با یک شبه‌جزیره، این باعث می‌شود که آشپز در حوزه خود آشپزی کند. پشت شبه‌جزیره میتواند نقش میز را ایفا کند برای قرار دادن غذا در موارد مهمانی و حتی با اضافه کردن چهارپایه جایی برای نشستن باشد.