تعرفه فاز 2 معماری

در این مقاله می خواهیم درمورد تعرفه فاز 2 معماری اطلاعاتی را به شما عزیزان بگوییم.

برای ساختمان سازی با استفاده از طراحی معماری می توان ساخت و ساز با ارزش و اصولی را بنیان کرد، مهم‌ترین و بهترین مرحله ساخت و ساز ترسیم نقشه معماری بسیار اصولی است و یک طراحی معماری اصولی و حرفه ای موجب می شود، مالک ساختمانی شوید که مدت زمان زیادی دوام دارد، بنابراین هزینه در طراحی به معنای سرمایه گذاری برای نفع و رضایت بیشتر است.

تعرفه فاز 2 معماری

تعرفه فاز 2 معماری

با توسعه ساخت و ساز در کشور احتیاج به طراحی مناسب و کاربردی بیشتر احساس می شود، لذا هدف بسیاری از مردم از ساخت ساختمان و طرح های مورد نظر خود آرامش، امنیت، صرفه اقتصادی و غیره برای آنها می باشد.

موضوع دیگر نیز هزینه کردن برای طرح مورد نظر است که به معنای دور ریختن پول نمی باشد، زیرا نوعی سرمایه گذاری است و با طراحی درست معماری، ساختمان خیلی راحت به فروش می رسد و مشتریان رضایت کامل را از آن دارند.

تعرفه فاز 2 معماری

تعرفه فاز 2 معماری

اگر در رابطه با تعرفه فاز ۲ معماری سؤالی دارید، پس از مطالعه کردن این مقاله می توانید به پاسخ آن برسید‌.

مراحل نقشه کشی ساختمان سازی به چه صورت است؟

آیا می دانید چگونه نقشه فاز ۲ معماری طراحی می ‌شود؟

درباره نکات تکمیلی نقشه فاز ۲ معماری چه می دانید؟

درباره تفاوت نقشه فاز 2 معماری و نقشه فاز 1 چه اطلاعاتی دارید؟

برای برنامه ریزی ساختمان چه مراحلی باید طی شود؟

درباره علائم نقشه فاز ۲ معماری چه می دانید؟

آیا با اصول طراحی پلان آشنا هستید؟

آیا می دانید نقشه فاز 2 چگونه اندازه گیری می شود؟

هنگام اندازه گیری نقشه فاز دو معماری باید به چه مواردی توجه کنیم؟

آیا می دانید سیستم اجرا به چه قسمتهایی طبقه بندی می شود؟

چه مواردی را هنگام ترسیم نقشه های فاز ۲ معماری باید انجام داد؟

در نقشه فاز دو معماری چه فاکتور هایی مورد توجه قرار می گیرند؟

آیا اطلاعاتی در رابطه با تعرفه فاز ۲ معماری دارید؟

آیا اطلاعاتی درباره نقشه کشی دو بعدی و سه بعدی ساختمان دارید؟

طراحی ساختمان با استفاده از تعرفه فاز 2 چه تأثیری روی سازه می گذارد؟

در نقشه کشی سازه باید چه نکاتی را در نظر داشت؟

نقشه کش فاز ۲ معماری چه وظیفه ای دارد؟

آیا می ‌دانید نقشه فاز 2 معماری ساختمانی دارای چه تعرفه ای است؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تعرفه فاز 2 معماری تا پایان این پست با ما همراه باشید.

مراحل نقشه کشی ساختمان سازی به چه صورت است؟

در مرحله اول طراحی ساختمان سازی باید طراحی پلان پارکینگ ها بر اساس اصول شهرسازی و معماری برای همه ساختمانها با انواع گوناگون کاربری که شامل مسکونی، تجاری و اداری است، باشد و به تعداد لازم نیز پارکینگ طراحی شود

یکی از نکات مهم در این روند ستون گذاری در پارکینگ است که باید با پلان تمامی طبقات همخوانی کافی را داشته باشد، خدمات مشخصات و اندازه مختصاتی زمین مورد نظر، طراحی پلان پیشنهادی پارکینگ از سوی تیم معماری شرکت و انتقال به پست الکترونیکی جزء مراحلی است که در ساختمان سازی انجام می شود

برای ارائه کامل تر و انجام مشاوره، همچنین دریافت پلان های پیشنهادی پارکینگ، کاربران می توانند با هماهنگی قبلی به صورت حضوری به شرکت های طراحی معماری مراجعه کنند‌.

طراحی پلان طبقه ها طبق قوانین معماری و شهرسازی

طراحی پلان طبقه ها طبق قوانین معماری و شهرسازی، بر مبنای آخرین دستورالعمل های ارائه شده از سوی شهرداری در این عرصه و طراحی پلان طبقات با توجه کردن به پیشنهادهای سازندگان، از اصول لازم برای یک طراحی نقشه کامل و بدون عیب می باشد

و بعد از دریافت پلان پیشنهادی در رابطه با پارکینگ و به دست آوردن رضایت مشتریان می توان برای طراحی پلان طبقات تأسیسات و نقشه های محاسباتی به شرکت رجوع کرد و قرار دادی را با تعرفه مناسب منعقد نمود.

تعرفه دقیق طراحی معماری نوسانات زیادی دارد، به همین دلیل عواملی هستند که روی قیمت آن تأثیر می‌گذارند، طراحی فاز یک معماری با به دست آوردن حداکثر پارکینگ لازم و جذاب ترین نقشه معماری به صورت کاملاً اجرایی، طراحی مبلمان، طراحی اندازه گیری، سایت پلان و همه ی نماها فاز ۲ صورت می گیرد‌‌، در ادامه مهم ترین عواملی که روی تعرفه فاز 2 معماری تأثیر می گذارند را شرح می دهیم.

طراحی پلان طبقه ها طبق قوانین معماری و شهرسازی

طراحی پلان طبقه ها طبق قوانین معماری و شهرسازی

تا اینجا با مبحث مراحل نقشه کشی ساختمان سازی آشنا شدید پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله تعرفه فاز 2 معماری با ما همراه باشید.

آیا می دانید چگونه نقشه فاز ۲ معماری طراحی می‌شود؟

برای انجام نقشه کشی فاز ۲ باید مراحل اولیه را طی کنید، مرحله اول طراحی یک ساخت و ساز این است که سایت پلان و موقعیت پلان را داشته باشید.

در مرحله بعدی باید در مورد ناحیه و استانداردها و قوانینی که به آن احتیاج دارید، اطلاعاتی را به دست آوردید، مرحله سوم طبق نتایج از تحقیقات و ارزیابی سایتی که به‌دست آورده‌اید، باید طراحی نقشه فاز 1، طراحی و نما، برش و لند اسکیپ را آغاز کنید

پس از اینکه تمامی نقشه های فاز یک مورد تأیید قرار گرفتند، مرحله پایانی که طراحی نقشه اجرایی است، را انجام بدهید در این مرحله کف سازی و پلان سقف و پلان اطراف و … انجام می‌شود، در واقع اولین کاری که باید انجام بدهید این است که پلان فاز ۱ را به پلان نقشه کشی فاز ۲ تغییر بدهید.

برای انجام این امر تمامی آکس های معماری و بنا را تطبیق می دهند و ستون‌های بنا را روی نقشه معماری منتقل می‌کنند، سپس دیوارهایی که با ستون گذاری ها تضاد دارند، را جایگزین می‌کنند.

در مرحله بعد با توجه به جدول یا جدول نازک کاری، ( نازک کاری در پلان شروع می شود و هرچه جزئی تر باشد، مناسب است، ) درها و پنجره ها را به طور دقیق در همان جایگاه هایی که در نظر گرفته شده است، منتقل می کنند و سپس کد ارتفاع ها و پنجره ها که در نقشه موجود ضروری است، را تکمیل می کنند.

جدول نازک کاری

نهایی ترین مرحله اندازه گذاری انجام می‌شود که در برش ها و دیتیل ها لازم است.یکی از مهمترین مراحلی که در نقشه کشی فاز دو انجام می‌شود، جدول نازک کاری است که کاملا به تعداد محیط های موجود بستگی دارد و مانع به وجود آمدن مشکلات احتمالی در اجرای پروژه می شود

این جدول شامل بخش هایی مانند نام دقیق مصالح به کار رفته می باشد که حاوی شماره برای مشخص کردن محیط ها در پلان است، از دیگر قسمتهای آن می‌توان به قسمت شرح همه محیط ها و قسمت های تشکیل دهنده هر بخش از ساختمان اشاره کرد.

جدول نازک کاری

جدول نازک کاری

درباره نکات تکمیلی نقشه فاز ۲ معماری چه می دانید؟

یکی از قسمت‌های دیگر نقشه کشی فاز ۲ برش یا نما می باشد که طی یک مجموعه مراحل فاز یک به فاز دوم منتقل می شود، پس از کشیدن مقطع در نقشه کشی فاز ۲ باید بخش‌های با جزئیات بیشتر را زوم کنید که به آنwallsectionگفته می‌شود

و دارای دیتیل ها، مصالح به کار رفته و غیره است، مرحله دیگر طراحی فاز ۲ زوم کردن یک مجموعه بخش‌ها با ایده های خاص روی پلان میباشد که شبیه به مرحله پیشین است

یکی دیگر از اجزای نقشه کشی فاز ۲ معماری پلان بام است که در آن جایگاه آب روها و شیب تعیین می شود، برای پلان کف سازی باید تمام طبقات ساخته شوند، زیرا بر اساس تعداد طبقات تهیه می شود، قصد انجام این کار نمایان کردن جزئیات کف سازی مانند: متریال رنگ و طراحی در پلان نقشه کشی فاز دو است.

پس از انجام مراحل فوق در طراحی فاز 2 معماری باید پلان محوطه یا landscape که مانند مرحله فاز 2 کف سازی می باشد، صورت می گیرد، البته بیشتر پلان های محوطه در زمین‌هایی که هموار نیستند اجرا می گردند.

یکی از مراحل نقشه کشی فاز 2 معماری دستگاه پله می باشد که برای جا به جا کردن آن خط برش معماری که از پله عبور می کند، روی پلان سازه منتقل می‌شود، سپس نوبت به کف سازی و زیر سازی و بعد از آن مرحله مصالح دیوارها انجام می‌شود و در مرحله بعدی پس از جزئیات زیر سازی دستگاه پله نرده پله انجام می‌شود و هاشور زدن مصالح و اندازه‌گیری در آن صورت می گیرد.

در مرحله آخر باید تمامی امور ارزیابی شوند تا به اشتباهاتی که امکان دارد، در پلان صورت گرفته باشد، پی ببرید.

درباره نکات تکمیلی نقشه فاز ۲ معماری چه می دانید؟

درباره نکات تکمیلی نقشه فاز ۲ معماری چه می دانید؟

درباره تفاوت نقشه فاز 2 معماری و نقشه فاز 1 چه اطلاعاتی دارید؟

مفاهیم رایجی که در معماری به گوش معماران و افرادی دیگر در این عرصه می خورد، انواع طراحی ها با اسم های فاز ۱ فاز ۲ و… است، احتمالاً برای بعضی از افراد این سؤال پیش آمده باشد که به چه نقشه هایی فاز یک و به چه طراحی‌های دیگری فاز ۲ می‌گویند، به همین دلیل باید مفهوم آنها را بدانید،

بعد از مشخص کردن و ارزیابی سایت پروژه از لحاظ گوناگون و بررسی کردن کلی کار، طراحی پلان معماری سازه مورد نظر انجام می شود تا در این مرحله برای سایت طراحی انجام شود و آن را اجرا کنند که بعد از انجام این موارد و ارزیابی تمامی طرح ساختمان، نقشه سازه مقیاس هایی مانند: ۱*۱۰۰ و ۱*۱۵۰ را رسم می کنند تا طرحی کلی، فاکتورهای اجرایی طرح و شکل اصلی ساختمان را به دست آورند

پست سبک مدرن نیمه قرن بیستم نکاتی جالبی برای شما دارد پیشنهاد می کنیم از این پست دیدن کنید.

نقشه فاز یک معماری

به این طرح هایی که خصوصیات معماری ساختمان در آنها رابطه ها و تحقیقات محدودی مثل نوع اجرای بنا، رابطه محیط ها با یکدیگر و نمای ساختمان را شامل می شود، نقشه فاز یک معماری گفته می شود.

برای شناخت طرح بنا و دیگر عوامل می‌توان از این نقشه ها مورد استفاده قرار داد تا آنها را با شکل و طرح ساختمان و تحقیقات فراتری در این مورد آشنا کرد و نظر سرمایه‌گذاران را در مورد این طرح و نمای ساختمان جذب کرد، همچنین می‌توان خدمات مربوط به ساخت و تأسیسات ساختمان را تحلیل نموده و هزینه و مدت زمان بنیانگذاری پروژه را به دست آورد، به این معنا که با استفاده از نقشه فاز یک سازه میتوان امور متره را برآورد کرد.

برای بهتر به نظر رسیدن این طرح ها و موارد دیگر مانند ارائه اطلاعات بیشتر در مورد سازه، می توان از مبلمان قسمت ها و مشخص کردن بعضی از بخش ها و… در طراحی استفاده کرد.

تعریف نقشه فاز دو:

نقشه فاز یک ساختمان شامل اطلاعات محدودی می باشد که تنها در رابطه با جایگذاری فضاهای مختلف در محیط کلی پلان می باشد،

ولی نقشه فاز ۲ معماری حاوی همه اطلاعات در مورد سازه است که از این اطلاعات می توان تحقیقات اجرایی مثل نوع فونداسیون ها، اندازه ستون ها، عبور لوله ها، متریال دیوارها، مصالح کف سازی، جنس و بخش های درها و پنجره ها، جایگاه نصب لامپ ها و غیره را نام برد،

در تعریف کلی باید گفت که نقشه فاز ۲ معماری همه جزئیات نهایی و کامل پروژه را دارد، طرح فاز ۲ مانند نقشه ای است که برای عملی کردن پروژه ها مناسب می باشد.

تعریف نقشه فاز دو:

تعریف نقشه فاز دو:

آیا میدانید نقشه های فاز ۲ معماری شامل چه مواردی هستند؟

نقشه های فاز ۲ معماری:

این نقشه ها و شیت های مربوطه از سوی مهندس معمار به دست می‌آیند و اطلاعات معماری مانند خصوصیات مصالح و جزئیات عملی بخش‌های گوناگون ساختمان را دارا می باشد، همچنین در اجرای پروژه الزامی هستند‌.

نقشه های شماره دو سازه:

نقشه ها و شیت هایی در مورد نقشه های فاز 2 از سوی مهندس حساب گر تهیه می‌شوند و خصوصیات فونداسیونها، تیرها و ستونها را شامل می باشند.

نقشه های تأسیسات مکانیکی:

این طرح ها و شیت های مربوطه مکانیسم آبرسانی و از بین بردن فاضلاب‌ها، شیوه های گرمایشی و سرمایشی را دارا هستند.

نقشه های تأسیسات الکتریکی:

این طرح‌ها از سوی مهندس برق تهیه می شوند و دارای شیت ها و عواملی مانند: دستگاه های روشنایی، کلید و پریز برق و تلفن ساختمانی است که از یک سری طرح های ذکر شده در انتهای نقشه های اجرایی برای مهندسان و معماران تهیه می شوند‌.

در واقع نقشه های فاز یک ساختمان اصول و اطلاعات لازم را برای ساخت ساختمان ندارند، به عنوان مثال در آنها نوع فونداسیون ها، اندازه ستونها، عبور لوله ها و غیره تعیین نشده است

به همین دلیل برای اجرای هر ساختمان با استفاده از نقشه های فاز یک، نقشه های اجرایی یا فاز ۲ آن را بنیانگذاری می‌کنند، نقشه های فاز دو ساختمان شامل طرح های زیادی می باشند که رعایت آنها جزء قوانین نقشه های معماری می باشد.

نقشه های تأسیسات الکتریکی

نقشه های تأسیسات الکتریکی

برای برنامه ریزی ساختمان چه مراحلی باید طی شود؟

 • ارزیابی اندازه‌های گوناگون پروژه و طراحی صورت منطقی آن و مشخص کردن طبقه بندی مراحل
 • طراحی و ارزیابی موقعیت و تحلیل قابلیت ها و محدودیت های زمین
 • نقشه کشی انتخاب های مربوط به مکان یابی ساختمان و پخش کردن محیط های باز و بسته و مشخص کردن جایگاه ساخت ساختمان در زمین و روش رسیدن به سازه
 • به دست آوردن گزینه‌های طرح
 • گسترش و کامل کردن گزینه های طرح با استفاده از کشیدن پلان نماها و مقاطع کشیدن نقشه های سه بعدی و اجرای مدل
 • بررسی گزینه‌های طرح بر اساس اصول و قوانین در قسمت های گوناگون
 • انتخاب و کامل کردن گزینه های پایانی
 • ارائه طرح های فاز یک و ماکت
 • به وجود آوردن هم‌خوانی و ارائه نقشه های فاز ۲
برای برنامه ریزی ساختمان چه مراحلی باید طی شود؟

برای برنامه ریزی ساختمان چه مراحلی باید طی شود؟

درباره علائم نقشه فاز ۲ معماری چه میدانید؟

پلان نوعی برش افقی است که صفحه برش آن یک سوم بلندی طبقه در مقایسه با کف می باشد، صفحه برش بخش‌های گوناگون ساختمان را مانند: دیوارها، درها، پنجره‌ها، پله ها، کمد ها و غیره را جدا میکند

و جزئیاتی مانند مبلمان، لوازم خانگی، کفسازی، تضاد سطوح ها و … مشخص می‌شوند، برای خانه‌ها با کمک نقشه های معماری و معلوم کردن قسمت های متنوع ساختمان از یکدیگر، هر یک از عناصر جدا شده با استفاده از نشانه های استاندارد در نقشه پلان ارائه می‌شوند.

نشانه های ترسیم پلان:

یکی از با ارزش ترین و کاربردی ترین عناصر ایجاد کننده ساختمان ستونها و دیوارها می‌باشند، دیوارهای جدا شده در پلان با دوخط کلفت نشان داده می شوند، فاصله دو خط طبق قطر و کلفتی دیوار جدا شده مشخص می‌شوند،

معمولاً ساختار و ضخامت دیوارهای بیرونی و داخلی ساختمان با یکدیگر فرق دارند، دیوارهای داخلی و آجری بیشتر دارای کلفتی ۱۱ سانتی متر و دیوارهای بیرونی شامل کلفتی ۳۵ سانتیمتر هستند.

نشانه های ترسیم پلان

نشانه های ترسیم پلان

یکی از عناصر به کار رفته در ساختمان‌ها درب ها هستند که مکان ها و بخش های گوناگون ساختمان را از یکدیگر تفکیک می کنند و آنها را با یکدیگر ارتباط می دهند، انواع متنوعی از درب ها وجود دارند که چند نوع از آنها همراه شیوه ترسیمشان در پلان ها به کار می روند.

نشانه های ترسیم پلان

نشانه های ترسیم پلان

برای ایجاد روشنایی، نور اتاق ها و محیط های داخلی ساختمان در بخشی از نمای ساختمان از پنجره استفاده میشود، پنجره ها دارای انواع گوناگونی هستند، از جمله می‌توان پنجره های بازشو و پنجره کشویی را نام برد، خصوصیات و نحوه مشخص کردن پنجره ها در پلان متنوع است.

نشانه های ترسیم پلان

نشانه های ترسیم پلان

قفسه ها بخش های درجه بندی شده ای هستند که برای نگهداری لوازم و وسایل گوناگون جای گذاری می شوند، در طراحی پلان کمد ها را با خط باریک مشخص میکنند.

هر فضایی از خانه وسایل ویژه خود را دارد، در یک منزل در پلان فاز دو جایگاه مبل ها و کمد ها مشخص می شود، همچنین جای قرار دادن وسایل آشپزخانه مانند: یخچال، ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی و غیره تعیین می شود، در پلان فاز ۲ لوازم بهداشتی مانند حمام، دستشویی و … مشخص میشوند.

نشانه های ترسیم پلان

نشانه های ترسیم پلان

آیا با اصول طراحی پلان آشنا هستید؟

پس از آن که مدل‌های اولیه ساختمان توسط مهندس معمار طراحی شد، آن را از لحاظ گوناگونی تحلیل و ارزیابی می‌کنند و پس از گرفتن پیشنهاد مشتری برای طراحی در اختیار نقشه‌کش قرار می‌گیرد،

بهترین نقشه ساختمان بر اساس باقیمانده نقشه های ساختمان پلان است، نقشه راه اندازی ساختمان و معیار انتخابی را مشخص می‌کند، در بیشتر موارد نقشه های فاز یک با معیار یک صدم و یک دویستم طراحی می‌شوند.

اگر تمایل دارید، طراحی نقشه کشی را شروع کنید، باید وسایل و لوازم نقشه کشی را آماده کنید، بعد از آن مدل‌های اولیه را با دقت زیادی ارزیابی کنید تا طرح را به طور کامل اجرا نمایید.

این موارد باید طوری باشند که قبل از آغاز به کشیدن نقشه کشی بتوانید سؤالات خود را رفع کنید، شیوه کار ترسیم نقشه به صورت زیر می باشد:

ابتدا کاغذ را روی تخته رسم کنترل کنید و آن را بچسبانید.

با استفاده از خط های کمرنگ نقشه را ترسیم کنید، دقت داشته باشید که حاشیه می تواند شما را در کشیدن و بدون عیب ماندن نقشه کمک کند‌‌.

حدود جایگاه ترسیم پلان را با توجه به اندازه پلان، محیط مورد نظر برای ابعاد، جدول خصوصیات نقشه ، محل نوشتن عنوان و توضیحات نقشه مشخص کنید،جدول مشخصات نقشه در واقع مانند شناسنامه عمل میکند.

سپس با استفاده از خط های کمرنگ و بامداد H دیوارهای بیرونی ساختمان را در محل مشخص شده طراحی کنید، بعد از این که دیوارهای بیرونی ساختمان را ترسیم نمودید، شروع به کشیدن مقطع ستون ها نمایید

قبل از اینکه ستون ها را بکشید، به وجود خط آکس اندازه و عرض ستون ها که کاملاً از میانه هر ستون عبور می‌کنند، دقت کنید.

ترسیم کردن خط های دیوارهای داخلی

مشخص کردن جایگاه و اندازه درب و پنجره ها

کشیدن پلان پله ها

کابینت های بالا را با عرض ۳۰ سانتی متر و کابینت های تحتانی با عرض ۶۰ سانتیمتر در آشپزخانه مشخص کرده و جایگاه لوازم و دیگر ابزارهای ثابت در آشپزخانه، حمام، توالت و … را بر اساس اندازه استاندارد طراحی کنید.

نرده ها و دست اندازهای پله و بالکن ها را بکشید.

درستی و هماهنگی کارها را ارزیابی کنید و امور انجام شده را مدیریت کنید تا بتوانید مدل‌های اولیه را با اصول موجود بکشید، پس از آن با استفاده از قلم مناسب همه ی حدود عناصر ساختمانی جدا شده را مانند دیوارها و ستون ها پررنگ کنید.

از بالا به پایین نقشه نشانه‌های درب و پنجره ها را بیفزایید، تمامی کابینتها، وسایل و ابزار های ساختمانی را با استفاده از مداد یا راپید 4 دهم و یا ۲ دهم بر اساس معیار و دیدگاه مدرس بکشید و در صورت لزوم عناصر محوطه سازی کنار ساختمان را اضافه کنید.

تا اینجا با اصول طراحی پلان آشنا شدید توصیه می کنیم تا انتهای پست تعرفه فاز 2 معماری با ما همراه باشید.

استفاده از خطوط کمکی

با استفاده از خطوط کمکی خطوط اندازه گیری بیرونی و داخل ساختمان و زاویه امتداد های متنوع را بکشید.

تراز ارتفاعی کف ها را با استفاده از علامت مخصوص آن و با توجه به تراز سطح مبنا مشخص کنید.

اندازه ها را در مرکز بالای خطوط بنویسید، برای این کار از مداد f طبق نیاز و موقعیت به کار ببرید، همچنین آنها را با خط زیبا و مشخص به صورت دستی بنویسید، برای عدد نویسی با دست ابتدا از خط های راهنما بهره‌ بگیرید تا با شیوه های لازم آشنا شوید، برای این کار از زیر دستی استفاده کنید تا مانع کثیف شدن نقشه شود.

شکستگی های سقف، کنسول سقف و لبه های بالکن را به صورت خط بکشید.

کشیدن مسیر خط جدا شونده و محل تقاطع عرض و طول را ترسیم کنید.

عنوان قسمت ها را با خط درشت به اندازه ۲ برابر اعداد معمولی و با استفاده از خط راهنما ترسیم کنید.

عنوان و مقیاس نقشه را معمولا ۲ برابر جدول مشخصات در مرکز و زیر نقشه با حرف درشت بنویسید.

اطلاعات جدول مشخصات را تکمیل کنید.

استفاده از خطوط کمکی

استفاده از خطوط کمکی

آیا میدانید نقشه فاز 2 چگونه اندازه گیری میشود؟

بیشتر مشخصات و جزئیات یک پلان با استفاده از اندازه گیری پلان تحلیل می‌شوند، در صورت جلوگیری از اندازه گیری درست، ساختمان دچار عیب های زیادی می‌شود که برطرف کردن آن ها دشوار است، اندازه گیری ساختمان به دو نوع اندازه گیری خارجی و اندازه داخلی تقسیم می‌شود،

در اندازه‌گیری خارجی، خط اندازه سراسری نمایانگر اندازه کل ساختمان است و خط اندازه شکستگی ها که ابعاد و محل شکستگی ساختمان را مشخص میکند و همچنین خط اندازه موقعیت‌ها که جایگاه قرار گرفتن و اندازه در و پنجره را مشخص می‌کند.

همه این ها شامل اندازه گیری های خارجی هستند، در اندازه‌گیری داخلی به شکل طولی و عرضی موجود نیاز میباشد، در این اندازه گیری کلفتی، اندازه دیوار و سایز درب و لوازم دیگر در یک ستون نوشته میشوند.

آیا میدانید نقشه فاز 2 چگونه اندازه گیری می شود؟

آیا میدانید نقشه فاز 2 چگونه اندازه گیری می شود؟

هنگام اندازه گیری نقشه فاز دو معماری باید به چه مواردی توجه کنیم؟

 • به اندازه واقعی ساختمان توجه کنید.
 • خطوط اندازه گیری را مستقیم و بدون خمیدگی ترسیم کنید.
 • همخوانی خطوط اندازه گیری ستون های متنوع، ساده بودن و خوانا بودن طراحی اندازه گیری
 • کف پنجره و دست اندازهای پنجره در پلان نمایش، اندازه‌گیری میشوند، در صورتی که مشخص کردن بلندی برخی از کف پنجره ها در مقاطع امکانپذیر نباشد، می توان در صورت لزوم آنها را در طراحی اندازه لحاظ نمود.

در واقع پروژه معماری شامل سه فاز است و سه فاز باید کاملاً منظم و پشت سر هم انجام شوند تا معماری صورت بگیرد، سه فاز عبارتند: از فاز صفر، فاز یک و فاز دو

فاز صفر معماری دارای اطلاعاتی در رابطه با نیازهای سازه اقلیم و شرایط الزامی محیط و اصول و استانداردها است، فاز یک معماری پیاده کردن اطلاعات به دست آمده است،

فاز صفر در چارچوب ارائه طرح‌ها و نقشه‌های اولیه یا نقشه های فاز یک می‌باشد و این نقشه ها که دارای پلان ها، طرح ها و مقاطع هستند، برای ارایه جهت دریافت مجوزهای ضروری برای پروژه اجرایی به مراکز صدور پروانه، الزام می باشند.

مجوزهای ذکر شده باید از شهرداری و بخشداری دریافت شوند، نقشه فاز ۲ معماری طبق قوانین ملی ساختمان و اصول سازمان مدیریت برنامه و بودجه انجام می‌شود و دارای ترسیم و ارائه نقشه های اجرایی ساختمان برای اجرا یا ارائه به معماران می باشد،

لیست این نقشه ها به صورت زیر درج شده است:

نقشه فاز دو

جدول باریک کاری

طراحی اندازه گذاری

طراحی کف سازی و مبلمان

طراحی سقف

طراحی درجه بندی در و پنجره و کدگذاری

طراحی نعل درگاه

طراحی فونداسیون و چیدمان کرسی

طراحی تیر ریزی

سایت طراحی

طراحی فاز ۲

طراحی تأسیسات مکانیکی که شامل سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، آب گرم و آب سرد است.

طراحی تأسیسات الکتریکی

جداسازی فاز ۲

طرح ها

زوم نمایی حمام و ..‌.

برش و جزئیات پله ها

درجه بندی در و پنجره

جزئیات اجرایی خاص پروژه که باید با همان سازه تناسب داشته باشند.

ارائه جزئیات عمومی

بعد از تکمیل گزینه های پایانی و اطمینان حاصل کردن از طرح ساختمان، نقشه های سازه به طور کامل با معیاری که گفته شد، طراحی می‌شوند.

لیست این نقشه ها به صورت زیر درج شده است

لیست این نقشه ها به صورت زیر درج شده است

آیا می دانید سیستم اجرا به چه قسمت هایی طبقه بندی می شود؟

ساختمان از لحاظ زمان بندی و سیستم اجرا به چندین قسمت تقسیم بندی می شود، از جمله آنها به صورت زیر درج شده است:

 • اولین مرحله ساختمان سازی خاکبرداری است و تا پایان اسکلت بنا به طول می انجامد.
 • محکم کاری دیوارها، چیدمان کرسی، زیرساخت‌ها مانند: زیرسازی پله در صورتی که الزامی باشد و لاشه چینی در زیر زمین و محیط های تر، همچنین جاهایی از ساختمان که مصالح خشک به کار نرفته است.
 • تأسیسات که حاوی لوله های آب و فاضلاب، سیم برق جای کلید و پریز ها و … است.
 • باریک کاری ( نازک کاری) که حاوی سطح پایانی بدنه ها، کف ها و طرح ها مانند: رنگ آمیزی، زیرساخت‌ها، سنگ کاری، نمای خارجی و سنگ پله ها، سقف های کاذب و تمامی کاذب کاری های مربوط به نقشه فاز ۲ میباشد.
 • لوازم الزامی مانند در و پنجره که قاب آن از پیش از زمان محکم کاری قرار داده شده است، فن ها، اجرا و تکمیل کردن لوازم سرمایشی و گرمایشی، کلیدها پریزها، شیرآلات و غیره
آیا می دانید سیستم اجرا به چه قسمت هایی طبقه بندی می شود؟

آیا می دانید سیستم اجرا به چه قسمت هایی طبقه بندی می شود؟

چه مواردی را هنگام ترسیم نقشه های فاز ۲ معماری باید انجام داد؟

 • مواردی که هنگام نقشه معماری باید رعایت کنید، علامت شمال و سوی قبله، موقعیت مستقر شدن ساختمان ها، خیابان ها، پارکینگ خودروها و مسیرهای عابرین و ماشین ها باید مشخص شوند.
 • خط های مهم و اصلی طرح معماری، اندازه‌گیری‌های کف خیابان‌ها و پیاده‌روها بر اساس نقشه تصویبی شهرداری
 • منطبق کردن نقشه های پروژه با مدل معماری که شامل ستون‌ها، درزهای انقطاع، بادبندها و غیره برای انواع مصالح استفاده شده می باشند.
 • تطبیق دادن نقشه های تأسیسات برق و مکانیک با طرح های معماری که شامل هواکشها، دودکش ها و غیره می باشند.
 • اندازه گذاری دقیق و فاصله پروژه، زمین، نور گیر، بر اساس متر و بر مبنای نقشه تصویبی شهرداری طرح اجرایی فضای سبز داخل حیاط و عواملی که به آن مربوط است.
 • نقشه طبقات با تفکیک هر طبقه که حاوی پلان های اندازه گیری، کفسازی، سقف کاذب، درجه بندی در و پنجره و غیره است.
 • طرح های مرتبط با سقف کاذب و طبقه های فوقانی با شرح مصالح و انوع سقف و طول آن از کف
 • اندازه گیری و کاربرد محیط های گوناگون پروژه همراه با مشخص کردن وسایل گوناگون که بایست در محل‌های ویژه خود جایگذاری شوند.
 • خط‌های مشخص کننده برای دید مقاطع
 • مشخص کردن پله ها که شامل اندازه ها، جهت، تعداد، پاگرد و … است.
 • طراحی خرپشته
 • نقشه بام
 • ارتفاع سطح بام‌ها
 • اندازه دست اندازها
 • خط های شیب‌بندی
 • بررسی پروژه در رابطه با درز انبساط، تأسیسات مکانیکی و تأسیسات برقی
 • مشخص کردن جایگاه آبروها، شیب و درصد آن
 • نقشه کامل مقطع و اجزای راه اندازی
چه مواردی را هنگام ترسیم نقشه های فاز ۲ معماری باید انجام داد؟

چه مواردی را هنگام ترسیم نقشه های فاز ۲ معماری باید انجام داد؟

در نقشه فاز دو معماری چه فاکتور هایی مورد توجه قرار میگیرند؟

از جمله مواردی که در نقشه فاز ۲ معماری لحاظ می شوند، به شرح زیر می باشند:

 • بخش‌های ثانویه شهرسازی
 • دو پیاده رو در کنار یکدیگر با دو سطح بلندی
 • کانال سرپوشیده در جایگاه عبور ماشین ها
 • ایجاد جدول و راه اندازی بتن در جایگاه عبور ماشین‌ها
 • ارتباط فضای سبز و دیوار سنگی در تضاد با آن
 • ایجاد دیوار سنگی که با محیط سبز و پیاده‌روها فاصله داشته باشد.
در نقشه فاز دو معماری چه فاکتور هایی مورد توجه قرار میگیرند؟

در نقشه فاز دو معماری چه فاکتور هایی مورد توجه قرار میگیرند؟

آیا اطلاعاتی در رابطه با تعرفه فاز ۲ معماری دارید؟

برای آغاز یک پروژه ساختمانی در مرحله اول به تهیه نقشه ساختمان نیاز داریم، در حقیقت نقشه کشی ساختمان اصول و پایه هر پروژه ساختمانی می باشد

زیرا کارفرما بعد از پایان نقشه کشی ساختمان اقدام به دریافت مجوز، میانگین هزینه اجرا، مدت زمان انجام پروژه و بستن قرارداد با پیمانکار ساختمان می کند، نقشه کشی ساختمان دارای رشته های مهندسی گوناگونی مانند:

مهندسی معماری، مهندسی برق، مکانیک و غیره است که در دو روند طراحی و تهیه می‌شوند، در نقشه فاز ۲ تمامی جزئیات دقیق طرح ارزیابی، اندازه فنی و راه اندازی یک پروژه مشخص میشوند، بعد از نقشه کشی فاز ۲ پیمانکار قادر به برآورد کامل از لحاظ زمان و هزینه به کارفرما می باشد.

در حال حاضر نقشه کشی ساختمان تنها طراحی پلان نمی‌باشد، زیرا جزئیات ساختمان که حاوی معماری داخلی و خارجی ساختمان است، بسیار مورد توجه سازندگان و کارفرمایان قرار می گیرد

به همین دلیل کارفرما بعد از تأیید نقشه معماری درخواست طراحی نمای داخلی و طراحی نمای بیرونی ساختمان می‌کند، طرح ها معمولاً به صورت سه بعدی ارائه می‌شوند تا کارفرما با جزئیات پروژه بیشتر آشنا شود.

مخاطب گرامی شما در حال مشاهده پست تعرفه فاز 2 معماری هستید.

آیا اطلاعاتی درباره نقشه کشی دو بعدی و سه بعدی ساختمان دارید؟

نقشه کشی ساختمان در رشته های مهندسی معماری، مهندس برق، مهندس مکانیک و … کارایی زیادی دارد که به طراحی پلان معماری، تأسیسات برق، تأسیسات مکانیک و غیره برای کاربری هایی مانند: پلان آپارتمان ها، پلان ویلا، طراحی فروشگاهها و اداره ها می پردازد.

پروسه خدمات مهندسی طوری است که در مرحله اول نقشه معماری تهیه می شود، پس از محاسبات سازه، نقشه تأسیسات برق و نقشه تأسیسات مکانیک از سوی مهندسان مربوطه حساب و مشخص می‌شوند، برای ارائه نقشه مناسب فاکتورهای گوناگونی مانند: قوانین شهرسازی و شهرداری‌ها، قوانین ساختمان و استانداردهای بین المللی مورد توجه قرار می‌گیرند.

مدل سازی سه بعدی چیزی است که معمولاً دیده می‌شود، یک طراحی سه بعدی از ساختمان مهم ترین متدی است که باعث می شود پروژه نمای مشخص و کامل تری را به خود می گیرد

ساختمانی تمام شده است که طراحی و گروه مهندسی می تواند مفاهیم و عناصر به کار رفته در سازه را منتقل کند، همه بخش‌ها با جزئیات در دسترس هستند و مشکلات قبل از وقوع رفع می شوند

احتمال طراحی مجدد و دوباره کاری وجود ندارد، مهندسین سازه و تأسیسات در رابطه با طراحی معماری اطلاعات زیادی دارند و طرحی بر اساس واقعیت ارائه می‌کنند و به راحتی آن را می‌فهمند و کار بدون مشکل راه اندازی می شود.

طراحی دکوراسیون داخلی

یکی از عواملی که روی تعرفه فاز دو معماری تأثیر می گذارد طراحی دکوراسیون داخلی می باشد، کیفیت و نحوه بخش های داخلی تأثیر بسیار زیادی روی عملکرد فیزیکی و روحی انسان ها می گذارند، در واقع چیزی که باعث ایجاد نشاط و شادی در منزل می شود

معماری داخلی است، دکوراسیون داخلی به ارزیابی عناصر گوناگونی مانند: شکل، نور، رنگ، بافت، دیوار، سقف کاذب و دیگر عناصر مهم مانند:

لوازم تزیینی، چیدمان، مبل و … میپردازد، همخوانی و کاربرد به جای هر کدام از عناصر در کنار یکدیگر، در عملکردهای گوناگون موجب به وجود آوردن محیطی دلنشین و با آرامش می شود، برای مثال جهت طراحی دکوراسیون داخلی منزل مسکونی ابتدا قسمت هایی مانند:

طراحی اتاق خواب والدین، دکوراسیون اتاق بزرگسال و نوزادان، طراحی اتاق پسرانه و دخترانه، طراحی پذیرایی و نشیمن گاه و آشپزخانه باید ارزیابی و بررسی شوند، اینکه برای چه قشری از جامعه با چه فرهنگ هایی و با چه میزان بودجه ای قرار است به طراحی داخلی بپردازید، امری بسیار مهم است‌.

طراحی ساختمان با استفاده از تعرفه فاز 2 چه تأثیری روی سازه می گذارد؟

نخستین ارتباط افراد با یک سازه بر مبنای دکوراسیون خارجی به وجود می‌آید، نمای ساختمان تأثیر زیادی در برداشت کاربران از کیفیت و روش ساخت بنای سازه دارد، یک طراحی و راه اندازی کاربردی و زیبا می تواند اثری خاطره انگیز در ذهن انسانها به جای بگذارد، نماهای ساختمانی معمولاً به شیوه‌های گوناگونی و از طریق متریال های متنوعی مانند:

چوب های گوناگون، سنگها، آجرها، سنگ مرمر، آلومینیوم، سرامیک و دیگر متریال ها راه اندازی می شوند که در هزینه ها صرفه جویی زیادی می شود، قبل از هر اقدامی برای تغییر نما در ساخت و ساز، تعمیرات ساختمان و بازسازی یا ساختن نما در پروژه های جدید، نمای ساختمان توسط مهندسین معماری یا شرکت های ساختمانی و دکوراسیون داخلی طراحی و اجرا می شود.

شما در حال مطالعه مقاله تعرفه فاز 2 معماری هستید.

در نقشه کشی سازه باید چه نکاتی را در نظر داشت؟

با توجه به گسل های فعال در ایران باید تمامی پروژه ها را با اصولی ترین و اساسی ترین عملکرد در مقابل زلزله های احتمالی ساخت، جالب است، بدانید که کارکرد خوب به معنای مصرف بیش از اندازه مصالح ساختمانی نمی باشد، زیرا رخ دادن زلزله امری گریز ناپذیر است، لذا طراحی سازه باید با بهترین عملکرد باشد.

در طراحی یک پروژه کاربردی می توان به انتخاب بهترین مصالح سازه ای و نوع سقف برای تنظیم و توزیع بارهای جانبی مشخص اقدام نمود، انتخاب اصولی ترین و بهترین سیستم لرزه، انتخاب نوع اتصالات، ارزیابی و طراحی کامل همه عناصر سازه ای باید بر اساس آیین نامه های رسمی باشند.

برخی از افراد فکر می‌کنند که نقشه کشی علمی بنیادی و نوین است که در سال‌های گذشته به آن اهمیت زیادی داده شده است، ولی باید بدانید که نقشه کشی علمی قدیمی می باشد و سابقه بسیار زیادی دارد، در سالهای خیلی گذشته در کشور ما معمارها وظیفه نقشه کشی را بر عهده داشتند

برای مثال ساختمانهای قدیمی در ایران طبق طرح و نقشه بنیاد شده اند و همین امر باعث شده است که برخی از افراد به طرف ارزیابی پلان های معماری ایران بروند، یکی از مهمترین عواملی که موجب می شود، ساختمان های قدیمی در معماری ایرانی توسعه بسیار زیادی پیدا کنند، تفکر و عملکرد حاکم بر نقشه ساختمان ها است.

امیدواریم تا اینجا از مقاله تعرفه فاز 2 معماری اطلاعات خوبی کسب کرده باشید.

نقشه کش فاز ۲ معماری چه وظیفه ای دارد؟

وظایف اصلی نقشه کش ساختمان:

به طور کلی وظیفه اصلی نقشه کش ساختمان این می باشد که به طراحی و کشیدن نقشه ها می پردازد، در طراحی پلان به طور کامل و اصولی مشخص می شود که هر کدام از قسمتهای اصلی بنا در چه جایی قرار می‌گیرند

همچنین روابط سیرکولاسیون بنا به چه صورت است، مهندس نقشه کش شخصی می باشد که بر مبنای مساحت زمینی که وجود دارد و با توجه به نیاز کارفرما اطلاعات موجود را ارزیابی و بررسی می‌کند، این ارزیابی و بررسی با توجه به حرفه و تخصص ویژه‌ای صورت می گیرد، برای آن که مهم بودن نقشه کشی را بیشتر بدانید باید به مثال زیر توجه کنید،

فرض کنید، زمینی به مساحت ۱۰۰۰ مترمربع در اختیار دارید، این که قسمت هایی مانند: اتاق خواب، سرویس‌های بهداشتی، پذیرایی به چه شکلی و در چه جایی قرار بگیرند بسیار مهم است، با استفاده از نقشه فاز ۲ می توان از هر متر زمین استفاده مناسبی کرد

در غیر اینصورت بسیاری از مساحت زمین به هدر می‌رود و کیفیت محیط بسیار کاهش پیدا می‌کند و همین امر موجب می‌شود که کیفیت زندگی در این خانه پایین بیاید، در صورتی که نقشه کشی به صورت قانونی و کیفی انجام شود، هیچ مساحتی از زمین هدر نمی رود و سازه بهترین عملکرد را دارد.

وظیفه دیگر نقشه کش برداشت از سازه و پروژه است، یا به معنای دیگر هنگامی که بنایی ساخته شده است، اما از آن نقشه ای در اختیار ندارید، نقشه کش به راحتی می‌تواند از طریق حرفه و وسایلی که دارد، نقشه بنا را بیرون بکشد.

آیا می‌دانید نقشه فاز 2 معماری ساختمانی دارای چه تعرفه ای است؟

همان طور که گفته شد، هزینه طراحی پلان طبقات به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد:

نوع نقشه ساختمانی:

نقشه های ساختمانی دارای انواع گوناگونی می باشند که هر کدام از آن ها قیمت متفاوتی دارند.

طبقات هزینه بسیار متفاوتی دارند، پلان معماری روی قسمت های درونی یک ساختمان مهم است، چرا که نقشه کشی امری است که احتیاج به دقت و حرفه بالایی دارد، به همین دلیل هر چه نقشه کشیده شده جزئیات زیادی داشته باشد، هزینه پایانی نقشه افزایش می یابد.

هر چه جزئیات بیشتر می شود، مهندس نقشه کش زمان و مهارت بیشتری را صرف می کند، در یک پلان معماری تمامی جزئیات یک ساختمان بیان شده است

برای مثال مهندس نقشه کش تمایل دارد، نقشه یک خانه مسکونی را رسم کند، در این نقشه جزئیاتی مثل موقعیت هر بخش از خانه به طور کامل شرح داده شده است، موقعیت نصب درها، پنجره‌ها و دیگر بخش‌هایی که در یک منزل وجود دارند

به طور کامل در نقشه بیان می شود، با توجه به مواردی که گفته شد، می‌توان به این نتیجه رسید که طبق جزئیات ذکر شده در نقشه، می توان هزینه پایانی ساخت را به دست آورد، البته ارائه میانگین هزینه سازه الزاماً توسط مهندس نقشه کش نمی باشد.

اگر بخواهیم طبقه بندی دقیقی از هزینه طراحی نقشه کشی ساختمان انجام بدهیم، باید به مواردی که در زیر وجود دارند، توجه کنیم:

یکی از عواملی که روی هزینه نقشه کشی تأثیر می گذارد جزئیات است، یکی از مهم‌ترین عواملی که برای مشخص کردن دستمزد نقشه‌کش به حساب می‌آید، متراژ یا مساحت سازه است،

زیربنای ساختمان مهم‌ترین فاکتور هزینه نقشه کشی می باشد، اینکه تعرفه مساحت به چه میزان است، به عوامل زیادی بستگی دارد که به طور معمول از سوی سازمان نظام مهندسی تعرفه اعلام میشود

و جالب است، بدانید که اعلام تعرفه بر حسب متر مربع بسیار منطقی است، امری که باید به آن توجه داشته باشید، این است که هر چه مساحت زمینی که در اختیار دارید، بیشتر باشد، به زمان و مهارت زیادی نیاز دارد

و همین امر موجب می‌شود که هزینه پایانی نقشه برای مساحت زمینی با متراژ بیشتر که تعداد اتاق ها و دیگر بخش های ساختمانی زیادتری را نیاز دارد، بیشتر می شود، به همین دلیل باید دقت خیلی زیادی برای ترسیم به خرج داد.

نظام مهندسی در شهرهای گوناگون تعرفه های متنوعی را اعلام کرده است، به همین دلیل یکی از عواملی که روی تعرفه نقشه کشی تأثیر می‌گذارد، شهر محل ساخت است‌.

یکی دیگر از عواملی که روی تعرفه نقشه فاز 2 معماری تأثیر می گذارد، نقشه کش است، زیرا میزان مهارت و تجربه وی بسیار مهم است.

در پایان از تمامی کسانی که مقاله تعرفه فاز 2 معماری را مطالعه کرده اند، نهایت قدر دانی را داریم و امیدواریم از خواندن مقاله تعرفه فاز 2 معماری نهایت استفاده را کرده باشند.

ثبت ديدگاه