در این مقاله قصد داریم تا در مورد بهترین ترکیب رنگ برای مغازه توضیحاتی را به شما خوانندگان عزیز ارائه دهیم. همراه ما باشید.

اصول و شرایط مختلفی وجود دارد که بتوان یک ترکیب رنگی مناسب را به عنوان بهترین ترکیب رنگ برای مغازه انتخاب کرد. ترکیب رنگ مغازه می تواند باعث بزرگ یا کوچک نشان داده شدن مغازه شود. همچنین رنگ ها می توانند در فروش مغازه نیز تاثیرگذار باشند.

هنگام ورود به یک مغازه و مرکز تجاری، اولین نکته جلب توجه کننده، رنگ هایی است که در آن به کار رفته است. در واقع اولین چیزی که چشم را جذب می کند، رنگ ها می باشند. به همین دلیل استفاده از رنگ مناسب در طراحی مغازه می تواند باعث انتخاب مغازه از میان چندین فروشگاه و واحد تجاری شود.

همان طور که در ابتدا گفته شد، موضوع این مقاله بهترین ترکیب رنگ برای مغازه می باشد.  بنابراین اگر به این موضوع علاقه مند بوده یا دارای یک مغازه یا مرکز تجاری هستید و نیاز به انتخاب رنگ برای قسمت های مختلف آن دارید، با این مقاله همراه باشید.

آن چه در این مقاله بررسی می شود:

طراحی داخلی مغازه به چه معناست؟

در طراحی داخلی مغازه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

اصول و ضوابط طراحی داخلی مغازه به چه صورت است؟

طراحی داخلی درست برای مغازه چه تاثیری در میزان فروش دارد؟

روانشناسی و علم رنگ ها در طراحی داخلی به چه صورت عمل می کند؟

اصول انتخاب و انجام ترکیب رنگ ها در طراحی داخلی تجاری به چه صورت است؟

بهترین ترکیب رنگ برای مغازه به طور کل به چه صورت است؟

اهمیت رنگ ها در طراحی داخلی مغازه چیست؟

آیا نوع کالایی که در مغازه ارائه می شود، در انتخاب رنگ مغازه تاثیرگذار است؟

رنگ مناسب مغازه در زیبایی چه تاثیری دارد؟

بهترین ترکیب رنگ برای مغازه با چه اصولی باید انتخاب شود؟

استانداردهایی که در انتخاب بهترین ترکیب رنگ برای مغازه باید در نظر گرفت، شامل چه مواردی است؟

آیا بهترین ترکیب رنگ برای مغازه های کوچک با بزرگ متفاوت است؟

رنگ مناسب برای دیوارهای مغازه با چه اصولی باید انتخاب شود؟

مناسب ترین رنگ برای طراحی سقف و کف مغازه چیست؟

رنگ مناسب چه تاثیری در میزان فروش دارد؟

برای جذب بیشتر مشتری ها براساس جنسیت، چه رنگ هایی باید انتخاب شوند؟

رنگ در نورپردازی مغازه به چه صورت باید انجام شود؟

کاربردهای رنگ در مغازه چیست؟

ویترین مغازه را به چه صورت می توان رنگ پردازی کرد؟

با چه اصولی می توان تناسب رنگ با سبک طراحی در مغازه را رعایت کرد؟

در مغازه های کوچک، استفاده از کدام رنگ ها ممنوع است؟

رنگ مناسب برای طراحی داخلی یک مغازه کتابفروشی کدام است؟

برای لباس فروشی ها بهترین ترکیب رنگ کدام است؟

بهترین ترکیب رنگ برای سوپرمارکت ها به چه صورت است؟

طراحی داخلی مغازه به چه معناست؟

طراحی داخلی مغازه به چه معناست؟

طراحی داخلی مغازه به چه معناست؟

با پیدایش فناوری های جدید و افزایش جمعیت، تعداد مغازه ها و کسب و کارها نیز رو به افزایش است. این افزایش موجب از رونق افتادن کاسبی و فروش در برخی مغازه ها و افزایش فروش و پیشرفت مالی در برخی دیگر می شود. این فضا باعث ایجاد رقابت در بین کسب و کارها می شود.

یکی از اصول رقابت در فروشگاه هایی که اقدام به پذیرش حضوری مشتریان می کنند، طراحی داخلی مناسب فروشگاه است. این اصل در مغازه ها اهمیت زیادی دارد و از جنبه های مختلف تلاش می شود که این کار به بهترین شکل ممکن انجام شود.

طراحی داخلی

همان طور که ساخت و ساز یک ساختمان، دارای اصول و قواعد مشخصی است تا ساختمان بهترین کیفیت را داشته و از استحکام و وضعیت مناسبی برخوردار باشد، فضای داخلی هر ساختمان نیز نیاز به یک طراحی مناسب دارد تا استفاده کنندگان از فضا، بهترین کارایی را از آن داشته باشند.

طراحی داخلی، دانشی است که به وسیله آن می توان فضای داخلی خانه، مغازه، محل کار و … را به بهترین شکل و با جزئیات و اصول مناسب تزئین و چیدمان کرد. دکوراسیون یا طراحی داخلی دانش و علم استفاده درست از فضا و ایجاد هماهنگی بین وسایل، جزئیاتی است که در آن فضا وجود دارند.

پیشنهاد می کنیم از پست هزینه طراحی داخلی رستوران دیدن کنید.

طراحی داخلی مغازه

همان طور که گفته شد، طراحی داخلی در مورد هر فضایی قابل اجرا می باشد. از جمله فضاهایی که طراحی داخلی برای آن ها انجام می شود و انجام درست و اصولی آن بسیار ضروری نیز هست، مغازه ها می باشند.

طراحی داخلی برای مغازه ها از چند جهت حائز اهمیت است. در درجه اول با یک طراحی داخلی مناسب می توان نظم درستی به کالاها و اجناس موجود در مغازه بخشید و کار برای کارکنان و فروشندگان مغازه ساده تر می شود.

همچنین با یک طراحی اصولی، مشتریان، آرامش بیشتری در مغازه داشته و خرید راحت تری را تجربه می کنند که این امر نیز به فروش بهتر و جذب هر چه بیشتر مشتریان کمک می کند.

در طراحی داخلی مغازه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در طراحی داخلی مغازه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در طراحی داخلی مغازه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای داشتن یک طراحی داخلی مناسب در مغازه، نکات مختلفی وجود دارند که نیاز است تا به هرکدام به طور دقیق توجه شود. در واقع یک طراحی داخلی اصولی، شامل مجموعه ای از اصول و نکات است که با رعایت هر کدام و اجرای درست در طراحی، نتیجه نهایی، مثبت و کارآمد خواهد بود.

ورودی و ویترین

اولین نکته در طراحی داخلی مغازه، توجه به ورودی مغازه است. ورودی و ویترین مغازه، دو بخش مهم مغازه در جلب مشتری و نوعی تبلیغات هستند. چه مغازه در یک خیابان واقع باشد و چه در یک پاساژ یا مرکز تجاری؛ اولین چیزی که مشتریان را جذب می کند، ویترین مغازه است.

در ویترین نیز چیدمان محصولات، تزئینات به کار رفته، رنگ و نورپردازی و بسیاری موارد دیگر از این دست اهمیت دارند. ورودی مغازه نیز باید به گونه ای باشد که امکان ورود و خروج به راحتی از آن وجود داشته باشد. همچنین باید از نظر عرض، ارتفاع و طرح ورودی، تناسب با مغازه و راحتی مشتریان در نظر گرفته شود.

رنگ پردازی درست

از دیگر نکات مهم در طراحی داخلی مغازه، رنگ پردازی مناسب آن است. تحقیقات علمی ثابت کرده که رنگ، اولین چیزی است که از اشیا توسط چشم جذب می شود. همچنین رنگ ها تاثیر زیادی در روحیات انسان دارند. به همین دلیل استفاده از آن در طراحی داخلی هر فضا کارآمد می باشد. کاربرد رنگ در مغازه؛ جذب مشتری، تفکیک درست فضاها، زیبایی، راهنمایی مشتریان و … می باشد.

دکور زیبا

از دیگر نکات در طراحی داخلی مغازه باید به توجه به نوع طراحی، چیدمان و شکل دکوراسیون و جزئیاتی که در آن استفاده می شوند، اشاره کرد. هر مغازه شامل قفسه یا رگال ها، کمد، شلف و … می باشد که برای چیدمان محصولات، مورد استفاده قرار می گیرند.

این وسایل، هم از نظر اندازه و هم از نظر رنگ و شکل باید با تمام جزئیات طراحی هماهنگی داشته باشند و راحتی استفاده توسط فروشنده و مشتری در انتخاب آن ها در نظر گرفته شود.

توجه به چیدمان محصولات

بسته به این که مغازه، برای فروش چه محصولی به مشتریان خدمات ارائه کند، چیدمان محصولات از نکات مهم دیگر در طراحی داخلی مغازه می باشند.

به عنوان مثال؛ چیدمان مناسب در یک کتابفروشی به صورتی است که دسترسی به کتاب ها و … به سادگی میسر باشد و فاصله بین قفسه کتاب ها باید به گونه ای باشد که مشتریان، امکان راه رفتن راحت و بدون مانع بین قفسه ها را داشته باشند.

دسترسی ساده

در نهایت؛ از دیگر نکاتی که در این بخش از مقاله بهترین ترکیب رنگ برای مغازه، در مورد طراحی داخلی بررسی می کنیم، دسترسی است.

دسترسی از دو جنبه مشتری و فروشنده باید در طراحی داخلی لحاظ شود. فروشندگان باید به فضای کل مغازه احاطه و دسترسی مناسبی داشته باشند و مشتریان نیز باید به محصولات، فروشنده، درب ورود و خروج دسترسی مناسبی داشته باشند.

اصول و ضوابط طراحی داخلی مغازه به چه صورت است؟

اصول و ضوابط طراحی داخلی مغازه به چه صورت است؟

اصول و ضوابط طراحی داخلی مغازه به چه صورت است؟

طراحی داخلی مغازه، دارای اصول و ضوابط مختلفی است. رعایت این اصول، هم به فروشندگان در اداره بهتر و جذب مشتریان بیشتر کمک می کند و هم به مشتریان برای تجربه یک خرید خوب کمک می کند. در ادامه مقاله بهترین ترکیب رنگ برای مغازه، به برخی از این ضوابط که در مورد تمام مغازه ها، در زمینه فروش هر محصولی مشترک می باشند، صحبت خواهیم کرد.

متریال مناسب در جزئیات

یکی از ضوابط مهم در طراحی داخلی مغازه، استفاده از متریال مناسب در هر کدام از بخش ها و فضاهای مغازه است. به عنوان مثال؛ در زمین مغازه باید از متریالی استفاده شود که در راه رفتن مشتری، ایجاد مشکل نکرده و همچنین به سادگی تمیز شوند. یا جنس دیوارها باید به گونه ای باشد که برای چسباندن و اتصال پوسترها و … مناسب باشد و در اثر استفاده از میخ و چسب، خیلی زود آسیب نبیند.

در نظر گرفتن اندازه مناسب برای فضاهای مختلف

از دیگر ضوابط که جزو مهم ترین ضابطه ها در طراحی داخلی اصولی مغازه ها نیز می باشد، توجه به اندازه محل رفت و آمد، ورودی و … است. به عنوان مثال؛ مغازه هایی که برای عرضه محصولات، دارای قفسه هایی در مرکز مغازه می باشند، مانند سوپر مارکت، لباس فروشی ها، کتابفروشی ها و سایر مغازه های بزرگ، باید به فاصله مناسب بین قفسه ها دقت کنند تا مشتریان به سادگی در بین قفسه عبور و مرور کنند.

همچنین از نظر ارتفاع نیز جزئیات در مغازه ها باید به گونه ای باشد که مشتری به سادگی و کامل به محصولات مغازه دسترسی و دید داشته باشد.

نورپردازی مناسب به خصوص در نقاط تاریک تر

هر مغازه، دارای بخش ها و قسمت های مختلفی است. برخی از این بخش ها در مغازه ها با شکل هندسی خاص ممکن است تاریک تر از سایر قسمت ها باشند و در عین حال، در مسیر رفت و آمد یا استفاده مشتریان قرار داشته باشند.

این گونه فضاها باید از نور کامل و کافی برخوردار باشند تا مشتری هنگام استفاده، با هیچ گونه مشکلی مواجه نشود. از جمله این فضاها، راه پله ها در مغازه های چند طبقه هستند که باید از نور کافی برای ایمنی مشتریان برخوردار باشند.

طراحی داخلی درست برای مغازه چه تاثیری در میزان فروش دارد؟

طراحی داخلی درست برای مغازه چه تاثیری در میزان فروش دارد؟

طراحی داخلی درست برای مغازه چه تاثیری در میزان فروش دارد؟

تصور کنید، قصد خرید از مغازه ای را دارید که چیدمان مشخصی ندارد. در این مغازه، بین رنگ و جزئیات به کار رفته، هیچ هماهنگی وجود ندارد و مشتریان برای پیدا کردن محصول مورد نظر ناچار باشند تا بارها بین قفسه ها رفت و آمد کنند.

همچنین در طراحی از رنگ های زننده ای استفاده شده باشد که بعد از چند دقیقه، چشم را خسته می کند. خرید از این گونه مغازه ها کار ساده ای نیست و مشتریان محدود و به خصوصی دارند و طبیعتا فروش بالایی نیز نخواهند داشت. حال؛ مغازه هایی که در طراحی داخلی به نکات و اصول مشتری مداری و طراحی توجه می کنند، از فروش بالایی نیز برخوردار می باشند.

معرفی بهتر محصولات

یک طراحی داخلی مناسب می تواند محصولات را به بهترین شکل به مشتریان معرفی کند. به عنوان مثال؛ با رعایت اصول مختلف موجود در طراحی داخلی می توان محصولات را براساس ارزش، قیمت و حتی کاربرد چیدمان کرد که این کار به مشتریان کمک می کند که محصولات مورد نیاز خود را به ساده ترین شکل، پیدا و خریداری کنند.

دکوراسیون داخلی اصولی و دقت به آن در چیدمان محصولات به خصوص در بخش هایی مانند ویترین مغازه، به بهتر دیده شدن و جلب توجه مشتریان برای ورود به مغازه نیز کمک می کند. بهتر دیده شدن محصولات، فروش آن ها را چند برابر خواهد کرد.

مشتریان رضایتمند

هنگامی که در یک مغازه و فروشگاه، تمام اجناس با چیدمانی درست قرار گرفته باشند و اصول طراحی داخلی رعایت شده باشد، مشتریان رضایتمند خواهند بود. رضایتمندی مشتریان از یک مغازه باعث مراجعات بعدی آن ها می شود.

همچنین یک مشتری راضی، مغازه را به دوستان و … معرفی می کند. به خصوص هنگامی که در طراحی داخلی یک المان یا بخش ویژه در نظر گرفته شده باشد، احتمال تبلیغ مغازه توسط مشتری به دیگران بیشتر می شود و در نتیجه این امر نیز فروش افزایش خواهد یافت.

دقت بهتر فروشندگان به تمام بخش های مغازه

گاهی اوقات مشتریان در مغازه های شلوغ که دکوراسیون مناسبی داشته یا در طراحی آن از نکات کمک کننده به طراحی داخلی توجه نشده باشد، اجناس و محصولات مورد نظر خود را پیدا نمی کنند و چون فروشندگان در این گونه فروشگاه ها دسترسی راحت و کامل به مشتری ندارند، فروش سودمند نخواهد بود.

اما در صورتی که در طراحی مسائلی مانند میزان دید فروشنده به قسمت های مختلف برای نزدیکی و راهنمایی مشتری رعایت شده باشد، مشتری خریدی راحت خواهد داشت و فروش نیز بیشتر خواهد شد.

روانشناسی و علم رنگ ها در طراحی داخلی به چه صورت عمل می کند؟

روانشناسی و علم رنگ ها در طراحی داخلی به چه صورت عمل می کند؟

روانشناسی و علم رنگ ها در طراحی داخلی به چه صورت عمل می کند؟

اولین نکته ای که از اشیا و قسمت های مختلف توسط چشم جذب می شود، رنگ است. در زمینه تجارت و فروش نیز رنگ ها تاثیر بسیار زیادی دارند. رنگ ها در برندسازی، لوگوسازی، بازاریابی، فروش، طراحی داخلی تجاری و مغازه ها و … تاثیر زیادی دارند.

روانشناسی رنگ ها

روانشناسی رنگ ها، بیانگر اثراتی است که هر رنگ بر روحیات و جنبه های مختلف ذهنی افراد می گذارد. این دانش به خصوص در واحدهای تجاری و مغازه ها که از هر طریق باید جذب مشتری داشته باشند و فروش آن ها به مراجعه بیشتر مشتریان بستگی دارد، کمک زیادی می کند.

در روانشناسی رنگ ها، هر رنگ در ابتدا به طور مجزا از نظر تاثیراتی که بر ذهن انسان می گذارد و بررسی می شود و بعد از آن طیف های مختلف همان رنگ، ترکیب رنگ با سایر رنگ ها و تاثیرات در هر کدام از این جنبه ها نیز بررسی شده و برای هدف مشخصی مورد استفاده قرار می گیرند.

یکی از کاربردهای مهم روانشناسی رنگ ها، استفاده در طراحی داخلی فضاهای مختلف است. از روانشناسی رنگ ها در انتخاب و طراحی سبک های مختلف معماری و دکوراسیون داخلی، چیدمان و جزئیات و … استفاده می شود.

روانشناسی رنگ ها در طراحی داخلی مغازه

همان طور که گفته شد؛ در مغازه ها، نیاز است که از هر طریق مشتریان جذب شده تا فروش افزایش پیدا کند. یکی از ساده ترین روش های این جذب، استفاده از رنگ هایی است که از نظرات مختلف در روحیات مشتری اثرگذار باشد.

به عنوان مثال؛ هنگامی که در ویترین مغازه از رنگ های جذاب، گرم و طیف های پررنگ تر استفاده شود، توجه اولیه بیشتر جلب شده و مشتری به مغازه وارد می شود. اما در داخل مغازه بسته به نوع محصول، باید رنگی استفاده شود که معرف بهتر محصول بوده یا به مشتری حس اطمینان و آرامش را جهت خرید القا کند.

به عنوان مثال؛ رنگ های سرد معمولا از رنگ های خلاقانه هستند. این رنگ ها که شامل رنگ هایی نظیر آبی، سبز، بنفش و … می باشند، موجب احساس آرامش و افزایش انگیزه در افراد می شوند.

اصول انتخاب و انجام ترکیب رنگ ها در طراحی داخلی تجاری به چه صورت است؟

اصول انتخاب و انجام ترکیب رنگ ها در طراحی داخلی تجاری به چه صورت است؟

اصول انتخاب و انجام ترکیب رنگ ها در طراحی داخلی تجاری به چه صورت است؟

برای انتخاب و اجرای بهترین ترکیب رنگ برای مغازه، نیاز است که با تاثیر و روانشناسی هر رنگ به طور مجزا آشنایی داشت تا در نهایت، بسته به نوع مغازه، محصول و هدف از فروش، بهترین انتخاب برای رنگ پردازی آن را انجام داد. رنگ می تواند اعتماد مشتری به مغازه را افزایش داده یا موجب بی اعتمادی او شود.

همچنین رنگ ها ممکن است که باعث افزایش انرژی مشتری برای خرید محصول شده یا باعث جذابیت بیشتر محصولات موجود در مغازه و در نتیجه فروش بیشتر آن ها شوند.

آبی

یکی از رنگ هایی که می توان آن را در ترکیب رنگ برای مغازه به کار برد، رنگ آبی است. رنگ آبی می تواند به طور مستقل در طیف های مختلف در طراحی داخلی مغازه به کار رود یا در ترکیب با رنگ های دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

رنگ آبی برای تمام افراد، تداعی گر رنگ های آسمان یا دریا و آب است که موجب احساس آرامش می شود. به کارگیری این رنگ در دکوراسیون مغازه موجب افزایش احساس اعتماد می شود و مشتریان در آن مغازه امنیت بیشتری احساس می کنند. این رنگ به خصوص در ورودی فروشگاه، باعث جذب بیشتر مشتریان می شود.

زرد

از دیگر رنگ های کاربردی برای دکوراسیون مغازه می توان به رنگ زرد اشاره کرد. رنگ زرد، جزو رنگ های جذاب و جالب توجه است و در هر جا و وسیله ای که این رنگ به کار گرفته شده باشد، چشم را به خود جذب می کند.

بنابراین استفاده از این رنگ در ویترین فروشگاه یا قسمت هایی که دارای محصولاتی هستند که نیاز به بیشتر دیده شدن دارند، می تواند به جلب توجه مشتریان کمک کند. رنگ زرد را نیز می توان در ورودی مغازه به کار برد تا مشتری از همان ابتدا جذب قسمت های مختلف شود.

سبز

سبز یکی از رنگ های پرکاربرد در مغازه هاست. به خصوص در مغازه هایی که امکان استفاده از گیاهان طبیعی برای دکوراسیون داخلی را ندارند، رنگ سبز می تواند همان حس حضور و نزدیکی به طبیعت را در افراد القا کند.

همچنین رنگ سبز نیز جزو رنگ هایی هست که برای برخورداری از بهترین ترکیب رنگ در مغازه می توان از آن به تنهایی و در تناژهای مختلف یا در ترکیب با سایر رنگ ها استفاده کرد.

سفید

پرکاربردترین رنگ، هم در طراحی داخلی مغازه و هم در بیشتر سبک های طراحی داخلی، رنگ سفید است. رنگ سفید به سادگی با هر رنگی ترکیب می شود و در صورت استفاده درست از آن حتی در بزرگ نشان داده شدن مغازه نیز اثرگذار می باشد.

رنگ سفید جزو رنگ هایی است که احساساتی مانند اعتماد، آرامش، انرژی بخشی و … را با خود به همراه دارد. بنابراین حتی در صورتی که ترکیب رنگ کلی مغازه از دیگر رنگ ها باشد، باید از رنگ سفید در یکی از قسمت ها استفاده کرد.

مشکی

یکی دیگر از رنگ هایی که در طراحی مغازه به کار رفته و بیشتر در مغازه های مرتبط با محصولات مردانه می توان آن را پیدا کرد، رنگ مشکی است. رنگ مشکی بسیار خاص است.

هم از نظر احساسات انتقالی به افراد و هم از نظر ریسک استفاده، این رنگ شرایط به خصوصی دارد. استفاده نادرست از این رنگ، ممکن است که باعث زده شدن مشتریان شود یا منجر به کوچک دیده شدن مغازه گردد. به همین دلیل استفاده از آن در هر مغازه ای توصیه نمی شود. به عنوان مثال؛ افراط در استفاده از این رنگ، موجب دلگیر شدن فضا می شود.

قرمز

قرمز یک رنگ انرژی بخش است. استفاده از آن در ترکیب با رنگ هایی مانند آبی، سفید یا سبز می تواند فضای جالبی را ایجاد کند. همچنین این رنگ یک رنگ هشدار دهنده است. به همین دلیل، در ترکیب رنگ برای مغازه می توان قرمز را در بخش هایی به کار برد که فروش محصولات خاص و قابل توجه در آن انجام می شود.

بهترین ترکیب رنگ برای مغازه به طور کل به چه صورت است؟

بهترین ترکیب رنگ برای مغازه به طور کل به چه صورت است؟

بهترین ترکیب رنگ برای مغازه به طور کل به چه صورت است؟

به طور دقیق نمی توان گفت که کدام ترکیب رنگ را می توان به عنوان بهترین ترکیب رنگ برای مغازه انتخاب کرد. به این دلیل که انتخاب این موارد باید با در نظر گرفتن تمام فاکتورها انجام شود. با این حال؛ در این بخش، برخی از فاکتورهایی که در انتخاب یک رنگ یا ترکیب رنگی به عنوان بهترین ترکیب رنگ برای مغازه تاثیر گذار می باشند را معرفی خواهیم کرد.

بهترین ترکیب رنگ برای مغازه بر اساس نوع مشتریان

مناسب ترین و بهترین ترکیب رنگ برای مغازه را می ‌توان بر اساس نوع مشتریان انتخاب کرد. به عنوان مثال؛ در مغازه هایی که بیشتر در زمینه فروش محصولات زنانه فعالیت می کنند یا مشتریان آن ها بیشتر از زنان تشکیل شده اند، ترکیب رنگ مناسب، ترکیبی از رنگ های سفید و رنگ هایی مانند قرمز، صورتی، آبی کمرنگ و … می باشد. آیا مغازه هایی که در زمینه فروش محصولات کودکان فعالیت می کنند را می توان با طیفی از رنگ های متنوع طراحی کرد.

بهترین ترکیب رنگ بر اساس قواعد ترکیب رنگ ها

یکی از مباحث مطرح شده در روانشناسی و استفاده از رنگ ها، ترکیب رنگ ها بر اساس مکمل بودن آن ها می باشد. در این ترکیب، رنگ ها برای اثرگذاری بیشتر یا خنثی کردن اثرات منفی هر رنگ با رنگ مقابل خود ترکیب می شوند.

همچنین ترکیب رنگ ها به این شکل باعث بیشتر دیده شدن رنگ می شود. برای استفاده از این فرمول در ترکیب رنگ برای مغازه می توان رنگ های مکمل را در چیدمان محصولات استفاده کرد.

به عنوان مثال؛ محصولاتی که بسته بندی به رنگ آبی دارند را در قفسه نارنجی قرار داد یا بالعکس. از مثال های ترکیب رنگ براساس مکمل بودن در چرخه رنگ می توان ترکیب رنگ قرمز با سبز، زرد با بنفش و … را نام برد.

اهمیت رنگ ها در طراحی داخلی مغازه چیست؟

اهمیت رنگ ها در طراحی داخلی مغازه چیست؟

اهمیت رنگ ها در طراحی داخلی مغازه چیست؟

همان طور که تا این قسمت از مقاله توضیح داده شد، رنگ ها در طراحی یک مغازه تاثیر بسیار زیادی دارند. تفاوتی ندارد که رنگ در چه بخش و جزئیاتی در مغازه به کار گرفته شده باشد. تاثیر رنگ با همان نگاه اول بر مشتری گذاشته می شود. در ادامه، در باره برخی از مواردی که اهمیت رنگ ها را در استفاده طراحی داخلی مغازه بیشتر نشان می دهد، توضیح خواهیم داد.

جلب توجه مشتریان

رنگ ها از همان نگاه اول می توانند باعث جلب توجه مشتریان به یک مغازه خاص شوند. تصور کنید، در یک خیابان که تمام مغازه ها با رنگ های خنثی یا رنگ هایی مانند قهوه ای یا کرم طراحی شده اند، یک مغازه با رنگ قرمز یا آبی دکوراسیون شده باشد.

طبیعی است که این مغازه توجه بیشتری جلب کرده و مشتریان حتی برای تماشا هم که شده، یک بار به این مغازه مراجعه خواهند کرد. همچنین در صورتی که مغازه دارای محصول به خصوصی باشد که فروشنده معرفی بیشتر آن را داشته باشد، می توان با قرار دادن محصول در قسمتی با رنگ متفاوت از سایر بخش ها، توجهات را به آن جلب کرد.

بهتر دیده شدن مغازه

رنگ مناسب می تواند باعث بیشتر و بهتر دیده شدن مغازه شود. به عنوان مثال؛ در مغازه هایی که از متراژ پایینی برخوردار هستند، با رنگ پردازی مناسب می توان فضای مغازه را بزرگتر و دلبازتر نشان داد یا با انتخاب یک رنگ اشتباه می توان مغازه را بسیار کوچک و دلگیر نمایش داد. این مسئله در القا کردن روحیات دیگر نیز تاثیر دارد.

به عنوان مثال؛ با استفاده از رنگی مانند مشکی ممکن است حس عدم اعتماد در مشتری به وجود آید. در حالی که با به کارگیری رنگ آبی، مشتری آرامش و اطمینان بیشتری کرده و خرید را با آسودگی خاطر بیشتری انجام می دهد.

چیدمان کم هزینه

استفاده از علم رنگ ها در طراحی، یک روش بسیار کم هزینه در طراحی داخلی و چیدمان مغازه می باشد. صاحبان مغازه هایی که توانایی زیادی در خرید جزئیات مختلف برای تزیین و طراحی داخلی مغازه ندارند، می ‌توانند بخش زیادی از این کار را به کمک رنگ ها انجام دهند.

به عنوان مثال، می توان با ترکیب رنگ باعث جداسازی فضا در مغازه بدون پارتیشن بندی یا تغییر مصالح شد. یا با یک رنگ جدید به طور کل فضای مغازه را جدیدتر کرد.

تاثیر در فروش

در نهایت؛ آخرین اهمیت رنگ و انتخاب بهترین رنگ برای مغازه تاثیری است که رنگ ها بر میزان فروش دارند. رنگ ها با افزایش اعتماد، جلب توجه نسبت به یک محصول خاص و دیگر کاربردهایی از این دست، فروش محصولات در یک مغازه را افزایش داده یا بالعکس؛ با عدم انجام این نکات یا تاثیرگذاری منفی در رویه مشتری، فروش مغازه را کاهش می‌ دهند.

آیا نوع کالایی که در مغازه ارائه می شود، در انتخاب رنگ مغازه تاثیرگذار است؟

آیا نوع کالایی که در مغازه ارائه می شود، در انتخاب رنگ مغازه تاثیرگذار است؟

آیا نوع کالایی که در مغازه ارائه می شود، در انتخاب رنگ مغازه تاثیرگذار است؟

نوع کالایی که در مغازه به فروش می رسد نیز در انتخاب رنگ برای مغازه تاثیر زیادی دارد. این مسئله نیز از جنبه های مختلف، در ادامه مطلب بررسی خواهد شد.

انتخاب رنگ براساس نوع کالا

اولین جنبه ای که در پاسخ به این پرسش بررسی خواهیم کرد، نوع کالاست. به عنوان مثال؛ در یک فروشگاه محصولات کودک، بیشتر کالاهایی که مناسب این گروه سنی است، ارائه می شود و این کالاها از رنگ های متنوع و شاد برخوردار هستند.

در این گونه فروشگاه ها می توان رنگ کلی مغازه را از رنگ هایی مانند سفید، آبی کمرنگ و … انتخاب کرد که اجناس و محصولات، بیشتر از هر چیز به چشم آیند یا در یک فروشگاه کتابفروشی که محصولات معمولا یک طیف ظاهری یا رنگی دارند، می توان با استفاده از رنگ سبز، علاوه بر زیبایی فضا، احساس آرامش بیشتری برای مشتری ایجاد کرد.

انتخاب رنگ در کالاهای مکمل

همچنین انتخاب رنگ در مغازه براساس کالاها را می توان با توجه به مکمل بودن کالاها انجام داد. به عنوان مثال؛ در یک سوپرمارکت، می توان قفسه چای و قند و شکر را با رنگ های یکسان طراحی کرد تا مشتری از طریق رنگ، متوجه هم نیاز و مکمل بودن این کالاها شود. این تکنیک به افزایش فروش محصول نیز کمک می کند.

در واقع؛ مشتری بعد از خرید یک محصول از یک قفسه، محصول مکمل را از قفسه همرنگ دیگر انتخاب و خریداری می کند و در نتیجه، فروش هر دو محصول افزایش پیدا می کند.

انتخاب رنگ در کالاهای کم فروش

در صورتی که یک کالا کم فروش بوده یا به دلایل مختلف مانند بسته بندی نامناسب، اندازه کوچک و … خیلی به چشم نیاید، می توان با انتخاب رنگ مناسب توجه بیشتری را به آن جلب کرده و در نتیجه فروش آن را افزایش داد.

این تکنیک به خصوص برای کالاهای با اندازه کوچک تر بسیار کارآمد است. از طریق قرار دادن این کالاها در بخش هایی که رنگ زرد یا قرمز دارند، توجه به آن جلب شده و در نتیجه فروش آن افزایش می یابد.

انتخاب رنگ در کالاهای اساسی

در نهایت می توان انتخاب رنگ را براساس نیاز به کالا در مغازه نیز انجام داد. به عنوان مثال؛ کالاهای پرفروش تر که نیاز بیشتری به آن ها بیشتر است، در یک رنگ و با همین ترتیب سایر بخش ها را طراحی کرد. این کار، هم به فروشندگان جهت رسیدگی بهتر و هم به مشتریان جهت پیدا کردن ساده تر نیازهای خود کمک می کند.

رنگ مناسب مغازه در زیبایی چه تاثیری دارد؟

رنگ مناسب مغازه در زیبایی چه تاثیری دارد؟

رنگ مناسب مغازه در زیبایی چه تاثیری دارد؟

همان طور که تا این بخش مقاله بهترین ترکیب رنگ برای مغازه گفته شد، رنگ ها تاثیر بسیار شگفت انگیزی در احساسات و … دارند. رنگ ها می توانند تصویر ذهنی مخاطب را به بهترین یا بدترین شکل تغییر دهند و در نگاه اول، تجربه خوب از ورود به یک فضا در ذهن مخاطب و مشتریان ثبت کنند.

رنگ ها همچنین در زیبا دیده شدن مغازه نیز تاثیر زیادی دارند و با توجه به نقش زیبایی در جلب توجه مشتریان، این امر در جذب هر چه بیشتر مشتریان نیز تاثیرگذار است.

تمام تاثیرات رنگ ها در زیبایی فضای یک مغازه

بازی با رنگ ها، از سنین کودکی برای تمام افراد جذابیت زیادی داشته است. به همین دلیل به کارگیری این تکنیک برای زیبایی مغازه نیز در ذهن مخاطب و جلب توجه آن ها موثر می باشد.

برای نمونه؛ با رنگ سفید می توان فضای مغازه را بزرگ تر و تمیزتر نشان داد. یا با استفاده از طیف رنگی مشابه یا نزدیک به هم می توان مغازه را منظم تر نشان داد. با چیدمان محصولات همرنگ در یک خط و ترتیب این کار در قفسه ها، می توان بر زیبایی قفسه ها و مغازه نیز افزود.

همچنین با استفاده از رنگ در کنار زیبایی مغازه می توان برند و عنوان تجاری مغازه را به خوبی معرفی کرد. از دیگر اهمیت های این زمینه، تاثیر توجه به این کار در ذهن مشتری است.

به طور کل؛ انسان زیبایی را دوست دارد و بیشتر جذب زیبایی ها می شود. به همین دلیل، یک رنگ زیبا باعث قضاوت مثبت مشتری در مورد مغازه و در نتیجه خرید محصول از آن می شود.

بهترین ترکیب رنگ برای مغازه با چه اصولی باید انتخاب شود؟

بهترین ترکیب رنگ برای مغازه با چه اصولی باید انتخاب شود؟

بهترین ترکیب رنگ برای مغازه با چه اصولی باید انتخاب شود؟

در این بخش از مقاله، در مورد اصول و جزئیاتی که برای انتخاب بهترین ترکیب رنگ برای مغازه باید به آن توجه شود، توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

توجه به سبک

اولین اصل در انتخاب بهترین ترکیب رنگ برای مغازه، توجه به سبکی است که مغازه بر اساس آن طراحی شده است. به طور کل؛ هر سبک طراحی داخلی تشکیل شده از رنگ های به خصوصی است که معرفی آن سبک می باشند.

مثلا در سبک مدرن، بیشترین رنگ به کار گرفته شده، رنگ سفید می باشد. یا در سبک های سنتی، ترکیب مختلف از رنگ ها شامل رنگ های قهوه ای، قرمز و آبی مورد استفاده قرار می گیرد.

در مغازه نیز یک سبک خاص طراحی داخلی را می توان در جزئیات و لوازمی که در مغازه به کار می روند، پیاده کرد. به عنوان مثال؛ با انتخاب لوازم با شکل هندسی ساده با جزئیات کم و البته رنگ سفید می ‌توان سبک مدرن را در مغازه اجرا کرد.

توجه به متراژ

همچنین در نظر گرفن متراژ نیز در انتخاب رنگ مغازه از اصل های ضروری می باشد. طبیعی است که هر چقدر رنگ انتخابی روشن تر باشد، متراژ و فضای مغازه بزرگ تر دیده می شود و در صورت انتخاب رنگ های تیره تر، متراژ کوچک تر نمایان می شود. به خصوص رنگ استفاده شده در دیوارها در بزرگ نشان داده شدن فضا بسیار تاثیرگذار است.

توجه به نور مغازه

در انتخاب رنگ نیاز است که به نورپردازی دقت شود. در صورتی که مغازه در طول روز، نور خورشید را به طور کامل دریافت می کند و در طول شب نیز امکان استفاده از لامپ به مقدار کافی وجود دارد، می توان از رنگ های تیره تر در ترکیب مغازه استفاده کرد. در غیر این صورت، بهتر است که رنگ های روشن را برای انعکاس بیشتر و بهتر نور در طراحی مغازه به کار برد.

توجه به متریال

انتخاب بهترین ترکیب رنگ برای مغازه همچنین می تواند با توجه به متریال انجام گیرد. برای نمونه؛ در صورتی که بیشترین متریال به کار رفته در مغازه از چوب مانند میز و صندلی های چوبی، قفسه های چوبی و … با رنگ طبیعی باشد، می توان با استفاده از رنگی مانند سبز در تناژ مختلف، زیبایی مغازه را چند برابر کرد.

استانداردهایی که در انتخاب بهترین ترکیب رنگ برای مغازه باید در نظر گرفت، شامل چه مواردی است؟

استانداردهایی که در انتخاب بهترین ترکیب رنگ برای مغازه باید در نظر گرفت، شامل چه مواردی است؟

استانداردهایی که در انتخاب بهترین ترکیب رنگ برای مغازه باید در نظر گرفت، شامل چه مواردی است؟

همان طور که گفته شد، رنگ ها همان قدر که در طراحی داخلی ساختمان های مسکونی و غیره، کاربردی و تاثیر گذار می باشند، در طراحی داخلی مغازه ها نیز  موثر هستند و می توان استفاده های مختلفی از آن ها داشت.

در درجه اول، رنگ ها با تاثیر بر روحیه افراد باعث جلب مشتریان به یک مغازه شده و سپس با اعتماد آن ها به مغازه از طریق به کار گیری رنگ های مناسب، باعث فروش کالا می شوند. با این حال، انتخاب بهترین ترکیب رنگ برای مغازه استانداردهایی را نیز شامل می شود که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

رنگ و نورپردازی

رنگ و نورپردازی

رنگ و نورپردازی

یکی از استانداردهای مهم در انتخاب رنگ برای طراحی مغازه، هماهنگی رنگ با نور پردازی فضا می باشد. در واقع ترکیب رنگ و نور همان ‌قدر که می ‌تواند خلاقانه بوده و باعث جلب مشتریان شود، ممکن است دافعه داشته و موجب خستگی چشم یا عدم امکان تشخیص رنگ درست کالاها شود.

رنگ در بخش های مختلف

از دیگر استانداردهای رنگ پردازی مغازه ها و انتخاب بهترین ترکیب رنگ برای مغازه، می توان به رنگ پردازی در قسمت‌ های مختلف مغازه اشاره کرد.

به طور کل؛ مغازه نیز مانند هر ساختمان دیگری، بخش‌ هایی مانند دیوار، سقف و کف را دارا می باشد. یکی از استانداردهای انتخاب رنگ برای این قسمت ها مثلا رنگ مناسب برای کف یا زمین مغازه به خصوص در قسمت پله ها می باشد.

این رنگ باید به گونه‌ای باشد که مشتری به خوبی، پستی و بلندی های زمین را مشاهده کند و ارتفاع و تعداد پله ها کاملاً از بالا و پایین نمایان باشد.

آیا بهترین ترکیب رنگ برای مغازه های کوچک با بزرگ متفاوت است؟

آیا بهترین ترکیب رنگ برای مغازه های کوچک با بزرگ متفاوت است؟

آیا بهترین ترکیب رنگ برای مغازه های کوچک با بزرگ متفاوت است؟

در پاسخ به این پرسش، باید گفت  که بله؛ در مغازه های بزرگ بسته به وسعت و متراژ، رنگ هایی که قابل استفاده هستند، طیف وسیعی دارند. به خصوص اگر مغازه از نظر متراژ به گونه ای باشد که امکان تقسیم آن به چند بخش مختلف وجود داشته باشد، می توان با استفاده از رنگ ها هر بخش را تفکیک کرد.

به عنوان نمونه؛ در یک لباس فروشی بزرگ که لباس های بچگانه، زنانه و مردانه به فروش می رسند، می توان با استفاده از رنگ مناسب، هر بخش را مشخص کرد و راحتی مشتریان را نیز فراهم نمود.

انتخاب رنگ در مغازه های کوچک

در مغازه های کوچک اما برای بزرگ دیده شدن مغازه، بهتر است که از رنگ های روشن استفاده کرد یا در صورت عدم امکان استفاده از رنگ های روشن، بهتر است تا رنگ ها در تمام المان ها از یک طیف رنگی انتخاب شوند.

برای مثال؛ با به کارگیری تناژ مختلف رنگ آبی در طراحی یک مغازه، علاوه بر بزرگ نشان دادن آن می توان به زیباتر شدن فضای داخلی مغازه نیز کمک کرد. همچنین با همرنگ انتخاب کردن بخش های مختلف مغازه و استفاده رنگ ها در چیدمان  محصولات، نه تنها می تواند باعث بزرگ نشان داده شدن مغازه شد، بلکه جذب مشتریان به مغازه نیز بیشتر می شود.

همچنین با ایجاد یک عمق گرایی یا پرسپکتیو در فضا می توان مغازه را بزرگتر نشان داد. برای این کار می توان تمام دیوارها را به رنگ سفید و دیوار انتهایی را با رنگی مانند خاکستری طراحی کرد که این کار باعث بزرگ دیده شدن مغازه می شود یا با ایجاد شکست نور در رنگ ها نیز امکان بزرگتر دیده شدن مغازه وجود دارد.

رنگ مناسب برای دیوارهای مغازه با چه اصولی باید انتخاب شود؟

رنگ مناسب برای دیوارهای مغازه با چه اصولی باید انتخاب شود؟

رنگ مناسب برای دیوارهای مغازه با چه اصولی باید انتخاب شود؟

در ادامه مقاله بهترین ترکیب رنگ برای مغازه، به بررسی جزء به جزء قسمت های مختلف تشکیل دهنده یک مغازه و انتخاب مناسب ترین رنگ برای هر بخش خواهیم پرداخت. اولین بخشی که در این زمینه مورد بررسی قرار می گیرد، دیوارها می باشند.

تاثیر رنگ دیوار در ویترین

رنگ دیوار در ویترین مغازه به این بستگی دارد که مغازه دارای این بخش باشد یا خیر. در صورتی که مغازه ویترین داشته باشد، باید رنگی برای دیوارهای آن انتخاب شود که مشتری هنگام عبور از جلوی مغازه، به آن جلب شود.

مثلا رنگ زرد یا بنفش به دلیل کشش خاصی که در خود دارند، برای استفاده در این بخش بسیار مناسب هستند. البته انتخاب رنگ دیوار در این قسمت، باید با توجه به محصولاتی که در ویترین جایگذاری می شوند؛ به عبارتی در صورتی که بیشتر کالاهای نمایشی در ویترین از رنگ سفید و روشن باشد، رنگ هایی مانند آبی یا مشکی در ویترین مناسب هستند.

تاثیر رنگ دیوار در داخل مغازه

دومین قسمتی از مغازه که دیوارهای آن باید با ترکیب رنگ درست طراحی شوند، بخش های  داخلی مغازه هستند. بهتر است دیوارها در بیشتر بخش ها با رنگ یکنواخت طراحی شوند. در واقع نباید در طراحی دیوار داخلی، تناژهای مختلف رنگ را به کار برد. در صورت کوچکی مغازه، بهترین رنگ برای دیوار، رنگ سفید است که به سادگی با سایر رنگ ها قابل ترکیب بوده و در صورت نیاز به تعویض رنگ، این کار نیاز به زیرسازی به خصوصی مانند پاک کردن رنگ قبلی ندارد.

مناسب ترین رنگ برای طراحی سقف و کف مغازه چیست؟

مناسب ترین رنگ برای طراحی سقف و کف مغازه چیست؟

مناسب ترین رنگ برای طراحی سقف و کف مغازه چیست؟

بخش دیگری از مغازه که رنگ پردازی در آن به طور گسترده انجام می شود، سقف و کف مغازه می باشند. در رنگ پردازی این دو بخش نیز استانداردهایی وجود دارد که توجه به آن باعث دریافت بهترین نتیجه از طراحی شده و محیط را، هم برای کارکنان و هم برای مشتریان مناسب تر می سازد.

بهترین رنگ سقف

بهترین رنگ برای سقف مغازه، در اکثر مغازه ها رنگ سفید می باشد. به خصوص در صورتی که مغازه دارای سقف بلندی نباشد، بهتر است از رنگ روشن برای بیشتر نشان دادن ارتفاع مغازه استفاده کرد.

همچنین رنگ سفید این قابلیت را دارد که در صورت نیاز به تغییر رنگ سایر قسمت ها، به خوبی با هر رنگی هماهنگ شود و با توجه به دشواری رنگ کردن هر باره سقف مغازه، این ویژگی از زحمت این کار تا حد زیادی کم می کند. البته بسته به سلیقه و نظر کارفرما، امکان استفاده از دیگر رنگ ها، بخصوص رنگ روشن در این بخش نیز وجود دارد.

بهترین رنگ کف مغازه

برای کف مغازه نیز بهتر است تا از رنگ های روشن استفاه شود. استفاده از رنگ روشن مناسب برای کف مغازه چند مزیت دارد. اولا رنگ روشن باعث بازتاب بهتر نور می شود که نور را منعکس کرده و به روشن تر دیده شدن فضا کمک می کند.

همچنین استفاده از این رنگ، کمترین خطای دید را ایجاد می کند. به همین دلیل در استفاده در بخشی مانند راه پله ها، احتمال خطراتی مانند افتادن مشتری ناشی از ندیدن پله اتفاق نمی افتد.

رنگ مناسب چه تاثیری در میزان فروش دارد؟

رنگ مناسب چه تاثیری در میزان فروش دارد؟

رنگ مناسب چه تاثیری در میزان فروش دارد؟

رنگ در میزان فروش مغازه تاثیر بسیاری دارد. تحقیقات، نشاندهنده این است که چیزی حدود 80 تا 85 درصد افراد، یک محصول را به دلیل رنگ، به سایر محصولات ارجح می دانند. در واقع؛ مشتریان، غالبا محصولاتی را خریداری می کنند که رنگ آن ها، در ابتدا جذب کننده باشد. با توجه به تاثیری که رنگ در احساس و روحیات افراد دارد، انتخاب رنگ مناسب می تواند باعث آرامش و آسایش مشتریان شده و در نتیجه فروش را افزایش می دهد.

از جمله کاربردهای رنگ در فروش یک محصول می توان به تاکید بر یک محصول خاص با استفاده از رنگ مناسب اشاره کرد. به عنوان مثال؛ رنگ هایی مانند قرمز که نظر مشتریان را جلب می کنند، برای محصولاتی که به تازگی عرضه می شوند، انتخاب بسیار مناسبی است.

همچنین در صورت نیاز به فروش دو محصول مجزا در کنار یکدیگر، به عنوان مشاور می توان با چیدمان این محصول در بخش های همرنگ یا مکمل یکدیگر به فروش بیشتر آن کمک کرد.

در نهایت؛ مغازه هایی که رنگ آن ها خسته کننده نبوده و موجب آرامش مشتری می شود، مشتریان با میل و رغبت بیشتری به آن مراجعه کرده و در نتیجه فروش بالاتری نیز دارند.

برای جذب بیشتر مشتری، رنگ ها با چه اصولی باید انتخاب شوند؟

برای جذب بیشتر مشتری، رنگ ها با چه اصولی باید انتخاب شوند؟

برای جذب بیشتر مشتری، رنگ ها با چه اصولی باید انتخاب شوند؟

یکی از عوامل موفقیت در بازاریابی و فروش کالاها، استفاده از رنگ های محرک حواس می باشد. این رنگ ها مشتریان را بیشتر به خود جلب می کنند و فروش بالاتری نسبت به سایر رنگ ها دارند.

محرک حواس

همان طور که گفته شد، برخی رنگ ها می توانند محرک حواس باشند. انتخاب و به کار گیری این رنگ ها در قسمت کالاهای خاص، بسیار کاربردی است.

به عنوان مثال؛ کالاهایی که رنگ قرمز دارند، معمولا جذاب تر بوده و بیشتر از سایر کالاها به فروش می رسند. یکی از دلایل جذابیت بیشتر این رنگ، حسی است که ناخودآگاه از تماشای رنگ قرمز دریافت می کنید.

رنگ قرمز در کالاها باعث ایجاد حس قدرت در افراد می شوند. به همین دلیل، به کارگیری این رنگ در بسته بندی محصولات یا محل قرارگیری برخی محصولات خاص، موجب توجه بیشتر مشتریان شده و فروش افزایش می یابد.

هم طیف

اصل بعدی در انتخاب رنگ برای مغازه، هم طیف بودن رنگ ها می باشد. برای زیبا و بزرگ نشان داده شدن مغازه، بهتر است تا رنگ های به کار گرفته در قسمت های مختلف، به جز یک یا چند کالا که بیشتر نیاز به جلب توجه دارند، باید از یک طیف خاص باشد. مثلا رنگ آبی از کمرنگ تا پررنگ.

البته این ساده ترین اصل در طراحی مغازه و انتخاب بهترین ترکیب رنگ برای مغازه است که بسته به متراژ، نوع مغازه و سلیقه فروشنده، می تواند تغییر کند.

برای جذب بیشتر مشتری ها براساس جنسیت، چه رنگ هایی باید انتخاب شوند؟

برای جذب بیشتر مشتری ها براساس جنسیت، چه رنگ هایی باید انتخاب شوند؟

برای جذب بیشتر مشتری ها براساس جنسیت، چه رنگ هایی باید انتخاب شوند؟

یکی دیگر از تکنیک های انتخاب بهترین ترکیب رنگ برای مغازه، انتخاب براساس جنسیت مشتریانی است که به مغازه مراجعه می کنند. این کار البته به همان اندازه که می تواند جذب کننده باشد، امکان دافعه نیز دارد.

رنگ های مناسب زنان

در فروشگاه هایی که به طور اختصاصی به فروش محصولات بانوان مشغول می باشند، می توان از رنگ هایی استفاده کرد که با این روحیه سازگاری بیشتری داشته باشد.

البته نمی توان رنگی را به طور مطلق به زنان یا مردان نسبت داد، بلکه با توجه به روحیات اکثریت افراد می توان حدس هایی در این مورد زد و در طراحی اجرا کرد. زنان اغلب دارای روحیاتی لطیف می باشند. به همین دلیلف علاقه مندی آن ها بیشتر به رنگ های شاد و روشن است.

برای این دسته از بانوان در مغازه های مربوط به آن ها، می توان از رنگ سفید، صورتی، سبز یا آبی روشن و ترکیباتی از این رنگ ها استفاده کرد. به خصوص رنگ بنفش به دلیل زیبایی، حس قدرت و خاص بودن، انتخاب بسیار خوبی در مغازه های مربوط به زنان است.

رنگ های مناسب مردان

برای مردان اما بهتر است که از رنگ های تیره تر در طراحی مغازه استفاده کرد. البته به این معنی نیست که کل فضای مغازه از رنگ های تیره مانند مشکی پوشانده شود، بلکه بهتر است که از ترکیب مشکی یا سفید با سایر رنگ ها، رنگی های خنثی مانند قهوه ای، خاکستری و … استفاده کرد.

رنگ های مناسب کودکان

در نهای در فروشگاه های مرتبط به محصولات کودکان مانند فروشگاه های اسباب بازی، می توان هر رنگی را به شرط حضور در طیف شاد انتخاب کرد. بسته به متراژ می توان با استفاده از رنگ ها، طراحی های مختلفی مانند رنگین کمان را نیز در مغازه اجرا کرد که این کار باعث جذب بیشتر و خرید دلچسب تر کودکان می شود.

رنگ در نورپردازی مغازه به چه صورت باید انجام شود؟

رنگ در نورپردازی مغازه به چه صورت باید انجام شود؟

رنگ در نورپردازی مغازه به چه صورت باید انجام شود؟

یکی از اصول، جزئیات و نکات قابل توجه در طراحی داخلی مغازه، نورپردازی مناسب آن است. حال در صورتی که این نورپردازی با توجه به ترکیب رنگ مغازه انجام شود، شرایط این کار متفاوت خواهد شد. دو تکنیک ترکیب رنگ و نور را می توان در طراحی داخلی مغازه ها به کار برد که در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت.

نورپردازی با رنگ های مختلف

یکی از انواع ترکیب رنگ با نورپردازی، زمانی است که نورپردازی خود با استفاده از رنگ های مختلف انجام می شود. به بیان ساده تر؛ در طراحی مغازه، از چراغ و لامپ هایی استفاده می شود که رنگی جز مهتابی و خورشیدی دارند.

استفاده از نورهای رنگی بیشتر برای زیبایی مغازه کاربرد دارد. همچنین برای معرفی محصولات تازه عرضه شده یا برند جدید می توان از این تکنیک استفاده کرد تا جلب توجه به محصول بیشتر شود.

ترکیب رنگ با نور

تکنیک بعدی؛ ترکیب کردن نور با رنگ به صورت المان های مجزا در هر کدام است. در این تکنیک می توان از رنگ هایی که نور را به شکل بهتری منعکس می کنند، استفاده کرد.

برای مثال؛ رنگ سفید منعکس کننده بسیار خوبی برای نور، به خصوص نور لامپ های خورشیدی می باشد. این ویژگی به خصوص در شب، باعث زیبا دیده شدن مغازه می شود. در مغازه های بزرگ می توان نورهای رنگی را با ترکیب رنگ سفید در بخش های مختلف و به خصوص در ویترین به کار برد.

کاربردهای رنگ در مغازه چیست؟

کاربردهای رنگ در مغازه چیست؟

کاربردهای رنگ در مغازه چیست؟

از جمله مهمترین دلایلی که باعث می شود تا مبحث انتخاب بهترین ترکیب رنگ برای مغازه جزو مباحث مهم به شمار آید، کاربردهایی است که رنگ ها در طراحی فضای داخلی یک مغازه دارند. برخی از این کاربردها را به طور مختصر در ادامه بررسی خواهیم کرد.

تفکیک بخش ها

همان طور که در قسمت های قبلی گفته شد، با استفاده از رنگ می توان بخش های مختلف مغازه را تفکیک کرد. به عنوان نمونه؛ در صورتی که در یک مغازه، هم محصولات مرتبط با مردان و هم محصولات بانوان و به طور مجزا به فروش می رسند، می توان با رنگ بندی مجزای هر بخش، این دو قسمت را در عین ارتباط از هم مجزا کرد تا مشتری هنگام ورود، به راحتی بخش مورد نظر خود را تشخیص داده و به سراغ آن رود.

چیدمان محصولات

از دیگر کاربردهای رنگ در مغازه، کمک به چیدمان بهتر محصولات در جهت نظم دهی، بهتر دیده شدن و فروش بیشتر می باشد. برای راحتی مشتریان همچنین می توان محصولات مختلف را براساس فاکتورهایی مانند میزان فروش، تاریخ انقضا و … با مشخص کردن رنگ دسته بندی کرد تا علاوه بر راحتی مشتری، فروشنده نیز به سادگی به محصولات رسیدگی کند.

راهنما

در نهایت؛ رنگ ها در مغازه می توانند راهنما باشند. همان طور که گفته شد، رنگ در تفکیک قسمت های مختلف یک فروشگاه کاربردی است. یا با استفاده از نوارهای رنگی در کف فروشگاه و امتداد آن تا مقصد، می توان هر بخش یک مغازه را با رنگی خاص مشخص کرد تا در زمان نیاز، از این امکان نیز استفاده کرد.

ویترین مغازه را به چه صورت می توان رنگ پردازی کرد؟

ویترین مغازه را به چه صورت می توان رنگ پردازی کرد؟

ویترین مغازه را به چه صورت می توان رنگ پردازی کرد؟

رنگ در ویترین، تاثیر بسیار زیادی در نمای اجناس دارد. به همین دلیل، استفاده از رنگ های بی ربط با محصولات ارائه شده در مغازه و ناهماهنگ با دکوراسیون، ممکن است باعث عدم جذب مشتری و حتی عدم فروش در صورت مراجعه به مغازه شود.

با توجه به این که ویترین، اولین بخشی است که توسط مشتری دیده می شود، باید در طراحی و رنگ پردازی آن دقت شود. در درجه اول نیاز است که به موقعیت قرارگیری مغازه دقت شود.

در صورتی که مغازه در خیابان قرار داشته باشد، باید نور طبیعی خورشید را در انتخاب رنگ ویترین در نظر داشت تا در روز با جذب و انعکاس نور، موجب دفع مشتریان نشود. این مشکل در شب در مغازه های واقع در مجتمع های تجاری وجود دارد و با روشن شدن چراغ ها در پاساژ یا مجتمع تجاری ممکن است انعکاس نور موجب عدم نمایش محصولات ویترین و در نتیجه دیده نشدن آن ها شود.

با چه اصولی می توان تناسب رنگ با سبک طراحی در مغازه را رعایت کرد؟

با چه اصولی می توان تناسب رنگ با سبک طراحی در مغازه را رعایت کرد؟

با چه اصولی می توان تناسب رنگ با سبک طراحی در مغازه را رعایت کرد؟

هر سبک، رنگ های به خصوصی را به عنوان شناسه و بخشی از خود دارا می باشد. در صورتی که در طراحی یک مغازه از سبکی خاص پیروی شود، می توان ترکیب رنگ برای مغازه را متناسب با سبک، انتخاب کرد.

به عنوان مثال؛ در مغازه های طراحی شده به سبک مدرن که از رنگ های خنثی مانند سفید استفاده شود. یا در سبک های کلاسیک بهتر است که رنگ ها بیشتر شامل رنگ سفید، خاکستری و در نهایت قهوه ای باشند. البته برای جذابیت بیشتر می توان ویترین را به طور کامل مطابق با سبک داخلی طراحی کرد یا سبک آن را متفاوت از سایر بخش ها طراحی و آماده کرد.

در مغازه های کوچک، استفاده از کدام رنگ ها ممنوع است؟

به طور کل؛ استفاده از رنگ‌ های دلگیر یا رنگ هایی که موجب کوچک نشان داده شدن فضا می شوند، در مغازه‌هایی که از متراژ پایینی برخوردار هستند، ممنوع می باشد و در صورت نیاز و اجبار به استفاده از این رنگ ها، وجود این رنگ ها در بسته بندی کالاها باید چیدمان آن ها در مغازه به گونه‌ای باشد که طرحی مانند پرسپکتیو ایجاد کرده یا با شکست محیط، موجب بزرگ نشان داده شدن فضای مغازه شوند. به عنوان نمونه؛ می توان کالاهای رنگی را در انتهای مغازه چید و در دو طرف از ابتدای مغازه تا انتها از رنگ های روشن استفاده کرد.

رنگ مناسب برای طراحی داخلی یک مغازه کتابفروشی کدام است؟

رنگ مناسب برای طراحی داخلی یک مغازه کتابفروشی کدام است؟

رنگ مناسب برای طراحی داخلی یک مغازه کتابفروشی کدام است؟

کتابفروشی مغازه ای است که در آن، قفسه های زیادی در روی دیوارها و وسط مغازه قرار دارد. به همین دلیل، بیشتر توجه مشتریان به این قفسه ها می باشد. در نتیجه در رنگ بندی و رنگ پردازی مغازه باید به این جزئیات توجه بیشتری شود. بهترین رنگ برای دکوراسیون و طراحی یک کتابفروشی، رنگ طبیعی چوب می باشد. همچنین می توان با استفاده از رنگ هایی مانند سفید، سبز یا آبی، از یکنواختی فضا کم کرد و به زیبایی محیط اضافه کرد.

برای لباس فروشی ها بهترین ترکیب رنگ کدام است؟

برای انتخاب بهترین ترکیب رنگ برای مغازه لباس فروشی، در درجه اول باید به این نکته دقت کرد که مشتریان مغازه چه جنسیتی را شامل می شوند.

در صورتی که مغازه لباس فروشی، یک مغازه فروش خانوادگی باشد و البسه مناسب برای همه جنسیت ها و سنین در آن به فروش برسد، باید در انتخاب رنگ، رنگی استفاده شود که مناسب تمام روحیات باشد.

رنگ سفید، قهوه ای، کرم، آبی و سبز کمرنگ و دیگر رنگ هایی از این دست، انتخاب مناسبی برای این مغازه هستند. همچنین در صورتی که مغازه تنها برای یک جنسیت خاص خدمت رسانی می کند، می توان انتخاب رنگ را براساس پارامترهای انتخاب شده براساس روحیات هر جنسیت در بخش های قبل انجام داد.

بهترین ترکیب رنگ برای سوپرمارکت ها به چه صورت است؟

سوپرمارکت مغازه ای است که در آن، اجناس با تنوع رنگی بالا به فروش می رسند. به همین دلیل، انتخاب رنگ برای طراحی آن را می توان براساس هر کدام از این پارامترها انجام داد.

به عبارت دیگر، اگر در انتخاب رنگ سوپرمارکت از رنگ اجناس استفاده شود، می توان رنگ قفسه ها، دیوارها و … را از رنگ های روشن و خنثی مانند سفید یا خاکستری روشن انتخاب کرد و در صورتی که چیدمان اجناس سوپر مارکت براساس نوع باشد و هر بخش به تفکیک به فروش یک گروه از محصولات اختصاص داده شده باشد، می توان برای هر قسمت، رنگی مجزا را انتخاب کرد.