ما با یک صاحب‌خانه‌ی ناراضی روبرو هستیم که از وضع آشپزخانه خود می‌نالد و می‌گوید: ” آشپزخانه شلوغ و قدیمی ما همیشه کمی آشفته به نظر می‌رسید، حتی زمانی که تمیز بود! “

یکی از تجارب ما، تغییر آشپزخانه شلوغ و طراحی مجدد آن در طرح چید است

طراحان همه ی فضاهای خالی انبارها و سطوح مختلف را با  تغییر در کاشی کاری و استفاده از متریال کابینت و با استفاده از لوازم جانبی مدرن، چهره‌ی جدیدی به ظاهر آشپزخانه دادند و با تغییر دکوراسیون آشپزخانه آن را از آشفتگی، بهم ریختگی و قدیمی بودن نجات دادند؛ آن‎ها این تغییر را در حالی ایجاد نمودند که بودجه مالی صاحبخانه محدود بود.

 

نقطه کانونی این آشپزخانه دو لوستری بودند که در بالای جزیره آویزان شدند. صاحب خانه می خواست: ” فضای آزاد آشپزخانه خود را برای انجام فعالیت‌ها افزایش دهد، برای بالا بردن این فضا ما می‌توانستیم یک فضای جزیره‌ای ایجاد کنیم، یخچال قدیمی آن‌ها خریداری شد. این وسایل لوکس تنها بر اساس نیاز خانواده و بهبود فعالیت‌های آشپزی و بدون در نظرگرفتن تجملات انتخاب و خریداری شدند.

چالش های طراحی آشپزخانه شلوغ

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها در حین ساخت، نصب درب کشویی بود. از همان ابتدا، خانم خانه و همسر او اصرار داشتند که می‌خواهند درب آشپزخانه کشویی باشد و رو به حیاط باز شود تا بتوانند به خوبی حیاط کوچک خود را ببینند. آنها می‌گویند: “اگرچه سیستم بسیار ساده است، اما پیمانکاران زیادی اینکار را نپذیرفتند!!!”

در آشپزخانه اولیه علاوه بر شلوغی زیاد، کف و سقف آشپزخانه ناهوار و شیب‌دار بودند، بنابراین سقف باید به صورتی دکوراسیون می‌شود که کج بودن و شیب‌ آن به چشم نیاید.

تغییراتی که در جهت نظم آشپزخانه شلوغ اولیه ایجاد شد

قفسه‌های قهوه‌ای رنگی که بالای کابینت‌ها قرار گرفته‌اند فضای ذخیره‌سازی زیادی را برای قرار دادن اقلام ضروری که همه روزه مورد استفاده قرار می‌گیرند (نظیر خوراکی‌ها) ایجاد می‌کنند. رنگ قهوه‌ای اگر چه فضایی گرم را ایجاد می‌کند اما هدف ما این است تا بدون هزینه‌های اضافی طیف رنگی بیشتری را مورد استفاده قرار دهیم و خلاقیت بیشتری در طراحی آشپزخانه داشته باشیم.

انتخاب رنگ

از آن‌جایی که صاحب‌خانه متقاضی داشتن یک آشپزخانه با رنگ روشن بود، تصمیم بر این شد که تغییر دکوراسیون آشپزخانه توسط دو رنگ سفید و قهوه‌ای انجام شود، و در نهایت جزیره آن به صورت دو رنگ طراحی شد.

صندلی‌هایی که در این آشپزخانه انتخاب شدند سفید رنگ بودند، پایه‌های کرومی داشتند و از این جهت با سایر لوازم برقی آشپزخانه و لوستر هارمونی جالبی ایجاد کردند. در نهایت نیز جزیره به سبک آبشاری، طیف‌های رنگی آشپزخانه به سبک گالری و پارکت آشپزخانه هماهنگ با رنگ محیط و با طیف رنگی قهوه‌ای ایجاد شد.

طراحان ما سعی داشتند تا با طراحی درب‌های آشپزخانه به صورت مگنتی و نصب دستگیره بر روی آنها و همچنین توجه به اختلاف سطح میان کابینت‌ها و نورپردازی آشپزخانه که از مهمترین اصول افزایش جذابیت آن است، جلوه‌ای خاص برای آن ایجاد کنند.

نقش طراحی کابینت در یک آشپزخانه شلوغ

همچنین کابینت‌ها را در ارتفاع بیشتر طراحی نمودند و آن‌ها را تا سقف آشپزخانه ادامه دادند، این کار موجب شد تا فضای آشپزخانه رفیع‌تر به نظر برسد.

شایان ذکر است که اختلاف سطح میان کابینت‌ها، اختلاف رنگ در سایر اجزا، نوع نورپردازی و همچنین جزیره‌ای که هماهنگ با لوسترها طراحی و تعبیه شد جلوه و زیبایی آشپزخانه را افزایش داد.

سعی بر این بود تا طراحی کابینت‌ها به صورتی باشد که فضای مورد نیاز را تامین کنند و تمامی لوازم درون کابینت‌ها قرار بگیرد، بدین صورت آشپزخانه شلوغی، بی نظمی و آشفتگی گذشته را نخواهد داشت.

نتیجه ی نهایی

شکل نهایی آشپزخانه که موجب شگفتی بسیار صاحب‌خانه شد بدین صورت است.